შეცდომა
  • თარგი ამ ჩვენებისთვის არ არის ხელმისაწვდომი. გთხოვთ დაუკავშირდით საიტის ადმინისტრატორს.

მთავარი

24/10/13 დოჰაში, მსოფლიო ჩემპიონატისთვის

პარასკევს დოჰაში (ყატარი) ხელბურთის საერაშორისო ფედერაციის კონგრესზე მიემგზავრება ქართული დელეგაცია.

კონგრესზე საქართველოს ხელბურთის ფედერაციისთვის მთავარი საკითხია 27 ოქტომბერს დანიშნული არჩევნები, რომელმაც უნდა დაასახელოს 2017 წლის ჭაბუკთა მსოფლიო ჩემპიონატის მასპინძელი ქვეყანა. კანდიდატი ორია - საქართველო და ხორვატია. ხორვატიას შეტანილი აქვს განაცხადი მეორე, 21-წლამდელთა ანალოგიური ტურნირის მასპინძლობაზეც.

საქართველოს ხელბურთის ფედერაციამ კონგრესს წარუდგინა ოთხი ქალაქის კონცეფცია, რომლის მიხედვითაც ტურნირი უნდა გაიმართოს თბილისში, ქუთაისში, ბათუმსა და თელავში. კონცეფციის იდეაა ხელბურთის განვითარება და სპორტული ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება მთელი ქვეყნის მასშტაბით.

დაგეგმილია სამი ახალი, თანამედროვე სტანდარტის სპორტის სასახლის მშენებლობა თელავში (2000 ადგილი) ქუთაისში (3-4 ათასი) და ბათუმში (5-6 ათასი), რასაც მხარს უჭერს საქარველოს მთავრობა.

დოჰაში საქართველოს წარადგენენ ხელბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი ზურაბ კაკაბაძე, გენერალური მდივანი ქეთევან კობერიძე, ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის გენერალური მდივანი ემზარ ზენაიშვილი, ბათუმის საკრებულოს თავმჯდომარე ირაკლი ჩავლეიშვილი, იმერეთისა და კახეთის რეგიონული ხელბურთის ფედერაციების შეფები - დავით აბულაძე და გიორგი სვიმონიშვილი. საქართველოს განაცხადს წარადგენს ქეთევან კობერიძე.

ცხრამეტწლამდელთა მსოფლიო ჩემპიონატი 2005 წლიდან იმართება. დღემდე ჩატარდა 5 ტურნირი ყატარში, ბაჰრეინში, ტუნისში, არგენტინასა და უნგრეთში. მონაწილეობს 24 გუნდი. შეჯიბრება 2017 წლის აგვისტოში უნდა გაიმართოს.

საქართველოს განაცხადის ვიდეოპრეზენტაცია:

https://www.facebook.com/photo.php?v=373372056129570&set=vb.153041141495997&type=2&theater

 

20/10/13 ჩემპიონთა ლიგის მორიგი მატჩები


6 მატჩი გაიმართა ხელბურთის ჩემპიონთა ლიგაში. ყველაზე საინტერესო იყო კაცების B ჯგუფში პოლონური ტარგი კილცესა და გერმანული კილის თამაში.

ორივე გუნდი უდანაკარგოდ მიდიოდა. პოლონელებმა მეოთხე მატჩიც მოიგეს – 34:29 და ერთპიროვნულად გალიდერდნენ. ოთხიდან 4 მოგება პოლონელთა გარდა თასის მფლობელ ჰამბურგს აქვს, ხვალ ამავე შედეგის გამეორება შეუძლია უნგრულ ვესპრემს. დღეს პირველი ქულა დაკარგა გერმანულმა ფლენზბურგმა, ვინც ესპანეთში, ლა რიოხასთან ფრედ ითამაშა 32:32.

ხვალ ქალთა და კაცთა ტურნირებზე 5–5 მატჩია. ქალები პირველ წრეს ასრულებენ.

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. ჯგუფური ეტაპი.

4 ტური. 16-20 ოქტომბერი

B ჯგუფი

19 ოქტ: ტარგი კილცე (პოლ) - კილი (გერ) 34:29

20 ოქტ, 17:00 პორტუ (პორ) – დიუნკერკი (საფ)

20 ოქტ, 19:00 კოლდინგი (დან) - ვისლა პლოცკი (პოლ)

კილცე 8, კილი 6, კოლდინგი, ვისლა 4 / დიუნკერკი, პორტუ 0

C ჯგუფი

19 ოქტ: ვაკერ თიუნი (შვც) - ვარდარ სკოპიე (მკდ) 24:27

20 ოქტ, 19:00 პსჟ (საფ) - ბარსელონა (ესპ)

20 ოქტ, 20:00 მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - დინამო მინსკი (ბლრ) –

ბარსელონა 5, დინამო, მეტალურგი, ვარდარი 4 / პსჟ 3, თიუნი 0

D ჯგუფი

16 ოქტ: გორენიე ველენიე (სლნ) - ოლბორგი (დან) 25:30

17 ოქტ: ჰამბურგი (გერ) - დროტ ჰალმსტადი (შვდ) 39:30

19 ოქტ: ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ) - ფლენზბურგი (გერ) 32:32

ჰამბურგი 8, ფლენზბურგი 7, ოლბორგი 4, გორენიე 2 / ლოგრონიო 2, ჰალმსტადი 1

A ჯგუფი

17 ოქტ: მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - ცელიე ლაშკო (სლნ) 29:32

17 ოქტ: რეინ–ნეკარი (გერ) - სტ. პეტერბურგი (რუს) 31:17

20 ოქტ, 20:00 ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) - ვესპრემი (უნგ)

ვესპრემი 6 ქულა, რეინ–ნეკარი 5, ზაგრები, ცელიე 4 / ზაპოროჟიე 3, სტ. პეტერბურგი 0

მერვედფინალში გადის 4–4 გუნდი

––––––––––––––––

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

3 ტური. 19-20 ოქტომბერი

A ჯგუფი

19 ოქტ: ბაია მარე (რუმ) – ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს) 24:23

20 ოქტ, 18:00 ტიურინგერი (გერ) - დიორი ეტო (უნგ)

დიორი 4, ტიურინგერი 2 / ბაია მარე, ჰიპო 2

C ჯგუფი

19 ოქტ: ლაიპციგი (გერ) – სევეჰოფი (შვდ) 28:34

20 ოქტ, 21:00 მეცი (საფ) - კრიმ მერკატორი (სლნ)

კრიმი 4, სევეჰოფი 4 / ლაიპციგი 2, მეცი 0

D ჯგუფი

19 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – პოდრავკა ვეგეტა (ხორ) 39:26

20 ოქტ, 14:15 ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ) - ლარვიკი (ნორ)

ვარდარი 5, ლარვიკი 3 / პოდრავკა 2, ბალონმანო 0

B ჯგუფი

20 ოქტ, 16:00 ფერენცვაროში (უნგ) – ლიუბლინი (პოლ)

20 ოქტ, 17:15 მიდტიულანდი (დან) - ბუდუჩნოსტი (მნტ)

მიდტიულანდი 4, ბუდუჩნოსტი 2 / ფერენცვაროში 2, ლიუბლინი 0

მეორე ჯგუფურ ეტაპზე გადის 2–2 გუნდი

 

23/10/13 მინისტრი საქართველოს ნაკრებს შეხვდა

საქართველოს ხელბურთელთა ეროვნულ ნაკრებს დღეს შეხვედრა ჰქონდა სპორტის მინისტრ ლევან ყიფიანთან.

ნაკრები შაბათ დილით მიფრინავს უკრაინაში, სადაც ორ ამხანაგურ მატჩს გამართავს, იქიდან კი გაემგზავრება პანევეჟისში, სადაც 30 ოქტომბერს მსოფლიო ჩემპიონატის პირველი საკვალიფიკაციო მატჩია ლიტვის ნაკრებთან.

ლევან ყიფიანი და მისი მოადგილე თამაზ თევზაძე გაეცნენ ნაკრების ახალ მწვრთნელს, სერბ ჯორჯე რასიჩს, მოთამაშეებს და   წარმატება უსურვეს შესარჩევ ტურნირში.

ნაკრები უკვე ერთი კვირაა, თბილისში ემზადება. გუნდი 14-კაციანი შემადგენლობა უკვე ცნობილია. ორი მოთამაშე, სერგო დათუკაშვილი და რევაზ ჭანტურია ნაკრებს უკრაინაში შეუერთდება.

3 ნოემბერს საქართველოს ნაკრებს საშინაო მატჩი აქვს ფინეთთან. შესარჩევი ჯგუფიდან (საქართველო, ლიტვა, ფინეთი, თურქეთი) პლეიოფში გადის მხოლოდ გამარჯვებული.

 

საქართველოს ნაკრები ლიტვაში


N---------------------------პ---------კლუბი------------დ---ს----წ

22 შოთა თევზაძე---------მ-------ბაკაუ (რუმ) -----1981-201-105

16 გიგა ტორონჯაძე------მ-------------სტუ---------1989-188-85

5 გიორგი გვაზავა--------ხ,შ------------სტუ---------1978-198-88

10 ვლადიმერ რუსია------შ-------ბაკაუ (რუმ)-----1984-202-100

9 სერგო დათუკაშვილი---შ-----ას სადი (ლიბ)----1978-198-105

14 ირაკლი ჩიქოვანი-----გ,შ---ტიმიშოარა (რუმ)---1982-197-93

28 ლევან ბერძენიშვილი--შ,ხ----------სტუ---------1986-192-95

77 აკაკი ტალახაძე----------გ----------უგუნდო-----1983-191-86

24 რატი მსხვილიძე-------შ,ხ------------სტუ--------1986-208-119

7 უჩა გამზარდია-----------გ-----------ბათუმი-------1990-72-70

23 რევაზ ჭანტურია--------კ----სტრუმიცა (მკდ)----1982-177-79

31 ილია გოგალაძე---------კ-----------სტუ------------1986-190-84

15 ოთარ ამირანაშვილი---კ-----------სტუ------------1987-195-90

8 ზურაბ აბრამიშვილი----კ------------სტუ-----------1994-193-88

 

მეკ (მეკარე), გ (გამთამაშებელი), შ (შუამარბი), ხ (ხაზის მოთამაშე), კ (კუთხის მოთამაშე)

 

მთავარი მწვრთნელი ჯორჯე რასიჩი (სრბ)

მწვრთნელები ირაკლი კეკელიძე, ბექარ ორჯონიკიძე

ექიმი ლევან ლინიკი

ოფიციალური პირები ელიზბარ არსენაშვილი, ვახტანგ მეიფარიანი

 

მსოფლიო ჩემპიონატის კვალიფიკაცია. ევროპის პირველი ეტაპი

 

1 ჯგუფი: ლიტვა, თურქეთი, საქართველო, ფინეთი

 

30 ოქტომბერი: ლიტვა - საქართველო, ფინეთი - თურქეთი

3 ნოემბერი: თურქეთი - ლიტვა, საქართველო-ფინეთი

2 იანვარი: ფინეთი - ლიტვა, თურქეთი - საქართველო

4-5 იანვარი: ლიტვა - ფინეთი, საქართველო - თურქეთი

8-9 იანვარი: საქართველო - ლიტვა, თურქეთი - ფინეთი

11-12 იანვარი: ლიტვა - თურქეთი, ფინეთი - საქართველო

 

 

მეტი სურათისთვის იხილე ჩვენი ფეისბუკი

https://www.facebook.com/GEONHF

 

18/10/13 დასავლეთში ფოთი დაწინაურდა

სენაკში დასრულდა უფროსი ასაკის ბიჭების პირველი წრე საქართველოს ჩემპიონატის დასავლეთ ჯგუფში.

 

ბოლო დღეს ცენტრალური თამაში გაიმართა ლიდერებს, ფოთსა და სამტრედიას შორის. გაიმარჯვა ფოთის გუნდმა 21:16 და ქულათა მაქსიმუმით დაწინაურდა. მეორე ადგილზე 8 ქულით სამტრედიაა. ბოლო დღეს ორი მატჩი მოიგო ზუგდიდის გუნდმა და მესამე ადგილზე გადაინაცვლა.

 

ამით პირველი წრე უფროსი ასაკის ბიჭების ტურნირზე დასრულდა. შეჯიბრება ნოემბერში გაგრძელდება.


საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები 1998-99

სენაკი. დასავლეთი ჯგუფი.

 

18 ოქტომბერი. ფოთი – სამტრედია 21:16, ზუგდიდი – წყალტუბო 20:17, ქუთაისი – ბათუმი 24:16, ქუთაისი - ფოთი 25:27, ზუგდიდი - ბათუმი 26:19, წყალტუბო - სამტრედია 21:31

 

17 ოქტომბერი. ზუგდიდი - ქუთაისი 24:16, ბათუმი-ფოთი 24:35, წყალტუბო - ქუთაისი 26:23, სამტრედია - ზუგდიდი 22:17, ფოთი – წყალტუბო 28:18, სამტრედია – ბათუმი 30:20.

 

16 ოქტომბერი. წყალტუბო - ბათუმი 17:11, ქუთაისი - სამტრედია 23:25, ფოთი - ზუგდიდი 30:23.

 

ფოთი – 10 ქულა, სამტრედია 8, ზუგდიდი 6, წყალტუბო 4, ქუთაისი 2, ბათუმი, 0.

 

მეორე ტური 8–13 დეკემბერს სენაკში


აღმოსავლეთი (თელავი 8 ქულა - თამაში მარაგში, გორი 8, ყვარელი 6 - თამაში მარაგში, რუსთავი 4, ლაგოდეხი 2, ახაშენი 0), მეორე ტური - 24–29 ნოემბერს თელავში

 

თბილისი (ქარიშხალა 9 ქულა, პეგასი 9, მამული 6, იმედი 4, შევარდენი 2, ქარელი 0). მეორე ტური - 1-6 დეკემბერს თბილისში.

 

ორწრიანი ტურნირის შემდეგ მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო 4 ადგილი

 

21/10/13 ბარსელონამ პსჟ დაამარცხა

ჩემპიონთა ლიგის მეოთხე ტურში ბარსელონამ სტუმრად დაამარცხა პსჟ – 33:29.

პარიზში მასპინძლები 5:1 დაწინაურდნენ, მაგრამ ჩავი პასკუალის დროული ტაიმაუტის შემდეგ ყველაფერი თავის ადგილზე დადგა. ტაიმი ფრედ მორჩა – 17:17. მეორე ნახევარში, მესამე გაძევების გამო წითელი ბარათი მიიღო პარიზელთა დაცვის ლიდერმა, იაკოვ გოიუნმა – მასპინძლებს 6 წუთი მოუწიათ ნაკლებობაში თამაშმა და ვეღარ გაუძლეს ნიკოლა კარაბატიჩისა და კირილ ლაზაროვის შეტევებს – 29:33.

ბარსელონა 7 ქულით ლიდერობს თავის ჯგუფს, სხვა ჯგუფებში კი ოთხიდან 4 მოგებით წინ არიან უნგრული ვესპრემი, შარშანდელი ჩემპიონი ჰამბურგი და პოლონეთის კილცე. ქალებში უდანაკარგო 2 გუნდია – თასის მფლობელი დიორი ეტო და მიდტიულანდი.

ჩემპიოთა ლიგის ტურნირს ქალები 2 ნოემბერს განაახლებენ, კაცები – 14 ნოემბერს.

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. ჯგუფური ეტაპი.

4 ტური. 16-20 ოქტომბერი

A ჯგუფი

17 ოქტ: მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - ცელიე ლაშკო (სლნ) 29:32

17 ოქტ: რეინ–ნეკარი (გერ) - სტ. პეტერბურგი (რუს) 31:17

20 ოქტ: ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) - ვესპრემი (უნგ) 22:33

ვესპრემი 8 ქულა, რეინ–ნეკარი 5, ცელიე, ზაგრები 4 / ზაპოროჟიე 3, სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

19 ოქტ: ტარგი კილცე (პოლ) - კილი (გერ) 34:29

20 ოქტ: პორტუ (პორ) – დიუნკერკი (საფ) 22:21

20 ოქტ: კოლდინგი (დან) - ვისლა პლოცკი (პოლ) 23:22

კილცე 8, კოლდინგი, კილი 6, ვისლა 2 / პორტუ 2, დიუნკერკი 0

C ჯგუფი

19 ოქტ: ვაკერ თიუნი (შვც) - ვარდარ სკოპიე (მკდ) 24:27

20 ოქტ: პსჟ (საფ) - ბარსელონა (ესპ) 29:33

20 ოქტ: მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - დინამო მინსკი (ბლრ) 33:29

ბარსელონა 7, მეტალურგი 6, ვარდარი, დინამო 4 / პსჟ 3, თიუნი 0

D ჯგუფი

16 ოქტ: გორენიე ველენიე (სლნ) - ოლბორგი (დან) 25:30

17 ოქტ: ჰამბურგი (გერ) - დროტ ჰალმსტადი (შვდ) 39:30

19 ოქტ: ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ) - ფლენზბურგი (გერ) 32:32

ჰამბურგი 8, ფლენზბურგი 7, ოლბორგი 4, ლოგრონიო 2 / გორენიე 2, ჰალმსტადი 1

მერვედფინალში გადის 4–4 გუნდი

––––––––––––––––

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

3 ტური. 19-20 ოქტომბერი

A ჯგუფი

19 ოქტ: ბაია მარე (რუმ) – ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს) 24:23

20 ოქტ: ტიურინგერი (გერ) - დიორი ეტო (უნგ) 25:33

დიორი 6, ტიურინგერი 2 / ჰიპო, ბაია მარე 2

B ჯგუფი

20 ოქტ: ფერენცვაროში (უნგ) – ლიუბლინი (პოლ) 40:25

20 ოქტ: მიდტიულანდი (დან) - ბუდუჩნოსტი (მნტ) 21:19

მიდტიულანდი 6, ფერენცვაროში 4 / ბუდუჩნოსტი 2, ლიუბლინი 0

C ჯგუფი

19 ოქტ: ლაიპციგი (გერ) – სევეჰოფი (შვდ) 28:34

20 ოქტ: მეცი (საფ) - კრიმ მერკატორი (სლნ) 21:20

კრიმი 4, სევეჰოფი 4 / მეცი 2, ლაიპციგი 2

D ჯგუფი

19 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – პოდრავკა ვეგეტა (ხორ) 39:26

20 ოქტ: ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ) - ლარვიკი (ნორ) 17:27

ვარდარი 5, ლარვიკი 5 / პოდრავკა 2, ბალონმანო 0

მეორე ჯგუფურ ეტაპზე გადის 2–2 გუნდი

18/10/13 ჰამბურგის ოთხიდან მეოთხე

ჩემპიონთა ლიგაში დღეს სამი მატჩი გაიმართა. შარშანდელმა გამარჯვებულმა, ჰამბურგმა შინ დაამარცხა შვედური ჰალმსტადი – 39:30 და უდანაკარგოდ ლიდერობს D ჯგუფში.

A ჯგუფში ზაპოროჟიეს მოტორი შინ დამარცხდა ცელიე ლაშკოსთან და მერვედფინალში გამსვლელი მეოთხე ადგილი ამ მომენტისთვის სლოვენიელებს დაუთმო – 29:32. ამავე ჯგუფში გერმანულმა რეინ–ნეკარმა გაანადგურა რუსეთის სანკტ პეტერბურგი – 31:17.

პარასკევს ლიგაში დასვენების დღეა. კაცთა ტურის დარჩენილი 8 და ქალთა შეჯიბრების ყველა, 8 მატჩი შაბათ–კვირას გაიმართება,

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. ჯგუფური ეტაპი.

4 ტური. 16-20 ოქტომბერი

D ჯგუფი

16 ოქტ: გორენიე ველენიე (სლნ) - ოლბორგი (დან) 25:30

17 ოქტ : ჰამბურგი (გერ) - დროტ ჰალმსტადი (შვდ) 39:30

19 ოქტ, 22:00 ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ) - ფლენზბურგი (გერ)

ჰამბურგი 8, ფლენზბურგი 6, ოლბორგი 4, გორენიე 2 / ჰალმსტადი, ლოგრონიო 1

A ჯგუფი

17 ოქტ : მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - ცელიე ლაშკო (სლნ) 29:32

17 ოქტ : რეინ–ნეკარი (გერ) - სტ. პეტერბურგი (რუს) 31:17

20 ოქტ, 20:00 ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) - ვესპრემი (უნგ)

ვესპრემი 6 ქულა, რეინ–ნეკარი 5, ზაგრები, ცელიე 4 / ზაპოროჟიე 3, სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

19 ოქტ, 20:15 ტარგი კილცე (პოლ) - კილი (გერ)

20 ოქტ, 17:00 პორტუ (პორ) – დიუნკერკი (საფ)

20 ოქტ, 19:00 კოლდინგი (დან) - ვისლა პლოცკი (პოლ)

კილცე, კილი 6, კოლდინგი, ვისლა 4 / დიუნკერკი, პორტუ 0

C ჯგუფი

19 ოქტ, 19:30 ვაკერ თიუნი (შვც) - ვარდარ სკოპიე (მკდ)

20 ოქტ, 19:00 პსჟ (საფ) - ბარსელონა (ესპ)

20 ოქტ, 20:00 მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - დინამო მინსკი (ბლრ) –

ბარსელონა 5, დინამო, მეტალურგი 4, პსჟ 3 / ვარდარი 2, თიუნი 0

––––––––––––––––

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

3 ტური. 19-20 ოქტომბერი

A ჯგუფი

19 ოქტ, 18:00 ბაია მარე (რუმ) – ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს)

20 ოქტ, 18:00 ტიურინგერი (გერ) - დიორი ეტო (უნგ)

დიორი 4, ტიურინგერი 2 / ჰიპო 2, ბაია მარე 0

B ჯგუფი

20 ოქტ, 16:00 ფერენცვაროში (უნგ) – ლიუბლინი (პოლ)

20 ოქტ, 17:15 მიდტიულანდი (დან) - ბუდუჩნოსტი (მნტ)

მიდტიულანდი 4, ბუდუჩნოსტი 2 / ფერენცვაროში 2, ლიუბლინი 0

C ჯგუფი

19 ოქტ, 18:00 ლაიპციგი (გერ) – სევეჰოფი (შვდ)

20 ოქტ, 21:00 მეცი (საფ) - კრიმ მერკატორი (სლნ)

კრიმი 4, ლაიპციგი 2 / სევეჰოფი 2, მეცი 0

D ჯგუფი

19 ოქტ, 22:00 ვარდარ სკოპიე (მკდ) – პოდრავკა ვეგეტა (ხორ)

20 ოქტ, 14:15 ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ) - ლარვიკი (ნორ)

ვარდარი, ლარვიკი 3 ქულა / პოდრავკა 2, ბალონმანო 0