ukr

მსოფლიო ჩემპიონმა საქმე გაირთულა

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე ხელბურთში, ჯგუფურ ტურნირის ბოლო დღეს მსოფლიოს მოქმედი ჩემპიონი ნორვეგია 28-31 დამარცხდა შვედეთთან, ტურნირის 2013 წლის გამარჯვებულმა, ბრაზილიამ კი ფრედ ითამაშა მონტენეგროსთან და პლეიოფში ვერ გავიდა. კვირას და ორშაბათს მერვედფინალებია. 

ნორვეგია 49 წუთის შემდეგ 27-24 ლიდერობდა, მაგრამ დასკვნითი მონაკვეთი 1-7 წააგო შვედეთთან, რომელსაც ჰყავდა იზაბელ გულდენი (9 გოლი, 6 პასი). მსოფლიო ჩემპიონმა ჯგუფში პირველი ადგილი დაუთმო შვედეთს, რომელმაც ტურნირი პოლონეთთან მარცხით დაიწყო, მაგრამ ეს უკანასკნელი მერვედფინალში საერთოდ ვერ მოხვდა, შვედეთს კი წინსვლის შესანიშნავი შანსები აქვს.

ნორვეგიამ, რომელიც გერმანიაში თითქმის უძლიერესი შემადგენლობითაა და მთავარ ფავორიტადაც ჩანდა, საქმე სერიოზულად გაირთულა, რადგანაც მეორე ადგილით რთულ ბადეში მოხვდა. ბადის ერთ ნახევარში მოხვდნენ წინა მსოფლიო ჩემპიონატის სამივე პრიზიორი: ნორვეგია, ჰოლანდია, რუმინეთი; ოლიმპიური ჩემპიონი რუსეთი, ასევე კორეა, ესპანეთი, იაპონია და ჩეხეთი. მეორე ფინალისტი ამ 8 გუნდიდან გამოვლინდება: შვედეთი, სლოვენია, გერმანია, დანია, უნგრეთი, საფრანგეთი, სერბეთი, მონტენეგრო. ფინალი 17 დეკებერსაა ჰამბურგში.

ხელბურთი. ქალთა 23- მსოფლიო ჩემპიონატი. გერმანია, 1-17 დეკემბერი, 2017

8 დეკემბერი, მეხუთე ტური. 4-4 გუნდი გადის მერვედფინალში

A ჯგუფი: რუმინეთი 8, საფრანგეთი 7 (+37), ესპანეთი 7 (+26), სლოვენია 6  – ანგოლა 2, პარაგვაი 0

ანგოლაპარაგვაი 32-28

საფრანგეთირუმინეთი 26-17

უეტი 7, ნიაკატე 5, ფლიპი 4 – ფლორიანუ 6

ესპანეთისლოვენია 33-26

პენია 9, კაბრალი, ა.გონსალესი 5 – გროსი, სტანკო 7

დეკ: რუმინეთი – პარაგვაი 29-17, საფრანგეთი – სლოვენია 23-24, ესპანეთი – ანგოლა 28-24

დეკ: სლოვენია-რუმინეთი 28-31, ანგოლა-საფრანგეთი 19-26, პარაგვაი-ესპანეთი 15-32

დეკ: სლოვენია-ანგოლა 32-25, საფრანგეთი-პარაგვაი 35-13, რუმინეთი-ესპანეთი 19-17

7 დეკ: პარაგვაი-სლოვენია 22-28, რუმინეთი-ანგოლა 27-24, ესპანეთი-საფრანგეთი 25-25

B ჯგუფი: შვედეთი (31-28) ნორვეგია 8, უნგრეთი 6, ჩეხეთი 4 (29-25) – პოლონეთი 4, არგენტინა 0

არგენტინაპოლონეთი 20-38

ჩეხეთიუნგრეთი 29-30

იერაბკოვა 9, ლუზუმოვა 6, ჰრბკოვა 5 – ბოდი 7, სოლოში 5

ნორვეგიაშვედეთი 28-31

მორკი 9, ოფტედალი 4  – გულდენი 9, ვესტბერგი 5, რობერტსი 4

დეკ: ჩეხეთი – არგენტინა 28-22, შვედეთი-პოლონეთი 30-33, ნორვეგია-უნგრეთი 30-22

დეკ: პოლონეთი-ჩეხეთი 25-29, უნგრეთი-შვედეთი 22-25, არგენტინა-ნორვეგია 21-36

დეკ: უნგრეთი-არგენტინა 33-15, შვედეთი-ჩეხეთი 36-32, ნორვეგია-პოლონეთი 35-20

7 დეკ: პოლონეთი-უნგრეთი 28-31, შვედეთი-არგენტინა 38-24, ჩეხეთი-ნორვეგია 16-34

C ჯგუფი: რუსეთი 10, დანია 6, იაპონია 5 (29-28) მონტენეგრო 5 – ბრაზილია 4, ტუნისი 0

იაპონიატუნისი 31-13

ბრაზილიამონტენეგრო 23-23

ბელო, ამორიმი 6 – ბულატოვიჩი 6, რაიჩევიჩი 5, იაუკოვიჩი 4

დანიარუსეთი 27-32

ფისკერი, ვოლერი 5 – სამოხინა 7, ვიახირება, დმიტრიევა 5

დეკ: რუსეთი – ტუნისი 36-16, ბრაზილია – იაპონია 28-28, დანია – მონტენეგრო 24-31

დეკ: ტუნისი – ბრაზილია 22-23, მონტენეგრო-რუსეთი 24-28, იაპონია-დანია 18-32

დეკ: მონტენეგრო-იაპონია 28-29, რუსეთი-ბრაზილია 24-16, დანია-ტუნისი 37-19

6 დეკ: რუსეთი-იაპონია 29-28, ტუნისი-მონტენეგრო 23-29, ბრაზილია-დანია 20-22

D ჯგუფი: სერბეთი 8ჰოლანდია 7 (31-23) გერმანია 7,  კორეა  – კამერუნი 1 (-45), ჩინეთი 1 (-72)

ჩინეთიკამერუნი 26-26

ჰოლანდიაგერმანია 31-23

აბინგჰი 9, ხროტი 6, ვან დერ ჰაიიდენი 5 – შტოლე 6, მანსონი 5

სერბეთიკორეა 33-28

დამნიანოვიჩი, პოპ-ლაზიჩი 5 – იუ 8, რიუ 7

დეკ: გერმანია – კამერუნი 28-15, დეკ: სერბეთი – ჩინეთი 43-23, ჰოლანდია – კორეა 22-24

დეკ: კამერუნი – სერბეთი 21-34, ჩინეთი – ჰოლანდია 15-40, კორეა – გერმანია 18-23

დეკ: კორეა-ჩინეთი 31-19, ჰოლანდია-კამერუნი 29-22, გერმანია-სერბეთი 22-22

6 დეკ: კამერუნი-კორეა 21-33, სერბეთი-ჰოლანდია 27-27, გერმანია-ჩინეთი 24-9

სტატისტიკა. გოლები (7): გროსი, სლნ 39 (13) – ბელო, ბრა 32 (15) – კუდლაჩი, პოლ 31 (8)- მორკი, ნორ 31 (13) – გოლები თამაშიდან: იერაბკოვა, ჩეხ 29 – ამორიმი, ბრა 27 – ბულატოვიჩი, მნტ 26 – გოლი+პასი: ლუზუმოვა, ჩეხ 30+27 – გულდენი, შვდ 29+27 – ოფტედალი, ნორ 23+30 – ჩაჭრა: ლუზუმოვა 7, სალვადო, არგ 7 – სკოგრანდი, ნორ 7 – ფისკერი, დან 6 – ბლოკი: დულფერი, ჰოლ 13 – მაკეევა, რუს 11 – ბრატსეტი, ნორ 10 – ახრუკი, პოლ 9 – მეკარეები: დარლო, საფ 38/84-45% – დუმანსკა, რუმ 34/78-44% – ლუნდე, ნორ 55/124-44%

მერვედფინალი 

10 დეკ, 20:30. მაგდებურგი. სერბეთი-მონტენეგრო

10 დეკ, 20:30. ლაიპციგი. უნგრეთი-საფრანგეთი

10 დეკ, 23:30. მაგდებურგი. გერმანია-დანია

10 დეკ, 23:30. ლაიპციგი. შვედეთი-სლოვენია

11 დეკ, 20:30. მაგდებურგი. რუსეთი-კორეა

11 დეკ, 20:30. ლაიპციგი. რუმინეთი-ჩეხეთი

11 დეკ, 23:30. მაგდებურგი. იაპონია-ჰოლანდია

11 დეკ, 23:30. ლაიპციგი. ესპანეთი-ნორვეგია

მეოთხედფინალი: 12-13 დეკემბერს

12 დეკ, ლაიპციგი. შვდ-სლო/გერ-დან, უნგ-საფ/სრბ-მნტ

13 დეკ, მაგდებურგი. რუმ-ჩეხ/იაპ-ჰოლ, ესპ-ნორ/რუს-კორ

ნახევარფინალები და ფინალი ჰამბურგში, 15 და 17 დეკემბერს

17-24 ადგილები, პრეზიდენტის თასი

17-20. 10 დეკ, ლაიპციგი. 14:30 ანგოლა-პოლონეთი, 17:00 ბრაზილია-კამერუნი

21-24. 10 დეკ, მაგდებურგი. 14:30 პარაგვაი-არგენტინა, 17:00 ტუნისი-ჩინეთი

თამაშების ნახვა შეგიძლიათ აქ:

https://www.olympicchannel.com/de/events/handball-ihf-womens-world-championship-2017—germany/

Leave a Reply