სიახლეების კალენდარი

სექტემბერი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

ორთვიანი შესვენების შემდეგ განახლდა ხელბურთელ კაცთა ჩემპიონთა ლიგა. ჯგუფურ ეტაპზე სათამაშოა 3 ტური, რის შემდეგაც გამოვლინდება 16 მერვედფინალისტი. სადღეისოდ პლეიოფის 7 მონაწილეა ცნობილი.

გუშნ ორი მნიშვნელოვანი თამაში გაიმართა D ჯგუფში. ჩემპიონთა თასის მფლობელმა, ჰამბურგმა სტუმრად დიდი უპირატესობით დაამარცხა სლოვენიის გორენიე - 36:29. ესპანურ ლოგრონიოს მხოლოდ მოგება სჭირდებოდა დანიის ოლბორგთან და მოიგო კიდეც - 25:23. ამ ჯგუფში მერვედფინალში გასვლა განაღდებული აქვთ ჰამბურგსა და მეორე გერმანულ კლუბს, ფლენზბურგს, ხოლო დანარჩენი ორი ადგილისთვის იბრძვიან ოლბორგი, გორენიე და ლოგრონიო.

დღეს ლიგაში ერთადერთი მატჩია - B ჯგუფში პლოცკის ვისლა უმასპინძლებს ფრანფულ დიუნკერკს.

ფოტო: ლოგრონიო - ოლბორგი

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. ჯგუფური ეტაპი.

8 ტური. 5-9 იანვარი

A ჯგუფი

8 თებ, 16:00 სტ. პეტერბურგი (რუს) - ცელიე ლაშკო (სლნ)

8 თებ, 21:00. ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) - მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ)

9 თებ, 22:00. რეინნეკარ ლიოვენი (გერ) - ვესპრემი (უნგ)

ვესპრემი 14 ქულა, ლიოვენი 11, ზაპოროჟიე 7, ცელიე 6 / ზაგრები 4, სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

6 თებ, 23:00. ვისლა პლოცკი (პოლ) - დიუნკერკი (საფ)

7 თებ, 24:30. პორტუ (პორ) ტარგი კილცე (პოლ)

9 თებ, 19:55. კოლდინგი (დან) - კილი (გერ)

კილი 12, კოლდინგი 10, კილცე 8, ვისლა 6 / პორტუ 4, დიუნკერკი 2

C ჯგუფი

8 თებ, 19:30. ვაკერ თიუნი (შვც) - ბარსელონა (ესპ)

8 თებ, 21:00. პსჟ (საფ) მეტალურგ სკოპიე (მკდ)

9 თებ, 21:00. ვარდარ სკოპიე (მკდ) - დინამო მინსკი (ბლრ)

ბარსელონა 13, პსჟ 9, მეტალურგი 9, ვარდარი 6 / დინამო 4, თიუნი 1

D ჯგუფი

5 თებ. გორენიე ველენიე (სლნ) - ჰამბურგი (გერ) 29:36

5 თებ. ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ) - ოლბორგი (დან) 25:23

8 თებ, 20:00. ფლენზბურგი (გერ) - დროტ ჰალმსტადი (შვდ)

ჰამბურგი 14, ფლენზბურგი 11, ოლბორგი 8, გორენიე 6 / ლოგრონიო 6, ჰალმსტადი 1

მერვედფინალში გადის 4–4 გუნდი

ტრაბზონსფორის შემადგენლობაში ჯერჯერობით საუკეთესო მატჩი ჩაატარა რატი მსხვილიძემ. ბურსა ნილუფერთან მოგებულ თამაშში (35:29) მან 9 გოლი გაიტანა.

ტრაბზონის მთავარი ბომბარდირი, აზერბაიჯანელი ოლეგ გეორგიევსკი ამჯერად 5 გოლს დასჯერდა. ტაიმი 15:15 მორჩა, მეორეში კი მასპინძლებმა იძალეს. პირველი ქულები დაკარგა ბეშიქთაშმა, ვინც ანთალიაში ფრედ, 31:31 ითამაშა.

ტრაბზონმა ზედიზედ მეხუთე თამაში მოიგო. ხოლო რაც გუნდში გიგა ტორონჯაძე და რატი მსხვილიძე გადავიდნენ, ტრაბზონელებმა ერთადერთი მატჩი წააგეს ბეშიქთაშთან (მაშინ მსხვილიძეს არ უთამაშია) და ახლა მეოთხე ადგილზე არიან 20 ქულით, ლიდერობენ ბეშიქთაში - 31, BB ანკარა 24 და ანკარა ილ ოზელი - 23. პლეიოფში 8 გუნდი გადის.

კვირას რუმინეთის ჩემპიონატში მორიგი მატჩი მოიგო შტიინცა ბაკეუმ, ვინც დაამარცხა ბაია მარე - 33:21. შოთა თევზაძეს ამჯერად არ უთამაშია, ვლადიმერ რუსიამ 2 გოლი გაიტანა. ბაკეუ მესამე ადგილზეა.

ფოტო: მსხვილიძე ბურსასთან თამაშში


ხელბურთის შინაური სეზონი განახლდება თბილისში, 24 თებერვლიდან, უფროსი ასაკის, 1998-99 წლებში დაბადებული ბიჭების შეჯიბრებით.

საქართველოს ჩემპიონატის პირველმა სტადიამ უკვე გამოავლინა რეგიონული ჩემპიონები და საგაზაფხულო სტადიაზე გასული 10 საუკეთესო გუნდი. მეორე ეტაპს ათივე გუნდი უქულოდ იწყებს და ერთწრიანი ტურნირის შემდეგ გამოავლენს საქართველოს ჩემპიონობისთვის მებრძოლ ექვსეულს.

11 თებერვალს ხელბურთის ფედერაციაში გაიმარება წილისყრა. 10 გუნდი განაწილდება ორ ქვეჯგუფად, რომლებიც დაიწყებენ შეჯიბრებას. დაყოფა პირობითია, რადგან, საბოლოოდ, ათივე გუნდი ერთმანეთს თითოჯერ შეხვდება.

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები 1998-99. საგაზაფხულო ეტაპი

თელავი, ქარიშხალა, ფოთი, გორი, პეგასი, სამტრედია, ყვარელი, იმედი, ზუგდიდი, მამული

11 თებერვალი, 13:00 წილისყრა (პირდაპირი სტრიმი ხელბურთის ფედერაციის ვებგვერდზე)

24-28 თებერვალი - პირველი ხუთეული - თბილისი

3-7 მარტი - მეორე ხუთეული - თბილისი

24-28 მარტი - საერთო ტური - თბილისი

6 საუკეთესო გუნდი გავა ფინალურ ეტაპზე (0 ქულით) და ერთ წრედ გამოავლენს საქართველოს ჩემპიონს

ფინალური ეტაპი: 5-9 მაისს, თბილისში.

რვა გუნდი, რომელიც პირველ ათეულში ვერ მოხვდა, ითამაშებს ერთ წრედ, ფედერაციის თასისთვის.

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები 1998-99. 11-18 ადგილები. ფედერაციის თასი.

ქუთაისი, რუსთავი, წყალტუბო, შევარდენი, ახაშენი, ბათუმი, ქარელი, ლაგოდეხი

11 თებერვალს - წილისყრა. თამაშები - 14-16 მარტს და 1-4 აპრილს.

 

რუმინეთის ჩემპიონატზე გაიმართა გადადებული მატჩი. ლიდერმა, კონსტანცამ მიიღი შტიინცა ბაკეუ და 31:24 დაამარცხა.

ბაკეუს შემადგენლობაში თვალსაჩინო ფიგურა იყო ვლადიმერ რუსია, ვინც პირველ ტაიმში 4 ტყორცნიდან 3 გოლი გაიტანა. რუსიამ თავისი ბოლო გოლი 26 წუთზე შეაგდო და სხვაობა მინიმუმამდე დაიყვანა, მაგრამ ტაიმის ბოლომდე კონსტანცამ გაქცევა მოაწყო და 17:12 მოიგო თამაშის ნახევარი, რის შემდეგაც უპირატესობა აღარ დაუთმია - 31:24. მეორე ტაიმის ბოლო 20 წუთი ბაკეუს კარში შოთა თევზაძე იდგა.

შედეგად, 14 ტურის სემდეგ რუმინეთის ჩემპიონატს 38 ქულით ლიდერობენ კონსტანცა და პოტაისა ტურდა (მოგებაზე რუმინეთში 3 ქულაა). 31 ქულით მესამე ადგილზეა შტიინცა ბაკეუ. 12 ქულა აქვს და მეცხრე პოზიციაზეა პოლიტექნიკა ტიმიშოარა, რომლის ლიდერი, ირაკლი ჩიქოვანი, საქართველოს ნაკრებში მიღებული ტრავმის გამო კიდევ ერთი თვე ვერ ითამაშებს.

მომდევნო ტურში, 2 თებერვალს, ბაკეუ შინ მიიღებს ბაია მარეს. რუმინეთის ჩემპიონატის პლეიოფში ორწრიანი ტურნირის შემდეგ 6 გუნდი გადის.

ფოტო: ვლადიმერ რუსია

განახლდა ქალთა ჩემპიონთა ლიგის გათამაშება. მეორე ჯგუფურ ეტაპზე, ორწრიან ტურნირში, 4 ნახევარფინალისტი გამოვლინდება.

მთავარი მატჩი გაიმართა უნგრეთში, თასის მფლობელ დიორი ეტოსა და მონტენეგროს ბუდუჩნოსტს შორის. ტაიმი სტუმრებმა 13:9 მოიგეს. დიორი ეტომ, რომელიც, ფაქტობრივად, მსოფლიო ნაკრებია, მხოლოდ ანგარიშის გათანაბრება მოახერხა - 23:23. 6 გოლი გაიტანა მსოფლიოს ამასწინანდელი პირველობის საუკეთესო მოთამაშემ, ედუარდა ამორიმმა (ბრაზილია), 4 - კატარინა ბულატოვიჩმა (მონტენეგრო), 3-3 - ანიტა გორბიცმა (უნგრეთი) და ჰაიდი ლოკემ (ნორვეგია). სტუმრებში საუკეთესო იყო სერბი პივოტი დრაგანა ცვიიჩი (6), 5 გოლი გაიტანა რადმილა პეტროვიჩმა (მონტენეგრო). 4 - კრისტინა ნიაგუმ (რუმინეთი).

მაკედონიის ვარდარმა 31:25 მოუგო გერმანიის ტიურინგერს. მასპინძლებში საუკეთესო მოთამაშეები სერბები იყვნენ - მარინა დმიტროვიჩი და იოვანკა რადიჩევიჩი (6-6 გოლი), ოთხჯერ გაიტანა 2013 წლის საუკეთეესო ხელბურთელმა ქალმა ანდრეა ლეკიჩმა, ვინც ვარდარში დიორი ეტოდან გადავიდა.

დანიურმა მიდტიულანდმა 25:24 მოუგო შვედეთის სევეჰოფს, ხოლო შარშანდელი ფინალისტი, ნორვეგიის ლარვიკი 25:31 დამარცხდა სლოვენიაში, კრიმ მერკატორთან.

ქალთა ჩემპიონთა ლიგა წლეულს პირველად იმართება ახალი ფორმატით - დასკვნით ეტაპზე გასული 4 საუკეთესო გუნდი გამარჯვებულს არა მიმოსვლით პლეიოფში, არამედ ოთხთა ფინალში გამოავლენს. ნახევარფინალები და ფინალი 3-4 მაისს გაიმართება ბუდაპეშტში.

მომდევნო კვირაში ქალები მეორე ტურს გამართავენ და განახლდება კაცების ჩემპიონთა ლიგაც. აქ ჯგუფური ტურნირის ბოლომდე კიდევ 3 ტურია, რის შემდეგაც 16 მერვედფინალისტი გამოვლინდება.

ჩემპიონთა ლიგა. ქალები.

მეორე ჯგუფური ეტაპი. 1-2 თებერვალი

1 ჯგუფი

მიდტიულანდი (დან) - სევეჰოფი (შვდ) 25:24

ვარდარი (მკდ) - ტიურინგერი (გერ) 31:25

8 თებ: ტიურინგერი - მიდტიულანდი, 9 თებ: სევეჰოფი - ვარდარი

2 ჯგუფი

დიორი ეტო (უნგ) - ბუდუჩნოსტი (მნტ) 23:23

კრიმ მერკატორი (სლნ) - ლარვიკი (ნორ) 24:18

7 თებ: ლარვიკი - დიორი, 9 თებ: ბუდუჩნოსტი - კრიმი

ფოტო: ედუარდა ამორიმი ბუდუჩნოსტთან მატჩში

თურქეთის სახელბურთო ჩემპიონატში მორიგი მატჩი მოიგო გიგა ტორონჯაძისა და რატი მსხვილიძის ტრაბზონსფორმა - გუნდმა სტუმრად დაამარცხა გენჩლერბირლიგი 30:24.

ტრადიციულად, ყველაზე შედეგიანი იყო აზერბაიჯანელი ოლეგ გეორგიევსკი - 15 გოლი, 4-4 გაიტანეს რატი მსხვილიძემ და ისმაილ ჰალილოღლუმ. მეკარე ტორონჯაძე განაცხადში არ ყოფილა.

თურქეთის ჩემპიონატს 15 თამაშდან 30 ქულით ლიდერობს ბეშიქთაში, სადაც თამაშობს საქართველოს ნაკრების მწვრთნელის ვაჟი, დავიდ რაშიჩი. შემდეგ მოდის ანკარის ორი კლუბი BB ანკარა და ილ იოზელი - 22 და 21 ქულა. 18-18 აქვთ ნილუფერს, ტრაბზონსა და მერსინს. შემდეგ ტურში, 1 თებერვალს, ტრაბზონსფორი სწორედ ნილუფერს ეთამაშება საკუთარ მოედანზე.

ორწრიანი ტურნირის შემდეგ თურქეთის ჩემპიონატის პლეიოფში 8 გუნდი გადის.

ფოტო: მსხვილიძე (24) გენჩლერბირლიგისთან მატჩში

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal