News Calendar

September 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

საქართველოს ჩემპიონი ქალთა ხელბურთში გახდა ფოთის ოქროს ვერძი,  რომელმაც ფინალში, თბილისის სპორტის სასახლეში 32-25 დაამარცხა ტურნირის შარშანდელი გამარჯვებული თბილისის ქარიშხალა. 

თავიდან ქარიშხალა დაწინაურდა - უპირატესობა რამდენჯერმე 3 ბურთს აღწევდა, მაგრამ ოქროს ვერძმა მე-18-23 წუთებზე, როდესაც ანგარიში 7-10 იყო, ზედიზედ გაიტანა 5 გოლი (12-10) და ტაიმიც ორბურთიანი უპირატესობით მოიგო, 18-16.

შესვენების შემდეგ ქარიშხალა მთელი 11 წუთი უგოლოდ იყო, ფოთელთა ლიდერმა ჯგერენაიამ კი ზედიზედ ხუთჯერ გაიტანა. ანგარიში 23-16 გახდა, საბოლოოდ კი ოქროს ვერძმა 32-25 მოიგო, ნენო ჯგერენაიას პირად ანგარიშზე გოლების ზუსტად ნახევარი, 16 ბურთა, მოგებაში კი არანაკლები წვლილი ჰქონდა მეკარე ქრისტინე ჯავახიას,  რომელსაც ფინალში 20 მოგერიება დაუგროვდა.

ფოთის სახელბურთო სკოლას ათეულობით წლებია, ხელმძღვანელობს ქართული ხელბურთის ვეტერანი დარეჯან გეფერიძე, წლევანდელი ორი ტიტული კი მან თავის მოწაფეებთან, გელა ჟვანიასა და თემურ ჭანტურიასთან ერთად მოიპოვა. ამ სეზონში ოქროს ვერძი საქართველოს ჩემპიონი კიდევ ერთ კატეგორიაში, 17-წლამდელ გოგონებში გახდა, 15-წლამდელ ჭაბუკებში კი კლუბმა ბრინჯაოს მედლები მოიპოვა.

ბრინჯაოს ფინალში ქვეყნის 2017 წლის ჩემპიონმა, ყვარელმა 30-25 დაამარცხა სამტრედია.

ქალთა ეროვნული ჩემპონატის გათამაშება, დიდი პაუზის შემდეგ, 2015-16 სეზონში განახლდა. უკვე გაიმართა 4 ჩემპიონატი და ოთხივეს სხვადასხვა გამარჯვებული ჰყავდა - პეგასი, ყვარელი, ქარიშხალა და ფოთი.

ხელბურთი. საქართველოს ჩემპიონატი 2018-19. ქალები, უმაღლესი ლიგა

23 მაისი, თბილისის სპორტის სასახლე

ფინალი. ოქროს ვერძი ფოთი - ქარიშხალა 32-25

ფოთ: ჯავახია (20 მოგერიება), ფიფია (1) - ჯგერენაია 16, სურგულაძე 6, გოგია 5, ბჟალავა 2, გვათუა 2, რურუა 1, კუპრიევა, კობახია, ბაირამიდი - მწვ. ჟვანია, გეფერიძე, ჭანტურია

ქარ: არაბაჯევი (9) - ა. ჩხაიძე 7, მ. ცინცაძე 6, ი. ჩხაიძე 5, ქ. ცინცაძე 4, ციცქიშვილი 3, ხმელაძე, კირვალიძე, ჩხეტიანი, თათარაშვილი, ბიძინაშვილი, კაკაბაძე, კვეკვესკირი, რაზმაძე, ქარჩავა, დაღოძე - მწვ. ციცქიშვილი 

მსაჯები: გ. გველესიანი - ი. ჭკუასელი

3 ადგილისთვის. ყვარელი - სამტრედია 30-25

ყვ: ამონაშვილი (14) - ქიტესაშვილი 11, თეთრაშვილი 8, სმოიანი 5,  თავღორიშვილი 3, სურამლიშვილი 3, მ. ტეტოშვილი, დ. ტეტოშვილი, აფციაური, კოკორაშვილი - მწვ. ხარებაშვილი, ღონიაშვილი

სამ: კოპალეიშვილი (13) - ესაკია 10, ცირეკიძე 5, რუსია 3, ჩხაიძე 3, ბურკაძე 2, ფოცხვერია 1,  ტყეშელაშვილი 1, კარტოზია, ჩოგოვაძე - მწვ. ხონელიძე, ხელისუფალი

მსაჯები: რ. ლოშაკი - ა. შაიბაკოვი (უკრ)

დელეგატები: ლ. მარგიანი, ლ. გელაშვილი, ვ. ბერიაშვილი, მ. ჩიხლაძე

ქალთა ეროვნული ჩემპიონატის პრიზიორები, 2016-19

2016 (6 გუნდი) 1. პეგასი 2. ყვარელი 3. მამული

2017 (6) 1. ყვარელი 2. მამული 3. პეგასი

2018 (8) 1. ქარიშხალა 2. მამული 3. ფოთი

2019 (8) 1. ფოთი 2.  ქარიშხალა 3. ყვარელი

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




Our partners:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal