ukr

პეგასმა და თელავმა 2-2 ქულით წინ წაიწიეს

საქართველოს ჩემპიონატის უმაღლესი ლიგა ხელბურთში თბილისის სპორტის სასახლეში გაგრძელდა. დღეს პეგასმა 40-33 დაამარცხა სპორტუნი, თელავის იმედმა 48-34 მოუგო გორს. ხვალ 16 საათზე თამაშობენ სპორტუნი – იმედი-სტუ თელავი, 18 საათზე გორი – პეგასი. 

პეგასმა პირველი ტაიმი 19-14 მოუგო სპორტის უნივერსიტეტს, მაგრამ მეორეში სხვაობამ შემცირება დაიწყო და ჭელიძემ გაათანაბრა კიდეც, 27-27. გადამწყვეტი მომენტი დადგა დასრულებამდე 15 წუთით ადრე, როდესაც პეგასი 28-27 იგებდა, მაგრამ სპორტუნელი ერისთავი შვიდმეტრიანს ურტყამდა და ამის შემდეგ კიდევ 2 წუთი მის გუნდს რიცხვობრივ მეტობაში უნდა ეთამაშა. მაგრამ, პენალტი მეკარე დიხამინჯიამ მოიგერია, უკვე ნახსენებ 2 წუთში კი პეგასმა ორი გოლი იქით გაიტანა: 27-30 და ამ სიტუაციიდან სპორტუნი ვეღარ გამოვიდა.

გორსაც ჰქონდა აღმაფრენის მომენტი თელავის იმედთან. პირველი ტაიმის შუაში გუნდი 9-14 აგებდა, როდესაც გორელთა მწვრთნელმა მამაცაშვილმა მეტოქეს პრესინგი შესთავაზა და ხუთწუთიანი მონაკვეთი 7-0 მოუგო – გორი 16-14 დაწინაურდა და ერთხანს კიდევ წინ იყო, მაგრამ იმედმა ამ დაცვასაც მოუძებნა სუსტი წერტილები – ტაიმი 23-20 მოიგო და შესვენების შემდეგ სხვაობა გაზარდა.

თბილისის ტური ზეგ დასრულდება გორი-სპორტუნისა და პეგას-თელავის მატჩებით, ამის შემდეგ კი, 1-4 აპრილს საერთო ტურია, რითაც სრულდება რეგულარული სეზონი. 21-21 თამაშის შემდეგგ 4 საუკეთესო გუნდი საქართველოს ჩემპიონობისთვის ბრძოლას ფინალურ ოთხეულის ფორმატით განაგრძობს – 14 მაისს ნახევარფინალია, 15 მაისს – ფინალი.

ყველა მატჩის პირდაპირი რეპორტაჟი და ჩანაწერი შეგიძლიათ იხილოთ აქ:

https://www.youtube.com/channel/UCc7vs-kXPE7R5SezSGa9cUA

ხელბურთი. საქართველოს ჩემპიონატი 2018-19. კაცები. უმაღლესი ლიგა

მესამე წრე, აღმოსავლეთი. თბილისის სპორტის სასახლე, 14 მარტი

პეგასი – სპორტუნი 40-33

პეგ: დიხამინჯია, გორგოძიანი, დგებუაძე – ზარნაძე 15, ჟვანია 7, კუხალაშვილი 7, კალანდაძე 4, შუბითიძე 3, პატაშური 2, ბაძაღუა 1, კოხრეიძე 1, გვაზავა

სპ: ხარაიშვილი – ზურაბიანი 8, ჭელიძე 8, ცხვარაშვილი 7, თიგიშვილი 5, ერისთავი 3, ჩაკვეტაძე 2, ჩიკვილაძე, დელიბაშვილი, გურასპაული

მსაჯები: ნ. კევლიშვილი – თ. კევლიშვილი

იმედი-სტუ თელავი – გორი 48-34

თელ: ცინცაძე, ხიდეშელი – ცისკარიშვილი 11, იობაშვილი 9, ყორიაული 8, მიქავა 8, გავაშელიშვილი 4, დოლმაზაშვილი 4, გოგალაძე 2, ბერაძე 2, ბაინაზიშვილი, კორსანტია

გორ: ჯაფარიძე – დალაქიშვილი 10, ახალბედაშვილი 9, მჭედლიშვილი 7, ზუბიაშვილი 3, ზოზიაშვილი 3,  დ. ნიაზაშვილი 2, შემშენოვი, ხუბულური, ბ. ნიაზაშვილი

მსაჯები: თ. კევლიშვილი – გ. გველესიანი

დელეგატები: ლ. გელაშვილი, ვ. ბერიაშვილი

——————თ—მ—ფ—წ——–ბ—–ქ

BSB ბათუმი—17–16—0—1—720-470–32

ქუთაისი——-17–13—0—4—707-493–26

პეგასი———-15–12—0—3—614-452–24

იმედი-სტუ—-15–10—0—5—529-451–20

გორი———–15—5—0—10–535-644–10

სპორტუნი—–15—3—1—11—484-655—7

წყალტუბო—-17—2—1–14—-419-653—5

სამტრედია—-17—1—2–14—449-630—4

15 მარტი

16:00 სპორტუნი – იმედი-სტუ თელავი

18:00 გორი – პეგასი

16 მარტი

16:00 იმედი-სტუ თელავი – პეგასი

18:00 გორი – სპორტუნი

მესამე წრე, საერთო. 1-4 აპრილი

ფინალური ოთხეული. 14-15 მაისი

Leave a Reply