facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

ხელბურთელთა ახალგაზრდულმა ნაკრებმა მეორე მატჩიც წააგო ესპანეთში, ევროპის ოცწლამდელთა ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე. ამჯერად ქართველები დამარცხდნენ ნორვეგიასთან - 18:38 (10:16).

დასაწყისში ბრძოლა თანაბარი იყო. ნორვეგია საბოლოოდ დაწინაურდა მას შემდეგ, როცა ანგარიში 4:4 იყო და მოედნიდან ერთიმეორის მიყოლებით ორი ქართველი გააძევეს, ხოლო ჩვენს მთავარ ბომბარდირს, თემურ ორჯონიკიძეს უკვე 2 გაძევება ჰქონდა და წითელი ბარათის საფრთხის ქვეშ იყო. ამის მიუხედავად, შესვენებაზე სხვაობა დიდი არ ყოფილა - 10:16.

ნორვეგიამ შესვენების შემდეგ სწრაფად დაიწყო სხვაობის ზრდა, ხოლო მატჩის მიწურულს, როცა მოედანზე ორი კაცით მეტი გვყავდა, ეს მონაკვეთიც 0:2 წავაგეთ. თავი იჩინა იმან, რომ საქართველოს ნაკრებში მხოლოდ ექვსი კაცია 1994 წელს დაბადებული, ხოლო გუნდის უმეტესობას ქვედა ასაკობრივი კატეგორიის, თვრამეტწლამდელთა ნაკრების წევრები შეადგენენ.

დღესვე ესპანეთმა მძიმე ბრძოლაში დაამარცხა მონტენეგრო - 25:24 და ფინალურ ეტაპზე გასვლა გაინაღდა. მეორე საგზურს ხვალ ნორვეგია და მონტენეგრო გაითამაშებენ. ქართველები ესპანეთს ეთამაშებიან. მატჩის პირდაპირი რეპორტაჟის ნახვა 20:15 საათზე შესაძლებელი იქნება მისამართზე:

http://www.rfebm.net/index.asp

ფოტო: ესპანეთი-მონტენეგრო

ევროპის 20 ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი.
ოვიედო, ესპანეთი. 4-6 აპრილი, 2014
5 აპრილი

საქართველო - ნორვეგია 18:38
საქართველო: ცერცვაძე, . სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 8 (4 წთ), სიმონია 6 (4 წთ), ცხვარაშვილი 3 (2 წთ), სტურუა 1, აბრამიშვილი (2 წთ), გოგოლაძე (2 წთ), კოხრეიძე (2 წთ), გიორგაძე (2 წთ), ხაჟომია, არსენაშვილი, ალანია, . სამიტაშვილი
ნორვეგია: ოშჰეიმი, ბერგერუდი - გ. იოჰანესენი 7, ნილსენი 6, პედერსენი 5, იოვერბი 5, სანდვიკი 4, ლიაბა 3, ქრისტენსენი 3, ტორბიორნსენი 2, რამელი 1, ფინსრუდი 1, ეპლანდი 1, ერიქსენი, ჰ. იოჰანესენი
გაძევება: 18წთ-18წთ, შვიდმეტრიანი: 1/1-3/3

მსაჯები: ბედრიხ ფრიზერი, ლუკაშ ფრიზერი (ჩეხ)

ესპანეთი - მონტენეგრო 25:24

6 აპრილი

18:00 ნორვეგია - მონტენეგრო

20:15 საქართველო - ესპანეთი

4 აპრილი
საქართველო - მონტენეგრო 9:29
ესპანეთი - ნორვეგია 35:27

ესპანეთი 4, მონტენეგრო 2 / ნორვეგია 2, საქართველო 0

ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი
ფინალი: 24 ივლისი-3 აგვისტო, 2014 ავსტრია

საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატები ხელბურთში დასკვნით ფაზაში შევიდა დღეს გამოვლინდა პირველი ჩემპიონი. უმცროსი ასაკის გოგონების ტურნირში ფოთის გუნდმა გადამწყვეტ მატჩში 9:8 დაამარცხა თბილისის მამული და პირველი ადგილი დაიკავა.

 

მეორე ადგილზე გავიდა მამული, მესამეზე - ქარიშხალა. ფოთი და მამული (მწვრთნელები დარეჯან გეფერიძე და ჯული კასიანი) იქნებიან მთავარი ფავორიტები უფროსი ასაკის გოგონების (1998-99) ტურნირშიც, რომელიც აპრილის შუა რიცხვებში დასრულდება.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01. გოგონები

საერთო ტური. 2-3 აპრილი. არენა

ფოთი - ქარიშხალა 9:7, ფოთი - ყვარელი 15:3, ფოთი - იმედი 19:3

ფოთი - მამული 9:8

ფოთი: აფშილავა, ხურცილავა - სურგულაძე 5, სიგუა 1, ჯახია 1, ჯგერენაია 1, კუბლაშვილი 1, გეგენავა, ბერაია, გვათუა, შურღაია, ნოღაიდელი

მამული: შამბე - ხონელიძე 4, ომიაძე 3, ხოკერაშვილი 1, შახულოვი, შოშიტაშვილი, ნათენაძე, ქებაძე, კეკუტია, იაშვილი, ჯავახიშვილი

მსაჯები: ინა ჭკუასელი, გაგა დემეტრაშვილი

საბოლოო მდგომარეობა: ფოთი 8 ქულა, მამული 6, ქარიშხალა 4, ყვარელი 2, იმედი 0

ფოთი
1. დიანა აფშილავა 12. ნანა ხურცილავა - 2. ნენო ჯგერენაია 4. ნინო სურგულაძე 5. ანა სიგუა 6. ქეთი გეგენავა 7. ანა ჯახია 9. თეონა კუბლაშვილი 10. თამარ ბერაია 11. ლიზი ნოღაიდელი 14. მარიამ გვათუა 15. შორენა შურღაია - მწვრთნელები დარეჯან გეფერიძე, თემურ ჭანტურია

მამული
1. ანა შამბე - 2. ქეთი იაშვილი 3. თამთა ხოკერაშვილი 4. ანა ქებაძე 5. ნინო შახულოვი 6. ელენე ჯავახიშვილი 7. მირანდა ნათენაძე 9. კესო შოშიტაშვილი 10. ანა ომიაძე 13. ნინო კეკუტია 14. მარი ხონელიძე - მწვრთნელი ჯული კასიანი

ქარიშხალა
1. მარიამ ბაბალაშვილი 22. მარიამ არაბაჯევა - 3. თეკლა რატიანი 4. თინათინ სამანაშვილი 5. ბაია ტყეშელაშვილი 6. ქეთევან კერესელიძე 7. ანა ფოფხაძე 9. მარიამ ელბაქიძე 10. ლილი ბარათელი 12. ნინო მაკაროვა - მწვრთნელები ირმა ციცქიშვილი, თამაზ ჩხაიძე

ყვარელი
1.
სალომე ვარადაშვილი - 2. ია გელაშვილი 3. მარი დაუდიშვილი 4. ნატო ასაბაშვილი 6. ანა გეზელაშვილი 8. მაგდა მენთეშაშვილი 9. ლია გელაშვილი 10. ნინო ასაბაშვილი 11. ხატია რუსიაშვილი 12. მარი გორგაძე 15. ირანდა ყაჩმაზოვი - მწვრთნელ ზურაბ ხარებაშვილი

იმედი
16. ხატია ჯიქურაშვილი - 3. მარიამ გარსევანიშვილი 4. მარიამ ქობელაშვილი 5. ლელა ლასურაშვილი 6. ანა მამუჩაშვილი 7. გვანცა ცხვედიანი 8. მარი თედიაშვილი - მწვრთნელი დალი ნიკოდიმოვა

 

საქართველოს ხელბურთელთა ახალგაზრდულმა ნაკრებმა პირველი მატჩი გამართა ესპანეთში, ევროპის ოცწლამდელთა ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე და დამარცხდა მონტენეგროს გუნდთან - 9:29 (4:17).

დღესვე ითამაშებენ ესპანეთი და ნორვეგია. ფინალურ ეტაპზე ჯგუფიდან 2 გუნდი გადის. შაბათს საქართველოს ნაკრების მეტოქეა ნორვეგიის გუნდი. თამაშის ნახვა შესაძლებელი იქნება 21:15 საათზე, ესპანეთის ხელბურთის ფედერაციის ვებგვერდზე:

http://www.rfebm.net/index.asp

ევროპის 20წ ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი.

ოვიედო, ესპანეთი. 4-6 აპრილი, 2014

4 აპრილი

საქართველო - მონტენეგრო 9:29

საქართველო: ცერცვაძე, ა. სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 4, გიორგაძე 2, სტურუა 2, კოხრეიძე 1, სიმონია, ცხვარაშვილი, აბრამიშვილი, გოგოლაძე, ხაჟომია, არსენაშვილი, ალანია, ი. სამიტაშვილი

მონტენეგრო: ბორილოვიჩი, ციცმილი, ზეიაკი - ბოროზანი 8, კავორი 6, კრივოკაპიჩი 4, ლიპოვინა 3, პელიდია 3, იოკიჩი 3, რაზნატოვიჩი 1, ბოზოვიჩი 1, ტურკოვიჩი, პერუნიჩიჩი, გუზოვიჩი, რაკოჩევიჩი

მსაჯები: ბედრიხ ფრიზერი, ლუკაშ ფრიზერი (ჩეხ)

22:00 ესპანეთი - ნორვეგია

5 აპრილი, 21:15 საქართველო - ნორვეგია

6 აპრილი, 20:15 საქართველო - ესპანეთი

ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი

ფინალი: 24 ივლისი-3 აგვისტო, 2014 ავსტრია

საქართველოს ხელბურთელთა ახალგაზრდული ნაკრები გაემგზავრა ესპანეთში, სადაც 4 აპრილს უკვე პირველი თამაში აქვს მონტენეგროსთან ევროპის ოცწლამდელთა ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე.

საქართველოს ნაკრები პირველ ჯგუფშია ესპანეთს, ნორვეგიასა და მონტენეგროსთან ერთად. სულ კვალიფიკაციას თამაშობს 32 ქვეყანა. პირველი 5 ჯგუფიდან ფინალურ ეტაპზე გადის 2-2 გუნდი, 6-8 ჯგუფებიდან - მხოლოდ გამარჯვებული. პირდაპირ ფინალურ ეტაპზე მოხვდნენ მასპინძელი, ავსტრია, ასევე გერმანია და შვედეთი.

ნაკრების მწვრთნელებმა, ბექა ორჯონიკიძემ, ლევან გელაშვილმა და ჯორჯე რაშიჩმა საბოლოო შემადგენლობა გამგზავრების წინადღეს დაასახელეს. გუნდში 14 მოთამაშეა საქართველოს 5 კლუბიდან - 2 მეკარე, 5 ინსაიდი, 4 გარემარბი და 3 პივოტი.

სამივე თამაშის პირდაპირი ტექსტური რეპორტაჟი გადმოიცემა ევროპის ხელბურთი ფედერაციის ვებგვერდზე.

ახალგაზრდული ნაკრები ესპანეთში

მეკარეები: ჯონი ცერცვაძე (1994, სტუ), არჩილ სამიტაშვილი (1994, თელავი)

უკანა სამეული: ზურაბ სიმონია (1994, სტუ), შალვა სტურუა (1994, სტუ), თემურ ორჯონიკიძე (1996, სტუ), ალექსანდრე ცხვარაშვილი (1996, პეგასი), გივი გიორგაძე (1996, იმედი)

გარემარბები: ზურაბ აბრამიშვილი (1994, სტუ), ირაკლი გოგოლაძე (1996, სტუ), ომიკო ალანია (1995, იმედი), იოსებ სამიტაშვილი (1994, თელავი)

ხაზი: გიგა კოხრეიძე (1996, პეგასი), ჯაბა ხაჟომია (1996, სამტრედია), ლაშა არსენაშვილი (1997, სტუ)

მწვრთნელები: ბექა ორჯონიკიძე, ლევან გელაშვილი, ჯორჯე რაშიჩი. ექიმი: ლევან ლინნიკი

ევროპის 20წ ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი.

ოვიედო, ესპანეთი. 4-6 აპრილი, 2014

4 აპრილი, 19:45 საქართველო - მონტენეგრო

5 აპრილი, 21:15 საქართველო - ნორვეგია

6 აპრილი, 20:15 საქართველო - ესპანეთი

ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი

ფინალი: 24 ივლისი-3 აგვისტო, 2014 ავსტრია

დღეს 76 წელი შეუსრულდა გამოჩენილ ქართველ ხელბურთელსა და სპორტის მოღვაწეს, ჯანო ბაგრატიონს.

მთელი ცხოვრების განმავლობაში ჯანო ბაგრატიონი ქართული სპორტის მსახურია. ის გახლავთ განუყოფელი ნაწილი თბილისის ქარიშხალას სახელოვანი გუნდისა, როგორც მოთამაშე და შემდგომში როგორც მწვრთნელი, ხოლო მოგვიანებით, მისი, როგორც ფუნქციონერისა და მენეჯერის მხრებზე გადაუვლია ქართული სპორტის ყველა წარმატებასა თუ წარუმატებლობას.

ქარიშხალას შემადგენლობაში ჯანო იყო საბჭოთა კავშირის ორგზის ჩემპიონი, მრავალგზის პრიზიორი, ამავე გუნდის მწვრთნელი, პოლიტექნიკური ინსტიტუტის ფიზიკური აღზრდის კათედრის გამგე, თბილისის სპორტკომიტეტის თავმჯდომარე, სპორტის დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი, 2004 წლიდან კი სეოკ-ის საპატიო პრეზიდენტია. დაჯილდოებულია ვახტანგ გორგასლის II ხარისხის, ღირსების და საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის ორდენებით, გახლავთ სპორტის რაინდი, თბილისის საპატიო მოქალაქე.

საქართველოს ხელბურთის ეროვნული ფედერაცია ულოცავს ქართული სახელბურთო ოჯახის ერთ-ერთ თვალსაჩინო წევრს. ვისურვებთ, რომ ქართული ხელბურთის კიდევ მრავალი წარმატება გაგვეზიარებინოს მასთან.

 

ხუთშაბათს გამოვლინდება საქართველოს ჩემპიონი უმცროსი ასაკის, 2000-01 წლებში დაბადებულ გოგონებს შორის. გამარჯვებულს გაარკვევს მამულისა და ფოთის მატჩი.

 

ფოთის გუნდმა დღეს ორი თამაში მოიგო და თუ ლიდერს, თბილისის მამულს დაამარცხებს, ჩემპიონიც გახდება. მესამე ადგილი გაინაღდა თბილისის ქარიშხალამ. დღევანდელ 2 ტამაშში 15 გოლი გაიტანა ფოთელთა ლიდერმა, ნინო სურგულაძემ.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01. გოგონები

2 აპრილი, არენა 1

ფოთი - ქარიშხალა 9:7
ფოთი - ყვარელი 15:3
3 აპრილი
16:00 ფოთი - მამული
16:40
ფოთი - იმედი

მდგომარეობა: მამული 6 (3) ფოთი 4 (2), ქარიშხალა 4 (4), ყვარელი 2 (4), იმედი 0 (3)

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2020-21

shmog

უმაღლესი ლიგა. კაცები
ოლიმპიური სასახლე
10 დეკემბერი
ქარიშხალა 27-26 წყალტუბო
BSB ბათუმი 38-14 ფოთი
პეგასი 27-42 ქუთაისი
11 დეკემბერი
BSB ბათუმი 40-20 წყალტუბო
ქარიშხალა 27-35 ფოთი
12 დეკემბერი
ფოთი 22-26 წყალტუბო
ქარიშხალა 20-54 ქუთაისი
BSB ბათუმი 38-25 სამტრედია
13 დეკემბერი
ქარიშხალა 33-38 სამტრედია
BSB ბათუმი 32-28 ქუთაისი
  13 დეკ.
                გატ-გაშ        
  BSB ბათუმი 4     4     0     0     148-87     8    
  ქუთაისი 3     2     0     1     124-79     4    
  სამტრედია 2     1     0     1     63-71     2    
  წყალტუბო 3     1     0     2     72-89     2    
  ფოთი 3     1     0     2     71-91     2    
  ქარიშხალა 4     1     0     3     107-153     2    
  პეგასი 1     0     0     1     27-42     0    
საქართველოს თასი. კაცები
10 ნოემბერი. გლდანი
მეოთხედფინალი
BSB ბათუმი 46-21 ქარიშხალა
იმედი სტუ 42-22 ოქროს ვერძი
ქუთაისი 46-26 სამტრედია
პეგასი 23-28 სპორტუნი
 
11 ნოემბერი. გლდანი
5-8 ადგილები
ქარიშხალა 28-33 ოქროს ვერძი
ნახევარფინალი
BSB ბათუმი 33-25 იმედი სტუ
ნახევარფინალი
ქუთაისი 45-30 სპორტუნი
5-8 ადგილები
სამტრედია 30-27 პეგასი
 
12 ნოემბერი. გლდანი
ქარიშხალა 22-37 პეგასი
ოქროს ვერძი 29-34 სამტრედია 
 
13 ნოემბერი. სპორტის სასახლე
იმედი სტუ 35-38 სპორტუნი
ფინალი
BSB ბათუმი 30-25 ქუთაისი
ქვიშის ხელბურთი
 კაცები
  1 ქუთაისი   2 გორი  3 ფაკუნდო
 ქალები
  1 ყვარელი   2 აჭარა   3 სამტრედია
მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal