სიახლეების კალენდარი

ოქტომბერი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2
ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა

მთავარი

28 სექტემბერს გლდანის სახელბურთო დარბაზში იწყება საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის.

მონაწილეობს 19 გუნდი, რომლებიც დასავლეთის, აღმოსავლეთისა და თბილისის ჯგუფებში არიან განაწილებულები. შეჯიბრებას იწყებს თბილისის ჯგუფის 6 გუნდი - ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი და ქარელი.

ბიჭებში პირველი ეტაპი 2013 წელს, ორ წრედ გაიმართება. ჯერ გამოვლდებიან რეგიონული ჩემპიონები და პრიზიორები, ხოლო 2014 წელს 10 საუკეთესო გუნდი (ჯგუფებში 1-3 ადგილებზე გასულები და საუკეთესო მეოთხეადგილოსანი) იბრძოლებს საქართველოს ჩემპიონობისთვის. 10 გუნდი ითამაშებს ერთ წრედ და გამოავლენს 6 საუკეთესოს, რომლებიც, მესამე ეტაპზე, დასკვნით ტურში, ჩემპიონობისთვის იბრძოლებენ (მეორე და მესამე ეტაპზე ქულების აღრიცხვა ნულიდან დაიწყება).

ამავე ასაკის გოგონათა ტურნირი ასევე 28 სექტემბერს იწყება სენაკში. გოგონებში 10 გუნდია. დასავლეთის ჯგუფში უნდა ეთამაშათ ბათუმის, ზუგდიდის, ფოთისა და წყალტუბოს გუნდებს, მაგრამ ბათუმი პირველ ტურს ფინანსური პრობლემების გამო ტოვებს.

გოგონები ჩემპიონს წრიული სისტემით გამოავლენენ 2 წრედ. პირველი წრე 2013 წელს გაიმართება, მეორე - 2014 წელს.

უმცროს ასაკობრივ ჯგუფში, 2000-01 წლებში დაბადებული ბიჭები ჩემპიონატს 1 ოქტომბერს დაიწყებენ. სულ გოგონების 5 და ბიჭების 14 გუნდი ითამაშებს.

რაც შეეხება ეროვნულ ჩემპიონატს კაცთა გუნდებს შორის, ის 10 ოქტომბერს იწყება 8 გუნდის მონაწილეობით.

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

ბიჭები

 

თბილისის ჯგუფი (ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი, ქარელი)

პირველი ტური, 28 სექტემბერი - 2 ოქტომბერი. გლდანი

28 სექტემბერი, შაბათი

14:00 შევარდენი-ქარელი

15:15 მამული - პეგასი

16:15 იმედი-ქარიშხალა

 

29 სექტემბერი, კვირა

14:00 იმედი - შევარდენი

15:15 ქარიშხალა - მამული

16:15 პეგასი - ქარელი

 

30 სექტემბერი, ორშაბათი

16:00 პეგასი - იმედი

17:15 შევარდენი - ქარიშხალა

18:15 ქარელი - მამული

 

1 ოქტომბერი, სამშაბათი

16:00 პეგასი - შევარდენი

17:15 იმედი - მამული

18:15 ქარიშხალა - ქარელი

 

2 ოქტომბერი, ოთხშაბათი

16:00 მამული - შევარდენი

17:15 ქარიშხალა - პეგასი

18:15 ქარელი - იმედი

 

მეორე ტური - 1-6 დეკემბერს, თბილისში

 

აღმოსავლეთი ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი)

1 ტური - 8-13 ოქტომბერს თელავში

2 ტური - 24-29 ნოემბერს თელავში

დასავლეთი ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი)

1 ტური - 15-20 ოქტომბერს სენაკში

2 ტური - 8-13 დეკემბერს სენაკში

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო მეოთხე ადგილი

მესამე ეტაპზე გადის 6 საუკეთესო გუნდი

მეორე და მესამე ეტაპები გაიმართება 2014 წელს

 

 

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

გოგონები

 

დასავლეთი ჯგუფი (ბათუმი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო)

პირველი ტური, 28-30 სექტემბერი, სენაკი

აღმოსავლეთი ჯგუფი (მამული, სტუ, საბურთალო, ქარიშხალა, ქარელი, ყვარელი)

პირველი ტური, 3-7 ოქტომბერი, გლდანი

საერთო ტური - 1-6 ნოემბერს თბილისში

ჩემპიონი გამოვლინდება ორწრიანი ტურნირის შემდეგ

 


 

 

 

28 სექტემბერს თბილისსა და სენაკში იწყება საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებსა და გოგონებს შორის.

ბიჭებში მონაწილეობს 19 გუნდი, რომლებიც სამ, დასავლეთის, აღმოსავლეთისა და თბილისის ჯგუფში არიან განაწილებულები.

შეჯიბრებას იწყებს თბილისის ჯგუფის 6 გუნდი - ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი და ქარელი. თამაშები 28 სექტემბრიდან 2 ოქტომბრამდე გაიმართება გლდანის ხელბურთის დარბაზში (ვეკუას ქ. 6)

დასავლეთის ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი) პირველ ტურს 15-20 ოქტომბერს გამართავს სენაკში, ხოლო აღმოსავლეთის ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი) – 8-13 ოქტომბერს, თელავში.

გოგონებში 10 გუნდია. დასავლეთის ჯგუფი (ბათუმი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო) 28-30 სექტემბერს ითამაშებს სენაკში, ხოლო აღმოსავლეთი (მამული, სტუ, საბურთალო, ქარიშხალა, ქარელი, ყვარელი) – 3-7 ოქტომბერს თბილისში.

ბიჭებში პირველი ეტაპი 2013 წელს, ორ წრედ გაიმართება. ჯერ გამოვლდებიან რეგიონული ჩემპიონები და პრიზიორები, ხოლო 2014 წელს 10 საუკეთესო გუნდი (ჯგუფებში 1-3 ადგილებზე გასულები და საუკეთესო მეოთხეადგილოსანი) იბრძოლებს საქართველოს ჩემპიონობისთვის. 10 გუნდი ითამაშებს ერთ წრედ და გამოავლენს 6 საუკეთესოს, რომლებიც, მესამე ეტაპზე, დასკვნით ტურში, ჩემპიონობისთვის იბრძოლებენ (მეორე და მესამე ეტაპზე ქულების აღრიცხვა ნულიდან დაიწყება).

გოგონები ჩემპიონს წრიული სისტემით გამოავლენენ 2 წრედ. პირველი წრე 2013 წელს გაიმართება, მეორე - 2014 წელს.

 

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

ბიჭები

 

თბილისის ჯგუფი (ქარიშხალა, მამული, პეგასი, იმედი, შევარდენი, ქარელი)

პირველი ტური, 28 სექტემბერი - 2 ოქტომბერი. გლდანი

 

28 სექტემბერი, შაბათი

14:00 ქარიშხალა - მამული

15:20 პეგასი - ქარელი

16:45 იმედი-შევარდენი

29 სექტემბერი, კვირა

14:00 მამული - პეგასი

15:20 შევარდენი - ქარიშხალა

16:45 ქარელი - იმედი

30 სექტემბერი, ორშაბათი

14:00 ქარიშხალა-ქარელი

15:20 პეგასი - იმედი

16:45 მამული - შევარდენი

1 ოქტომბერი, სამშაბათი

14:00 პეგასი - შევარდენი

15:20 იმედი - ქარიშხალა

16:45 ქარელი-მამული

2 ოქტომბერი, ოთხშაბათი

14:00 შევარდენი - ქარელი

15:20 იმედი - მამული

16:45 ქარიშხალა - პეგასი

მეორე ტური - 6 დეკემბერს, თბილისში

 

აღმოსავლეთი ჯგუფი (ლაგოდეხი, გორი, გურჯაანი, ყვარელი, რუსთავი, თელავი)

1 ტური - 8-13 ოქტომბერს თელავში

2 ტური - 24-29 ნოემბერს თელავში

 

დასავლეთი ჯგუფი (ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, წყალტუბო, სამტრედია, ზუგდიდი, ზესტაფონი)

1 ტური - 15-20 ოქტომბერს სენაკში

2 ტური - 8-13 დეკემბერს სენაკში

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო მეოთხე ადგილი

მესამე ეტაპზე გადის 6 საუკეთესო გუნდი

მეორე და მესამე ეტაპები გაიმართება 204 წელს

 

 

2013-14 სეზონი

საქართველოს ჩემპიონატი, 1998-99 წლებში დაბადებულები

 

 

გოგონები

 

დასავლეთი ჯგუფი (ბათუმი, ზუგდიდი, ფოთი, წყალტუბო)

პირველი ტური, 28-30 სექტემბერი, სენაკი

 

28 სექტემბერი, შაბათი

14:00 ბათუმი - ზუგდიდი

15:20 ფოთი - წყალტუბო

29 სექტემბერი, კვირა

14:00 წყალტუბო - ბათუმი

15:20 ზუგდიდი - ფოთი

30 სექტემბერი, ორშაბათი

14:00 ბათუმი-ფოთი

15:20 ზუგდიდი-წყალტუბო

 

აღმოსავლეთი ჯგუფი (მამული, სტუ, საბურთალო, ქარიშხალა, ქარელი, ყვარელი) ~~

პირველი ტური, 3-7 ოქტომბერი, გლდანი

 

3 ოქტომბერი, ხუთშაბათი

13:00 მამული - საბურთალო

14:20 სტუ - ქარელი

15:40 ქარიშხალა - ყვარელი

4 ოქტომბერი, პარასკევი

13:00 საბურთალო - სტუ

14:20 ყვარელი - მამული

15:40 ქარელი - ქარიშხალა

5 ოქტომბერი, ხუთშაბათი

13:00 მამული - ქარელი

14:20 სტუ - ქარიშხალა

15:40 საბურთალო - ყვარელი

6 ოქტომბერი, პარასკევი

13:00 სტუ - ყვარელი

14:20 ქარიშხალა - მამული

15:40 ქარელი - საბურთალო

7 ოქტომბერი, პარასკევი

13:00 ყვარელი - ქარელი

14:20 ქარიშხალა - საბურთალო

15:40 მამული - სტუ

 

საერთო ტური - 1-6 ნოემბერს თბილისში


 

საქართველოს ხელბურთის ფედერაციას 2017 წლის ჭაბუკთა მსოფლიო ჩემპიონატის ჩვენს ქვეყანაში ჩატარება სურს.

ხელბურთის საერთაშორისო ფედერაცია მასპინძლის ვინაობას 2013 წლის წლის 27 ოქტომბერს, დოჰაში (ყატარი), 34–ე კონგრესზე გამოარკვევს. განაცხადი ორ ქვეყანას აქვს წარდგენილი – საქართველოსა და ხორვატიას.

საქართველოს ხელბურთის ფედერაციის განაცხადში 24–გუნდიანი ტურნირის მასპინლობისთვის 4 ქალაქია შერჩეული – თბილისი, თელავი, ქუთაისი და ბათუმი.

ამ რანგის ტურნირი დამოუკიდებელ საქართველოში სპორტის არცერთ სახეობაში არ გამართულა. ტურნირში ითამაშებენ 1998–99 წლებში დაბადებული ჭაბუკები. ამ ასაკის ხელბურთელები თბილისის 2015 წლის ევროპის ახალგაზრდულ ოლიმპიურ ფესტივალზეც იასპარეზებენ. ქართველ ხელბურთელებს უკვე დაწყებული აქვთ ინტენსიური მზადება ამ ტურნირისთვის წინასწარ დასახული პროგრამით.

ცხრამეტწლამდელ ვაჟთა მსოფლიო ჩემპიონატი 2005 წლიდან იმართება ყოველ კენტ წელს. აქამდე ტურნირები ჩატარდა ყატარში, ბაჰრეინში, ტუნისში, არგენტინასა და უნგრეთში. მსოფლიო ჩემპიონები იყვნენ: სერბეთი/მონტენეგრო (2005), დანია (2007, 11, 13), ხორვატია (2009).

ახალგაზრდული ნაკრები

ევროპის 20წ ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი

ოვიედო, ესპანეთი. 2014. ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი

4 აპრილი

საქართველო - მონტენეგრო 9:29

საქართველო: ცერცვაძე, ა. სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 4, გიორგაძე 2, სტურუა 2, კოხრეიძე 1, სიმონია, ცხვარაშვილი, აბრამიშვილი, გოგოლაძე, ხაჟომია, არსენაშვილი, ალანია, ი. სამიტაშვილი

მონტენეგრო: ბორილოვიჩი, ციცმილი, ზეიაკი - ბოროზანი 8, კავორი 6, კრივოკაპიჩი 4, ლიპოვინა 3, პელიდია 3, იოკიჩი 3, რაზნატოვიჩი 1, ბოზოვიჩი 1, ტურკოვიჩი, პერუნიჩიჩი, გუზოვიჩი

ესპანეთი - ნორვეგია 35:27

5 აპრილი

საქართველო - ნორვეგია 18:38

საქართველო: ცერცვაძე, . სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 8, სიმონია 6, ცხვარაშვილი 3, სტურუა 1, აბრამიშვილი, გოგოლაძე, კოხრეიძე, გიორგაძე, ხაჟომია, არსენაშვილი, ალანია, . სამიტაშვილი

ნორვეგია: ოშჰეიმი, ბერგერუდი - გ. იოჰანესენი 7, ნილსენი 6, პედერსენი 5, იოვერბი 5, სანდვიკი 4, ლიაბა 3, ქრისტენსენი 3, ტორბიორნსენი 2, რამელი 1, ფინსრუდი 1, ეპლანდი 1, ერიქსენი, ჰ. იოჰანესენი

ესპანეთი - მონტენეგრო 25:24

6 აპრილი

საქართველო - ესპანეთი 19:41

საქართველო: ცერცვაძე, . სამიტაშვილი - ორჯონიკიძე 5, ცხვარაშვილი 3, სიმონია 3, აბრამიშვილი 3, გოგოლაძე 2 , ხაჟომია 2, კოხრეიძე 1, სტურუა, გიორგაძე, არსენაშვილი, ალანია, . სამიტაშვილი

ესპანეთი: ბიოსკა, კალე - გომესი 8, ლოპესი 5, პლასა 5, არინო 4, პარედესი 4, ასკუე 4, გარსია 3, ფერნანდესი 2, პინეირო 2, სანჩესი 2, სერდიო 1, ლოსანო 1, მარკესი, რეი

ნორვეგია - მონტენეგრო 37:24

ესპანეთი 6, ნორვეგია 4 / მონტენეგრო 2, საქართველო 0

საქართველოს ნაკრები

მეკარეები: ჯონი ცერცვაძე (1994, სტუ), არჩილ სამიტაშვილი (1994, თელავი)

უკანა სამეული: ზურაბ სიმონია (1994, სტუ), შალვა სტურუა (1994, სტუ), თემურ ორჯონიკიძე (1996, სტუ), ალექსანდრე ცხვარაშვილი (1996, პეგასი), გივი გიორგაძე (1996, იმედი)

გარემარბები: ზურაბ აბრამიშვილი (1994, სტუ), ირაკლი გოგოლაძე (1996, სტუ), ომიკო ალანია (1995, იმედი), იოსებ სამიტაშვილი (1994, თელავი)

ხაზი: გიგა კოხრეიძე (1996, პეგასი), ჯაბა ხაჟომია (1996, სამტრედია), ლაშა არსენაშვილი (1997, სტუ)

მწვრთნელები: ბექა ორჯონიკიძე, ლევან გელაშვილი, ჯორჯე რაშიჩი. ექიმი: ლევან ლინნიკი

 


ჭაბუკთა ნაკრები

ევროპის 18წ ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი

უმაგი, ხორვატია. 2014. ფინალურ ეტაპზე გადის 2 გუნდი

10 იანვარი

საქართველო - ჰოლანდია 26:36

საქ: ცინცაძე, ნარსია - ორჯონიკიძე 12, გიორგაძე 5, ცხვარაშვილი 3, გოგოლაძე 3, დოლმაზაშვილი 2, ხაჟომია 3/1, აბჟანდაძე 1/0 (2წთ), კოხრეიძე, დემეტრაშვილი, ბაძაღუა, დიხამინჯია, ნაზღაიძე

ჰოლ: ვან დენ ბიუკენი, გოვარცი - ელისენი 8, ვან ოფერენი 6, კოიმანი 4, პეპელსი 4, პოსტელი 3, ტენ ფელდე 3, რომბოუცი 2, დე მაატი 2, პოტი 2, იერი 2, ჰარცემა, დისელი, კოლი, სმიტსი

ხორვატია - მაკედონია 26:18

11 იანვარი

საქართველო - ხორვატია 14:44

საქ: ცინცაძე, ნარსია - ორჯონიკიძე 4, გიორგაძე 3, ცხვარაშვილი 3, ხაჟომია 2, დოლმაზაშვილი 1, აბჟანდაძე 1, გოგოლაძე, დემეტრაშვილი, ბაძაღუა, კოხრეიძე, დიხამინჯია, ნაზღაიძე

ხორ: სტოიანოვიჩი, სპიკიჩი - ა. ბაბიჩი 7, ზობეცი 5, შეჰიჩი 4, მ. ბაბიჩი 4, მანდიჩი 4, იურაკიჩი 4, ობრანოვიჩი 3, მარკუშიჩი 3, შიპიჩი 3, ივკოვიჩი 2, ვრდოლიაკი 2, სმოივერი 1, რადოში 1, სევერეცი 1

მაკედონია - ჰოლანდია 20:19

12 იანვარი

საქართველო - მაკედონია 24:29

საქ: ცინცაძე, ნარსია - ორჯონიკიძე 12, გოგოლაძე 3, ხაჟომია 3, ცხვარაშვილი 3, გიორგაძე 1, დოლმაზაშვილი 1, აბჟანდაძე 1, ბაძაღუა, დემეტრაშვილი, კოხრეიძე, დიხამინჯია, ნაზღაიძე

მაკ: კიზიკი, ბლაჟევსკი - ტალევსკი 9, კრსტევსკი 6, პალევსკი 6, ველკოვსკი 5, დავიტკოვსკი 1, ონჩევი 1, ბოშკოვსკი 1, გროზანოვსკი, ტრაიანოვი, დიმოვსკი, პოპოვსკი, სტავრიდისი, დანილოვსკი, კრსტანოვსკი

ხორვატია - ჰოლანდია 32:18

ხორვატია 6, მაკედონია 4 / ჰოლანდია 2, საქართველო 0

საქართველოს ნაკრები

მეკარეები

12 ზურაბ ცინცაძე------------------პეგასი---03.10.1996---178/75

16 დემეტრე ნარსია-----------------პეგასი---22.10.1997---188/83

ხაზი

09 ჯაბა ხაჟომია---------------სამტრედია---03.08.1996---182/86

11 გიგა კოხრეიძე-------------------პეგასი---16.12.1996---187/83

18 გაგა დემეტრაშვილი------------პეგასი---31.05.1996---187/85

გამთამაშებლები

15 ამირან აბჟანდაძე----------------პეგასი---06.01.1996---185/80

10 ვლადიმერ ბაძაღუა-------------პეგასი---30.12.1996---173/66

შუამარბები

14 თემურ ორჯონიკიძე--------------სტუ---07.02.1996---195/90

19 ალექსანდრე ცხვარაშვილი----პეგასი---06.11.1996---180/78

03 გივი გიორგაძე-------------------იმედი---21.01.1996---190/78

17 მიხეილ ნაზღაიძე---------------პეგასი---03.01.1998---182/69

გარემარბები

05 ირაკლი გოგოლაძე----------------სტუ---05.11.1996---177/75

08 გიორგი დოლმაზაშვილი---ყვარელი---22.02.1998---179/73

13 გიორგი დიხამინჯია-----------პეგასი---21.06.1997---178/70

მწვრთნელი ტიტე კალანდაძე---10.10.1972

ოფიციალური პირი ვახტანგ ბერიაშვილი---24.02.1953


ბიჭების ნაკრები

2013 წლის 2 აპრილი, მინსკი, ბელორუსი

პირველ რიგში მარცხნიდან: გიგა ბაინაზაშვილი, თამაზ ტარუაშვილი, გიორგი მიქაძე, ალექსანდრე ხანდოლაშვილი, დათო მამულაშვილი, ბექა მეძმარიაშვილი, ,ლუკა გაწერელია. მეორე რიგში მარჯვნიდან: ზაზა სამადაშვილი მწვრთნელი, რუსტამოვი ხაზეინი, ერეკლე არსენაშვილი, ლუკა ბულბულაშვილი, ზეზვა იობაშვილი, იმედო ფხაკაძე გუნდის ხემძღვანელი, ბექა დანილაშვილი, გიორგი დოლმაზაშვილი, გიორგი ქობელაშვილი მწვრთნელი, დიმა აბესაძე უფროსი მწვრთნელი.

 

საქართველოს გოგონათა U-15 ახალგაზრდული ოლიმპიური ნაკრები გუნდი

2013 წლის 23 მარტი ბაქო.

პირველ რიგში მარცხნიდან: თეონა ჯაღათაშვილი, ლელა მორჩაძე, თამარ ჩოგოვაძე, ქრისტინე ღვალაძე, მაია ბერიძ, თამარ გიორგაძე, ანა ფუღიაშვილი. მეორე რიგში მარჯვნიდან; ლედი მაზმიშვილი, თამარ თეთრუაშვილი, ანნა ყველაშვილი, თათია გადელია, მედია ჩოხელი, სოფიკო ნარიმანიძე, ნინო გაბისონია, ქეთევან ვენეცკი, თინათინ ყაველაშვილი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-15 ახალგაზრდული ოლიმპიური 1 ნაკრები გუნდი

ქუთაისის საერთაშორისო ტურნირი 06.06.2013.

პირველ რიგში მარცხნიდან; გიგა ბაინაზაშვილი, რუსტამოვი ხაზეინ, ლუკა გაწერელია, გიორგი ვათიაშვილი, ბექა მეძმარიაშვილი, გუსეინოვი ვუსალი, ისმაილოვი თემური. მეორე რიგში მარჯვნიდან: გიორგი ქობელაშვილი მწვრთნელი, გიორგი დოლმაზაშვილი, გიორგი ბიბილეიშვილი, ერეკლე არსენაშვილი, ლუკა ბულბულაშვილი, ზეზვა იობაშვილი, ბექა დანილაშვილი, ნიკო ზურაბიშვილი , მიხეილ ნაზღაიძე, ირაკლი კბილაშვილი, დიმა აბესაძე მთავარი მწვრთნელი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-15 ახალგაზრდული ოლიმპიური 2 ნაკრები გუნდი

ქუთაისის საერთაშორისო ტურნირი 06.06.2013.

პირველ რიგში მარცხნიდან; ლაშა გრიგოლია, გიორგი ჭერაშვილი, ზაალი ზაალიაშვილი, გიორგი ფარესიშვილი, ალექსანდრე ხანდოლაშვილი, საბა დვალიძე, ნოდარი გოგუა, გიგა ზარნაძე. მეორე რიგში მარჯვნიდან: ზაზა სამადაშვილი მწვრთნელი, ლევან ბურკაძე, ხვიჩა ხაჩიშვილი, გიორგი ჯაშიაშვილი, ნოდარი მაისურაძე, გიორგი მიქავა, გიორგი ფერაძე, თამაზ ტარუაშვილი, ანდრო ანდრიაშვილი მთავარი მწვრთნელი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-18 ახალგაზრდული ნაკრები

2013 წლის 5 ივლისი, მინსკი, ბელორუსი.

პირველ რიგში მარცხნიდან; ვლადიმერ ბაძაღუა, ალექსანდრე ცხვარაშვილი, ჯაბა ხაჟომია, დემეტრე ნარსია, ირაკლი ხიდაშელი, ზურაბ ცინცაძე, ირაკლი გოგოლაძე, ამირან აბჯანდაძე, არველოდი დიხამინჯია. მეორე რიგში მარჯვნიდან; გიორგი კობახიძე მწვრთნელი, გიგა კოხრეიძე, გივი გიორგაძე, თემურაზ ორჯონიკიძე, გაგა დემეტრაშვილი, ლერი ახვლედიანი, ზურა სიმონია, ტიტე კალანდაძე მთავარი მწვრთნელი.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-18 ახალგაზრდული ნაკრები, 2008 წელი

2008 წლის მაისი, ხორვატია.

პირველ რიგში მარცხნიდან: ოქროპირიძე ნიკა.

 

საქართველოს ვაჟ ხელბურთელთა U-18 ახალგაზრდული ნაკრები, 2010 წელი

2010 წლის მაისი.

 


საქართველოს ხელბურთელ ვაჟთა ნაკრებს მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევ ტურნირში ახალი მწვრთნელი, სერბი ჯორჯე რასიჩი უხელმძღვანელებს.

2015 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი ოქტომბერში იწყება. საქართველოს ნაკრები ჯგუფში ლიტვასთან, თურქეთთან და ფინეთთან ერთად მოხვდა. პირველი მატჩი ეროვნულ გუნდს 30 ოქტომბერს ლიტვაში აქვს, ხოლო 2 ნოემბერს ფინეთს მასპინძლობს. მომდევნო ეტაპზე მხოლოდ ერთი გუნდი გადის.

ჯორჯე რასიჩმა უკვე გამართა პირველი საწვრთნელი სესია საქართველოს ნაკრების იმ კანდიდატებთან, ვინც ეროვნულ ჩემპიონატში თამაშობს. მასთან ერთად სამწვრთნელო შტაბში არიან ირაკლი კეკელიძე და ბექარ ორჯონიკიძე.

ჯორჯე რასიჩი (Djordje Rasic) 55 წლისაა. ის 12 სეზონი თამაშობდა მეტალოპლასტიკაში, შვიდჯერ გახდა იუგოსლავიის ჩემპიონი და ორჯერ მოიგო ევროპის ჩემპიონთა თასი (1985, 86). უთამაშია აგრეთვე ფრანგულ ლილში და სხვადასხვა ესპანურ კლუბებში (ტეკა, ავილესი, პონტევედრა, კანგასი).

როგორც მწვრთნელს, რასიჩს ქვეყნის ჩემპიონები გაუხდია მეტალოპლასტიკა (სერბეთი), ბუდუჩნოსტი (მონტენეგრო), ტატრანი (სლოვაკეთი), ლიბანის ალ სადთან ერთად მოიგო ქვეყნის ჩემპიონატი და აზიის ჩემპიონთა ლიგა (2010), ხოლო სერბულ ნაპრედაკში - ევროპული ჩელენჯ კაპი (1999). უმუშავია რუმინეთში, უნგრეთსა და ესპანეთშიც (სუიდად რეალი). მწვრთნელ რასიჩის ანგარიშზე 22 საკლუბო ჯილდოა.

სანაკრებო დონეზე რასიჩს გაუწვრთნია იუგოსლავიის გოგონათა ნაკრები, ამავე ქვეყნის ქალთა ეროვნული გუნდი (4 ადგილი ხმელთაშუა ზღვის თამაშებზე, 2001) და სერბეთ-მონტენეგროს ჭაბუკთა ნაკრები (4 ადგილი ევროპის ჩემპიონატზე, 2006).

 

მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი. ევროპის პირველი ეტაპი

 

1 ჯგუფი: ლიტვა, თურქეთი, საქართველო, ფინეთი

30 ოქტომბერი: ლიტვა - საქართველო, ფინეთი - თურქეთი

3 ნოემბერი: თურქეთი - ლიტვა, საქართველო-ფინეთი

2 იანვარი: ფინეთი - ლიტვა, თურქეთი - საქართველო

4-5 იანვარი: ლიტვა - ფინეთი, საქართველო - თურქეთი

8-9 იანვარი: საქართველო - ლიტვა, თურქეთი - ფინეთი

11-12 იანვარი: ლიტვა - თურქეთი, ფინეთი - საქართველო

 

2 ჯგუფი: სლოვაკეთი, რუმინეთი, კვიპროსი, იტალია

3 ჯგუფი: სლოვენია, უკრაინა, შვეიცარია, ლუქსემბურგი

4 ჯგუფი: ჰოლანდია, ისრაელი, საბერძნეთი, ბელგია

5 ჯგუფი: პორტუგალია, ბოსნია, ლატვია, ესტონეთი

 

ჯგუფების გამარჯვებულები გავლენ ევროპის ზონის პლეიოფში, სადაც 5 გუნდს დაემატება კიდევ 13 ევროპული ნაკრები. 18 გუნდი დაწყვილდება და მსოფლიო ჩემპიონატის 9 მონაწილეს გამოავლენს. ორმატჩიანი პლეიოფი, შინ და სტუმრად სისტემით, 2014 წლის ივნისში გაიმართება.

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015 წლის იანვარში, 24 გუნდის მონაწილეობით, იმართება ყატარში. მასპინძელი, ყატარი და მსოფლიო ჩემპიონი ესპანეთი ტურნირში შერჩევის გარეშე იასპარეზებენ. ევროპას, ესპანეთის გარდა, 12 ადგილი აქვს გამოყოფილი.

3 საგზურს მიიღებს ევროპის 2014 წლის ჩემპიონატის სამი საუკეთესო გუნდი (ესპანეთის გარდა), ხოლო დანარჩენი 12 მონაწილე ქვეყანა გადავა მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში. მათ დაემატება გერმანია, როგორც საუკეთესო რეიტინგის მქონე ნაკრები და პირველი ეტაპის 5 გამარჯვებული.

პლეიოფის პოტენციური მონაწილეები არიან დანია, ჩეხეთი, მაკედონია, ავსტრია, ისლანდია, უნგრეთი, ნორვეგია, სერბეთი, საფრანგეთი, პოლონეთი, რუსეთი, ხორვატია, შვედეთი, ბელარუსი და მონტენეგრო, რომლებიც ესპანეთთან ერთად 2014 წლის იანვარში ითამაშებენ დანიაში, ევროპის ჩემპიონატზე. პირდაპირ პლეიოფშია დაშვებული გერმანია.

საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი ჯორჯე რასიჩი თბილისში ახლა 18 ოქტომბერს ჩამოვა და დაიწყებს უშუალო მზადებას შესარჩევი ტურნირისთვის. ნაკრებს ამ დროისთვის დაემატებიან ლეგიონერები - შოთა თევზაძე, რევაზ ჭანტურია, სერგო დათუკაშვილი, ვლადიმერ რუსია და ირაკლი ჩიქოვანი.

საქართველოს ნაკრების კანდიდატები: შოთა თევზაძე, გიგა ტორონჯაძე - ილია გოგოლაძე, ზურაბ აბრამიშვილი, რევაზ ჭანტურია, ოთარ ამირანაშვილი, რატი მსხვილიძე, სერგო დათუკაშვილი, ვლადიმერ რუსია, ირაკლი ჩიქოვანი, ლევან ბერძენიშვილი, თეიმურაზ ორჯონიკიძე, აკაკი ტალახაძე, უჩა გამზარდია, ზურაბ სიმონია, უჩა მაისურაძე, გიორგი გვაზავა.

 

მზადების პროცესში...

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

გოგონები 2004-05
12 ოქტომბერი. გლდანი
ყვარელი 29-15 პეგასი
ქარიშხალა 19-23 მამული
ყვარელი 44-18 თელავი
მამული 29-17 გორი
 
13 ოქტომბერი. სენაკი
სამტრედია 27-5 აჭარა
ფოთი 20-5 წყალტუბო
სამტრედია 30-13 ტყიბული
BSG ბათუმი 10-0 ქუთაისი
ტყიბული 13-9 ფოთი
 13 ოქტ.
        სხვ    
  ყვარელი 3   3   0   0   104-52   6  
  სამტრედია 3   3   0   0   84-32   6  
  ტყიბული 4   3   0   1   64-47   6  
  ბათუმი 3   2   0   1   46-30   4  
  ფოთი 3   2   0   1   49-37
  4  
  მამული ^ 3   2   0   1   71-67   4  
  ქარიშხალა 3   2   0   1   66-58   4  
  პეგასი 2   1   0   1   41-46   2  
  ქუთაისი 2 0 0 2 0-20 0
  გორი 3   0   0   3   51-79   0  
  წყალტუბო 2   0   0   2   19-47   0  
  თელავი 2   0   0   2   36-67
  0  
  აჭარა 3   0   0   3   23-72   0  
 
გლდანი - 26 ოქტომბერი, 9 ნოემბერი
სენაკი - 27 ოქტომბერი, 10 ნოემბერი
საერთო ტური გლდანი. 21-25 ნოემბერი

საქართველოს თასი
2019. კაცები
გლდანი. 15-17 ოქტომბერი
15 ოქტომბერი. 1/4 ფინალი
გორი 35-45 BSB ბათუმი
სამტრედია 25-29 იმედი სტუ
პრომეთე 24-43 პეგასი
სპორტუნი 32-40 ქუთაისი
 
16 ოქტომბერი. 1/2 ფინალი
BSB ბათუმი 34-21 იმედი სტუ
პეგასი 32-41 ქუთაისი
 
17 ოქტომბერი. ფინალი
BSB ბათუმი 27-20 ქუთაისი
 
1   BSB ბათუმი
ქვიშის ხელბურთის ეროვნული ტური
ქალები. საბოლოო
1  ყვარელი
2  ფოთი
3  წყალტუბო
4  აჭარა
5  BSB ბათუმი
6  გორი
7  ბათუმის სპორტსკოლა
კაცები. საბოლოო
1  გორი
2  ქუთაისი
3  ქორები
4  სამტრედია
5  წყალტუბო
6  BSB ბათუმი
7  ფოთი
ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg





ჩვენი პარტნიორები: