მთავარი

მორიგი ტური გაიმართა რუმინეთის ჩემპიონატში. სტიინტა ბაკაუმ შინ 35:21 დაამარცხა უშუალო კონკურენტი, ბუქარესტის დინამო და მესამე ადგილი ჩამოართვა.

ბაკაუს სასტარტო შემადგენლობაში ორივე ქართველი იყო - მეკარე შოთა თევზაძე და ვლადიმერ რუსია. რუსიამ 3 გოლი გაიტანა და გუნდის დაცვით განლაგებაშიც მნიშვნელოვანი ფიგურა იყო. 24 ნოემბერს ბაკაუ ფედერაციის თასის მესამე წრეში ითამაშებს შვედური კრისტიანსტადის წინააღმდეგ.

ზედიზედ მეორე თამაშია, ტიმიშოარას პოლიტექნიკას მთავარი ბომბარდირია ირაკლი ჩიქოვანი. მან ამჯერადაც 8 გოლი გაიტანა, მაგრამ გუნდი ისევ დამარცხდა - სტუმრად, ტურდასთნ 26:32. 10 თამაშის შემდეგ 26-26 ქულით ლიდერობენ კონსტანცა და ტურდა, 22 ქულით მესამეა ბაკაუ, ხოლო ტიმიშოარა მეშვიდეა 12 ქულით.

ერთი მატჩი გაიმართა ჩემპიონთა ლიგაში. გერმანულმა კილმა დაამარცხა ფრანგული დიუნკერკი - 28:25 და 10 ქულით ლიდერობს B ჯგუფში. ფრანგებმა ზედიზედ მეექვსე თამაში წააგეს. დღეს კიდევ 3 მატჩია. ქალთა ლიგაში კი გაიმართა მეორე ჯგუფური ეტაპის წილისყრა, A ჯგუფში მოხვდნენ მიდტიულანდი (დან), ვარდარი (მკდ), სევეჰოფი (შვდ), ტიურინგერი (გერ). B ჯგუფი: კრიმ მერკატორი (სლნ), დიორი ეტო (უნგ), ლარვიკი (ნორ), ბუდუჩნოსტი (მნტ). თამაშები თებერვალში განახლდება.

ფოტო: ბაკაუ - დინამო

 

სენაკში დაიწყო საქართველოს ჩემპიონატის მეორე ტური დასავლეთის ქვეჯგუფის გუნდებს შორის.

შარშანდელი ჩემპიონატის ვერცხლის პრიზიორმა ბათუმმა ტაიმი 31:18 მოუგო ქუთაისს, შესვენების შემდეგ კი უპირატესობა განიმტკიცა - 46:28. სამტრედიამ 39:25 (20:10) დაამარცხა 1998-99 წლებში დაბადებულ ჭაბუკთა ნაკრები.

აღმოსავლეთის ოთხ გუნდს პირველი წრე უკვე დასრულებული აქვს, დასავლელებს ჯერჯერობით ორით ნაკლები 5-5 მატჩი აქვთ გამართული, მაგრამ ბათუმსა და სამტრედიას უკვე განაღდებული აქვთ მეორე-მესამე ადგილები პირველი წრის შემდეგ. ორივეს 8-8 ქულა აქვს. ბათუმისა და სამტრედიის მატჩი ტურის ბოლო დღეს, ხუთშაბათს გაიმართება, ხვალ კი თამაშობენ - ჭაბუკთა ნაკრები - ბათუმი, ქუთაისი - სამტრედია.

საქართველოს ჩემპიონატი. სენაკი. 20 ნოემბერი

ბათუმი - ქუთაისი 46:28

ბათუმი: სამყურაშვილი - ჯორბენაძე 11, გამზარდია 7, ქარდავა 7. ხუნჯუა 5, უ. მაისურაძე 4, წივწივაძე 4, ვინოგრადსკი 3, ქავთარაძე 2, ნარსია 1, ჭელიძე 1, გოგიჩაიშვილი 1, ჭანტურია, წიტაიშვილი

ქუთისი: შიშინაშვილი, გულეიშვილი - ბოყოჩაძე 10, ჟვანია 5, გ. კვერნაძე 4, მათნაძე 3, ჯუღელი 3, გობეჯიშვილი 3, ჩიხლაძე, ლომიძე, ახალაძე, ბახტურიძე, მამასახლისი, კობახიძე, ტუღუში

სამტრედია - ჭაბუკთა ნაკრები 39:25

სამტრედია: ხონელიძე, გაგუა - თევზაძე 11, წითელიშვილი 6, გ. ნიკურაძე 6, ხვიჩა 4, ღაღანიძე 3, ხაჟომია 3, ჯ. ნიკურაძე 2, ავალიანი 2, ელგანდაშვილი 1, ზურაბიანი 1, ქავზინაძე, გაგლოშვილი, ცხვარაძე, ბოცვაძე

ჭაბუკები: ხანდოლიშვილი, ვათიაშვილი - ჰუსეინოვი 10, ბაინაზაშვილი 4, კბილაშვილი 3, ე. არსენაშვილი 3, ნ. მაისურაძე 2, ფერაძე 2, რუსტამოვი 1, ბიბილეიშვილი, დანელაშვილი, ნაზღაიძე, დოლმაზაშვილი, გაწერელია

მსაჯები: ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------7-7-0-0-236-160-14
ბათუმი---------5-4-0-1-197-150-8
სამტრედია-----5-4-0-1-174-141-8
პეგასი-----------7-2-2-3-212-234-6
იმედი-----------7-3-0-4-192-219-6
ქუთაისი--------5-1-1-3-140-172-3
ჭაბუკები--------5-0-2-3-132-154-2
თელავი---------7-0-1-6-158-211-1

20 ნოემბერი. 15:00 ჭაბუკები - ბათუმი, 16:30 ქუთაისი - სამტრედია

21 ნოემბერი. 13:00 ქუთაისი - ჭაბუკები, 14:30 ბათუმი - სამტრედია

 

საქართველოს ჩემპიონატის მორიგი ორი მატჩი გაიმართა სენაკში. ბათუმმა დაამარცხა ჭაბუკთა ნაკრები 52:34, ხოლო სამტრედიამ - ქუთაისი, 54:42.

თითო თამაშში საშუალოდ 91 გოლი გავიდა, რაც ხელბურთისთვის უჩვეულო შედეგიანობაა. დასავლეთი ქვეჯგუფის მთავარი მატჩი ხვალაა - 14:30 საათზე სენაკის სპორტის სასახლეში ქვეყნის ვიცე-ჩემპიონი ბათუმი პირველობის დებიუტანტს, სამტრედიას შეხვდება. ორივე გუნდს 10-10 ქულა აქვს, თამაშის მოგებული კი პირველ წრეს მეორე ადგილზე დაასრულებს.

ხვალვე, 13:00 თამაშობენ ქუთაისი და ჭაბუკთა ნაკრები.

საქართველოს ჩემპიონატი. სენაკი. 20 ნოემბერი

ჭაბუკთა ნაკრები - ბათუმი 34:52

ჭაბუკები: ხანდოლიშვილი, ვათიაშვილი - დოლმაზაშვილი 7, ბაინაზაშვილი 6, რუსტამოვი 6, დანელაშვილი 5, ნ. მაისურაძე 4, ჰუსეინოვი 2, კბილაშვილი 1, ფერაძე 1, ბიბილეიშვილი 1, გაწერელია 1, ე. არსენაშვილი, ნაზღაიძე

ბათუმი: სამყურაშვილი - გამზარდია 14, ჯორბენაძე 12, ჭელიძე 8, წივწივაძე 6, ხუნჯუა 4, უ. მაისურაძე 4, ვინოგრადსკი 3, ქარდავა 1, ქავთარაძე, ნარსია, გოგიჩაიშვილი, ჭანტურია, წიტაიშვილი

ქუთაისი - სამტრედია 42:54

ქუთაისი: შიშინაშვილი, გულეიშვილი - ბოყოჩაძე 12, მათნაძე 8, გ. კვერნაძე 7, ჩიხლაძე 6, გობეჯიშვილი 3, ჟვანია 2, კობახიძე 2, ჯუღელი 1, ახალაძე 1, ლომიძე, ბახტურიძე, მამასახლისი, ტუღუში

სამტრედია: ხონელიძე, გაგუა - ხაჟომია 11, გ. ნიკურაძე 9, ჯ. ნიკურაძე 9, წითელიშვილი 8, თევზაძე 6, ხვიჩია 6, ავალიანი 2, ცხვარაძე 2, ზურაბიანი 1, ღაღანიძე, ელგანდაშვილი, ქავზინაძე, გაგლოშვილი, ბოცვაძე

მსაჯები: ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------7-7-0-0-236-160-14
ბათუმი---------6-5-0-1-249-184-10
სამტრედია-----6-5-0-1-228-183-10
პეგასი-----------7-2-2-3-212-234-6
იმედი-----------7-3-0-4-192-219-6
ქუთაისი--------6-1-1-4-182-226-3
ჭაბუკები--------6-0-2-4-166-206-2
თელავი---------7-0-1-6-158-211-1

21 ნოემბერი. 13:00 ქუთაისი - ჭაბუკები, 14:30 ბათუმი - სამტრედია

 

ქალთა ჩემპიონთა ლიგაზე დასრულდა პირველი ჯგუფური ეტაპი. ბოლო ორი საგზური მონტენეგროს ბუდუჩნოსტმა და გერმანიის ტიურინგერმა მოიპოვეს.

ბუდუჩნოსტმა შინ დაამარცხა უშუალო მეტოქე, ფერენცვაროში, ხოლო ტიურინგერმა ზედიზედ 4 წაგების შემდეგ შინ მოუგო ჰიპო ნიდეროსტერრაიხს და ბურთების უკეთესი სხვაობით აჯობა ავსტრიელებსა და რუმინულ ბაია მარეს.

ახლა 8 გუნდი ორ ჯგუფად დაიყოფა და ორ წრედ ითამაშებს. ორ-ორი საუკეთესო ნახევარფინალში გავა.

კაცებმა კი ჯერ მხოლოდ პირველი წრე დაასრულეს. ბარსელონამ მინსკში, 15 000 მაყურებლის თვალწინ მოუგო დინამოს, ხოლო ბელარუსმა სიარჰეი რუტენკამ 8 გოლი გაუტანა თანამემამულეებს.  ჯერჯერობით უდანაკარგოდ მიდის ლიგის წლევანდელი გამარჯვებული, ჰამბურგი.

 

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. ჯგუფური ეტაპი.

5 ტური. 14-17 ნოემბერი

A ჯგუფი

რეინნეკარი (გერ) - ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) 34:26

მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) – სტ. პეტერბურგი (რუს) 29:24

ცელიე ლაშკო (სლნ) - ვესპრემი (უნგ) 26:31

ვესპრემი 10 ქულა, რეინნეკარი 7, ზაპოროჟიე 5, ცელიე 4 / ზაგრები 4. სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

პორტუ (პორ) - ვისლა პლოცკი (პოლ) 20:24

კოლდინგი (დან) - ტარგი კილცე (პოლ) 29:23

დიუნკერკი (საფ) - კილი (გერ) 21:29

კილცე, კილი, კოლდინგი 8, ვისლა 4 / პორტუ 2, დიუნკერკი 0

C ჯგუფი

დინამო მინსკი (ბლრ) - ბარსელონა (ესპ) 25:35

მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - ვარდარ სკოპიე (მკდ) 22:27

ვაკერ თიუნი (შვც) - პსჟ (საფ) 28:34

ბარსელონა 9, ვარდარი, მეტალურგი 6, პსჟ 5 / დინამო 4, თიუნი 0

D ჯგუფი

ჰამბურგი (გერ) - ფლენზბურგი (გერ) 32:27

ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ) - გორენიე ველენიე (სლნ) 34:31

დროტ ჰალმსტადი (შვდ) - ოლბორგი (დან) 26:35

ჰამბურგი 10, ფლენზბურგი 7, ოლბორგი 6, ლოგრონიო 4 / გორენიე 2, ჰალმსტადი 1

მერვედფინალში გადის 4–4 გუნდი

––––––––––––––––

ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

6 ტური. 16-17 ნოემბერი

A ჯგუფი

დიორი ეტო (უნგ) - ბაია მარე (რუმ) 28:26

ტიურინგერი (გერ) - ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს) 35:25

დიორი 12, ტიურინგერი 4 (-6) / ჰიპო 4 (-21), ბაია მარე 4 (-22)

B ჯგუფი

მიდტიულანდი (დან) - ლიუბლინი (პოლ) 37:26

ბუდუჩნოსტი (მნტ) - ფერენცვაროში (უნგ) 29:21

მიდტიულანდი 10, ბუდუჩნოსტი 8 / ფერენცვაროში 6, ლიუბლინი 0

C ჯგუფი

კრიმ მერკატორი (სლნ) - ლაიპციგი (გერ) 32:20

მეცი (საფ) - სევეჰოფი (შვდ) 30:20

კრიმი 9, სევეჰოფი 7 / მეცი 6, ლაიპციგი 2

D ჯგუფი

ლარვიკი (ნორ) - ვარდარ სკოპიე (მკდ) 29:31

ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ) - პოდრავკა (ხორ) 28:19

ვარდარი 11, ლარვიკი 9 / პოდრავკა 2, ბალონმანო 2

მეორე ჯგუფურ ეტაპზე გავიდა 2–2 გუნდი

22-23 ნოემბერს ვენაში გაიმართება მეორე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია ქალი და ხელბურთი. კონფერენციის პროგრამა მოიცავს როგორც თეორიულ, ასევე პრაქტიკულ მეცადინეობებს თანამედროვე ხელბურთის ყველა ასპექტში. ორდღიანი პროგრამა ძალიან დატვირთულია - მონაწილეები ერთმანეთს გაუზიარებენ თავიანთი ქვეყნების გამოცდილებასა და ბოდროინდელ სახელბურთო მიმდინარეობებს.

საქართველოდან სემინარში მონაწილეობას მიიღებენ ხელბურთის ფედერაციის გენერალური მდივანი ქეთევან კობერიძე და ქალთა ხელბურთის კომიტეტის ხელმძღვანელი ლანა მარგიანი.

სამი ქართველი ხელბურთელი მომავალ უქმეებზე ევროპის ხელბურთის ფედერაციის თასზე ითამაშებს. ეს რანგით მეორე ევროტურნირია ჩემპიონთა ლიგის შემდეგ.

მეთექვსმეტედფინალურ სტადიაზე არიან რევაზ ჭანტურიას მაკედონიური კლუბი ზომიაკ-სტრუმიცა, ასევე შოთა თევზაძისა და ვლადიმერ რუსიას ბაკაუ (რუმინეთი).

სტიინტა ბაკაუმ წინა ეტაპზე დაამარცხა ლიტვის დრაგუნასი (36:21, 29:28) და მესამე წრეში, 24 და 30 ნოემბერს, შვედურ კრისტიანსტადს ეთამაშება. ბაკაუმ რუმინეთის ჩემპიონატის უკანასკნელ ტურში 24:22 მოუგო კარას სევერინს და 19 ქულით მესამე ადგილზეა (23-23 ქულით ლიდერობენ კონსტანცა და ტურდა). ბაკაუს კარში თევზაძე იდგა, ხოლო ვლადიმერ რუსიამ 1 გოლი გაიტანა. 8 გოლი შეაგდო ირაკლი ჩიქოვანმა ოდორეისთან თამაშში, მაგრამ მისი კლუბი, ტიმიშოარა 25:28 დამარცხდა და 12 ქულით მეშვიდე ადგილზეა. ევროთასებამდე რუმინეთში კიდევ ერთი ტურია, 20-21 ნოემბერს.

რევაზ ჭანტურიამ (ფოტოზე) 4 გოლი გაიტანა რადოვიშის კარში, ხოლო მისმა გუნდმა, ზომიაკ-სტრუმიცამ 36:25 გაიმარჯვა მაკედონიის ჩემპიონატში. სტრუმიცა ფედერაციის თასზე 23 ნოემბერს თამაშობს ორჰუსში, ხოლო 30 ნოემბერს დანიელ მეტოქეს შინ მიიღებს. მაკედონელებიც მეორე წრიდან ჩაერთვნენ შეჯიბრებაში და თელ-ავივის მაკაბი დაამარცხეს - 26:26, 30:23.

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

უმაღლესი ლიგა. კაცები
ქუთაისის სპორტის სასახლე
3 დეკემბერი
BSB ბათუმი 52-30 გორი
ქუთაისი 40-35 პეგასი
4 დეკემბერი
BSB ბათუმი 35-24 პეგასი
ქუთაისი 62-42 გორი
 5 დეკ.
                სხვ        
  ქუთაისი 5 5 0 0 223-161 10  
  BSB ბათუმი 5 4 0 1 188-131 8  
  პეგასი 5     3     0     2     159-153     6    
  იმედი სტუ 5 3 0 2 131-116
6  
  სამტრედია 5 3 0 2 155-169 6  
  სპორტუნი 5     1     0     4     108-137     2    
  გორი 5 1 0 4 150-199 2  
  წყალტუბო 5 0 0 5 111-174 0  

უმაღლესი ლიგა. ქალები
ხელვაჩაური
28 ნოემბერი
სამტრედია 0-10 ყვარელი
აჭარა 29-19 მამული
29 ნოემბერი
სამტრედია 0-10 მამული
აჭარა 26-31 ყვარელი
 29 ნოემ.
      სხვ
  ქარიშხალა 5   5   0   0 141-118 10
  ყვარელი 5   4   0   1 150-109 8
  სამტრედია 5   3   0   2 79-77
6
  აჭარა
5   2   1   2 115-96 5
  ფოთი 5   2   1   2 96-81 5
  მამული 5   2   0   3 112-124 4
  პეგასი 5   1   0   4 106-134 2
  წყალტუბო 5   0   0   5 69-129 0

გოგონები 2004-05
 25 ნოემ.
      სხვ
  სამტრედია 12   12   0   0 301-138 24
  ყვარელი 12   11   0   1 294-168 22
  ტყიბული 12   10   0   2 239-171 20
  მამული
12   8   1   3 254-209 17
  პეგასი 12   8   0   4 252-196 16
  ფოთი 12   6   1   5 195-159 13
  BSG ბათუმი 12   6   1   5 200-201 13
  ქარიშხალა 12   5   1   6 225-223 11
  გორი 12   4   0   8 193-245 8
  წყალტუბო 12   3   0   9 160-235 6
  თელავი 12   2   0   10 191-276 4
  აჭარა 12   1   0   11 105-240 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0
მეორე წრე 2020 წელს

ჭაბუკები 2004-05
7 დეკემბერი. ზესტაფონი
სენაკი - წყალტუბო
ზუგდიდი - აჭარა
ქუთაისი - წყალტუბო
30 ნოემბერი. ზესტაფონი
ტყიბული 5-30 სამტრედია
ფოთი 22-32 აჭარა
ტყიბული 10-48 აჭარა
ზუგდიდი 16-28 სამტრედია
ტყიბული 9-28 ფოთი
ზუგდიდი 10-0 ქუთაისი
 30 ნოემ.
      სხვ  
  აჭარა 6   6   0   0 257-99 12  
  ფოთი 7   6   0   1 177-111 12  
  სამტრედია 7   5   0   2 182-129 10  
  პეგასი 4   4   0   0 93-42 8  
  ზუგდიდი 6   3   0   3 109-73 6  
  ქარიშხალა 4   3   0   1 84-59 6  
  წყალტუბო 5   2   0   3 90-113 4  
  ქუთაისი 6   2   0   4 83-113 4  
  თელავი
4   2   0   2 61-89 4  
  რუსთავი 4   1   0   3 65-79 2  
  სენაკი 6   1   0   5 60-180 2  
  ქარელი 4   0   0   4 57-91 0  
  ტყიბული 7   0   0   7 45-185 0  

გოგონები 2006-07
გაგრძელდება თებერვალში
 17 ნოემ.
სხვ
 ტყიბული
3 3 0 0 38-11 6
  ფოთი 3 3 0 0 37-10 6
  ზუგდიდი 4 3 0 1 22-12 6
  თელავი
2 2 0 0 36-8 4
  აჭარა 4 2 0 2 21-29 4
  პეგასი
3 2 0 1 13-23 4
  გორი 1 1 0 0 11-3 2
  წყალტუბო
4 1 0 3 31-31 2
  ქარიშხალა 2 1 0 1 18-19 2
  BSG ბათუმი
3 1 0 2 9-13 2
  სამტრედია 4 0 1 3 8-33 1
  ქუთაისი 3 0 1 2 7-34 1
  53 სკოლა 2 0 0 2 5-15 0
  მამული 2 0 0 2 4-19 0

ჭაბუკები 2006-07
გაგრძელდება 14 დეკემბერს
 3 ნოემ.
      სხვ  
  ქარიშხალა 3   2   1   0 37-23 5  
  BSB ბათუმი 2   2   0   0 39-12 4  
  პეგასი 3   2   0   1 29-27 4  
  გორი 3   1   1   0 34-30 3  
  სამტრედია
2   1   0   1 27-23 2  
  ყვარელი 3   0   0   3 19-39 0  
  ქუთაისი 2   0   0   2 4-35 0  





ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  popsport  sportal