EHFChampionshipW17_GEO21_Landscape_RGB

29/10/13 ნაკრები ლიტვაში გაემგზავრა

უკრაინისა და საქართველოს ნაკრებების მეორე საწვრთნელი მატჩი გუშინ არ გამართულა კონჩა-ზასპეს ბაზაზე წარმოქმნილი ტექნიკური პრობლემების გამო.

 

ხელბურთელთა ნაკრები დღეს დლით გაფრინდა ლიტვაში, სადაც ხვალ, 30 ოქტომბერს, მსოფლიო ჩემპიონატის პირველი საკვალიფიკაციო მატჩი აქვს პანევეჟისში, ლიტვის ნაკრებთან.

 

საქართველოს ნაკრები უკვე სრული შემადგენლობითაა – სულ ბოლოს გუნდს შეუერთდა მაკედონიის სტრუმიცას მოთამაშე რევაზ ჭანტურია, რომელმაც ნაკრებთან ერთად უკვე ივარჯიშა.

 

შეხვედრა პანევეჟისში 20:45 დაიწყება, რეპორტაჟს ლიტვის საზოგადოებრივი მაუწყებელი გეგმავს.

 

თამაშის შემდეგ ხელბურთელთა ნაკრები გამოემგზავრება საქართველოში, სადაც 3 ნოემბერს მეორე მატჩია ფინეთთან. შეხვედრა სპორტის სასახლეში, 18 საათზე დაიწყება, შესვლა თავისუფალია.


შესარჩევი ჯგუფის (საქართველო, ლიტვა, ფინეთი თურქეთი, შეჯიბრება იანვარში დასრულდება) გამარჯებული გავა პლეიოფში და 2014 წლის ივნისში უკვე მსოფლიო ჩემპიონატის საგზურისთვის ითამაშებს. მეტოქე ევროპის ჩემპიონატის დასრულების შემდეგ გაირკვევა (2014 წლის იანვარი, დანია).

 

საქართველოს ნაკრები

 

22 შოთა თევზაძე

სტიინტა ბაკაუ (რუმ)

გუნდის კაპიტანი, მეკარე

1981

 

16 გიგა ტორონჯაძე

სტუ

მეკარე

1989

 

5 გიორგი გვაზავა

სტუ

ხაზის მოთამაშე, შუამარბი

1978

 

28 ლევან ბერძენიშვილი

სტუ

ხაზის მოთამაშე, შუამარბი

1986

 

24 რატი მსხვილიძე

სტუ

შუამარბი, ხაზის მოთამაშე

1988

 

77 აკაკი ტალახაძე

უგუნდო

გამთამაშებელი

1983

 

7 უჩა გამზარდია

ბათუმი

გამთამაშებელი

1990

 

9 სერგო დათუკაშვილი

ას სადი (ლიბ)

შუამარბი, გამთამაშებელი

1978

 

14 ირაკლი ჩიქოვანი

ტიმიშოარა (რუმ)

შუამარბი

1989

 

10 ვლადიმერ რუსია

სტიინტა ბაკაუ (რუმ)

შუამარბი

1984

 

23 რეზო ჭანტურია

სტრუმიცა (მკდ)

გარემარბი

1982

 

15 ოთარ ამირანაშვილი

სტუ

გარემარბი

1987

 

31 ილია გოგალაძე

სტუ

გარემარბი

1986

 

8 ზურაბ აბრამიშვილი

სტუ

გარემარბი

1994

 

მთავარი მწვრთნელი ჯორჯე რასიჩი (სრბ)

მწვრთნელები ირაკლი კეკელიძე, ბექა ორჯონიკიძე

ექიმი ირაკლი ლინიკი

ოფიციალური პირები: ელიზბარ არსენაშვილი, ვახტანგ მეიფარიანი

 

მსოფლიო ჩემპიონატის კვალიფიკაცია. ევროპის პირველი ეტაპი

1 ჯგუფი: ლიტვა, თურქეთი, საქართველო, ფინეთი

30 ოქტომბერი: ლიტვა – საქართველო, ფინეთი – თურქეთი

3 ნოემბერი: თურქეთი – ლიტვა, საქართველო-ფინეთი

2 იანვარი: ფინეთი – ლიტვა, თურქეთი – საქართველო

4-5 იანვარი: ლიტვა – ფინეთი, საქართველო – თურქეთი

8-9 იანვარი: საქართველო – ლიტვა, თურქეთი – ფინეთი

 

11-12 იანვარი: ლიტვა – თურქეთი, ფინეთი – საქართველო

2 ჯგუფი: სლოვაკეთი, რუმინეთი, კვიპროსი, იტალია

3 ჯგუფი: სლოვენია, უკრაინა, შვეიცარია, ლუქსემბურგი

4 ჯგუფი: ჰოლანდია, ისრაელი, საბერძნეთი, ბელგია

5 ჯგუფი: პორტუგალია, ბოსნია, ლატვია, ესტონეთი

 

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015 წლის იანვარში, 24 გუნდის მონაწილეობით, იმართება ყატარში. მასპინძელი, ყატარი და მსოფლიო ჩემპიონი ესპანეთი ტურნირში შერჩევის გარეშე იასპარეზებენ. ევროპას, ესპანეთის გარდა, 12 ადგილი აქვს გამოყოფილი.

 

3 საგზურს მიიღებს ევროპის 2014 წლის ჩემპიონატის სამი საუკეთესო გუნდი (მონაწილეობენ – ესპანეთი, დანია, ჩეხეთი, მაკედონია, ავსტრია, ისლანდია, უნგრეთი, ნორვეგია, სერბეთი, საფრანგეთი, პოლონეთი, რუსეთი, ხორვატია, შვედეთი, ბელარუსი, მონტენეგრო). დანარჩენი 12 მონაწილე ქვეყანა გადავა მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში. მათ დაემატება გერმანია და პირველი ეტაპის 5 გამარჯვებული.

 

Leave a Reply