facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი 2001-01 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის. ბოლო დღეს გამოვლინდა ბრინჯაოს პრიზიორი. ფოთის გუნდმა 20:14 დაამარცხა თბილისის ქარიშხალა და ბრინჯაოს მედლები მოიპოვა.

სამტრედია, რომელიც ბოლო დღემდე მესამე ადგილზე იყო, დამარცხდა ჩემპიონ პეგასთან - 21:27. სამტრედიამ და ფოთმა 8-8 ქულა დააგროვეს, მაგრამ ფოთმა ურთიერთშეხვედრაში მოგების წყალობით აჯობა მეტოქეს. გორმა დამარცხა ქუთაისი - 18:14.

ჩემპიონი გახდა პეგასი (მწვრთნელები გიორგი სახვაძე, ტიტე კალანდაძე), რომელმაც ტურნირი უდანაკარგოდ დაასრულა. ვერცხლის მედალი მოიპოვა გორის გუნდმა (მწვრთნელი გია მამაცაშვილი). მესამე იყო ფოთის გუნდი (გელა ჟვანია, თემურ ჭანტურია, დარეჯან გეფერიძე). ფოთელებმა უკვე მეორე კატეგორიაში მოიპოვეს მედალი (ცოტა ხნის წინ ამავე ასაკის მათი გოგონათა გუნდი ჩემპიონი გახდა) და უფროს ასაკშიც არძელებენ ბრძოლას.

ახლა საქართველოს ჩემპიონი უნდა გამოვლინდეს უფროს ასაკობრივ კატეგორიაში (1998-99). 14 აპრილიდან იწყება გოგონათა შეჯიბრების დასკვნითი ტური.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01

ბიჭები. საერთო ტური. 7-10 აპრილი, არენა

10 აპრილი

ქუთაისი - გორი 14:18

ფოთი - ქარიშხალა 20:14

პეგასი - სამტრედია 26:21

საბოლოო მდგომარეობა: 1. პეგასი - 14 ქულა, 2. გორი - 12, 3. ფოთი - 8, 4. სამტრედია - 8 (პირადი თამაში 20:18), 5. ქუთაისი - 6, 6. ქარიშხალა - 4, 7. თელავი - 2, 8. ზუგდიდი - 2

პეგასი

12. ირაკლი დიხამინჯია - 3. გიორგი ლაპიაშვილი 5. აკაკი პატაშური 6. დავით ბახუტაშვილი 7. ნიკა კევლიშვილი 10. ნიკოლოზ კალანდაძე 11. გიორგი ცხოვრებაძე 13. გიორგი მაისურაძე 15. გიორგი ქათამაძე 19. გიორგი კუხალაშვილი 20. ლუკა ცხვიტარია 22. გიორგი კაჭკაჭაშვილი 23. ილია ნარსია 25. გიორგი კევლიშვილი

მწვრთნელები - გიორგი სახვაძე, ტიტე კალანდაძე

გორი

1.ბაკურ ჯაფარიძე 22. სანდრო გლუნჩაძე - 2. თორნიკე თამარაშვილი 3. ბექა გახოკიძე 4. მიხეილ ტარუაშვილი 6. თორნიკე ქურდაძე 7. ნიკა სამნიაშვილი 8. ბიძინა გოგინაშვილი 9. დავით ნიაზაშვილი 10. ალეკო გუდურაშვილი 11. გიორგი ლურსმანაშვილი 13. მიხეილ მარტინოვი 14. ლუკა მაისურაძე 17. ნიკა მურადაშვილი

მწვრთნელები - გია მამაცაშვილი, თორნიკე გაგლოშვილი

ფოთი

1.დავით დანელია - 2. თეზიკო ბჟალავა 4. რევაზ დიდია 5. კახაბერ გოგავა 6. გიგა ცხვარაძე 7. საბა შარტავა 9. ლუკა ლორთქიფანიძე 10. ჯანო ჯიქია 13. ნოდარ გურეშიძე 14. დავით ფანცულაია 17. საბა წულაია

მწვრთნელები - გელა ჟვანია, თემურ ჭანტურია

სამტრედია

1.თამაზ გოგიშვილი 12. გიორგი გაგუა - 2. გიორგი კიკაჩეიშვილი 3. მურთაზ თევზაძე 5. ნიკოლოზ ძნელაძე 9. გიორგი კრავეიშვილი 11. რამაზ ზურაბიანი 14. რომან ადამია 17. რაჯი სამუელოვი 20. მიხეილ ფანცულაია 21. მანუჩარ დუნდუა 22. ზაურ ინასარიძე 77. რომან ასაბაშვილი

მწვრთნელი - ალექსანდრე ხონელიძე

ქუთაისი

1.შალვა ფაილოძე 12. დათო ვარდანიძე - 2. სერგო ჯანაძე 3. პაატა ხვედელიძე 4. საბა ჩოგოვაძე 5. ლუკა ქარჩხაძე 6. საბა ბასილაძე 7. ცოტნე კოპალეიშვილი 8. იური ძოძუაშვილი 9. ლუკა კაპანაძე 10. გიორგი ხელაძე 11. ანრი ქუთათელაძე 13. ბადრი კამლაძე 15. ლუკა ჯიქია

მწვრთნელები - ჯუდი ხარაიძე, ზურაბ ყაველაშვილი

ქარიშხალა

1.თორნიკე სისაური 12. ზურაბ თოდუა- 2. ბექა გიორგაძე 3. მიხეილ ხვითარია 4. გიორგი ივანიაძე 5. გიორგი ციხიშვილი 6. რომან მაისურაძე 7. ნიკა ასაბაშვილი 8. გიორგი აბრამიძე 10. ლევან მაისურაძე 11. ლუკა ცანავა 17. ნიკა კუპატაძე 18. დავით ხვედელიძე

მწვრთნელები - ზაზა ფერაძე, გიორგი ქობელაშვილი

თელავი

1.გელა გელაშვილი 12. ვანო მზექალაშვილი 22. თომა ხანჯალიაშვილი - დავით ილაშვილი 3. ლუკა ჟურული 5. თორნიკე ბოჭორიშვილი 6. ირაკლი სხვილაძე 7. ნიკა ხანჯალიაშვლი 8. გიორგი ბადრიძე 9. პაპუნა გოდელაშვილი 10. დაჩი მაისურაძე 11. ავთო ბაღათრიშვილი 13. ნოდარ ჭაბუკაშვილი 17. გიორგი ბერძენიშვილი 18. მიხეილ მამულაშვილი

მწვრთნელები - ზურაბ წვერიკმაზაშვილი, ანდრო ანდრიაშვილი


საქართველოს ჩემპიონატზე 2001-01 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის სიტუაცია დაიძაბა. საპრიზო ადგილებისთვის 5 გუნდი იბრძვის.

სამშაბათს ლიდერი, პეგასი ისვენებდა.  ზედიზედ მეორე თამაში მოიგო სამტრედიის გუნდმა, რომელმაც დაამარცხა თელავი - 21:15 და 6 ქულა დააგროვა. ამდენივე აქვს გორს, ვინც მოუგო  ფოთს - 25:18. მეორე თამაში მოიგო ქუთაისმაც - ამჯერად ქარიშხალასთან, 27:25. ფოთი და ქუთაისი 4-4 ქულით კვალში უდგანან გორსა და ფოთს.

ყველაფერს გაარკვევს ბოლო ორი ტური, რომელიც სპორტკომპლექს არენაში 9 და 10 აპრილს გაიმართება.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01. ბიჭები

საერთო ტური. 7-10 აპრილი, არენა

8 აპრილი

ქარიშხალა - ქუთაისი 25:27

ფოთი - გორი 18:25

თელავი - სამტრედია 15:21

მდგომარეობა: პეგასი 8 ქულა (4 თამაშიდან), გორი 6 (4), სამტრედია 6 (4), ფოთი 4 (4), ქუთაისი 4 (4),  ქარიშხალა 2 (5), თელავი 0 (5)

9 აპრილი

16:00 თელავი - ფოთი

17:00 სამტრედია - გორი

18:00 პეგასი - ქუთაისი

10 აპრილი

16:00 ქუთაისი - გორი

17:00 ფოთი - ქარიშხალა

18:00 პეგასი - სამტრედია

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015. შესარჩევი ტურნირი

ევროპის 1 ჯგუფი. პლეიოფში გადის გამარჯვებული

 

30 ოქტომბერი 2013, პანევეჟისი. 500 მაყურებელი

ლიტვა - საქართველო 23:17

 

ლიტვა: ვასკევიჩუსი, პაზემეცკასი - დრაბავიჩუსი 4, შვედასი 3, პ. ბაბარსკასი 3, სტანკევიჩუსი 3, სტრაზდასი 2, პლეტა 2, გროსასი 2, დუმჩუსი 2, ბერნატონისი 1, პეტრეიკისი 1, ფეოკტისტოვასი, ორლოვსკისი

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - ჩიქოვანი 6, მსხვილიძე 4, რუსია 3, დათუკაშვილი 2, ჭანტურია 2, გვაზავა, გოგალაძე, ბერძენიშვილი, ტალახაძე, გამზარდია, ამირანაშვილი, აბრამიშვილი

მსაჯები: ანატოლი ნოვიკოვი, რუსლან პერეპილიცი (უკრ) დელეგატი: ტოივო იარვი (ესტ)

ფინეთი - თურქეთი 26:20

 

3 ნოემბერი. თბილისი, სპორტის სასახლე, 3 000 მაყურებელი

საქართველო - ფინეთი 26:19

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - ჭანტურია 6, დათუკაშვილი 5, მსხვილიძე 5, ჩიქოვანი 4, რუსია 4, გამზარდია 2, გვაზავა, გოგალაძე, მაისურაძე, ორჯონიკიძე, აბრამიშვილი, ამირანაშვილი, სიმონია

ფინეთი: ნორდკვისტი, მიაკელა 1 - ტამინენი 4, სუნდბერგი 4, . ბრომანი 3, კილსტედტი 2, ვალო 2, . ბრომანი 1, კორპიმიაკი 1, რონბერგი 1, კოლიონენი, ოიალა, აუერი, სიომანი

მსაჯები: იარონ ბენ-დანი, ასაფ ფარანი (ისრ), დელეგატი: ისქანდარ ასქაროვი (აზე)

თურქეთი - ლიტვა 20:23

 

ანკარა, 2 იანვარი, 2014. 500 მაყურებელი

თურქეთი - საქართველო 29:23

თურქეთი: გიუნაი, გიოქთეფე, იოზმუსული - დიონე 10, ჩ. ჩელიქი 6, ერსინი 4, ჩატკინი 4, ჩელები 1, ასიქოღლუ 1, იოჰბაზარი 1, პეტკაში 1, ზამანი 1, იოზი, ქესქინი, ილდირიმი, კირდალი

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - მსხვილიძე 6, რუსია 5, ჭანტურია 3, გამზარდია 3, ჩიქოვანი 2, დათუკაშვილი 2, გვაზავა 1, მაისურაძე 1, ტალახაძე, ორჯონიკიძე, აბრამიშვილი, ამირანაშვილი, სიმონია, წითელიშვილი

მსაჯები: მილან ჰაიეკი, კარელ მაქო (ჩეხ) / დელეგატი: ანდრეი ანდრეევი (ბულ)

ფინეთი - ლიტვა 20:20

 

5 იანვარი. თბილისი, სპორტის სასახლე. 2500 მაყურებელი

საქართველო - თურქეთი 33:26

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - მსხვილიძე 11, რუსია 6, ჩიქოვანი 5, ჭანტურია 5, დათუკაშვილი 2, ტალახაძე 2, გვაზავა 1, გამზარდია 1, მაისურაძე, აბრამიშვილი, სიმონია, გოგალაძე, ამირანაშვილი, წითელიშვილი

თურქეთი: გიუნაი, იოზმუსული, ალკისი - ჩატკინი 5, ჩელები 4, პეკტაში 4, ილდირიმი 3, იოჰბაზარი 3, ჩ. ჩელიქი 2, ერსინი 2, ზამანი 1, იოზი 1, ქესქინი 1, დიონე, კირდალი, ნ. ჩელიქი

მსაჯები: რობერტ არაბაჯუ, სილვიუ სტანესკუ (რუმ) / დელეგატი: ვასილი ფეგირი (უკრ)

ლიტვა - ფინეთი 24:23

 

8 იანვარი. თბილისი, სპორტის სასახლე. 2700 მაყურებელი

საქართველო - ლიტვა 26:23

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - მსხვილიძე 7, რუსია 5, ჭანტურია 5, დათუკაშვილი 4, გვაზავა 2, გამზარდია 2, ტალახაძე 1, მაისურაძე, სიმონია, აბრამიშვილი, გოგალაძე, ამირანაშვილი, წითელიშვილი

ლიტვა: ვასკევიჩუსი, რასიმასი, პაზემეცკასი - პეტრეიკისი 7, სტრაზდასი 5, იასინსკასი 4, პ. ბაბარსკასი 3, სტანკევიჩუსი 2, გ. ბაბარსკასი 1, ვორობიოვასი 1, დუმჩუსი, გროსასი, ფეოკტისტოვასი, სტროპუსი, დრევინსკასი, გერვე

მსაჯები: სიმონე ძენდალი, სტეფანო რიელო (იტა) / დელეგატი: ვასილი ფეგირი (უკრ)

თურქეთი - ფინეთი 25:19

 

11 იანვარი. კარიაა. 860 მაყურებელი

ფინეთი - საქართველო 36:24

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - მსხვილიძე 9, დათუკაშვილი 4, გვაზავა 4, ჭანტურია 2, გოგალაძე 2, რუსია 1, ტალახაძე 1, აბრამიშვილი 1, მაისურაძე, გამზარდია, სიმონია, ამირანაშვილი

ფინეთი : ნორდკვისტი, მიაკელა - ტამინენი 10, რონბერგი 7, სუნდბერგი 5, . ბრომანი 4, . ბრომანი 3, რემი 3, კორპიმიაკი 1, კილსტედტი 1, ფორსი 1, ოიალა 1, კოლიონენი 0, ლაიტინენი, რაერინე

მსაჯები: სიგურდ თომასენი, ტობიას შმაკი (ბელ) / დელეგატი: ვიქტორ პოლადენკო (რუს)

ლიტვა - თურქეთი 32:26

 

ლიტვა 9 ქულა / საქართველო 6, ფინეთი 5, თურქეთი 4

 

საქართველოს ნაკრები

შოთა თევზაძე - მეკარე - შტიინცა ბაკეუ, რუმ - 1981 – 6 თამაში

გიგა ტორონჯაძე - მეკარე - ტრაბზონსფორი, თურ - 1989 – 6 თამაში

რატი მსხვილიძე - შუამარბი - ტრაბზონსფორი, თურ - 1986 – 6 თამაში, 42 გოლი

ვლადიმერ რუსია - შუამარბი - შტიინცა ბაკეუ, რუმ - 1984 – 6 თამაში, 24 გოლი

რევაზ ჭანტურია - გარემარბი - სტრუმიცა, მკდ - 1982 – 6 თამაში, 23 გოლი

სერგო დათუკაშვილი - შუამარბი - ალ კიადა, ყატ - 1978 – 6 თამაში 19 გოლი

ირაკლი ჩიქოვანი - გამთამაშებელი - ტიმიშოარა, რუმ - 1989 – 4 თამაში, 17 გოლი

გიორგი გვაზავა - ხაზი - სტუ - 1978 – 6 თამაში, 8 გოლი

უჩა გამზარდია - გამთამაშებელი, გარემარბი - ბათუმი - 1990 – 6 თამაში, 8 გოლი

აკაკი ტალახაძე - გამთამაშებელი - უკლუბო - 1983 – 5 თამაში, 4 გოლი

ილია გოგალაძე - გარემარბი - სტუ - 1986 - 5 თამაში, 2 გოლი

უჩა მაისურაძე - ხაზი - ბათუმი - 1986 – 5 თამაში, 1 გოლი

ზურაბ აბრამიშვილი - გარემარბი - სტუ - 1994 – 6 თამაში, 1 გოლი

ოთარ ამირანაშვილი - გარემარბი - სტუ - 1987 – 6 თამაში

ზურაბ სიმონია - გამთამაშებელი - სტუ - 1994 – 5 თამაში

ლექსო წითელიშვილი - შუამარბი - სამტრედია - 1992 – 3 თამაში

თემურ ორჯონიკიძე - შუამარბი - სტუ - 1996 – 2 თამაში

ლევან ბერძენიშვილი - ხაზი - სტუ - 1986 – 2 თამაში

 

მთ. მწვრთნელი ჯორჯე რაშიჩი, სრბ - 1958

მწვრთნელები ირაკლი კეკელიძე - 1972, ბექარ ორჯონიკიძე - 1972

ექიმი ლევან ლინნიკი - 1987

 

ამხანაგური მატჩები

27 დეკემბერი, 2013. აშდოდი

ისრაელი - საქართველო 29:28

ისრაელი: იააკოვი, შიკლოში - სმოლიერი 11, კოფმანი 5, ნათანი 3, დავდა 3, გ. პომერანცი 2, როზენტალი 2, ტურელი 1, ვაისლერი 1, შიმონი 1, ტიპერი, შტელმანი, ტიუგი, ფრიდმანი, ჰერშკოვიცი, აპო, ვაქსმანი, სიჩენკო, სტრაიდომი

საქართველო: თევზაძე, ტორონჯაძე - რუსია 10, მსხვილიძე 4, გამზარდია 4, აბრამიშვილი 3, ჩიქოვანი 3, გვაზავა 2, ამირანაშვილი 1, მაისურაძე 1, ტალახაძე, სიმონია, ორჯონიკიძე, წითელიშვილი

 

28 დეკემბერი, 2013. რიშონი

ისრაელი - საქართველო 33:23

ისრაელი: იააკოვი, შიკლოში - ნათანი 5, როზენტალი 5, ჰამამი 4, დავდა 3, გალი 3, ფრიდმანი 2, სტელმანი 2, კოფმანი 2, შიმონი 2, გ. პომერანცი 2, ტურელი 1, სიჩენკო 1, აპო 1, მეიროვიჩი, სმოლერი, გერა, სტრაიდომი, ჩ. პომერანცი

საქართველო: ტორონჯაძე, თევზაძე - გვაზავა 5, ჩიქოვანი 4, მსხვილიძე 3, ორჯონიკიძე 2, ტალახაძე 2, გამზარდია 2, რუსია 2, ამირანაშვილი 1, აბრამიშვილი 1, მაისურაძე 1, სიმონია, წითელიშვილი

მსაჯები: ასაფ ფარანი, იარონ ბენ დანი (ისრაელი)

 

სპორტკომპლექს არენაში დაიწყო საქართველოს ჩემპიონატის დასკვნითი ტური 2001-01 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის.

პირველ დღეს ერთმანეთს ორი დაუმარცხებელი გუნდი შეხვდა. თბილისის პეგასმა 26:16 დაამარცხა ფოთი და დიდი ნაბიჯი გადადგა ჩემპიონობისკენ. საპრიზო ადგილებისთვის კიდევ 4 გუნდი იბრძოლებს. დღესვე, სამტრედიამ მოუგო თბილისის ქარიშხალას - 16:15, ხოლო ქუთაისმა - თელავის გუნდს - 21:11.

საბოლოოდ ყველაფერი 10 აპრილს გაირკვევა. გოგონების ამ ასაკში საქართველოს ჩემპიონი ფოთი გახდა, მეორე ადგილზე მამული გავიდა, მესამეზე - ქარიშხალა.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01.

ბიჭები. საერთო ტური. 7-10 აპრილი, არენა

7 აპრილი

პეგასი - ფოთი 26:16

ქუთაისი - თელავი 21:11

სამტრედია - ქარიშხალა 16:15

მდგომარეობა: პეგასი 8 ქულა (4 თამაშიდან), ფოთი 4 (3), გორი 4 (3), სამტრედია 4 (3), ქარიშხალა 2 (4), ქუთაისი 2 (3), თელავი 0 (4)

8 აპრილი

16:00 ქარიშხალა - ქუთაისი

17:00 ფოთი - გორი

18:00 თელავი - სამტრედია

9 აპრილი

16:00 თელავი - ფოთი

17:00 სამტრედია - გორი

18:00 პეგასი - ქუთაისი

10 აპრილი

16:00 ქუთაისი - გორი

17:00 ფოთი - ქარიშხალა

18:00 პეგასი - სამტრედია

საქართველოს ჩემპიონატზე 2001-01 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის ბოლო ტურის წინ გამოვლინდა ჩემპიონი და ვერცხლის პრიზიორი.

პეგასმა 30:18 დაამარცხა ქუთაისი და მეტოქეებისთვის მუწვდომელი გახდა. პეგასს 2 ქულით ჩამორჩება გორი, მაგრამ ქულებით რომც დაეწიოს, მასთან პირადი თამაში წაგებული აქვს. თავის მხრივ, გორმა სამტრედიასთან დღევანდელი მოგების (19:17) წყალობით მეორე ადგილი გაინაღდა.

მესამე ადგილზე 8 ქულით სამტრედიაა, მაგრამ თუ ხვალ პეგასთან დამარცხდა და ფოთმა მოუგო ქარიშხალას, მაშინ ბრინჯაოს მედალს ფოთელები მოიპოვებენ სამტრედიასთან პირადი მოგების წყალობით. 8 ქულის დაგროვება ქუთაისსაც შეუძლია, მაგრამ ფოთთანაც და სამტრედიასთანაც წაგებული აქვს და მედალს ვერ შესწვდება.

მსაჯთა კოლეგიის გადაწყვეტილებით, ზუგდიდის გუნდის ორი შედეგი (ფოთთან 24:17, სამტრედიასთან 17:21) ძალაში დარჩა. ზუგდიდელებმა ამის შემდეგ შეჯიბრების გაგრძელება ვეღარ შეძლეს და დანარჩენ მატჩებში წაგება ჩაეთვალათ - 0:10.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01.

ბიჭები. საერთო ტური. 7-10 აპრილი, არენა

9 აპრილი

თელავი - ფოთი 11:25

სამტრედია - გორი 17:19

პეგასი - ქუთაისი 30:18

მდგომარეობა: პეგასი 12 ქულა (6 თამაშიდან), გორი 10 (6), სამტრედია 8 (6), ფოთი 6 (6), ქუთაისი 6 (6), ქარიშხალა 4 (6), თელავი 2 (7) ზუგდიდი 2 (7)

10 აპრილი

16:00 ქუთაისი - გორი

17:00 ფოთი - ქარიშხალა

18:00 პეგასი - სამტრედია

ახალგაზრდულმა ნაკრებმა დაასრულა გამოსვლა ევროპის ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე. მესამე დღეს ქართველებმა წააგეს ესპანეთთან - 19:41 (10:20). ნორვეგიამ 37:24 მოუგო მონტენეგროს და ესპანეთთან ერთად ფინალურ ტურნირზე გავიდა.

საქართველოს ნაკრები ერთ-ერთ ურთულეს ჯგუფში მოხვდა და თუნდაც ერთი მატჩის მოგების შანსი არ ჰქონია, მითუმეტეს, რომ გუნდში სულ 6 კაცი იყო 1994 წელს დაბადებული, დანარჩენები კი 1-3 წლით უმცროსები იყვნენ. გუნდის ყველა მოთამაშემ - როგორც ეროვნული ნაკრების წევრებმა (სიმონია, ორჯონიკიძე, აბრამიშვილი), ასევე ჭაბუკთა ნაკრების მოთამაშეებმა, რომლებიც შეადგენდნენ კიდეც ძირითად ბირთვს, დიდი გამოცდილება მიიღეს. გაისად საქართველოს ორი ასაკობრივი ნაკრები ითამაშებს 19 და 21-წლამდელთა მსოფლიო ჩემპიონატის კვალიფიკაციას. გაისადვე საქმეში ჩაერთვება საქართველოს გოგონათა ნაკრები, რომელსაც 17-წლამდელთა ევროპირველობის შესარჩევი ტურნირი აქვს, 17-წლამდელთა ორივე სქესის გუნდს კი ევროპის ახალგაზრდობის ოლიმპიური ფესტივალი უწევს თბილისში.

წლევანდელმა შესარჩევმა ტურნირმა კი უკვე გამოავლინა 20-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატის 13 ფინალისტი - მათ დაემატებიან მასპინძელი ავსტრია, ასევე შვედეთი და გერმანია. კვალიფიკაციის მთავარი მოულოდნელობა იყო ხორვატიის ნაკრების ფინალს მიღმა დარჩენა.

ამ უქმეებზე გაიმართა ევროპის 2016 წლის კაცთა ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირის პლეიოფი. პირველ ეტაპზე სულ 9 ქვეყანა თამაშობდა. სამი ჯგუფის გამარჯვებულები - ფინეთი, საბერძნეთი და ესტონეთი შეუწყვილდნენ რუმინეთს, ბოსნიასა და შვეიცარიას. საქრთველოს ნაკრების ამასწინანდელმა მეტოქემ, ფინეთის გუნდმა ორი მატჩის ჯამში მოულოდნელად დაამარცხა რუმინეთი. ფინეთი, ბოსნია და შვეიცარია გავიდნენ ძირითად შესარჩევ ეტაპზე. ტურნირი შემოდგომაზე დაიწყება და მასშ ყველა უძლიერესი გუნდი ითამაშებს გარდა შეჯიბრების მასპინძელ პოლონეთისა.

საქართველოს ეროვნული გუნდი კი 2014 წლის შემოდგომაზე ევროპის 2018 წლის ჩემპიონატის პირველ შესარჩევ ეტაპში ჩაერთვება.

ევროპის 20 ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი.
ოვიედო, ესპანეთი. 4-6 აპრილი, 2014
6
აპრილი

ნორვეგია - მონტენეგრო 37:24

საქართველო - ესპანეთი 19:41

საქართველო: ცერცვაძე, . სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 5, ცხვარაშვილი 3, სიმონია 3, აბრამიშვილი 3, გოგოლაძე 2 , ხაჟომია 2, კოხრეიძე 1, სტურუა, გიორგაძე, არსენაშვილი, ალანია, . სამიტაშვილი

ესპანეთი: ბიოსკა, კალე - გომესი 8, ლოპესი 5, პლასა 5, არინო 4, პარედესი 4, ასკუე 4, გარსია 3, ფერნანდესი 2, პინეირო 2, სანჩესი 2, სერდიო 1, ლოსანო 1, მარკესი, რეი

5 აპრილი

საქართველო - ნორვეგია 18:38
ესპანეთი - მონტენეგრო 25:24

4 აპრილი
საქართველო - მონტენეგრო 9:29
ესპანეთი - ნორვეგია 35:27

1 ჯგუფი: ესპანეთი 6, ნორვეგია 4 / მონტენეგრო 2, საქართველო 0

2 ჯგუფი: დანია 6, სლოვაკეთი 2 / პოლონეთი 2, ჩეხეთი 2

3 ჯგუფი: შვეიცარია 5, უნგრეთი 4 / ხორვატია 3, ლიტვა 0

4 ჯგუფი: საფრანგეთი 6, ბელარუსი 3 / რუსეთი 3, უკრაინა 0

5 ჯგუფი: სლოვენია 6, ესტონეთი 4 / ფინეთი 2, თურქეთი 0

6 ჯგუფი: ისრაელი 6 / რუმინეთი 4, ლუქსემბურგი 2, ფარერები 0

7 ჯგუფი: მაკედონია 6 / საბერძნეთი 4, ისლანდია 2, იტალია 0

8 ჯგუფი: სერბეთი 5 / პორტუგალია 4, ჰოლანდია 3, ბრიტანეთი 0

ფინალი: 24 ივლისი-3 აგვისტო, 2014 ავსტრია

 

ევრო 2016. შესარჩევი ტურნირის მეორე სტადია. 1-5 აპრილი, კაცები

რუმინეთი - ფინეთი 32:30, 29:32

საბერძნეთი - ბოსნია 23:28, 22:27

ესტონეთი - შვეიცარია 26:34, 32:31

საქართველოს ჩემპიონატი
2020-21

shmog

უმაღლესი ლიგა. კაცები
ოლიმპიური სასახლე
10 დეკემბერი
ქარიშხალა 27-26 წყალტუბო
BSB ბათუმი 38-14 ფოთი
პეგასი 27-42 ქუთაისი
11 დეკემბერი
BSB ბათუმი 40-20 წყალტუბო
ქარიშხალა 27-35 ფოთი
12 დეკემბერი
ფოთი 22-26 წყალტუბო
ქარიშხალა 20-54 ქუთაისი
BSB ბათუმი 38-25 სამტრედია
13 დეკემბერი
ქარიშხალა 33-38 სამტრედია
BSB ბათუმი 32-28 ქუთაისი
  13 დეკ.
                გატ-გაშ        
  BSB ბათუმი 4     4     0     0     148-87     8    
  ქუთაისი 3     2     0     1     124-79     4    
  სამტრედია 2     1     0     1     63-71     2    
  წყალტუბო 3     1     0     2     72-89     2    
  ფოთი 3     1     0     2     71-91     2    
  ქარიშხალა 4     1     0     3     107-153     2    
  პეგასი 1     0     0     1     27-42     0    
საქართველოს თასი. კაცები
10 ნოემბერი. გლდანი
მეოთხედფინალი
BSB ბათუმი 46-21 ქარიშხალა
იმედი სტუ 42-22 ოქროს ვერძი
ქუთაისი 46-26 სამტრედია
პეგასი 23-28 სპორტუნი
 
11 ნოემბერი. გლდანი
5-8 ადგილები
ქარიშხალა 28-33 ოქროს ვერძი
ნახევარფინალი
BSB ბათუმი 33-25 იმედი სტუ
ნახევარფინალი
ქუთაისი 45-30 სპორტუნი
5-8 ადგილები
სამტრედია 30-27 პეგასი
 
12 ნოემბერი. გლდანი
ქარიშხალა 22-37 პეგასი
ოქროს ვერძი 29-34 სამტრედია 
 
13 ნოემბერი. სპორტის სასახლე
იმედი სტუ 35-38 სპორტუნი
ფინალი
BSB ბათუმი 30-25 ქუთაისი
ქვიშის ხელბურთი
 კაცები
  1 ქუთაისი   2 გორი  3 ფაკუნდო
 ქალები
  1 ყვარელი   2 აჭარა   3 სამტრედია
მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal