სიახლეების კალენდარი

თებერვალი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

მსოფლიო ჩემპიონი ხელბურთში პირველად გახდა ბრაზილიის ქალთა ნაკრები დანიელი მწვრთნელის მორტენ სოუბაკის ხელმძღვანელობით. ფინალში, 20 ათასი მაყურებლის თვალწინ, ბრაზილიამ დაამარცხა მასპინძელი სერბეთი.

სერბები მხოლოდ პირველ ტაიმში იყვნენ წინ, მაგრამ შესვენებაზე ბრაზილია მოგებული გავიდა (13:11), ხოლო მეორე ტაიმის დასაწყისში ზედიზედ სამი გოლი შეაგდო - 16:11.

სერბეთმა დევნა წამოწყო და 53 წუთზე სვეტლანა ოგნიენოვიჩმა გაათანაბრა - 19:19. გადამწყვეტი გამოდგა ბოლოსწინა წუთი, როდესაც ბრაზილია რიცხობრივ უმცირესობაში გავიდა წინ (21:20), ხოლო დრაგანა ცვიიჩმა საპასუხო შეტევისას 6 მეტრიდან ააცილა. წერტილი დასვა ანა როდრიგესმა - 22:20. ჩემპიონატის საუკეესო მოთამაშედ აღიარეს ბრაზილიის ნაკრების მარცხენა შუამარბი ედუარდა ამორიმი (ფოტოზე).

ბრინჯაოს ფინალში პოლონეთი 25 წუთის შემდეგ 5 ბურთით უგებდა დანიას, მაგრამ საბოლოოდ 26:30 დამარცხდა.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი 2013 სერბეთში. 2 დეკემბერი

ფინალი

ბრაზილია - სერბეთი 22:20

ბრაზილია: არენჰარტი (7/23), პესოა (4/8) - ნაშიმენტო 6, და სილვა 4, როდრიგესი 4, ამორიმი 3, ნუნიესი 2, კავალეირო 2, პიედადე 1, როჩა, დინიზი, მოურა, ანდრადე, გომესი, სოუზა, კოსტა

სერბეთი: ტომაშევიჩი (11/27), რისოვიჩი (6/12) - ცვიიჩი 5, დამნიანოვიჩი 4, ლეკიჩი 4, ჟივკოვიჩი 2, ნისავიჩი 2, პოპოვიჩი 1, ოგნიენოვიჩი 1, კრპეჟი 1, ფილიპოვიჩი, ერიჩი, რაიოვიჩი, მილოშევიჩი, ლისცევიჩი, დმიტროვიჩი

მესამე ადგილისთვის

დანია - პოლონეთი 30:26

დანია: პოულსენი (13/36), გრევე (0/3) - კრისტიანსენი 10, ნორგარდი 5, ლ. იორგენსენი 4, ფისკერი 3, ს. იორგენსენი 3, გრავჰოლტი 2, იენსენი 1, ბურგარდი 1, ჰოლმსგარდი , შუმახერი, ტორსგარდი, ჰანსენი, დალბი, ბონდე

პოლონეთი: გაპსკა (7/24), ვისოკინსკა (4/7) - კულვინსკა 5, ბიზდრა 4, ვოიტასი 4, კუდლაჩი 3, კონიუშანეცი 3, გრჟიბი 3, სიოდმიაკი 2, შვედი 2, სემენიუკი, ნედვეძი, მიგალა, იოხიმეკი, სტახოვსკა, სტასიაკი

ვარსკვლავთა შვიდეული: მეკარე: ბარბარა არენჰარტი (ბრა), მარცხენა გარემარბი: მარია ფისკერი (დან), მარცხენა შუამარბი: სანია დამნიანოვიჩი (სრბ), გამთამაშებელი - ანიტა გორბიცი, (უნგ), მარჯვენა შუამარბი: ზუზან მიულერი (გერ), მარჯვენა გარემარბი: სუნ ჰეე ვოო (კორ), ხაზი - დრაგანა ცვიიჩი (სრბ) - ყველაზე მარგი მოთამაშე - ედუარდა ამორიმი (ბრა)

საქართველოს ჩემპიონი სტუ დაუმარცხებლად ლიდერობს პირველობას. დღეს ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდმა უახლოესი მდევარი, ბათუმი დაამარცხა - 42:36.

 

სტუ-ს მწვრთნელმა ბექა ორჯონიკიძემ პერსონალურად ააყვანინა ბათუმის ლიდერი უჩა გამზარდია. ამან შედეგი გამოიღო - ჩემპიონატის მთავარმა ბომბარდირმა თამაში 3 გოლით დაასრულა. ამის მიუხედავად, ბათუმს შანსები ჰქონდა. პირველი ტაიმში, 6:0 გაქცევის შემდეგ ვიცე-ჩემპიონი 11:6 დაწინაურდა, მაგრამ სტუ-მ ამას მყისვე უპასუხა ზედიზედ გატანილი 6 გოლით - 12:11. ტაიმი 17:17 მორჩა.

მეორე ტაიმში სტუ უმალ დაწინაურდა - 21:17, მაგრამ ბრძოლა ამით არ დასრულებულა. გადამწყვეტი გამოდგა მეორე ტაიმის შუა მონაკვეთი, როცა ბათუმს სამჯერ ჰქონდა სხვაობის ერთ ბურთამდე შემცირების შანსი, მაგრამ ამ სამ ეპიზოდში სამი შვიდმეტრიანი მოიგერია თბილისელთ მეკარემ კორნელი ანდრიაძემ.

დღის ორი შეხვედრა ერთბურთიანი სხვაობით დასრულდა. თელავმა მოუგო ჭაბუკთა ნაკრებს (24:23) და ცხრილში ორი ადგილით ზემოთ აინაცვლა. პეგასმა დაამარცხა სამტრედია - 47:46, რითაც მესამე ადგილისთვის ბრძოლა კიდევ უფრო გამწვავდა.

საქართველოს ჩემპიონატზე შესვენება გამოცხადდა. ტურნირი 2014 წელს განახლდება. ჩემპიონი 3 წრის, 21-21 მატჩის შემდეგ გამოვლინდება.

ეროვნული ჩემპიონატი

მეორე წრის პირველი ტური, 16-19 დეკემბერი, თბილისი

19 დეკემბერი

იმედი - ქუთაისი 39:29

იმედი: მღებრიშვილი - ალანია 9, ჩიკვილაძე 6, ბეჟანიშვილი 5, იობაშვილი 5, გიორგაძე 4, აბაშიძე 3, მძელური 2, თაბაგარი 2, ჩაკვეტაძე 1, კალანდაძე 1, ჯმუხაძე 1, გოთოშია

ქუთაისი: გულეიშვილი - მათნაძე 12, ახალაძე 7, ტარუაშვილი 3, ჯუღელი 2, მერკვილაძე 2, ძნელაძე 1, ლომიძე 1, ახალბედაშვილი 1

თელავი - ჭაბუკთა ნაკრები 24:23

თელავი: ა. სამიტაშვილი - კობახიძე 12, გ. სვიმონიშვილი 5, ანდრიაშვილი 4, ი. სამიტაშვილი 1, მღებრიშვილი 1, ჯ. ნიკურაძე 1, იაგორაშვილი, გიგაური, ცისკარიშვილი, ნ. სვიმონიშვილი დიდებაშვილი

ჭაბუკები: ვათიაშვილი, ხანდოლიშვილი - რუსტამოვი 7, კბილაშვილი 3, ჰუსეინოვი 3, არსენაშვილი 3, გაწერელია 3, დანელიშვილი 2, ბაინაზაშვილი 1, იობაშვილი 1, ბიბილეიშვილი, ნ. მაისურაძე, ფერაძე

პეგასი - სამტრედია 47:46

პეგასი: ცინცაძე, დ. ნარსია - ოსიყმაშვილი 14, ცხვარაშვილი 11, დიხამინჯია 7, გელაშვილი 7, კოხრეიძე 4, აბჟანდაძე 2, ქუთათელაძე 1, ბაძაღუა 1, დემეტრაშვილი

სამტრედია: ხონელიძე, კიკნაძე - ხაჟომია 10, გაგლოშვილი 10, წითელიშვილი 9, თევზაძე 8, ხვიჩია 4, ჟვანია 2, ელგანდაშვილი 1, ზურაბიანი 1, ავალიანი 1, ცხვარაძე, ღაღანიძე, ბოცვაძე

სტუ - ბათუმი 42:36

სტუ: ანდრიაძე - ორჯონიკიძე 9, გრიშიკაშვილი 8, სიმონია 7, გოგალაძე 6, ამირანაშვილი 5, გვაზავა 4, სურმავა 3, ბერძენიშვილი, აბრამიშვილი

ბათუმი: სამყურაშვილი - წივწივაძე 9, ქარდავა 7, ხუნჯუა 6, ყაველაშვილი 5, უ. მაისურაძე 4, გამზარდია 3, ჯორბენაძე 1, ჭელიძე 1, ი. ნარსია

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

 

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------11-11-0-0-383-254-22
ბათუმი---------11--9-0-2-457-344-18
სამტრედია-----11--6-0-5-404-387-12
იმედი-----------11--6-0-5-335-364-12
პეგასი-----------11--4-2-5-357-380-10
თელავი---------11--2-1-8-289-329--5

ქუთაისი--------11--2-1-8-311-411--5
ჭაბუკები--------11--1-2-8-305-372--4

ჩემპიონი გამოვლინდება სამწრიან ტურნირში

ბომბარდირები: უჩა გამზარდია (ბათუმი) 95, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია) 84, ლექსო წითელიშვილი (სამტრედია) – 84, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 84, გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 72, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 72, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 71, ირაკლი კბილაშვილი (ნაკრები) 68

ზურაბ გენგიურის ფოტო: თემურ ორჯონიკიძე, სტუ (77)

 

საქართველოს ნაკრები იწყებს მზადებას მსოფლიო ჩემპიონატის გადამწყვეტი საკვალიფიკაციო მატჩებისთვის. უკვე საქართველოშია ნაკრების მწვრთნელი ჯორჯე რასიჩი და ლეგიონერთა უმეტესობა.

გუნდი 25 დეკემბრამდე თბილისში ივარჯიშებს, შემდეგ გაემგზავრება ისრაელში, შეკრებაზე, სადაც ერთ ამხანაგურ მატჩსაც გამართავს, 2 იანვარს კი შესარჩევი მატჩია ანკარაში, თურქეთთან. 5 და 8 იანვარს სპორტის სასახლეში ვუმასპინძლებთ თურქეთსა და ლიტვას, ხოლო 11 იანვარს ტურნირს ვასრულებთ ფინეთში. მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში მხოლოდ ჯგუფის გამარჯვებული გადის.

უკვე თბილისში არიან რუმინეთში მოთამაშეები - შოთა თევზაძე, ვლადიმერ რუსია და ირაკლი ჩიქოვანი, ლიბანიდან ჩამოვიდა სერგო დათუკაშვილი. დღეს გუნდთან ერთდ იქნებიან თურქული ტრაბზონსფორის ხელბურთელები - რატი მსხვილიძე და გიგა ტორონჯაძე. რევაზ ჭანტურია მაკედონიიდან ნაკრებს მოგვიანებით შეუერთდება.

მსხვილიძემ და ტორონჯაძემ მოგებით დაასრულეს თურქეთის ჩემპიონატის პირველი წრე. ტრაბზონმა 21 დეკემბერს სტუმრად, 27:24 დაამარცხა მილი პიანგო. მსხვილიძემ 5 გოლი გაიტანა. იქამდე, ტრაბზონმა შინ წააგო გამოტოვებული მატჩი ლიდერ ბეშიქთაშთან - 34:37 და შინ მოუგო ჯანქაიას - 33:23. შედეგად, პირველი წრის შემდეგ 14 ქულით (7 მოგება, 6 წაგება) ტრაბზონსფორი მეხუთე ადგილზეა. 13 მოგებით ბეშიქთაში ლიდერობს, ხოლო პლეიოფში, ორწრიანი ტურნირის შემდეგ, 8 გუნდი გადის.

რევაზ ჭანტურიას ზომიმაკ-სტრუმიცამ მეცამეტე მატჩი მოიგო მაკედონიის ჩემპიონატში - სტუმრად პელისტერთან - 17:16. ჩვიდმეტიდან 7 გოლი ჭანტურიამ გაიტანა. 27-29 დეკემბერს სტრუმიცას საერთაშორისო ტურნირი აქვს ჰოლანდიაში, სადაც პრაღის დუკლას, ბარსელონას მეორე გუნდს და ჰოლანდიურ ეუროტეხ-ბევოს ეთამასება, რის შემდეგაც ჭანტურიაც შეუერთდება საქართველოს ნაკრებს.

ფოტო: რატი მსხვილიძე, ტრაბზონსფორი

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015. კვალიფიკაცია. ევროპის 1 ჯგუფი

ლიტვა 4 ქულა / საქართველო 2, ფინეთი 2, თურქეთი 0

30 ოქტომბერი. ლიტვა - საქართველო 23:17, ფინეთი - თურქეთი 26:20

3 ნოემბერი. თურქეთი - ლიტვა 20:23, საქართველო-ფინეთი 26:19

2 იანვარი. ფინეთი - ლიტვა თურქეთი - საქართველო

4 იანვარი. ლიტვა - ფინეთი, 5 იანვარი. საქართველო - თურქეთი

8 იანვარი. საქართველო - ლიტვა, თურქეთი - ფინეთი

11 იანვარი. ფინეთი - საქართველო, 12 იანვარი. ლიტვა - თურქეთი

საქართველოს ნაკრები

22 შოთა თევზაძე მეკარე, ტიინ ბაკ (რუმ), 21.02.1981, 200 სმ, 105 კგ

16 გიგა ტორონჯაძე მეკარე, ტრაბზონსფორი (თურ), 07.02.1989, 188 სმ, 85 კგ

1 გაგა სამყურაშვილი მეკარე, ბათუმი, 16.12.1985, 188 სმ, 89 კგ
5 გიორგი გვაზავა, ხაზის მოთამაშე, სტუ . 19.08.1978, 198 სმ, 88 კგ

18 უჩა მაისურაძე, ხაზის მოთამაშე, ბათუმი, 24.04.1986, 187 სმ, 90 კგ

28 ლევან ბერძენიშვილი, ხაზის მოთამაშე, სტუ , 06.07.1986, 192 სმ, 95 კგ
9 სერგო დათუკაშვილი, შუამარბი, გამთამაშებელი, ას სადი (ლიბ), 28.04.1978, 198 სმ, 105 კგ
14 ირაკლი ჩიქოვანი, შუამარბი, გამთამაშებელი, ტიმიშოარა (რუმ), 28.07.1989, 97 სმ, 93 კგ

10 ვლადიმერ რუსია, შუამარბი, ტიინ ბაკ (რუმ), 30.05.1984, 202 სმ, 105 კგ
24 რატი მსხვილიძე, შუამარბი, ტრაბზონსფორი (თურ), 19.06.1986, 208 სმ, 120 კგ
77 აკაკი ტალახაძე, გამთამაშებელი, უგუნდო, 22.05.1983, 191 სმ, 86 კგ

19 ზურაბ სიმონია, შუამარბი, სტუ, 25.08.1994, 190 სმ, 85 კგ

18 თეიმურაზ ორჯონიკიძე, შუამარბი, სტუ, 07.02.1996, 197 სმ, 85 კგ

20 ლექსო წითელიშვილი, შუამარბი, სამტრედია, 20.08.1992, 190 სმ, 85 კგ

7 უჩა გამზარდია, გარემარბი, გამთამაშებელი, ბათუმი, 17.04.1990, 172 სმ, 70 კგ
8 ზურაბ აბრამიშვილი, გარემარბი, სტუ, 23.01.1994, 193 სმ, 88 კგ

31 ილია გოგალაძე, გარემარბი, სტუ, 31.07.1986, 190 სმ, 84 კგ
23 რეზო ჭანტურია, გარემარბი, ზომიმაკ-სტრუმიცა (მკდ), 31.05.1982, 177 სმ, 79 კგ
15 ოთარ ამირანაშვილი, გარემარბი, სტუ, 27.09.1987, 195 სმ, 90 კგ

მთავარი მწვრთნელი, ჯორჯე რასიჩი (სრბ) , 10.02.1958

მწვრთნელი, ირაკლი კეკელიძე, 04.05.1972

მწვრთნელი, ბექარ ორჯონიკიძე, 20.05.1972

ექიმი, ლევან ლინნიკი, 21.07.1987

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე ნახევარფინალური წყვილები ასეთია: ბრაზილია - დანია, სერბეთი - პოლონეთი.

 

ამ ოთხეულიდან მსოფლიო ჩემპიონი მხოლოდ დანია ყოფილა (1997). დანიელები 50-ე წუთისთვის ორი ბურთით აგებდნენ გერმანიასთან და გადამწყვეტი გამოდგა გარემარბ ტრინე იენსენის ზედიზედ გატანილი 4 გოლი. საბოლოოდ - 31:28.

პოლონეთი და ბრაზილია აქამდე არასოდეს მოხვედრილან მსოფლიო ჩემპიონატის ან ოლიმპიადის ოთხეულში. პოლონელებმა მოგებას საფუძველი პირველ ტაიმში ჩაუყარეს, როდესაც 3:5 აგებდნენ და ზედიზედ 7 გოლის შემდეგ 10:5 დაწინაურდნენ. წინა მსოფლიო ჩემპიონატის ვერცხლის პრიზიორებმა, ფრანგებმა რამდენჯერმე დაიყვანეს სხვაობა ერთ ბურთამდე, მაგრამ მეტი ვერ შეძლეს.

ბრაზილია ერთადერთი გუნდია, ვინც ყველა მატჩი მოიგო. ზედიზედ მეშვიდე მოგება ყველაზე ძნელი აღმოჩნდა - ამისათვის 80 წუთი, ანუ ორი დამატებითი დრო გახდა საჭირო. ბრაზილია თავიდან 6:1 დაწინაურდა, მაგრამ ამის შემდეგ თამაში ბოლომდე თანაბარი იყო.

ტურნირს გამოეთხოვა 2011 წლის მსოფლიო და 2012 წლის ოლიმპიური ჩემპიონი, ნორვეგია. ნორვეგიელები დასაწყისში 9:4 უგებდნენ სერბებს, მაგრამ მასპინძლებმა ხანგრძლივი დევნა წამოიწყეს და მეორე ტაიმის შუაში, დრაგანა ცვიიჩის ზედიზედ 2 ზუსტი პენალტის შემდეგ გაათანაბრეს ანგარიში - 21:21. ნორვეგია აქ გატყდა და სანია დამნიანოვიჩმა მალევე დააწინაურა სერბეთი, ვინც უთუოდ ფავორიტი იქნება ნახევარფინალში, პოლონეთის წინააღმდეგ.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

18 დეკემბერი, მეოთხედფინალი

პოლონეთი - საფრანგეთი 22:21

პოლ: კაპსკა (8/23), ვისოკინსკა (4/10) - ვოიტასი 5, სიოდმიაკი 5, ნედვეძი 3, სემენიუკი 3, შვედი 1 (3ბ), კონიუშანეცი 1, კუდლაცი 1 (4პ), იოხიმეკი 1, კულვინსკა 1, ბიზდრა 1, მიგალა, გრჟიბი სტასიაკი

საფ: ლე ინო (6/18), დარლო (4/14) - პინო 5, დემბელე 5, ბოდუენი 4, კამტო-ნჯიტამი 2, სისე 1, აბდურაიმი 1, სინიატე 1, ტუნკარა 1, ლაკრაბერი 1 (6პ), ზაადი, დერუა, გუაორანი

ბრაზილია - უნგრეთი 33:31 (26:26, 29:29)

ბრა: პესოა (10/22), არენჰარტი (9/28) - ნაშიმენტო 10, ამორიმი 6, როდრიგესი 5, როჩა 4, კავალეირო 3, და სილვა 3, პიედადე 1, მოურა 1, ანდრადე

უნგ: ჰერი (11/37), კიში (1/8) - ტომორი 7, გორბიცი 5, ციფრა 5, სუჩანსკი 3, რედეი-შოოში 3, ბულატი 2, მ. კოვაჩიცი 2, ა. კოვაჩიცი 1, ბოდნარი 1, სამორანსკი 1, ტრიშჩუკი 1, სეკერეში, ზაჩიკი,  ვერტენი

დანია - გერმანია 31:28

დან: გრევე (6/23), პოულსენი (2/24) - კრისტიანსენი 7, იენსენი 6, ნორგარდი 4, გრავჰოლტი 4, ფისკერი 4, ჰანსენი 2, ა. იორგენსენი 2, ბურგარდი 1 (4პ, 3ბ), ტორსგარდი 1, ს. იორგენსენი, შუმახერი, ბონდე

გერ: ვოლტერინგი (12/41), კრაუზე (0/2) - მიულერი 12, ლიორპერი 5, ნადგორნაია 4, ცაპფი 2, შტაინბახი 2, ნაიძინავიჩუსი 1, აუგსბურგი 1, ალტჰაუსი 1, გეშკე, ლანგი, ჰუბინგერი, ბაიერი

სერბეთი - ნორვეგია 28:25

სერ: ტომაშევიჩი (14/32), რისოვიჩი (2/9) - დამნიანოვიჩი 8, ცვიიჩი 8, ლეკიჩი 4, კრპეჟი 3, ნისავიჩი 2, ჟივკოვიჩი 2, პოპოვიჩი 1, ერიჩი, რისოვიჩი, რაიოვიჩი, ფილიპოვიჩი,

ნორ: ლუნდე (16/43), სოლბერგი (0/1) - ლოკე 5, ბრეივანგი 4, მორკი 4, სულანდი 4, ჰერემი 2, ჰამერსენგი 2, ბლანკო 2, ალსტადი 1, რიგელჰუტი 1, სოლბერგი, ნოსტვოლდი, მოლიდი, კრისტიანსენი

ნახევარფინალი, 20 დეკემბერი

21:00 ბრაზილია - დანია

23:45 სერბეთი - პოლონეთი

 

მსოფლიო ჩემპიონატის ფინალში, კვირას, ითამაშებენ სერბეთი და ბრაზილია, ნახევარფინალურ მატჩებზე კი დასწრების რეკორდი დამყარდა.

სერბეთი უკვე მეორე ტაიმის დასაწყისში 17:6 უგებდა პოლონეთს, ხოლო მეკარე კატარინა ტომაშევიჩს მარტო პირველ ტაიმში 12 ბურთი ჰქონდა მოგერიებული. თამაშს ბელგრადის კომბანკ არენაზე 18 236 მაყურებელი დაესწრო. ეს ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატების რეკორდია, რომელიც აუცილებლად მოიხსნება ფინალზე, რადგან დარბაზი 25 ათასამდე ადამიანს იტევს.

სერბები არასოდეს ყოფილან მსოფლიო ჩემპიონები. მათი ყველაზე დიდი წარმატება 1984 წლის ოლიმპიური ჩემპიონობაა იუგოსლავიის ნაკრებში.

მომავალი ოლიმპიადის მასპინძელმა, ბრაზილიამ, მოულოდნელად იოლად დაამარცხა დანია. ფინალში გასვლა ძალიან დიდი წარმატებაა ქვეყნისთვის, ვისაც სახელბურთო ტრადიციები არა აქვს. წინა მსოფლიო ჩემპიონატზე ბრაზილიამ მეოთხედფინალამდე მიაღწია, ლონდონის ოლიმპიადაზე კი მეექვსე ადგილი დაიკავა.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

20 დეკემბერი, ნახევარფინალი

სერბეთი - პოლონეთი - 24:18

სერ: ტომაშევიჩი (17/31), რისოვიჩი (6/10) - ლეკიჩი 8, ცვიიჩი 5, დამნიანოვიჩი 4, ჟივკოვიჩი 2, ოგნიენოვიჩი 2, პოპოვიჩი 1, ერიჩი 1, ნისავიჩი 1, კრპეჟი, ლისჩევიჩი, რაიოვიჩი, ფილიპოვიჩი

პოლ: კაპსკა (9/23), ვისოკინსკა (6/16) - შვედი 4, ნედვეძი 2, კონიუშანეცი 2, სემენიუკი 2, კულვინსკა 2, ვოიტასი 1, სიოდმიაკი 1, კუდლაჩი 1, იოხიმეკი 1, სტასიაკი 1, გრჟიბი 1, სტახოვსკა, ბიზდრა, მიგალა

ბრაზილია - დანია 27:21

ბრა: არენჰარტი (11/32) - ნაშიმენტო 7, როდრიგესი 5, კავალეირო 4, პიედადე 4, ამორიმი 3, როჩა 2, მოურა 1, დინიზი 1, და სილვა, ნუნიესი

დან: გრევე (9/27), პოულსენი (3/12) - კრისტიანსენი 3, გრავჰოლტი 3, ფისკერი 3, ჰანსენი 3, ტორსგარდი 2, იენსენი 2, ბურგარდი 2, ნორგარდი 1, ა. იორგენსენი 1, ს. იორგენსენი 1, შუმახერი, ბონდე, დალბი, ჰოლმსგარდი

3 ადგილისთვის, 22 დეკემბერი

17:30 დანია - პოლონეთი

ფინალი, 22 დეკემბერი

20:15 სერბეთი - ბრაზილია

საქართველოს ჩემპიონატის ლიდერებმა, ტექნიკურმა უნივერსიტეტმა და ბათუმმა იოლი გამარჯვებები მოიპოვეს და ხუთშაბათს ერთმანეთში გაარკვევენ ურთიერთობას.

სტუ-მ დაამარცხა ქუთაისი 31:14, ხოლო ბათუმმა - იმედი - 46:22. გაცილებით უფრო საინტერესო გამოდგა ორი სხვა შეხვედრა.

თელავმა დიდი ბრძოლა გაუმართა სამტრედიას, ვისაც აკლდა ორი ლიდერი, წითელიშვილი და ნიკურაძე. დასრულებამდე ათიოდ წუთით ადრე სამტრედია 29:25 იგებდა, მაგრამ ბოლო წუთზე ვითარება უკიდურესად დაიძაბა. გიორგი კობახიძის ზედიზედ სამი ზუსტი შვიდმეტრიანის შემდეგ ანგარიში 33:32 გახდა. ბოლო წამებზე ბურთი ანდრო ანდრიაშვილმა მიიღო და გაიტანა კიდეც, მაგრამ ზედ ტყორცნის დროს სირენის ხმა გაისმა. ბურთი არ ჩაითვალა, სამტრედიამ მოიგო.

ბიჭების ოლიმპიურმა ნაკრებმა პირველი თამაში მოიგო თავისზე ორი წლით უფროს პეგასის ჭაბუკებთან. პეგასი ახალგაზრდული შემადგენლობით თამაშობდა და 28:33 დამარცხდა.

ხვალ ტური დასრულდება ლიდერთა მატჩით - 17 საათზე სპორტკომპლექს არენაში ითამაშებენ სტუ და ბათუმი. ამის შემდეგ საქართველოს ჩემპიონატზე შესვენება გამოცხადდება.

ეროვნული ჩემპიონატი

მეორე წრის პირველი ტური, 16-19 დეკემბერი, თბილისი

18 დეკემბერი

ბათუმი - იმედი 46:22

ბათუმი: სამყურაშვილი - გამზარდია 19, ხუნჯუა 8, ჭელიძე 4, წივწივაძე 3, ქარდავა 3, ი. ნარსია 2, ვინოგრადსკი 2, უ. მაისურაძე 1, ჯორბენაძე 1, ქავთარაძე 1, წიტაიშვილი 1, ჭანტურია 1, გოგიჩაიშვილი

იმედი: მღებრიშვილი, ლორია - გიორგაძე 5, ბეჟანიშვილი 4, ჩიკვილაძე 3, გ. ხანდოლიშვილი 3, მძელური 2, თაბაგარი 2, ჩაკვეტაძე 2, ალანია 1, იობაშვილი, აბაშიძე, ი. კალანდაძე, გოთოშია

სტუ - ქუთაისი 31:14

სტუ: ცერცვაძე, ანდრიაძე, ხიდეშელი - ამირანაშვილი 7, სურმავა 5, ორჯონიკიძე 5, სიმონია 4, გოგალაძე 3, აბრამიშვილი 2, გრიშიკაშვილი 2, ლ. არსენაშვილი 1, სტურუა 1, გოგოლაძე 1, ბერძენიშვილი

ქუთაისი: გულეიშვილი, შეყრილაძე - მათნაძე 5, ახალაძე 3, ჩიხლაძე 2, ჯუღელი 2, ბახტურიძე 1, მერკვილაძე 1, ლომიძე 1, ტარუაშვილი, ახალბედაშვილი, ძნელაძე

სამტრედია - თელავი 33:32

სამტრედია: ხონელიძე - ხაჟომია 10, თევზაძე 6, გაგლოშვილი 5, ავალიანი 5, ზურაბიანი 4, ცხვარაძე 2, ხვიჩია 1, ელგანდაშვილი, ჟვანია, ღაღანიძე, ბოცვაძე

თელავი: ა. სამიტაშვილი - კობახიძე 12, გ. სვიმონიშვილი 9, ჯ. ნიკურაძე 5, გიორგელაშვილი 4, ანდრიაშვილი 1, იაგორაშვილი 1, გიგაური, ი. სამიტაშვილი, მღებრიშვილი, ცისკარიშვილი, ნ. სვიმონიშვილი დიდებაშვილი

ჭაბუკთა ნაკრები - პეგასი 33:28

ჭაბუკები: ს. ხანდოლიშვილი, ვათიაშვილი, - კბილაშვილი 8, დანელიშვილი 5, ბაინაზაშვილი 5, ე. არსენაშვილი 4, ჰუსეინოვი 4, რუსტამოვი 3, ბიბილეიშვილი 2, ნ. მაისურაძე 1, გაწერელია 1, ფერაძე, მამულაშვილი, გოგავა, იობაშვილი

პეგასი: ცინცაძე - ა. ცხვარაშვილი 8, აბჟანდაძე 7, დიხამინჯია 6, ბაძაღუა 3, კოხრეიძე 3, დემეტრაშვილი 1, ცუხიშვილი

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------10-10-0-0-341-218-20
ბათუმი---------10--9-0-1-421-302-18
სამტრედია-----10--6-0-4-358-340-12
იმედი-----------10--5-0-5-296-335-10
პეგასი-----------10--3-2-5-310-334--8
ქუთაისი--------10--2-1-7-282-372--5
ჭაბუკები--------10--1-2-7-282-348--4

თელავი---------10--1-1-8-265-306--3

19 დეკემბერი

14:00 არენა 1 იმედი - ქუთაისი

15:30 არენა 1 პეგასი - სამტრედია

16:00 არენა 2 თელავი - ჭაბუკთა ნაკრები

17:00 არენა 1 ბათუმი - სტუ

 

თამაშების პირდაპირი სტრიმინგი ეწყობა ფედერაციის ვებგვერდსა http://geohandball.ge/ და მაივიდეოზე: http://www.myvideo.ge/live/geohandball2012

ბომბარდირები: უჩა გამზარდია (ბათუმი) 92, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია) 76, ლექსო წითელიშვილი (სამტრედია) – 75, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 73, გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 72, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 71, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 66, ირაკლი კბილაშვილი (ნაკრები) 65

 

ზურაბ გენგიურის ფოტო: ჩემპიონატის საუკეთესო ბომბარდირი უჩა გამზარდია (10)

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

ოლიმპიური სასახლე. თბილისი
17 თებერვალი
15:00 გორი - BSB ბათუმი
17:00 პეგასი - ქუთაისი
18 თებერვალი
15:00 გორი - ქუთაისი
17:00 პეგასი - BSB ბათუმი
 5 თებ.
                სხვ        
  BSB ბათუმი 10
9
0 1 393-268 18
 
  ქუთაისი 10 
8
0 2 418-316 16
 
  იმედი სტუ 10 7 0 3 318-264 14  
  პეგასი 10     7     0     3     329-303     14    
  სამტრედია 10 4 0 6 298-360 8  
  გორი 10 3 0 7 321-395 6  
  სპორტუნი 10     2     0     8     308-374     4    
  წყალტუბო 10 0 0 10 241-346 0  

გაგრძელდება 19 თებერვალს
 14 თებ.
      სხვ
  ყვარელი 10   9   0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10   9   0   1 299-258 18
  სამტრედია 7   4   0   3 131-127
8
  ფოთი 7   3   1   3 138-122 7
  პეგასი 10   3   0   7 252-273 6
  მამული 10   3   0   7 219-267 6
  აჭარა
7   2   1   4 152-143 5
  წყალტუბო 7   0   0   7 106-222 0

გოგონები 2004-05
გაგრძელდება 29 თებერვალს
15 თებერვალი. გლდანი
ქარიშხალა 34-23 თელავი
გორი 16-40 პეგასი
მამული 16-28 ყვარელი
გორი 26-23 ქარიშხალა
16 თებერვალი. სენაკი
BSG ბათუმი 29-13 აჭარა
წყალტუბო 14-29 სამტრედია
ტყიბული 31-12 აჭარა
BSG ბათუმი 16-21 ფოთი
 16 თებ.
      სხვ
  სამტრედია 13   13   0   0 330-152 26
  ყვარელი 13   12   0   1 322-184 24
  ტყიბული 13   11   0   2 270-183 22
  პეგასი 13   9   0   4 292-212 18
  მამული
13   8   1   4 270-237 17
  ფოთი 13   7   1   5 216-175 15
  BSG ბათუმი 14   7   1   6 245-235 15
  ქარიშხალა 14   6   1   7 282-272 13
  გორი 14   5   0   9 235-308 10
  წყალტუბო 13   3   0   10 174-264 6
  თელავი 13   2   0   11 214-310 4
  აჭარა 14   1   0   13 130-300 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
გაგრძელდება 22-23 თებერვალს
 8 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
5   5   0   0   58-27 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  ფოთი 5   4   0   1   59-21 8  
  გორი 3   3   0   0   31-17 6  
  ზუგდიდი 4   3   0   1   22-12 6  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  თელავი
2   2   0   0   36-8 4  
  ქარიშხალა 4   2   0   2   43-33 4  
  BSG ბათუმი
5   2   0   3   30-34 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 4   0   1   3   11-47 1  
  მამული 3   0   0   3   9-27 0  
  53 სკოლა 3   0   0   3   6-28 0  

ჭაბუკები 2006-07
გაგრძელდება 23 თებერვალს
 2 თებ.
სხვ
  BSB ბათუმი 6 6 0 0 92-32 12
  სამტრედია
6 5 0 1 83-55 10
  ქარიშხალა 6 3 1 2 68-46 7
  პეგასი 6 3 0 3 51-61 6
  გორი 6 2 1 3 66-62 5
  ყვარელი 6 1 0 5 37-75 2
  ქუთაისი 6 0 0 6 20-86 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  popsport  sportal