სიახლეების კალენდარი

მაისი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

მთავარი

http://worldsport.ge/ge/page/djordje-rasichi-chemi-umtavresi-mizani-brdzolisunariani-gundis-chamoyalibebaa

ბოლო დროს საქართველოში ხელბურთის გამოცოცხლება აშკარად იგრძნობა. ჩვენმა ეროვნულმა გუნდმა ორიოდე თვის წინათ მსოფლიოს ჩემპიონატის შესარჩევ ჯგუფში ითამაშა და თბილისში ჩატარებულ მატჩებში ფინეთის, თურქეთისა და ლიტვის ნაკრებთა დამარცხება მოახერხა. საქართველოს ნაკრების მთავარ მწვრთნელად გამოცდილი სერბი სპეციალისტი ჯორჯე რასიჩი მუშაობს, რომელიც ჩვენ ქვეყანასთან თანამშრომლობას გააგრძელებს. ბალკანელი თბილისში ცხოვრობს და ეროვნულ გუნდთან ერთად კურირებას ყველა ასაკობრივ ნაკრებსაც უწევს. ბატონ ჯორჯეს დღეს ვარჯიშის შემდეგ დიდუბის მანეჟში შევხვდით და რამდენიმე კითხვაზე პასუხის გაცემა ვთხოვეთ. ქართულ-სერბული დიალოგის წარმართვაში ვეტერანი ხელბურთელი ბექა ორჯონიკიძე დაგვეხმარა, რისთვისაც მას მადლობას ვუხდით.

- უპირველესად თქვენი სამოთამაშეო და სამწვრთნელო კარიერა გავაცნოთ მკითხველს...

- უკანა გარემარბი გახლდით და აქტიური სპორტული კარიერის განმავლობაში სულ 14 ტიტული მაქვს მოპოვებული. შაბაცის “მეტალოპლასტიკას” შემადგენლობაში ორჯერ ჩემპიონთა ლიგა მოვიგე, შვიდჯერ იუგოსლავიის პირველობა, ორჯერად ქვეყნის თასი. მოგვიანებით მწვრთნელი გავხდი და უკვე 22 წელიწადია სხვადასხვა გუნდებს და ნაკრებებს ვდამრიგებლობ. თავდაპირველად ქალთა გუნდებში ვმუშაობდი. “ბუდუჩნოსთან” ერთად 8 ტროფეი მაქვს მოგებული, ნაპრედაკის “კრუშევაცშიც” წარმატებით ვმუშაობდი. 15 წელი გახლდით ქალ ხელბურთელთა დამრიგებელი და ყოველსეზონურად მაღალ შედეგს ვაღწევდი. მამაკაცებში ლიბანის “ასადს” აზიის ჩემპიონთა თასი მოვაპოვებინე, რაც მოულოდნელი და სენსაციური შედეგი იყო. სლოვაკეთის პრეშოვის “ტატრანი” ორჯერ ქვეყნის ჩემპიონი გავხადე, ორჯერაც თასი ავიღეთ. ამ გუნდთან ერთად ჩემპიონთა თასის მეოთხედფინალამდე გავაღწიეთ. შემდეგ იყო რუმინეთის “ვოლჩა”, ესპანეთის “სიუდად რეალი”. 4 წელი ვმუშაობდი “მეტალოპლასტიკას” დამრიგებლად. ვწვრთნიდი სერბეთის გოგონათა ეროვნულ და იუნიორთა, აგრეთვე ქვეყნის ჭაბუკთა ნაკრებებს. იუნიორ გოგონათა ნაკრებთან ერთად ორჯერ მსოფლიოს ჩემპიონატზე, ევროპირველობასა და ხმელთაშუა ზღვის თამაშებზე გამოვედით. ჩემ აღზრდილთა შორისაა პლანეტის ერთ-ერთი უძლიერესი ხელბურთელი ქალი ბოიანა პოპოვიჩი.

- საუბარი საქართველოს სახელბურთო ამბებით განვაგრძოთ. თქვენი ხელმძღვანელობით ჩვენმა ეროვნულმა ნაკრებმა მსოფლიოს ჩემპიონატის შესარჩევ ეტაპზე მიიღო მონაწილეობა. როგორ შეაფასებდით საქართველოს ნაკრების გამოსვლას?

- ამ სიტუაციაში მაქსიმუმი გავაკეთეთ. მოსამზადებლად მეტი დრო რომ გვქონოდა, გუნდი 20-30 პროცენტით მეტს მიაღწევდა. ნაკრებში ორი ვეტერანია, სერგო დათუკიშვილი და გიორგი გვაზავა, რევაზ ჭანტურიაც 30 წელსაა გადაცილებული. თანდათან ახალი გუნდი უნდა ჩამოვაყალიბოთ, ამიტომაც ყველაფერს ლამის თავიდან, ასაკობრივი ნაკრებებიდან ვიწყებთ. 3 ჯგუფი ჩამოვაყალიბეთ. 14-16 წლამდელები, 21 წლამდელები და 21-30 წლამდელები. ყველა ასაკში 4-5 კარგი მოთამაშე გვყავს, რომელი მათგანი ჩამოყალიბდება ლიდერად, ამას უშუალოდ მატჩების მსვლელობა გაარკვევს.

16 წლამდელები ოლიმპიური ნაკრების ბირთვს შეადგენენ, რომელთაც 2015 წელს თბილისის ოლიმპიურ ფესტივალში უნდა იასპარეზონ. გუნდის ლიდერები სანდრო ხანდოლიშვილი, გიორგი დოლმაზაშვილი, ლუკა გაწერელია, ლუკა ბულბულაშვილი, ირაკლი კბილაშვილი, ხაზეინ რუსტამოვი, ვუსალ ჰუსეინოვი, ერეკლე არსენაშვილი არიან. ძირითადი ბირთვი შეკრულია – 24-25 ხელბურთელი წამყვანებად ითვლებიან.

18 წლამდელებში ერთბაშად 3 კარგი მეკარე – ირაკლი ხიდეშელი, ჯონი ცერცვაძე, ზურა ცინცაძე – გვყავს. ხაზის მოთამაშეებს შორის გამოკვეთილი ხელბურთელი არ გვყავს და მათ თამაშის მომატება მართებთ. ამასთან, 18 წლამდელთა გუნდის სამმა წევრმა ზურაბ აბრამიშვილმა, თეიმურაზ ორჯონიკიძემ, ზურა სიმონიამ უკვე ეროვნულ ნაკრებშიც მოსინჯეს ძალა. ამ გუნდიდან ირაკლი გოგოლაძესა და ალექსანდრე ცხვარაშვილსაც დავასახელებდი. კიდევ არიან სხვა პერსპექტიული ბიჭებიც, რომელთა მომავლის მჯერა.

ახალგაზრდა მოთამაშეებმა ვოვა რუსიასთან, ირაკლი ჩიქოვანთან, რატი მსხვილიძესთან, აკაკი ტალახაძესთან, სერგო დათუკიშვილთან, უჩა გამზარდიასთან, შოთა თევზაძესთან, რეზო ჭანტურიასთან ერთად საქართველოს ნაკრებში უნდა ითამაშონ. ეროვნულ გუნდში ხაზის მოთამაშის პრობლემა გვაქვს და კარგი იქნება, თუკი უცხოელს ჩამოვიყვანთ. ეროვნულ ნაკრებში მოსახვედრად ლეგიონერმა მინიმუმ ერთი წელი საქართველოს ჩემპიონატში უნდა იასპარეზოს. მაგალითად, ესპანეთი ძალიან გააძლიერა დუშანბაევმა. უცხოელის გამოჩენა საქართველოს ჩემპიონატსაც მეტ ინტერესს შესძენს. ამასთან, მატჩები ყოველკვირეულად უნდა ტარდებოდეს. ვფიქრობ, ამით დაძაბულობაც მოიმატებს. აუცილებელია საერთაშორისო შეხვედრებიც. საამისოდ 16 წლამდელთა გუნდი სერბეთში მიგვყავს. იქ დილით ვარჯიში, საღამოს ტესტ-მატჩები გვექნება. დიდ დროს დავუთმობთ ტექნიკისა და ტაქტიკის დახვეწას. შეხვედრებს რაც შეეხება, 3 მატჩს გავმართავთ სერბთა ნაკრებთან, ორჯერ “მეტალოპლასტიკის” თანატოლებს გავეჯიბრებით, თითოჯერ “ცრვენა ზვეზდასა” და “პარტიზანს”. უმჯობესია ძლიერ გუნდებს ვეთამაშოთ, დავმარცხდეთ, მაგრამ სათანადო გამოცდილება შევიძინოთ.

-თქვენი აზრით ქართული ხელბურთი რა მიმართულებით უნდა განვითარდეს?

- ამაზე ნაწილობრივ პასუხი უკვე გაგეცით. ჩემპიონატის მატჩები ყოველ შაბათ-კვირას უნდა იმართებოდეს, ტელევიზიამ, პრესამ მეტი ყურადღება დაუთმოს ხელბურთს და მის პოპულარიზაციაზე იზრუნოს. კარგი იქნებოდა ეროვნულ ჩემპიონატში ლეგიონერების გამოჩენა. ფინანსურად კლუბები უკეთეს მდგომარეობაში უნდა იყვნენ. ხელბურთი სკოლებში უნდა დაინერგოს. ამასთან, საზრუნავია ბავშვ ხელბურთელებთან მომუშავე მწვრთნელთა კვალიფიკაცია.

- სახელმწიფოს რა როლს დააკისრებდით?

- მასწავლებლებს, კლუბებს დაეხმაროს, სახელბურთო ინფრასტრუქტურა მოაწყოს. მაგალითისთვის თურქეთის ხელბურთის ფედერაციას საკუთარი დარბაზი აქვს, სადაც ვარჯიშისა და თამაშის ყველა პირობაა შექმნილი. ჩვენ კი ზამთარში 2-3 თვე იმის გამო გვიცდება, დარბაზი რომ ვერ თბება. საქართველოს ჩემპიონატში მონაწილე თბილისის კლუბების წევრებს ხელფასი არ აქვთ, უჯამაგირო მოთამაშეს კი ბევრს ვერ მოთხოვ. იკლებს მოტივაცია, საკუთარ თავზე მუშაობის სურვილიც ნაკლებად ჩნდება...

- აპრილის დასაწყისში 20 წლამდელთა ნაკრები ესპანეთში ევროპის ჩემპიონატის შესარჩევ ციკლში სათამაშოდ მიემგზავრება...

- ესპანეთთან, ჩერნოგორიასა და ნორვეგიასთან მოგვიწევს გაჯიბრება. უპირველესი ფავორიტი მასპინძელთა გუნდია, ჩვენ კი ოპტიმალური ფორმის მიღწევას მაისის ბოლოსთვის ვგეგმავთ. 20-26 მაისს ანდორაში ტროფი-ქაფი ჩატარდება, იქ 8 ნაკრები იასპარეზებს და მოგებისთვის ვითამაშებთ. ესპანეთში კი ყველასთან ვიბრძოლებთ და გამოცდილების მიღებასაც შევეცდებით.

პრიორიტეტად 2015 წლის ოლიმპიურ ფესტივალზე საქართველოს ნაკრების გამოსვლას მივიჩნევ. ჩემი უმთავრესი მიზანი ბრძოლისუნარიანი გუნდის ჩამოყალიბებაა. ჯერჯერობით ფედერაციის პრეზიდენტ ზურაბ კაკაბაძესთან საქართველოში ერთი წლით მუშაობაზე შეთანხმებული ვარ. მსურს თქვენში კეთილი სახელი დავიმკვიდრო.

ორშაბათიდან გლდანის სახელბურთო დარბაზში გაგრძელდება საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის. ხელბურთელები გლდანში ორშაბათს ითამაშებენ, ხოლო შემდეგ საბურთალოზე, სპორტკომპლექს არენაში გადავლენ.

5 დღეში 25 მატჩი უნდა გაიმართოს და გამოვლინდეს ექვსეული, რომელიც უშუალოდ იბრძოლებს საქართველოს ჩემპიონობისთვის. ფინალური ექვსეულის ტურნირზე, რომელიც 5-9 მაისს გაიმართება, ბრძოლას ყველა თავიდან, 0 ქულით დაიწყებს.

4-4 თამაშის შემდეგ ექვსეულში გასვლის საუკეთესო შანსები აქვს სამ თბილისურ გუნდს - ქარიშხალას, პეგასსა და იმედს, დანარჩენი 3 ადგილისთვის კი უმძაფრესი ბრძოლაა მოსალოდნელი. შანსი ჯერ არავის დაუკარგავს.

ამ ასაკის ბიჭები და გოგონები 2015 წლის ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიადისთვის ემზადებიან. აპრილში, საქართველოს ჩემპიონატისგან თავისუფალ დროს, გაიმართება საწვრთნელი კემპი, რომელზეც ნაკრების ყველა კანდიდატს ჯორჯე რაშიჩი, ნაკრები გუნდების კოორდინატორი ავარჯიშებს. 15-20 მაისს, ჩემპიონატის დასრულების შემდეგ, ბიჭებისა და გოგონების ნაკრებები თბილისში, ჯემალ ცერცვაძის 75 წლისთვისადმი მიძღვნილ საერთაშორისო ტურნირში ითამაშებენ.

საქართველოს ჩემპიონატი. 1998-99, ბიჭები

საგაზაფხულო ეტაპი, საერთო ტური. 24-28 მარტი

24 მარტი, გლდანი

12:00 გორი - იმედი

13:30 მამული - თელავი

15:00 პეგასი - ფოთი

16:30 ქარიშხალა - სამტრედია

18:00 ზუგდიდი - ყვარელი

25 მარტი

12:00 ზუგდიდი - მამული, არენა 2

13:30 თელავი - ქარიშხალა, არენა 2

15:00 ყვარელი - პეგასი, არენა 2

16:00 იმედი - ფოთი, არენა 1

17:30 გორი - სამტრედია, არენა 1

26 მარტი

12:00 მამული - პეგასი, არენა 2

13:30 ყვარელი - იმედი, არენა 2

15:00 თელავი - გორი, არენა 2

16:00 ზუგდიდი - ქარიშხალა, არენა 1

17:30 სამტრედია - ფოთი, არენა 1

27 მარტი

12:00 თელავი - ყვარელი, არენა 2

13:30 მამული - სამტრედია, არენა 2

15:00 პეგასი - გორი, არენა 2

16:00 ფოთი - ზუგდიდი, არენა 1

17:30 ქარიშხალა - იმედი, არენა 1

28 მარტი

12:00 თელავი - ფოთი, არენა 2

13:30 ყვარელი - სამტრედია, არენა 2

15:00 ზუგდიდი - გორი, არენა 2

16:00 მამული - იმედი, არენა 1

17:30 პეგასი - ქარიშხალა, არენა 1

მდგომარეობა (მ, ფ, წ, სხ, ქ)

ქარიშხალა-- 4-0-0 +52--8

პეგასი -------4-0-0 +39--8

იმედი--------3-0-1 +18--6

გორი---------2-0-2 +20--4

ზუგდიდი --2-0-2 -12--4

ფოთი--------2-0-2 -15--4

------------------------------

მამული------2-0-2 -16--4

სამტრედია--1-0-3 -20--2

თელავი------0-0-4 -25--0

ყვარელი -----0-0-4 -41--0

საუკეთესო ექვსეული გავა ფინალურ ეტაპზე, რომელიც გაიმართება 5-9 მაისს.

 

გლდანის სახელბურთო დარბაზში დღეს გაგრძელდა საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის. საგაზაფხულო ეტაპის მონაწილე 10 გუნდი ფინალურ ექვსეულში გასასვლელად იბრძვის.

 

დღეს მორიგი გამარჯვებები მოიპოვეს ლიდერებმა - თბილისის ქარიშხალამ და პეგასმა. ისინი უდანაკარგოდ მიდიან. 8 ქულა აქვს იმედს. ამ სამ გუნდს ყველაზე კარგი შანსები აქვს ფინალში გასასვლელად, დანარჩენი 3 საგზურისთვის კი მძაფრი ბრძოლაა.

ჯერჯერობით უკეთეს სიტუაციაში არიან ზუგდიდი და მამული. ამ ორმა გუნდმა დღეს მესამე მოგება ჩაიწერა აქტივში. ყველაზე დაძაბული აღმოჩნდა მამულის და თელავის თამაში. თელაველებს ჯერ ქულა არა აქვთ, მაგრამ დიდი წინააღმდეგობა გაწიეს და მეორე ტაიმში გაათნაბრეს ანგარიში, თუმცა, მამულმა ბოლო 10 წუთში მაინც მოუმატა და მოიგო - 34:30. 15-15 გოლი გაიტანეს თელაველმა ბექა დანელიშვილმა და თბილისელმა თამაზ კორაშვილმა.

სათამაშო კიდევ 4 დღეა. სამშაბათიდან ტურნირი სპორტკომპლექს არენაში გადაინაცვლებს.

ფოტო: ქარიშხალა - სამტრედია

საქართველოს ჩემპიონატი. 1998-99, ბიჭები

საგაზაფხულო ეტაპი, საერთო ტური. 24-28 მარტი

24 მარტი, გლდანი

გორი - იმედი 33:41

გორი: ვათიაშვილი - მურადაშვილი 9, ტარუაშვილი 7, მჭედლიშვილი 5, ნიაზაშვილი 5, ტიელიძე 3, დალაქიშვილი 3, ქესანაშვილი 1, ბეთლემიშვილი, თომაშვილი, ღვინიაშვილი

იმედი: ხარაიშვილი, როკაშვილი - ჰუსეინოვი 10, რუსტამოვი 6. მღებრიშვილი 6, დვალიძე 5, მიქავა 5, ბაინაზაშვილი 4, იობაშვილი 3, თურქაძე 2, საძაგლიშვილი, მელაშვილი, კვირკველია, ჯაბანაშვილი

მამული - თელავი 34:30

მამული: დავითაშვილი, წულიაშვილი - კორაშვილი 15, ტალახაძე 5, შევჩენკო 5, სხვიტარიძე 4, თოდუა 3, ისმაილოვი 2, ძაგანია, სექანია, ცხვედიანი, არუთინიანი, სამადაშვილი

თელავი: ლილუაშვილი, ერგემლიძე - დანელიშვილი 15, კაიშაური 9, ყორიაული 3, ბაჩიაშვილი 3, გიგაური, აღვინოვი, ხელაშვილი, საღირაშვილი, მესხიშვილი, გაგნიძე

პეგასი - ფოთი 39:24

პეგასი: ზურაბიშვილი, მჭედლიძე - გოგავა 9, გაწერელია 8, ცხოვრებაძე 6, ზარნაძე 6, ნაზღაიძე 4, ლაპიაშვილი 3, მაისურაძე 2, ხვადაგიანი 1, კაჭკაჭაშვილი, კალანდაძე, ბაბუციძე

ფოთი: ზარგინავა - ბიბილეიშვილი 11, მიქაძე 6, ბაჯალაძე 2, ბერაია 2, გვასალია 2. ჯიქია 1, გურეშიძე, მიქაია

ქარიშხალა - სამტრედია 31:21

ქარიშხალა: ხანდოლიშვილი, ხიდაშელი - კბილაშვილი 12, ფერაძე 6, ბულბულაშვილი 4, არსენაშვილი 3, გოგუა 3, მამულაშვილი 2, წიკლაური 1, ჯინჭარაძე, ფხაკაძე, აროშიძე, კვირკველია, ფარესიშვილი

სამტრედია: გოგუა 1 - ანტონოვიჩი 5, ცხვარაძე 5, ბოცვაძე 4, ჯორბენაძე 3, ძნელაძე 2, ზურაბიანი 1, ხვიჩია

ზუგდიდი - ყვარელი 27:20

ზუგდიდი: ხასია - გრიგოლია 12, ბულია 6, ძაძამია 3, კუკავა 3, ესართია 2, ხურციძე 1, თოდუა, ჩიქობავა, კვარაცხელია, ეხვაია, გოგოხია

ყვარელი: მამუკიშვილი - ჭერაშვილი 7, ხაჩიშვილი 5, ბურკაძე 4, მეტრეველი 3, ჯიქურიშვილი 1, ელოშვილი, ბეჟანიშვილი, ცუკილაშვილი

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, გია წივწივაძე, გიორგი სამყურაშვილი

მდგომარეობა (მ, ფ, წ, სხ, ქ)

ქარიშხალა-- 5-0-0 +62-10

პეგასი -------5-0-0 +54-10

იმედი--------4-0-1 +26--8

ზუგდიდი ---3-0-2 --5--6

მამული------3-0-2 -12--6

გორი---------2-0-3 +12--4

------------------------------

ფოთი--------2-0-3 -30--4

სამტრედია--1-0-4 -30--2

თელავი------0-0-5 -29--0

ყვარელი ----0-0-5 -48--0

საუკეთესო ექვსეული გავა ფინალურ ეტაპზე

25 მარტი

12:00 ზუგდიდი - მამული, არენა 2

13:30 თელავი - ქარიშხალა, არენა 2

15:00 ყვარელი - პეგასი, არენა 2

16:00 იმედი - ფოთი, არენა 1

17:30 გორი - სამტრედია, არენა 1

 

ჩემპიონთა ლიგაზე მერვედფინალები გრძელდება. შაბათს სამი მატჩი გაიმართა, კვირას დარჩენილი 4 თამაშია, ხოლო მომდევნო კვირაში - საპასუხო შეხვედრები.

პოლონეთის კელცე პირველ ტაიმში მეკარე სლავომირ შმალის წყალობით 15:7 უგებდა გერმანიის ლიოვენს, მაგრამ თამაში ხელახლა გაუხდა მოსაგები. გერმანელებმა მეორე ნახევარში გაათანაბრეს ანგარიში - 20:20 და ბოლომდე იბრძოლეს. კელცემ თამაშის მიწურულს პიოტრ ხრაპკოვსკის კარგი თამაშის წყალობით მოიგო - 32:28. მასპინძელთა შორის საუკეთესოები იყვნენ პოლონეთის ნაკრების ლიდერები - ლიევსკი (9 გოლი), ბილეცკი და იურეცკი, უკვე ნახსენები ხრაპკოვსკი, ასევე ხორვატი ჩუპიჩი და სლოვენიელი ზორმანი (ყველამ 4-4 გოლი გაიტანა). ლიოვენში ყველაზე მეტი შეაგდეს პატრიკ გრიოცკიმ (7) უვე გენშმაიერმა (6) და ისლანდიელმა ალექსანდრ პეტერსონმა (5).

თასის მფლობელმა, ჰამბურგმა ფრედ ითამაშა სკოპიეში, 8000 მაკედონიელი მაყურებლის თვალწინ, ვარდართან - 28:28. მასპინძელთა შორის 9 გოლი გაიტანა რუსმა გარემარბმა ტიმურ დიბიროვმა, ჰამბურგში ამდენივე შეაგდო შტეფან შრიოდერმა.

პარი სენ ჟერმენი სტუმრად დამარცხდა სლოვენიაში, გორენიე ველენიესთნ - 28:30. მასპინძლებმა მოახერხეს პარიზელთა ვარსკვლავების მიქელ ჰანსენის (3 გოლი) და დანიელ ნარსისის (3) გაუვნებლება. სტუმართაგან ყველაზე შედეგიანები იყვნენ მონტენეგროელი ფაჰრუდინ მელიჩი (7) და ხორვატი მარკო კოპლიარი (5), მაშინ, როდესაც სლოვენიურმა კვარტეტმა - მარიო შოშტარიჩმა (9). სტას სკუბემ (8), მარკო დუიმოვიჩმა (6) და ნიკო მედვედმა (4) თავისი გუნდის 30-დან 27 გოლი გაიტანა.

ფოტო: კელცე - ლიოვენი

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. მერვედფინალის პირველი მატჩები

22 მარტი

კელცე (პოლ) - ლიოვენი (გერ) 32:28

ვარდარ სკოპიე (მკდ)- ჰამბურგი (გერ) 28:28

ველენიე (სლნ) - პსჟ (საფ) 30:28

20 მარტი

მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - კილი (გერ) 28:31

23 მარტი

18:00 ოლბორგი (დან) - ბარსელონა (ესპ)

19:55 მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - კოლდინგი (დან)

22:00 ვისლა პლოცკი (პოლ) - ვესპრემი (უნგ)

22:15 ცელიე (სლნ) - ფლენზბურგი (გერ)

დასრულდა მერვედფინალის პირველი წრე სახელბურთო ჩემპიონთა ლიგაში. საპასუხო მატჩები 29-31 მარტს გაიმართება.

ერთადერთი გუნდი, რომელმაც დიდი უპირატესობა მოიპოვა პირველ მატჩში, ბარსელონაა, რომელმაც სტუმრად 29:22 დაამარცხა დანიის ოლბორგი. წააგო მეორე დანიურმა გუნდმაც - კოლდინგი სკოპიეში 17:23 დამარცხდა მეტალურგთან. მაკედონიური კლუბის მოგება უზრუნველჰყო ორმა მოთმაშემ, სერბმა მეკარემ დარკო სტანიჩმა და 39 წლის სლოვენიელმა რენატო ვუგრინეცმა, ვინც 13 გოლი გაიტანა.

დანარჩენ ორ მატჩში მასპინძლებმა თითო ბურთით მოიგეს, მაგრამ საპასუხო შეხვედრებში უნგრული ვესპრემი და გერმანული ფლენზბურგი ფავორიტები იქნებიან პოლონეთის ვისლასა და სლოვენიის ცელიესთან.

ფოტო: რენატო ვუგრინეცი

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. მერვედფინალის პირველი მატჩები

23 მარტი

ოლბორგი (დან) - ბარსელონა (ესპ) 22:29

მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - კოლდინგი (დან) 23:17

ვისლა პლოცკი (პოლ) - ვესპრემი (უნგ) 34:33

ცელიე (სლნ) - ფლენზბურგი (გერ) 26:25

22 მარტი

კელცე (პოლ) - ლიოვენი (გერ) 32:28

ვარდარ სკოპიე (მკდ)- ჰამბურგი (გერ) 28:28

ველენიე (სლნ) - პსჟ (საფ) 30:28

20 მარტი

მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - კილი (გერ) 28:31

საპასუხო მატჩები 29-31 მარტს

მორიგი მატჩები გამართეს ქართველი ხელბურთელების უცხოურმა კლუბებმა. თურქეთში დასრულდა რეგულარული ჩემპიონატი და პლეიოფის დრო დადგა. რატი მსხვილიძემ 11 გოლი გაიტანა ბოლო ტურის მატჩში, რომელშიც ტრაბზონსფორმა 31:29 დაამარცხა ანკარის მილი პიანგო. გიგა ტორონჯაძეს არ უთამაშია. ტრაბზონმა რეგულარულ პირველობაში მეოთხე ადგილი დაიკავა 35 ქულით.

 

თურქეთი. რეგულარული სეზონის შემდეგ: 1. ბეშიქთაში 49, 2. ანკარასფორი 39, 3. ანკარა 39, 4. ტრაბზონსფორი 35, 5. ბურსა 30, 6. მერსინი 25, 7. მილი პიანგო 23, 8. გენჩლერბირლიგი 22 – 9. იზმირი 21, 10. ანთალიასფორი 21, 11. ისტანბული 21, 12. ჯანქაია 20 – 13. იედითეფე 19, 14. ადანა 0

რუმინეთში რეგულარული სეზონის დასრულებამდე რჩება ერთი ტური, რომელიც 9 აპრილს გაიმართება, თუმცა, ქართული კლუბებისთვის ყველაფერი გარკვეულია. შტიინცა ბაკეუ სატურნირო ცხრილში მესამე ადგილზე დარჩება და პლეიოფში ითმაშებს, ხოლო პოლიტექნიკა ტიმიშოარა მეათეზე იქნება და პლეიაუტის თამაში მოუწევს. ბოლოსწინა ტურში ბაკეუ 28:36 დამარცხდა ბუქარესტის დინამოსთან (შოთა თევზაძეს და ვლადიმერ რუსიას არ უთამაშიათ), ხოლო ტიმიოშარამ წააგო პოტაისა ტურდასთან - 25:27. ირაკლი ჩიქოვანმა 2 გოლი გაიტანა.

რევაზ ჭანტურია თანაგუნდელთაგან ყველაზე შედეგიანი იყო ევროპის ხელბურთისფედერაციის თასზე. ზომიმაკ სტრუმიცა ჯგუფურ ეტაპზე მეხუთედაც დამარცხდა - შინ, მონპელიესთან, ხოლო ქართველმა გარემარბმა 5 გოლი გაიტანა მსოფლიოს ერთ-ერთი საუკეთესო მეკარის, ტიერი ომაიერის კარში. თავის მხრივ, ერთი გოლი ომაიერმაც შეაგდო და მონპელიემ სტუმრად 32:19 გაიმარჯვა.

ფოტო: რატი მსხვილიძე (24)

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

22 მაისი. ნახევარფინალი
#1 BSB ბათუმი - იმედი სტუ #4
#2 პეგასი - ქუთაისი #3
23 მაისი. ფინალი
 საბოლოო
  გატ-გაშ  
  1  BSB ბათუმი 21   19 0 2 910-607 38  
  2  პეგასი
21   18 0 3 829-611 36  
  3  ქუთაისი 21   16 0 5 881-615 32  
  4  იმედი სტუ 21   13 0 8 727-623 26  
  5  გორი 21   8 0 13 744-920 16  
  6  სპორტუნი 21   5 1 15 698-894 11  
  7  წყალტუბო 21   2 1 18 526-794 5  
  8  სამტრედია 21   1 2 18 559-790 4  

22 მაისი. ნახევარფინალი
#1 ყვარელი - ფოთი #4
#2 ქარიშხალა - სამტრედია #3
23 მაისი. ფინალი
საბოლოო         გატ-გაშ  
ყვარელი 7     7   0   0 260-208 14  
ქარიშხალა 7     6   0   1 283-218 12  
სამტრედია ^ 7     4   0   3 177-161 8  
ფოთი 7     4   0   3 163-147 8  
აჭარა 7     3   0   4 170-177 6  
პეგასი 7     2   0   5 206-224 4  
მამული 7     1   0   6 198-254 2  
წყალტუბო 7     1   0   6 134-202 2  

გოგონები 2002-03 [სრულად]
საბოლოო       გატ-გაშ  
ფოთი 24     22 1 1   447-299 45  
აჭარა 24     18 0 6   498-368 36  
ქარიშხალა 24     16 1 7   584-476 33  
სამტრედია 24     15 2 7   427-373 32  
ყვარელი 24     11 2 11   441-407 24  
პეგასი 24     11 2 11   434-400 24  
ბათუმი 24     4 1 19   292-437 9  
წყალტუბო 24     3 1 20   298-481 7  
მამული 24     3 0 21   349-545 4  

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დასრულდა
პეგასი
სამტრედია
აჭარა
BSB ბათუმი
ფინალური ოთხეული
11 მაისი. ნახევარფინალი
პეგასი 46-31 აჭარა
BSB ბათუმი 33-41 სამტრედია
12 მაისი
მესამე ადგილი
აჭარა 36-32 BSB ბათუმი
ფინალი
პეგასი 40-25 სამტრედია
მეორე ეტაპი

პირველი ეტაპი

გოგონები 2004-05 [დასრულდა]
საბოლოო         გატ-გაშ  
ყვარელი 12   12   0   0   168-58 24  
სამტრედია 12   11   0   1   131-70 22  
მამული 12   10   0   2   141-78 20  
ბათუმი 12   9   0   3   116-78 18  
პეგასი 12   7   0   5   139-103 14  
ტყიბული 12   7   0   5   99-85 14  
ქარიშხალა 12   6   0   6   102-99 12  
ფოთი 12   6   0   6   86-76 12  
გორი 12   3   0   9   67-130 6  
აჭარა 12   3   0   9   63-104 6  
წყალტუბო 12   2   0   10   34-82 4  
თელავი 12   2   0   10   67-159 4  
ახაშენი 12   0   0   12   5-96 0  

ჭაბუკები 2004-05
საერთო ტური. გლდანი
17 მაისი
წყალტუბო 10-7 ქარიშხალა
BSB ბათუმი 15-3 გორი
სენაკი 5-7 რუსთავი
სამტრედია 11-12 პეგასი
BSB ბათუმი 11-13 ქარიშხალა
სენაკი 13-4 გორი
წყალტუბო 9-15 პეგასი
სამტრედია 10-7 რუსთავი
18 მაისი
11:00 სენაკი - პეგასი
11:45 წყალტუბო - რუსთავი
12:30 სამტრედია - ქარიშხალა
13:15 BSB ბათუმი - პეგასი
14:00 სენაკი - ქარიშხალა
14:45 წყალტუბო - გორი
15:30 BSB ბათუმი - რუსთავი
16:15 სამტრედია - გორი
17 მაისი         გატ-გაშ    
აჭარა 7   7   0   0   140-47   14  
ფოთი 7   6   0   1   78-55   12  
ქუთაისი 7   5   0   2   77-55   10  
პეგასი 5   5   0   0   54-32   10  
ზუგდიდი 7   4   0   3   78-68   8  
ბათუმი 9   3   1   5   86-102   7  
სამტრედია 9   3   1   5   85-114   7  
ქარიშხალა 5   3   0   2   52-53   6  
რუსთავი 5   2   0   3   44-44   4  
წყალტუბო 9   2   0   7   83-104   4  
სენაკი 9   1   0   8   49-115   2  
გორი 5   0   0   5   24-61   0  

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
    საბოლოო                 გატ-გაშ      
    აზერსუ 20     18     0     2     672-441     36  
    აზერიოლი 20     18     0     2     722-438     36  
    ყარაბაღი 19     9     0     10     533-445     18  
    ოლიმპია 18     6     1     11     399-528     13  
    იდმან
19     5     1     13     493-648     11  
    განჯლარ
18     0     0     18     406-725     0  

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა




ჩვენი პარტნიორები: