facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

დაიწყო საქართველოს ჩემპიონატი 1998–99 დაბადებულ ბიჭებსა და გოგონებს შორის.

 

გლდანის ხელბურთის დარბაზიდან მოეწყო სამივე მატჩის ცოცხალი რეპორტაჟი ფედერაციის ვებგვერდზე და ჩვენს პარტნიორ გვერდზე – www.myvideo.ge/geohandball

სტრიმინგი ყველა მატჩიდან მოეწყობა. თამაშის საყურებლად ჩვენს ვებგვერდზე უნდა დააწკაპუნოთ მარცხენა ქვედა კუთხეში – პირდაპირი ეთერი.

სამი დღევანდელი თამაშიდან მხოლოდ ქარელმა ვერ გაუწია წინააღმდეგობა შევარდენს, ხოლო მამული და იმედი მედგრად ებრძოლნენ პეგასსა და შევარდენს. კარგა ხნის განმავლობაში სხვაობა 3–4 ბურთი იყო, მხოლოდ ბოლოსკენ იმძლავრეს პეგასმა და შევარდენმა და სხვაობა ორნიშნა გახადეს.

ხვალ გლდანში მეორე დღის სამი თამაშია. დასაწყისი 14 საათიდან.

ამავე ასაკის გოგონების ტურნირზე, დასავლეთის ჯგუფის ორი გუნდი, ბათუმი და ზუგდიდი სენაკში, ტურზე ვერ ჩავიდა. დარჩა ორი გუნდი. დღეს ფოთმა დაამარცხა წყალტუბო 34:6 და ტურიც ამით მორჩა.

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

გოგონები. დასავლეთი ჯგუფი, სენაკი. 28 სექტემბერი

ფოთიწყალტუბო 34:6

ბიჭები

თბილისის ჯგუფი (ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი, ქარელი)

პირველი ტური, პირველი დღე. გლდანი, 28 სექტემბერი, შაბათი

შევარდენი-ქარელი 34:20

შევ: სადირინი, კოპალიანი, ზაალიშვილი 11, მეძმარიაშვილი 7, გიგაური 4, ბაზალოვი 3, მიჩილაშვილი 3, ინანიშვილი 2, ბულია 2, აგაჯანოვი 1, შაქარიშვილი 1, მარტიშვილი, თიგიშვილი, მესხიშვილი, დოლიძე, გოროზია

ქარ: მეარაყიშვილი, მეტრეველი 8, ნონაშვილი 2, გონგლიაშვილი ცერცვაძე, ქოთუაშვილი, ელბაქიძე, ლომიტაშვილი, გოგიჩაშვილი, კურტანიძე, კოშკაძე, ასკაროვი, ხვადაგიანი, კალანდაძე

მამული - პეგასი 26:36

მამ: დავითაშვილი, კორაშვილი 11, ისმაილოვი 8, წულიაშვილი 3, სხვიტარიძე 2, შევჩენკო 1, თოდუა 1, ლაგვილავა, ტალახაძე, ძაგანია, გეჯაძე, ცხვედიანი

პეგ: ზურაბიშვილი, მჟავანაძე, ნაზღაიძე 10, მაისურაძე 10, ზარნაძე 7, გოგუა 5, გაწერელია 3, ცხოვრებაძე 1, ვიბლიანი, კაჭკაჭიშვილი, ბაბუციძე, ბოლქვაძე, ალბუთაშვილი, მამაგეიშვილი

იმედი-ქარიშხალა 20:33

იმე: ხორავა, რუსტამოვი 7, ჰუსეინოვი 3, იობაშვილი 4, ბაინაზაშვილი 2, მღებრიშვილი2, მიქავა 1, დვალიძე 1

ქარ: ხანდოლიშვილი, ბულბულაშვილი 10, კბილაშვილი 7, ფერაძე 5, მამულაშვილი 3, გოგუა 2, უნდიაშვილი 2, არსენიშვილი 2, ჭინჭარაძე 1, წიკლაური 1,

მსაჯები: ინა ჭკუასელი 3 თამაში, გაგა სამყურაშვილი 2, ელენე არაბული 1

მეორე დღე. 29 სექტემბერი, კვირა. გლდანი

14:00 იმედი - შევარდენი

15:15 ქარიშხალა - მამული

16:15 პეგასი - ქარელი

აღმოსავლეთი ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი)

1 ტური - 8-13 ოქტომბერს თელავში

დასავლეთი ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი)

1 ტური - 15-20 ოქტომბერს სენაკში

 


 

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო მეოთხე ადგილი

 

 


საქართველოს ხელბურთელ ვაჟთა ნაკრებს მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევ ტურნირში ახალი მწვრთნელი, სერბი ჯორჯე რასიჩი უხელმძღვანელებს.

2015 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი ოქტომბერში იწყება. საქართველოს ნაკრები ჯგუფში ლიტვასთან, თურქეთთან და ფინეთთან ერთად მოხვდა. პირველი მატჩი ეროვნულ გუნდს 30 ოქტომბერს ლიტვაში აქვს, ხოლო 2 ნოემბერს ფინეთს მასპინძლობს. მომდევნო ეტაპზე მხოლოდ ერთი გუნდი გადის.

ჯორჯე რასიჩმა უკვე გამართა პირველი საწვრთნელი სესია საქართველოს ნაკრების იმ კანდიდატებთან, ვინც ეროვნულ ჩემპიონატში თამაშობს. მასთან ერთად სამწვრთნელო შტაბში არიან ირაკლი კეკელიძე და ბექარ ორჯონიკიძე.

ჯორჯე რასიჩი (Djordje Rasic) 55 წლისაა. ის 12 სეზონი თამაშობდა მეტალოპლასტიკაში, შვიდჯერ გახდა იუგოსლავიის ჩემპიონი და ორჯერ მოიგო ევროპის ჩემპიონთა თასი (1985, 86). უთამაშია აგრეთვე ფრანგულ ლილში და სხვადასხვა ესპანურ კლუბებში (ტეკა, ავილესი, პონტევედრა, კანგასი).

როგორც მწვრთნელს, რასიჩს ქვეყნის ჩემპიონები გაუხდია მეტალოპლასტიკა (სერბეთი), ბუდუჩნოსტი (მონტენეგრო), ტატრანი (სლოვაკეთი), ლიბანის ალ სადთან ერთად მოიგო ქვეყნის ჩემპიონატი და აზიის ჩემპიონთა ლიგა (2010), ხოლო სერბულ ნაპრედაკში - ევროპული ჩელენჯ კაპი (1999). უმუშავია რუმინეთში, უნგრეთსა და ესპანეთშიც (სუიდად რეალი). მწვრთნელ რასიჩის ანგარიშზე 22 საკლუბო ჯილდოა.

სანაკრებო დონეზე რასიჩს გაუწვრთნია იუგოსლავიის გოგონათა ნაკრები, ამავე ქვეყნის ქალთა ეროვნული გუნდი (4 ადგილი ხმელთაშუა ზღვის თამაშებზე, 2001) და სერბეთ-მონტენეგროს ჭაბუკთა ნაკრები (4 ადგილი ევროპის ჩემპიონატზე, 2006).

 

მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი. ევროპის პირველი ეტაპი

 

1 ჯგუფი: ლიტვა, თურქეთი, საქართველო, ფინეთი

30 ოქტომბერი: ლიტვა - საქართველო, ფინეთი - თურქეთი

3 ნოემბერი: თურქეთი - ლიტვა, საქართველო-ფინეთი

2 იანვარი: ფინეთი - ლიტვა, თურქეთი - საქართველო

4-5 იანვარი: ლიტვა - ფინეთი, საქართველო - თურქეთი

8-9 იანვარი: საქართველო - ლიტვა, თურქეთი - ფინეთი

11-12 იანვარი: ლიტვა - თურქეთი, ფინეთი - საქართველო

 

2 ჯგუფი: სლოვაკეთი, რუმინეთი, კვიპროსი, იტალია

3 ჯგუფი: სლოვენია, უკრაინა, შვეიცარია, ლუქსემბურგი

4 ჯგუფი: ჰოლანდია, ისრაელი, საბერძნეთი, ბელგია

5 ჯგუფი: პორტუგალია, ბოსნია, ლატვია, ესტონეთი

 

ჯგუფების გამარჯვებულები გავლენ ევროპის ზონის პლეიოფში, სადაც 5 გუნდს დაემატება კიდევ 13 ევროპული ნაკრები. 18 გუნდი დაწყვილდება და მსოფლიო ჩემპიონატის 9 მონაწილეს გამოავლენს. ორმატჩიანი პლეიოფი, შინ და სტუმრად სისტემით, 2014 წლის ივნისში გაიმართება.

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015 წლის იანვარში, 24 გუნდის მონაწილეობით, იმართება ყატარში. მასპინძელი, ყატარი და მსოფლიო ჩემპიონი ესპანეთი ტურნირში შერჩევის გარეშე იასპარეზებენ. ევროპას, ესპანეთის გარდა, 12 ადგილი აქვს გამოყოფილი.

3 საგზურს მიიღებს ევროპის 2014 წლის ჩემპიონატის სამი საუკეთესო გუნდი (ესპანეთის გარდა), ხოლო დანარჩენი 12 მონაწილე ქვეყანა გადავა მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში. მათ დაემატება გერმანია, როგორც საუკეთესო რეიტინგის მქონე ნაკრები და პირველი ეტაპის 5 გამარჯვებული.

პლეიოფის პოტენციური მონაწილეები არიან დანია, ჩეხეთი, მაკედონია, ავსტრია, ისლანდია, უნგრეთი, ნორვეგია, სერბეთი, საფრანგეთი, პოლონეთი, რუსეთი, ხორვატია, შვედეთი, ბელარუსი და მონტენეგრო, რომლებიც ესპანეთთან ერთად 2014 წლის იანვარში ითამაშებენ დანიაში, ევროპის ჩემპიონატზე. პირდაპირ პლეიოფშია დაშვებული გერმანია.

საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი ჯორჯე რასიჩი თბილისში ახლა 18 ოქტომბერს ჩამოვა და დაიწყებს უშუალო მზადებას შესარჩევი ტურნირისთვის. ნაკრებს ამ დროისთვის დაემატებიან ლეგიონერები - შოთა თევზაძე, რევაზ ჭანტურია, სერგო დათუკაშვილი, ვლადიმერ რუსია და ირაკლი ჩიქოვანი.

საქართველოს ნაკრების კანდიდატები: შოთა თევზაძე, გიგა ტორონჯაძე - ილია გოგოლაძე, ზურაბ აბრამიშვილი, რევაზ ჭანტურია, ოთარ ამირანაშვილი, რატი მსხვილიძე, სერგო დათუკაშვილი, ვლადიმერ რუსია, ირაკლი ჩიქოვანი, ლევან ბერძენიშვილი, თეიმურაზ ორჯონიკიძე, აკაკი ტალახაძე, უჩა გამზარდია, ზურაბ სიმონია, უჩა მაისურაძე, გიორგი გვაზავა.

 

28 სექტემბერს გლდანის სახელბურთო დარბაზში იწყება საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის.

მონაწილეობს 19 გუნდი, რომლებიც დასავლეთის, აღმოსავლეთისა და თბილისის ჯგუფებში არიან განაწილებულები. შეჯიბრებას იწყებს თბილისის ჯგუფის 6 გუნდი - ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი და ქარელი.

ბიჭებში პირველი ეტაპი 2013 წელს, ორ წრედ გაიმართება. ჯერ გამოვლდებიან რეგიონული ჩემპიონები და პრიზიორები, ხოლო 2014 წელს 10 საუკეთესო გუნდი (ჯგუფებში 1-3 ადგილებზე გასულები და საუკეთესო მეოთხეადგილოსანი) იბრძოლებს საქართველოს ჩემპიონობისთვის. 10 გუნდი ითამაშებს ერთ წრედ და გამოავლენს 6 საუკეთესოს, რომლებიც, მესამე ეტაპზე, დასკვნით ტურში, ჩემპიონობისთვის იბრძოლებენ (მეორე და მესამე ეტაპზე ქულების აღრიცხვა ნულიდან დაიწყება).

ამავე ასაკის გოგონათა ტურნირი ასევე 28 სექტემბერს იწყება სენაკში. გოგონებში 10 გუნდია. დასავლეთის ჯგუფში უნდა ეთამაშათ ბათუმის, ზუგდიდის, ფოთისა და წყალტუბოს გუნდებს, მაგრამ ბათუმი პირველ ტურს ფინანსური პრობლემების გამო ტოვებს.

გოგონები ჩემპიონს წრიული სისტემით გამოავლენენ 2 წრედ. პირველი წრე 2013 წელს გაიმართება, მეორე - 2014 წელს.

უმცროს ასაკობრივ ჯგუფში, 2000-01 წლებში დაბადებული ბიჭები ჩემპიონატს 1 ოქტომბერს დაიწყებენ. სულ გოგონების 5 და ბიჭების 14 გუნდი ითამაშებს.

რაც შეეხება ეროვნულ ჩემპიონატს კაცთა გუნდებს შორის, ის 10 ოქტომბერს იწყება 8 გუნდის მონაწილეობით.

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

ბიჭები

 

თბილისის ჯგუფი (ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი, ქარელი)

პირველი ტური, 28 სექტემბერი - 2 ოქტომბერი. გლდანი

28 სექტემბერი, შაბათი

14:00 შევარდენი-ქარელი

15:15 მამული - პეგასი

16:15 იმედი-ქარიშხალა

 

29 სექტემბერი, კვირა

14:00 იმედი - შევარდენი

15:15 ქარიშხალა - მამული

16:15 პეგასი - ქარელი

 

30 სექტემბერი, ორშაბათი

16:00 პეგასი - იმედი

17:15 შევარდენი - ქარიშხალა

18:15 ქარელი - მამული

 

1 ოქტომბერი, სამშაბათი

16:00 პეგასი - შევარდენი

17:15 იმედი - მამული

18:15 ქარიშხალა - ქარელი

 

2 ოქტომბერი, ოთხშაბათი

16:00 მამული - შევარდენი

17:15 ქარიშხალა - პეგასი

18:15 ქარელი - იმედი

 

მეორე ტური - 1-6 დეკემბერს, თბილისში

 

აღმოსავლეთი ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი)

1 ტური - 8-13 ოქტომბერს თელავში

2 ტური - 24-29 ნოემბერს თელავში

დასავლეთი ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი)

1 ტური - 15-20 ოქტომბერს სენაკში

2 ტური - 8-13 დეკემბერს სენაკში

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო მეოთხე ადგილი

მესამე ეტაპზე გადის 6 საუკეთესო გუნდი

მეორე და მესამე ეტაპები გაიმართება 2014 წელს

 

 

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

გოგონები

 

დასავლეთი ჯგუფი (ბათუმი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო)

პირველი ტური, 28-30 სექტემბერი, სენაკი

აღმოსავლეთი ჯგუფი (მამული, სტუ, საბურთალო, ქარიშხალა, ქარელი, ყვარელი)

პირველი ტური, 3-7 ოქტომბერი, გლდანი

საერთო ტური - 1-6 ნოემბერს თბილისში

ჩემპიონი გამოვლინდება ორწრიანი ტურნირის შემდეგ

 


 

 

 

28 სექტემბერს თბილისსა და სენაკში იწყება საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებსა და გოგონებს შორის.

ბიჭებში მონაწილეობს 19 გუნდი, რომლებიც სამ, დასავლეთის, აღმოსავლეთისა და თბილისის ჯგუფში არიან განაწილებულები.

შეჯიბრებას იწყებს თბილისის ჯგუფის 6 გუნდი - ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი და ქარელი. თამაშები 28 სექტემბრიდან 2 ოქტომბრამდე გაიმართება გლდანის ხელბურთის დარბაზში (ვეკუას ქ. 6)

დასავლეთის ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი) პირველ ტურს 15-20 ოქტომბერს გამართავს სენაკში, ხოლო აღმოსავლეთის ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი) – 8-13 ოქტომბერს, თელავში.

გოგონებში 10 გუნდია. დასავლეთის ჯგუფი (ბათუმი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო) 28-30 სექტემბერს ითამაშებს სენაკში, ხოლო აღმოსავლეთი (მამული, სტუ, საბურთალო, ქარიშხალა, ქარელი, ყვარელი) – 3-7 ოქტომბერს თბილისში.

ბიჭებში პირველი ეტაპი 2013 წელს, ორ წრედ გაიმართება. ჯერ გამოვლდებიან რეგიონული ჩემპიონები და პრიზიორები, ხოლო 2014 წელს 10 საუკეთესო გუნდი (ჯგუფებში 1-3 ადგილებზე გასულები და საუკეთესო მეოთხეადგილოსანი) იბრძოლებს საქართველოს ჩემპიონობისთვის. 10 გუნდი ითამაშებს ერთ წრედ და გამოავლენს 6 საუკეთესოს, რომლებიც, მესამე ეტაპზე, დასკვნით ტურში, ჩემპიონობისთვის იბრძოლებენ (მეორე და მესამე ეტაპზე ქულების აღრიცხვა ნულიდან დაიწყება).

გოგონები ჩემპიონს წრიული სისტემით გამოავლენენ 2 წრედ. პირველი წრე 2013 წელს გაიმართება, მეორე - 2014 წელს.

 

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

ბიჭები

 

თბილისის ჯგუფი (ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი, ქარელი)

პირველი ტური, 28 სექტემბერი - 2 ოქტომბერი. გლდანი

 

28 სექტემბერი, შაბათი

14:00 ქარიშხალა - მამული

15:20 პეგასი - ქარელი

16:45 იმედი-შევარდენი

29 სექტემბერი, კვირა

14:00 მამული - პეგასი

15:20 შევარდენი - ქარიშხალა

16:45 ქარელი - იმედი

30 სექტემბერი, ორშაბათი

14:00 ქარიშხალა-ქარელი

15:20 პეგასი - იმედი

16:45 მამული - შევარდენი

1 ოქტომბერი, სამშაბათი

14:00 პეგასი - შევარდენი

15:20 იმედი - ქარიშხალა

16:45 ქარელი-მამული

2 ოქტომბერი, ოთხშაბათი

14:00 შევარდენი - ქარელი

15:20 იმედი - მამული

16:45 ქარიშხალა - პეგასი

მეორე ტური - 6 დეკემბერს, თბილისში

 

აღმოსავლეთი ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი)

1 ტური - 8-13 ოქტომბერს თელავში

2 ტური - 24-29 ნოემბერს თელავში

 

დასავლეთი ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი)

1 ტური - 15-20 ოქტომბერს სენაკში

2 ტური - 8-13 დეკემბერს სენაკში

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო მეოთხე ადგილი

მესამე ეტაპზე გადის 6 საუკეთესო გუნდი

მეორე და მესამე ეტაპები გაიმართება 204 წელს

 

 

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

 

გოგონები

 

დასავლეთი ჯგუფი (ბათუმი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო)

პირველი ტური, 28-30 სექტემბერი, სენაკი

 

28 სექტემბერი, შაბათი

14:00 ბათუმი - ზუგდიდი

15:20 ფოთი - წყალტუბო

29 სექტემბერი, კვირა

14:00 წყალტუბო - ბათუმი

15:20 ზუგდიდი - ფოთი

30 სექტემბერი, ორშაბათი

14:00 ბათუმი-ფოთი

15:20 ზუგდიდი-წყალტუბო

 

აღმოსავლეთი ჯგუფი (მამული, სტუ, საბურთალო, ქარიშხალა, ქარელი, ყვარელი) ~~

პირველი ტური, 3-7 ოქტომბერი, გლდანი

 

3 ოქტომბერი, ხუთშაბათი

13:00 მამული - საბურთალო

14:20 სტუ - ქარელი

15:40 ქარიშხალა - ყვარელი

4 ოქტომბერი, პარასკევი

13:00 საბურთალო - სტუ

14:20 ყვარელი - მამული

15:40 ქარელი - ქარიშხალა

5 ოქტომბერი, ხუთშაბათი

13:00 მამული - ქარელი

14:20 სტუ - ქარიშხალა

15:40 საბურთალო - ყვარელი

6 ოქტომბერი, პარასკევი

13:00 სტუ - ყვარელი

14:20 ქარიშხალა - მამული

15:40 ქარელი - საბურთალო

7 ოქტომბერი, პარასკევი

13:00 ყვარელი - ქარელი

14:20 ქარიშხალა - საბურთალო

15:40 მამული - სტუ

 

საერთო ტური - 1-6 ნოემბერს თბილისში


 

საქართველოს ხელბურთის ფედერაციას 2017 წლის ჭაბუკთა მსოფლიო ჩემპიონატის ჩვენს ქვეყანაში ჩატარება სურს.

ხელბურთის საერთაშორისო ფედერაცია მასპინძლის ვინაობას 2013 წლის წლის 27 ოქტომბერს, დოჰაში (ყატარი), 34–ე კონგრესზე გამოარკვევს. განაცხადი ორ ქვეყანას აქვს წარდგენილი – საქართველოსა და ხორვატიას.

საქართველოს ხელბურთის ფედერაციის განაცხადში 24–გუნდიანი ტურნირის მასპინლობისთვის 4 ქალაქია შერჩეული – თბილისი, თელავი, ქუთაისი და ბათუმი.

ამ რანგის ტურნირი დამოუკიდებელ საქართველოში სპორტის არცერთ სახეობაში არ გამართულა. ტურნირში ითამაშებენ 1998–99 წლებში დაბადებული ჭაბუკები. ამ ასაკის ხელბურთელები თბილისის 2015 წლის ევროპის ახალგაზრდულ ოლიმპიურ ფესტივალზეც იასპარეზებენ. ქართველ ხელბურთელებს უკვე დაწყებული აქვთ ინტენსიური მზადება ამ ტურნირისთვის წინასწარ დასახული პროგრამით.

ცხრამეტწლამდელ ვაჟთა მსოფლიო ჩემპიონატი 2005 წლიდან იმართება ყოველ კენტ წელს. აქამდე ტურნირები ჩატარდა ყატარში, ბაჰრეინში, ტუნისში, არგენტინასა და უნგრეთში. მსოფლიო ჩემპიონები იყვნენ: სერბეთი/მონტენეგრო (2005), დანია (2007, 11, 13), ხორვატია (2009).

ახალგაზრდული ნაკრები

ევროპის 20წ ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი

ოვიედო, ესპანეთი. 2014. ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი

4 აპრილი

საქართველო - მონტენეგრო 9:29

საქართველო: ცერცვაძე, ა. სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 4, გიორგაძე 2, სტურუა 2, კოხრეიძე 1, სიმონია, ცხვარაშვილი, აბრამიშვილი, გოგოლაძე, ხაჟომია, არსენაშვილი, ალანია, ი. სამიტაშვილი

მონტენეგრო: ბორილოვიჩი, ციცმილი, ზეიაკი - ბოროზანი 8, კავორი 6, კრივოკაპიჩი 4, ლიპოვინა 3, პელიდია 3, იოკიჩი 3, რაზნატოვიჩი 1, ბოზოვიჩი 1, ტურკოვიჩი, პერუნიჩიჩი, გუზოვიჩი

ესპანეთი - ნორვეგია 35:27

5 აპრილი

საქართველო - ნორვეგია 18:38

საქართველო: ცერცვაძე, . სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 8, სიმონია 6, ცხვარაშვილი 3, სტურუა 1, აბრამიშვილი, გოგოლაძე, კოხრეიძე, გიორგაძე, ხაჟომია, არსენაშვილი, ალანია, . სამიტაშვილი

ნორვეგია: ოშჰეიმი, ბერგერუდი - გ. იოჰანესენი 7, ნილსენი 6, პედერსენი 5, იოვერბი 5, სანდვიკი 4, ლიაბა 3, ქრისტენსენი 3, ტორბიორნსენი 2, რამელი 1, ფინსრუდი 1, ეპლანდი 1, ერიქსენი, ჰ. იოჰანესენი

ესპანეთი - მონტენეგრო 25:24

6 აპრილი

საქართველო - ესპანეთი 19:41

საქართველო: ცერცვაძე, . სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 5, ცხვარაშვილი 3, სიმონია 3, აბრამიშვილი 3, გოგოლაძე 2 , ხაჟომია 2, კოხრეიძე 1, სტურუა, გიორგაძე, არსენაშვილი, ალანია, . სამიტაშვილი

ესპანეთი: ბიოსკა, კალე - გომესი 8, ლოპესი 5, პლასა 5, არინო 4, პარედესი 4, ასკუე 4, გარსია 3, ფერნანდესი 2, პინეირო 2, სანჩესი 2, სერდიო 1, ლოსანო 1, მარკესი, რეი

ნორვეგია - მონტენეგრო 37:24

ესპანეთი 6, ნორვეგია 4 / მონტენეგრო 2, საქართველო 0

საქართველოს ნაკრები

მეკარეები: ჯონი ცერცვაძე (1994, სტუ), არჩილ სამიტაშვილი (1994, თელავი)

უკანა სამეული: ზურაბ სიმონია (1994, სტუ), შალვა სტურუა (1994, სტუ), თემურ ორჯონიკიძე (1996, სტუ), ალექსანდრე ცხვარაშვილი (1996, პეგასი), გივი გიორგაძე (1996, იმედი)

გარემარბები: ზურაბ აბრამიშვილი (1994, სტუ), ირაკლი გოგოლაძე (1996, სტუ), ომიკო ალანია (1995, იმედი), იოსებ სამიტაშვილი (1994, თელავი)

ხაზი: გიგა კოხრეიძე (1996, პეგასი), ჯაბა ხაჟომია (1996, სამტრედია), ლაშა არსენაშვილი (1997, სტუ)

მწვრთნელები: ბექა ორჯონიკიძე, ლევან გელაშვილი, ჯორჯე რაშიჩი. ექიმი: ლევან ლინნიკი

 


ჭაბუკთა ნაკრები

ევროპის 18წ ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი

უმაგი, ხორვატია. 2014. ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი

10 იანვარი

საქართველო - ჰოლანდია 26:36

საქ: ცინცაძე, ნარსია - ორჯონიკიძე 12, გიორგაძე 5, ცხვარაშვილი 3, გოგოლაძე 3, დოლმაზაშვილი 2, ხაჟომია 3/1, აბჟანდაძე 1/0 (2წთ), კოხრეიძე, დემეტრაშვილი, ბაძაღუა, დიხამინჯია, ნაზღაიძე

ჰოლ: ვან დენ ბიუკენი, გოვარცი - ელისენი 8, ვან ოფერენი 6, კოიმანი 4, პეპელსი 4, პოსტელი 3, ტენ ფელდე 3, რომბოუცი 2, დე მაატი 2, პოტი 2, იერი 2, ჰარცემა, დისელი, კოლი, სმიტსი

ხორვატია - მაკედონია 26:18

11 იანვარი

საქართველო - ხორვატია 14:44

საქ: ცინცაძე, ნარსია - ორჯონიკიძე 4, გიორგაძე 3, ცხვარაშვილი 3, ხაჟომია 2, დოლმაზაშვილი 1, აბჟანდაძე 1, გოგოლაძე, დემეტრაშვილი, ბაძაღუა, კოხრეიძე, დიხამინჯია, ნაზღაიძე

ხორ: სტოიანოვიჩი, სპიკიჩი - ა. ბაბიჩი 7, ზობეცი 5, შეჰიჩი 4, მ. ბაბიჩი 4, მანდიჩი 4, იურაკიჩი 4, ობრანოვიჩი 3, მარკუშიჩი 3, შიპიჩი 3, ივკოვიჩი 2, ვრდოლიაკი 2, სმოივერი 1, რადოში 1, სევერეცი 1

მაკედონია - ჰოლანდია 20:19

12 იანვარი

საქართველო - მაკედონია 24:29

საქ: ცინცაძე, ნარსია - ორჯონიკიძე 12, გოგოლაძე 3, ხაჟომია 3, ცხვარაშვილი 3, გიორგაძე 1, დოლმაზაშვილი 1, აბჟანდაძე 1, ბაძაღუა, დემეტრაშვილი, კოხრეიძე, დიხამინჯია, ნაზღაიძე

მაკ: კიზიკი, ბლაჟევსკი - ტალევსკი 9, კრსტევსკი 6, პალევსკი 6, ველკოვსკი 5, დავიტკოვსკი 1, ონჩევი 1, ბოშკოვსკი 1, გროზანოვსკი, ტრაიანოვი, დიმოვსკი, პოპოვსკი, სტავრიდისი, დანილოვსკი, კრსტანოვსკი

ხორვატია - ჰოლანდია 32:18

ხორვატია 6, მაკედონია 4 / ჰოლანდია 2, საქართველო 0

საქართველოს ნაკრები

მეკარეები

12 ზურაბ ცინცაძე------------------პეგასი---03.10.1996---178/75

16 დემეტრე ნარსია-----------------პეგასი---22.10.1997---188/83

ხაზი

09 ჯაბა ხაჟომია---------------სამტრედია---03.08.1996---182/86

11 გიგა კოხრეიძე-------------------პეგასი---16.12.1996---187/83

18 გაგა დემეტრაშვილი------------პეგასი---31.05.1996---187/85

გამთამაშებლები

15 ამირან აბჟანდაძე----------------პეგასი---06.01.1996---185/80

10 ვლადიმერ ბაძაღუა-------------პეგასი---30.12.1996---173/66

შუამარბები

14 თემურ ორჯონიკიძე--------------სტუ---07.02.1996---195/90

19 ალექსანდრე ცხვარაშვილი----პეგასი---06.11.1996---180/78

03 გივი გიორგაძე-------------------იმედი---21.01.1996---190/78

17 მიხეილ ნაზღაიძე---------------პეგასი---03.01.1998---182/69

გარემარბები

05 ირაკლი გოგოლაძე----------------სტუ---05.11.1996---177/75

08 გიორგი დოლმაზაშვილი---ყვარელი---22.02.1998---179/73

13 გიორგი დიხამინჯია-----------პეგასი---21.06.1997---178/70

მწვრთნელი ტიტე კალანდაძე---10.10.1972

ოფიციალური პირი ვახტანგ ბერიაშვილი---24.02.1953


ბიჭების ნაკრები

2013 წლის 2 აპრილი, მინსკი, ბელორუსი

პირველ რიგში მარცხნიდან: გიგა ბაინაზაშვილი, თამაზ ტარუაშვილი, გიორგი მიქაძე, ალექსანდრე ხანდოლაშვილი, დათო მამულაშვილი, ბექა მეძმარიაშვილი, ,ლუკა გაწერელია. მეორე რიგში მარჯვნიდან: ზაზა სამადაშვილი მწვრთნელი, რუსტამოვი ხაზეინი, ერეკლე არსენაშვილი, ლუკა ბულბულაშვილი, ზეზვა იობაშვილი, იმედო ფხაკაძე გუნდის ხემძღვანელი, ბექა დანილაშვილი, გიორგი დოლმაზაშვილი, გიორგი ქობელაშვილი მწვრთნელი, დიმა აბესაძე უფროსი მწვრთნელი.

 

საქართველოს გოგონათა U-15 ახალგაზრდული ოლიმპიური ნაკრები გუნდი

2013 წლის 23 მარტი ბაქო.

პირველ რიგში მარცხნიდან: თეონა ჯაღათაშვილი, ლელა მორჩაძე, თამარ ჩოგოვაძე, ქრისტინე ღვალაძე, მაია ბერიძ, თამარ გიორგაძე, ანა ფუღიაშვილი. მეორე რიგში მარჯვნიდან; ლედი მაზმიშვილი, თამარ თეთრუაშვილი, ანნა ყველაშვილი, თათია გადელია, მედია ჩოხელი, სოფიკო ნარიმანიძე, ნინო გაბისონია, ქეთევან ვენეცკი, თინათინ ყაველაშვილი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-15 ახალგაზრდული ოლიმპიური 1 ნაკრები გუნდი

ქუთაისის საერთაშორისო ტურნირი 06.06.2013.

პირველ რიგში მარცხნიდან; გიგა ბაინაზაშვილი, რუსტამოვი ხაზეინ, ლუკა გაწერელია, გიორგი ვათიაშვილი, ბექა მეძმარიაშვილი, გუსეინოვი ვუსალი, ისმაილოვი თემური. მეორე რიგში მარჯვნიდან: გიორგი ქობელაშვილი მწვრთნელი, გიორგი დოლმაზაშვილი, გიორგი ბიბილეიშვილი, ერეკლე არსენაშვილი, ლუკა ბულბულაშვილი, ზეზვა იობაშვილი, ბექა დანილაშვილი, ნიკო ზურაბიშვილი , მიხეილ ნაზღაიძე, ირაკლი კბილაშვილი, დიმა აბესაძე მთავარი მწვრთნელი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-15 ახალგაზრდული ოლიმპიური 2 ნაკრები გუნდი

ქუთაისის საერთაშორისო ტურნირი 06.06.2013.

პირველ რიგში მარცხნიდან; ლაშა გრიგოლია, გიორგი ჭერაშვილი, ზაალი ზაალიაშვილი, გიორგი ფარესიშვილი, ალექსანდრე ხანდოლაშვილი, საბა დვალიძე, ნოდარი გოგუა, გიგა ზარნაძე. მეორე რიგში მარჯვნიდან: ზაზა სამადაშვილი მწვრთნელი, ლევან ბურკაძე, ხვიჩა ხაჩიშვილი, გიორგი ჯაშიაშვილი, ნოდარი მაისურაძე, გიორგი მიქავა, გიორგი ფერაძე, თამაზ ტარუაშვილი, ანდრო ანდრიაშვილი მთავარი მწვრთნელი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-18 ახალგაზრდული ნაკრები

2013 წლის 5 ივლისი, მინსკი, ბელორუსი.

პირველ რიგში მარცხნიდან; ვლადიმერ ბაძაღუა, ალექსანდრე ცხვარაშვილი, ჯაბა ხაჟომია, დემეტრე ნარსია, ირაკლი ხიდაშელი, ზურაბ ცინცაძე, ირაკლი გოგოლაძე, ამირან აბჯანდაძე, არველოდი დიხამინჯია. მეორე რიგში მარჯვნიდან; გიორგი კობახიძე მწვრთნელი, გიგა კოხრეიძე, გივი გიორგაძე, თემურაზ ორჯონიკიძე, გაგა დემეტრაშვილი, ლერი ახვლედიანი, ზურა სიმონია, ტიტე კალანდაძე მთავარი მწვრთნელი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-18 ახალგაზრდული ნაკრები, 2008 წელი

2008 წლის მაისი, ხორვატია.

პირველ რიგში მარცხნიდან: ოქროპირიძე ნიკა.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-18 ახალგაზრდული ნაკრები, 2010 წელი

2010 წლის მაისი.

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2020

shmog

ქვიშის ხელბურთი
 კაცები
  1 ქუთაისი   2 გორი  3 ფაკუნდო
 ქალები
  1 ყვარელი   2 აჭარა   3 სამტრედია
 შეწყდა
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

შეწყდა
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 შეწყდა
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
შეწყდა
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
შეწყდა
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 შეწყდა
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal