სიახლეების კალენდარი

იანვარი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე ნახევარფინალური წყვილები ასეთია: ბრაზილია - დანია, სერბეთი - პოლონეთი.

 

ამ ოთხეულიდან მსოფლიო ჩემპიონი მხოლოდ დანია ყოფილა (1997). დანიელები 50-ე წუთისთვის ორი ბურთით აგებდნენ გერმანიასთან და გადამწყვეტი გამოდგა გარემარბ ტრინე იენსენის ზედიზედ გატანილი 4 გოლი. საბოლოოდ - 31:28.

პოლონეთი და ბრაზილია აქამდე არასოდეს მოხვედრილან მსოფლიო ჩემპიონატის ან ოლიმპიადის ოთხეულში. პოლონელებმა მოგებას საფუძველი პირველ ტაიმში ჩაუყარეს, როდესაც 3:5 აგებდნენ და ზედიზედ 7 გოლის შემდეგ 10:5 დაწინაურდნენ. წინა მსოფლიო ჩემპიონატის ვერცხლის პრიზიორებმა, ფრანგებმა რამდენჯერმე დაიყვანეს სხვაობა ერთ ბურთამდე, მაგრამ მეტი ვერ შეძლეს.

ბრაზილია ერთადერთი გუნდია, ვინც ყველა მატჩი მოიგო. ზედიზედ მეშვიდე მოგება ყველაზე ძნელი აღმოჩნდა - ამისათვის 80 წუთი, ანუ ორი დამატებითი დრო გახდა საჭირო. ბრაზილია თავიდან 6:1 დაწინაურდა, მაგრამ ამის შემდეგ თამაში ბოლომდე თანაბარი იყო.

ტურნირს გამოეთხოვა 2011 წლის მსოფლიო და 2012 წლის ოლიმპიური ჩემპიონი, ნორვეგია. ნორვეგიელები დასაწყისში 9:4 უგებდნენ სერბებს, მაგრამ მასპინძლებმა ხანგრძლივი დევნა წამოიწყეს და მეორე ტაიმის შუაში, დრაგანა ცვიიჩის ზედიზედ 2 ზუსტი პენალტის შემდეგ გაათანაბრეს ანგარიში - 21:21. ნორვეგია აქ გატყდა და სანია დამნიანოვიჩმა მალევე დააწინაურა სერბეთი, ვინც უთუოდ ფავორიტი იქნება ნახევარფინალში, პოლონეთის წინააღმდეგ.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

18 დეკემბერი, მეოთხედფინალი

პოლონეთი - საფრანგეთი 22:21

პოლ: კაპსკა (8/23), ვისოკინსკა (4/10) - ვოიტასი 5, სიოდმიაკი 5, ნედვეძი 3, სემენიუკი 3, შვედი 1 (3ბ), კონიუშანეცი 1, კუდლაცი 1 (4პ), იოხიმეკი 1, კულვინსკა 1, ბიზდრა 1, მიგალა, გრჟიბი სტასიაკი

საფ: ლე ინო (6/18), დარლო (4/14) - პინო 5, დემბელე 5, ბოდუენი 4, კამტო-ნჯიტამი 2, სისე 1, აბდურაიმი 1, სინიატე 1, ტუნკარა 1, ლაკრაბერი 1 (6პ), ზაადი, დერუა, გუაორანი

ბრაზილია - უნგრეთი 33:31 (26:26, 29:29)

ბრა: პესოა (10/22), არენჰარტი (9/28) - ნაშიმენტო 10, ამორიმი 6, როდრიგესი 5, როჩა 4, კავალეირო 3, და სილვა 3, პიედადე 1, მოურა 1, ანდრადე

უნგ: ჰერი (11/37), კიში (1/8) - ტომორი 7, გორბიცი 5, ციფრა 5, სუჩანსკი 3, რედეი-შოოში 3, ბულატი 2, მ. კოვაჩიცი 2, ა. კოვაჩიცი 1, ბოდნარი 1, სამორანსკი 1, ტრიშჩუკი 1, სეკერეში, ზაჩიკი,  ვერტენი

დანია - გერმანია 31:28

დან: გრევე (6/23), პოულსენი (2/24) - კრისტიანსენი 7, იენსენი 6, ნორგარდი 4, გრავჰოლტი 4, ფისკერი 4, ჰანსენი 2, ა. იორგენსენი 2, ბურგარდი 1 (4პ, 3ბ), ტორსგარდი 1, ს. იორგენსენი, შუმახერი, ბონდე

გერ: ვოლტერინგი (12/41), კრაუზე (0/2) - მიულერი 12, ლიორპერი 5, ნადგორნაია 4, ცაპფი 2, შტაინბახი 2, ნაიძინავიჩუსი 1, აუგსბურგი 1, ალტჰაუსი 1, გეშკე, ლანგი, ჰუბინგერი, ბაიერი

სერბეთი - ნორვეგია 28:25

სერ: ტომაშევიჩი (14/32), რისოვიჩი (2/9) - დამნიანოვიჩი 8, ცვიიჩი 8, ლეკიჩი 4, კრპეჟი 3, ნისავიჩი 2, ჟივკოვიჩი 2, პოპოვიჩი 1, ერიჩი, რისოვიჩი, რაიოვიჩი, ფილიპოვიჩი,

ნორ: ლუნდე (16/43), სოლბერგი (0/1) - ლოკე 5, ბრეივანგი 4, მორკი 4, სულანდი 4, ჰერემი 2, ჰამერსენგი 2, ბლანკო 2, ალსტადი 1, რიგელჰუტი 1, სოლბერგი, ნოსტვოლდი, მოლიდი, კრისტიანსენი

ნახევარფინალი, 20 დეკემბერი

21:00 ბრაზილია - დანია

23:45 სერბეთი - პოლონეთი

 

მსოფლიო ჩემპიონატზე სერბეთში გამოვლინდა ყველა მეოთხედფინალური წყვილი: ნორვეგია - სერბეთი, ბრაზილია-უნგრეთი, გერმანია - დანია და საფრანგეთი - პოლონეთი.

ორშაბათს 4 მერვედფინალი გაიმართა. უნგრეთმა 28:21 მოუგო ესპანეთს. წარმატებული სერია გააგრძელეს ჯგუფური ტურნირის გამარჯვებულმა გუნდებმა. მეექვსე გამარჯვებები მოიპოვეს მსოფლიო ჩემპიონმა ნორვეგიამ (ჩეხეთთან 31:21) და მომავალი ოლიმპიადის მასპინძელმა ბრაზილიამ (ჰოლანდიასთან 29:23).

ბელგრადში, კომბანკ არენას 25-ათასიან დარბაზში სერბეთმა უმასპინძლა კორეას. სერბები დასრულებამდე 10 წუთით ადრე ხუთი ბურთით იგებდნენ, მაგრამ ჩამოეძინათ და 56-ე წუთზე ანგარიში გათანაბრდა - 25:25. სერბეთი ორჯერ კიდევ გავიდა წინ და კორეამ ორჯერ გაათანაბრა. ბოლოს - დასრულებამდე 12 წამით ადრე რიუმ ანგარიში 27:27 გახადა მაშინ, როცა კორეა რიცხვნაკლული თამაშობდა. დამატებითი დრო თითქოს გარდაუვალი იყო, მაგრამ ზედ ბოლო წამზე, ელენა ერიჩმა თავისი ერთდერთი, მაგრამ გადამწყვეტი გოლი გაიტანა ამ თამაშში - 28:27.

სანუგეშო ტურნირი, ეწ პრეზიდენტის თასი მოიგო ტუნისმა, ვინც მე-17 ადგილისთვის მატჩში ჩინეთი 28:23 დაამარცხა. 18 დეკემბერს მეოთხედფინალების დღეა.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

16 დეკემბერი, მერვედფინალი

უნგრეთი - ესპანეთი 28:21

გორბიჟი 6, ზაჩიკი 5, ბოგნარი 4 - ლოპესი 7, კაბრალი 4, აგილარი 4

ბრაზილია - ჰოლანდია 29:23

როდრიგესი 7, ამორიმი 6, ნასიმენტო 6 - აბინგჰი 7, კროოტი 6, ლუსიანო 4

ნორვეგია - ჩეხეთი 31:21

მორკი 5, ლოკე 5, სოლბერგი (მეკ, 13/25) - ლუზუმოვა 6, ჰრბკოვა 4

სერბეთი - კორეა 28:27

ლეკიჩი 8, პოპოვიჩი 6, დამნიანოვიჩი 6 - იუნი 8, ვოო 6, რიუ 4, ჩოი 4

მეოთხედფინალი, 18 დეკემბერი

20:30 ბრაზილია - უნგრეთი

20:30 საფრანგეთი - პოლონეთი

23:15 გერმანია - დანია

23:15 ნორვეგია - სერბეთი

პრეზიდენტის თასი

მატჩი 17 ადგილისთვის

ტუნისი - ჩინეთი 28:23

19 ადგილისთვის

არგენტინა - დრ კონგო 31:19

21 ადგილისთვის

პარაგვაი - ალჟირი 29:19

23 ადგილისთვის

დომინიკელთა რესპუბლიკა - ავსტრალია 27:26

 

საქართველოს ჩემპიონატის ლიდერებმა, ტექნიკურმა უნივერსიტეტმა და ბათუმმა იოლი გამარჯვებები მოიპოვეს და ხუთშაბათს ერთმანეთში გაარკვევენ ურთიერთობას.

სტუ-მ დაამარცხა ქუთაისი 31:14, ხოლო ბათუმმა - იმედი - 46:22. გაცილებით უფრო საინტერესო გამოდგა ორი სხვა შეხვედრა.

თელავმა დიდი ბრძოლა გაუმართა სამტრედიას, ვისაც აკლდა ორი ლიდერი, წითელიშვილი და ნიკურაძე. დასრულებამდე ათიოდ წუთით ადრე სამტრედია 29:25 იგებდა, მაგრამ ბოლო წუთზე ვითარება უკიდურესად დაიძაბა. გიორგი კობახიძის ზედიზედ სამი ზუსტი შვიდმეტრიანის შემდეგ ანგარიში 33:32 გახდა. ბოლო წამებზე ბურთი ანდრო ანდრიაშვილმა მიიღო და გაიტანა კიდეც, მაგრამ ზედ ტყორცნის დროს სირენის ხმა გაისმა. ბურთი არ ჩაითვალა, სამტრედიამ მოიგო.

ბიჭების ოლიმპიურმა ნაკრებმა პირველი თამაში მოიგო თავისზე ორი წლით უფროს პეგასის ჭაბუკებთან. პეგასი ახალგაზრდული შემადგენლობით თამაშობდა და 28:33 დამარცხდა.

ხვალ ტური დასრულდება ლიდერთა მატჩით - 17 საათზე სპორტკომპლექს არენაში ითამაშებენ სტუ და ბათუმი. ამის შემდეგ საქართველოს ჩემპიონატზე შესვენება გამოცხადდება.

ეროვნული ჩემპიონატი

მეორე წრის პირველი ტური, 16-19 დეკემბერი, თბილისი

18 დეკემბერი

ბათუმი - იმედი 46:22

ბათუმი: სამყურაშვილი - გამზარდია 19, ხუნჯუა 8, ჭელიძე 4, წივწივაძე 3, ქარდავა 3, ი. ნარსია 2, ვინოგრადსკი 2, უ. მაისურაძე 1, ჯორბენაძე 1, ქავთარაძე 1, წიტაიშვილი 1, ჭანტურია 1, გოგიჩაიშვილი

იმედი: მღებრიშვილი, ლორია - გიორგაძე 5, ბეჟანიშვილი 4, ჩიკვილაძე 3, გ. ხანდოლიშვილი 3, მძელური 2, თაბაგარი 2, ჩაკვეტაძე 2, ალანია 1, იობაშვილი, აბაშიძე, ი. კალანდაძე, გოთოშია

სტუ - ქუთაისი 31:14

სტუ: ცერცვაძე, ანდრიაძე, ხიდეშელი - ამირანაშვილი 7, სურმავა 5, ორჯონიკიძე 5, სიმონია 4, გოგალაძე 3, აბრამიშვილი 2, გრიშიკაშვილი 2, ლ. არსენაშვილი 1, სტურუა 1, გოგოლაძე 1, ბერძენიშვილი

ქუთაისი: გულეიშვილი, შეყრილაძე - მათნაძე 5, ახალაძე 3, ჩიხლაძე 2, ჯუღელი 2, ბახტურიძე 1, მერკვილაძე 1, ლომიძე 1, ტარუაშვილი, ახალბედაშვილი, ძნელაძე

სამტრედია - თელავი 33:32

სამტრედია: ხონელიძე - ხაჟომია 10, თევზაძე 6, გაგლოშვილი 5, ავალიანი 5, ზურაბიანი 4, ცხვარაძე 2, ხვიჩია 1, ელგანდაშვილი, ჟვანია, ღაღანიძე, ბოცვაძე

თელავი: ა. სამიტაშვილი - კობახიძე 12, გ. სვიმონიშვილი 9, ჯ. ნიკურაძე 5, გიორგელაშვილი 4, ანდრიაშვილი 1, იაგორაშვილი 1, გიგაური, ი. სამიტაშვილი, მღებრიშვილი, ცისკარიშვილი, ნ. სვიმონიშვილი დიდებაშვილი

ჭაბუკთა ნაკრები - პეგასი 33:28

ჭაბუკები: ს. ხანდოლიშვილი, ვათიაშვილი, - კბილაშვილი 8, დანელიშვილი 5, ბაინაზაშვილი 5, ე. არსენაშვილი 4, ჰუსეინოვი 4, რუსტამოვი 3, ბიბილეიშვილი 2, ნ. მაისურაძე 1, გაწერელია 1, ფერაძე, მამულაშვილი, გოგავა, იობაშვილი

პეგასი: ცინცაძე - ა. ცხვარაშვილი 8, აბჟანდაძე 7, დიხამინჯია 6, ბაძაღუა 3, კოხრეიძე 3, დემეტრაშვილი 1, ცუხიშვილი

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------10-10-0-0-341-218-20
ბათუმი---------10--9-0-1-421-302-18
სამტრედია-----10--6-0-4-358-340-12
იმედი-----------10--5-0-5-296-335-10
პეგასი-----------10--3-2-5-310-334--8
ქუთაისი--------10--2-1-7-282-372--5
ჭაბუკები--------10--1-2-7-282-348--4

თელავი---------10--1-1-8-265-306--3

19 დეკემბერი

14:00 არენა 1 იმედი - ქუთაისი

15:30 არენა 1 პეგასი - სამტრედია

16:00 არენა 2 თელავი - ჭაბუკთა ნაკრები

17:00 არენა 1 ბათუმი - სტუ

 

თამაშების პირდაპირი სტრიმინგი ეწყობა ფედერაციის ვებგვერდსა http://geohandball.ge/ და მაივიდეოზე: http://www.myvideo.ge/live/geohandball2012

ბომბარდირები: უჩა გამზარდია (ბათუმი) 92, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია) 76, ლექსო წითელიშვილი (სამტრედია) – 75, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 73, გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 72, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 71, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 66, ირაკლი კბილაშვილი (ნაკრები) 65

 

ზურაბ გენგიურის ფოტო: ჩემპიონატის საუკეთესო ბომბარდირი უჩა გამზარდია (10)

 

სპორტკომპლექს არენაში დაიწყო საქართველოს ჩემპიონატის მეორე წრე ხელბურთში.

 

ლიდერმა, ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდმა დაამარცხა მესამე ადგილზე მყოფი სამტრედია - 42:31. სამტრედიამ პირველ ტაიმში ბრძოლა გამართა და თავიდანვე 4:0 დაწინაურდა. ქვეყნის ჩემპიონმა პირველი გოლი მხოლოდ მე-7 წუთზე გაიტანა. მეკარე ალექსანდრე ხონელიძის, ლექსო წითელიშვილისა და ჯაბა ხაჟომიას კარგი თამაშის წყალობით სამტრედიელები კარგა ხანს ლიდერობდნენ და მხოლოდ ტაიმის მიწურულს გავიდა წინ სტუ - 18:16. შესვენების შემდეგ ფავორიტმა უპირატესობა ნელ-ნელა გაზარდა, 13 გოლი გაიტანა თემურ ორჯონიკიძემ.

ლიდერის მდევარმა, ბათუმმა 39:30 დაამარცხა თელავის გუნდი, ხოლო ეროვნული ნაკრების წევრმა უჩა გამზარდიამ 10 გოლი გაიტანა. სხვაობა სტუ-სა და ბათუმს შორის ისევ 2 ქულაა.

ჭაბუკთა ნაკრების საბაზო გუნდმა, პეგასმა 33:23 დაამარცხა ქუთაისი. 1998-99 წელში დაბადებულთა ნაკრებმა იმედთან ტაიმი 15:21 წააგო, შესვენების შემდეგ კი ანგარიში გაათანაბრა, მაგრამ ბოლოში ძალა აღარ ეყო - 33:42. ხვალ მორიგი 4 მატჩია.

თამაშების პირდაპირი სტრიმინგი ეწყობა ფედერაციის ვებგვერდსა http://geohandball.ge/ და მაივიდეოზე: http://www.myvideo.ge/live/geohandball2012

ეროვნული ჩემპიონატი

მეორე წრის პირველი ტური, 16-19 დეკემბერი, თბილისი

16 დეკემბერი

ჭაბუკთა ნაკრები - იმედი 33:42

ჭაბუკები: ს. ხანდოლიშვილი, ვათიაშვილი - კბილაშვილი 9, დანელიშვილი 7, ჰუსეინოვი 5, რუსტამოვი 4, ე. არსენაშვილი 3, ფერაძე 2, ნ. მაისურაძე 2, ბაინაზაშვილი 1, მამულაშვილი, ბიბილეიშვილი, გოგავა, იობაშვილი, გაწერელია, დოლმაზაშვილი

იმედი: მღებრიშვილი, ლორია - იობაშვილი 10, ბეჟანიშვილი 6, ალანია 6, აბაშიძე 5, გიორგაძე 4, მძელური 4, თაბაგარი 2, ი. კალანდაძე 2, ჩიკვილაძე 1, მაჭარაშვილი 1, ჯმუხაძე 1, გოთოშია, გ. ჩაკვეტაძე, ხანდოლიშვილი

ბათუმი - თელავი 39:30

ბათუმი: სამყურაშვილი - გამზარდია 10, ყაველაშვილი 8, წივწივაძე 5, უ. მაისურაძე 5, ჯორბენაძე 3, ჭელიძე 3, ქარდავა 2, ხუნჯუა 2, ვინოგრადსკი 1, ი. ნარსია, გოგიჩაიშვილი, ქავთარაძე, წიტაიშვილი, ჭანტურია

თელავი: ა. სამიტაშვილი, ლილუაშვილი - გიორგელაშვილი 8, გ. სვიმონიშვილი 7, ანდრიაშვილი 7, კობახიძე 4, გიგაური 2, ნ. სვიმონიშვილი 1, ჯ. ნიკურაძე 1, ი. სამიტაშვილი ,  ცისკარიშვილი, დიდებაშვილი, იაგორაშვილი, მღებრიშვილი

ქუთაისი - პეგასი 23:33

ქუთაისი: გულეიშვილი, შეყრილაძე - გ. კვერნაძე 8, ახალაძე 5, ტარუაშვილი 4, ჯუღელი 3, ახალბედაშვილი 2, ძნელაძე 1, ჩიხლაძე, ლომიძე, მათნაძე, მამასახლისი, ბახტურიძე, მერკვილაძე, ბოყოჩაძე

პეგასი: ცინცაძე, დ. ნარსია - დიხამინჯია 8, ა. ცხვარაშვილი 5, ბაძაღუა 4, ოსიყმაშვილი 4, აბჟანდაძე 3, დემეტრაშვილი 2, ლობჟანიძე 2, ტ. კალანდაძე 2, კოხრეიძე 1, ცუხიშვილი 1, ი. ცხვარაშვილი 1, აბჟანდაძე, ნატროშვილი, გელაშვილი, ქუთათელაძე

სამტრედია - სტუ 31:42

სამტრედია: ხონელიძე, გაგუა - წითელიშვილი 9, გ. ნიკურაძე 5, ხაჟომია 4, თევზაძე 4, ხვიჩია 2, ცხვარაძე 2, ზურაბიანი 2, ელგანდაშვილი 1, ჟვანია 1, ავალიანი 1, გაგლოშვილი, ღაღანიძე, ბოცვაძე

სტუ: ცერცვაძე, ანდრიაძე, ხიდეშელი - ორჯონიკიძე 13, გვაზავა 7, გოგოლაძე 6, სიმონია 5, აბრამიშვილი 4, სურმავა 3, ბერძენიშვილი 2, გოგალაძე 1, ლ. არსენაშვილი 1, ამირანაშვილი, გრიშიკაშვილი, სტურუა

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------8-8-0-0-278-191-16
ბათუმი---------8-7-0-1-331-243-14
სამტრედია-----8-5-0-3-288-268-10
პეგასი-----------8-3-2-3-245-257-8
იმედი-----------8-4-0-4-234-252-8
ქუთაისი--------8-2-1-5-245-296-5
ჭაბუკები--------8-0-2-6-236-288-2
თელავი---------8-0-1-7-188-250-1

17 დეკემბერი

14:00, არენა 1 თელავი - ქუთაისი

15:30 არენა 1 იმედი - სამტრედია

16:00 არენა 2 პეგასი - ბათუმი

17:00 არენა 1 სტუ - ჭაბუკთა ნაკრები

ბომბარდირები: გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 69, ლექსო წითელიშვილი (სამტრედია) – 66, უჩა გამზარდია (ბათუმი) 65, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია)59, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 58, ირაკლი კბილაშვილი (ნაკრები) 56, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 55, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 54

 

საქართველოს ჩემპიონატზე დღეს ორი მოულოდნელი შედეგი აღინიშნა. თელავმა დაამარცხა ქუთაისი 45:23, ხოლო იმედმა - სამტრედია - 40:37.

 

თელავის გუნდმა პირველი გამარჯვება მოიპოვა წლევანდელ ჩემპიონატში, ხოლო იმედი ქულებით დაეწია მესამე ადგილზე მყოფ სამტრედიას. მესამე ადგილისთვის ბრძოლაში უთუოდ პეგასიც ჩაერთვება, ხოლო პირველისთვის სარშანდელი ჩემპიონი და ვიცე-ჩემპიონი, სტუ და ბათუმი იბრძოლებენ.

ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდმა დღეს ბიჭების ოლიმპიური ნაკრები დაამარცხა - 32:13, ხოლო ბათუმმა - პეგასი, 44:37. პეგასმა საკმაო წინააღმდეგობა გასწია და მეტოქე 6 ბურთიზე მეტით წინ არ გაუშვია, თუმცა, უფრო დაახლოებაც ვერ მოახერხა.

ხვალ სპორტკომპლექს არენაში მორიგი ოთხი მატჩია, ხოლო ხუთშაბათს ტური დასრულდება ორი ძალიან საინტერესო თამაშით - პეგასი-სამტრედია და ბათუმი-სტუ.

ეროვნული ჩემპიონატი

მეორე წრის პირველი ტური, 16-19 დეკემბერი, თბილისი

17 დეკემბერი

თელავი - ქუთაისი 45:23

თელავი: ა. სამიტაშვილი, ლილუაშვილი - გიორგელაშვილი 13, კობახიძე 8, გ. სვიმონიშვილი 6, ანდრიაშვილი 4, ი. სამიტაშვილი 4, გიგაური 4, მღებრიშვილი 2, ჯ. ნიკურაძე 2, ცისკარიშვილი 2,

ნ. სვიმონიშვილი დიდებაშვილი, იაგორაშვილი

ქუთაისი: გულეიშვილი, შეყრილაძე - ბოყოჩაძე 6, მათნაძე 5, გ. კვერნაძე 3, ტარუაშვილი 3, ბახტურიძე 2, ჯუღელი 2, ჩიხლაძე 1, ახალაძე 1, ლომიძე, მერკვილაძე, ახალბედაშვილი, ძნელაძე

პეგასი - ბათუმი 37:44

პეგასი: დ. ნარსია - ა. ცხვარაშვილი 10, ოსიყმაშვილი 7, აბჟანდაძე 6, დიხამინჯია 4, გელაშვილი 4, ტ. კალანდაძე 3, ცუხიშვილი 1, კოხრეიძე 1, ქუთათელაძე 1, დემეტრაშვილი, ნატროშვილი

ბათუმი: სამყურაშვილი - ჯორბენაძე 12, გამზარდია 8, უ. მაისურაძე 7, ყაველაშვილი 6, ხუნჯუა 6, წივწივაძე 4, ქარდავა 1, ჭელიძე, ვინოგრადსკი, ი. ნარსია, გოგიჩაიშვილი, ქავთარაძე, წიტაიშვილი, ჭანტურია

იმედი - სამტრედია 40:37

იმედი: მღებრიშვილი, ლორია - იობაშვილი 12, ბეჟანიშვილი 9, აბაშიძე 8, ალანია 5, გიორგაძე 5, ჩიკვილაძე 1, მძელური, თაბაგარი, ი. კალანდაძე, მაჭარაშვილი, ჯმუხაძე, გოთოშია, ჩაკვეტაძე, გ. ხანდოლიშვილი

სამტრედია: ხონელიძე, კიკნაძე - თევზაძე 11, წითელიშვილი 9, ხაჟომია 6, გ. ნიკურაძე 5, გაგლოშვილი 3, ჟვანია 3, ხვიჩია, ცხვარაძე, ზურაბიანი, ელგანდაშვილი, ავალიანი, ღაღანიძე, ბოცვაძე

სტუ - ჭაბუკთა ნაკრები 32:13

სტუ: ცერცვაძე, ანდრიაძე, ხიდეშელი - ორჯონიკიძე 8, სიმონია 7, აბრამიშვილი 4, ლ. არსენაშვილი 3, ამირანაშვილი 3, სურმავა 2, სტურუა 2, გოგალაძე 2, გრიშიკაშვილი 1, გოგოლაძე, ბერძენიშვილი

ჭაბუკები: ვათიაშვილი, ს. ხანდოლიშვილი - დანელიშვილი 3, ჰუსეინოვი 3, რუსტამოვი 2, კბილაშვილი 1, ე. არსენაშვილი 1, ნ. მაისურაძე 1, იობაშვილი 1, გაწერელია 1, ბაინაზაშვილი, ფერაძე, მამულაშვილი, ბიბილეიშვილი, გოგავა

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------9-9-0-0-310-204-18
ბათუმი---------9-8-0-1-375-280-16
სამტრედია-----9-5-0-4-325-308-10
იმედი-----------9-5-0-4-274-289-10
პეგასი-----------9-3-2-4-282-301-8
ქუთაისი--------9-2-1-6-268-341-5
თელავი---------9-1-1-7-233-273-3

ჭაბუკები--------9-0-2-7-249-320-2

18 დეკემბერი

14:00, არენა 1 იმედი - ბათუმი

15:30 არენა 1 თელავი - სამტრედია

16:00 არენა 2 ქუთაისი - სტუ

17:00 არენა 1 ჭაბუკთა ნაკრები - პეგასი

ბომბარდირები: ლექსო წითელიშვილი (სამტრედია) – 75, უჩა გამზარდია (ბათუმი) 73, გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 72, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია) 70, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 70, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 66, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 65

ზურაბ გენგიურის ფოტო: იმედი-სამტრედია. ლექსო წითელიშვილი და რობერტ ბეჟანიშვილი (ბურთით)

 

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე სერბეთში ორი მეოთხედფინალური წყვილი უკვე გამოვლინდა - გერმანია - დანია და საფრანგეთი - პოლონეთი. ორშაბათს კიდევ 4 მერვედფინალია.

 

ანგოლა პირველ ტაიმში 6:4 უგებდა გერმანიას, მაგრამ ევროპელებმა ნელნელა გარდატეხეს თამაში. ტაიმი 13:10 მოიგო გერმანიამ, ხოლო გადამწყვეტი გამოდგა მეორე ნახევრის დასაწყისი, რომელიც გერმანიამ 4:1 მოიგო და 17:11 დაწინაურდა. ამის შემდეგ ყველაფერი ცხადი გახდა, გერმანიამ ზედიზედ მექვსე მატჩი მოიგო ტურნირზე.

საფრანგეთი კარგახანს ვერაფერს უხერებდა იაპონელთა აქტიურ დაცვას (ექვსნი ცხრამეტრიან ხაზზე). 41-ე წუთზე აზიელები 17:15 უგებდნენ 2003 წლის მსოფლიო ჩემპიონს. ზუსტად ამ დროს მოედანზე გამოვიდა ფრანგების მეკარე ამანდინ ლე ინო, რომელმაც 17 წუთის განმავლობაში გოლი არ გაუშვა - ფრანგებმა ამ მონაკვეთში 10 უპასუხო გოლი გაიტანეს და საბოლოოდ დამაჯერებლად მოიგეს - 27:19.

რუმინეთი თითქმის მთელი თამაში დამაჯერებლად უგებდა პოლონეთს. მეორე ტაიმში სხვაობა 3-4 ბურთი იყო, მაგრამ 48-ე წუთიდან პოლონელებმა სპურტი წამოიწყეს - ზედიზედ 6 გატანილი გოლის შემდეგ მეტოქე გატყდა და პოლონეთმა 31:29 მოიგო.

ევროპის შარშანდელი ჩემპიონის, მონტენეგროსა და დანიის მატჩში ბრძოლა ბოლო წამამდე იყო. მონტენეგრომ მოიგო პირველი ტაიმი - 12:11, მაგრამ მეორეში უკვე დანია დაწინაურდა. ბოლო წუთებში ლუიზ ბურგორდმა ორჯერ გაიყვანა წინ დანია, მაგრამ სირენამდე 14 წამით ადრე ძელს გაარტყა ბურთი და მონტენეგროს ბოლო შანსი მიეცა. მათმა ლიდერმა კატარინა ბულატოვიჩმა ზედ ბოლო წამზე ესროლა და გაიტანა, მაგრამ გოლამდე დრო ამოიწურა და დანიამ 22:21 მოიგო.

ორშაბათს დანარჩენი ოთხი მეოთხედფინალისტიც გამოვლინდება.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

15 დეკემბერი, მერვედფინალი:

გერმანია - ანგოლა 29:21

შტაინბახი 6, მიულერი 5, გეშკე 4 - კიალა 8, გიალო 4

საფრანგეთი - იაპონია 27:19

კამტო-ნჯიტამი 5, პინო 4, ზაადი 4 - ფუძიი 5, არიჰამა 5

პოლონეთი - რუმინეთი 31:29

ვოიტასი 9, გრჟიბი 7, კულვინსკა 6 - ნიაგუ 10, ბრადიანუ 6

დანია - მონტენეგრო 22:21

ბურგორდი 6, ნორგორდი 5 - კ. ბულატოვიჩი 7, კნეზევიჩი 4

16 დეკემბერი

20:30 უნგრეთი - ესპანეთი

21:00 ბრაზილია - ჰოლანდია

23:15 ნორვეგია - ჩეხეთი

23:45 კორეა - სერბეთი

პრეზიდენტის თასი. 17-20 ადგილები

პარაგვაი - ავსტრალია 18:18, პ 5:3

ალჟირი - დომინიკელთა რესპუბლიკა 29:24

21-24 ადგილები

ჩინეთი - დრ კონგო 23:22

ტუნისი - არგენტინა 27:21

 

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო
საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

უმაღლესი ლიგა. კაცები
 18 დეკ.
                სხვ        
  ქუთაისი 7
6
0 1 301-220 12
 
  BSB ბათუმი 7
6
0 1 261-185 12
 
  პეგასი 7     5     0     2     225-203     10    
  იმედი სტუ 7 4 0 3 196-182
8  
  გორი 7 3 0 4 219-264 6  
  სამტრედია 7 3 0 4 218-246 6  
  სპორტუნი 7     1     0     6     211-262     2    
  წყალტუბო 7 0 0 7 163-232 0  

უმაღლესი ლიგა. ქალები
გაგრძელდება იანვარში
 29 ნოემ.
      სხვ
  ქარიშხალა 5   5   0   0 141-118 10
  ყვარელი 5   4   0   1 150-109 8
  სამტრედია 5   3   0   2 79-77
6
  აჭარა
5   2   1   2 115-96 5
  ფოთი 5   2   1   2 96-81 5
  მამული 5   2   0   3 112-124 4
  პეგასი 5   1   0   4 106-134 2
  წყალტუბო 5   0   0   5 69-129 0

გოგონები 2004-05
 25 ნოემ.
      სხვ
  სამტრედია 12   12   0   0 301-138 24
  ყვარელი 12   11   0   1 294-168 22
  ტყიბული 12   10   0   2 239-171 20
  მამული
12   8   1   3 254-209 17
  პეგასი 12   8   0   4 252-196 16
  ფოთი 12   6   1   5 195-159 13
  BSG ბათუმი 12   6   1   5 200-201 13
  ქარიშხალა 12   5   1   6 225-223 11
  გორი 12   4   0   8 193-245 8
  წყალტუბო 12   3   0   9 160-235 6
  თელავი 12   2   0   10 191-276 4
  აჭარა 12   1   0   11 105-240 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0
მეორე წრე 2020 წელს

ჭაბუკები 2004-05
გაგრძელდება 2020 წელს
 8 დეკ.
      სხვ  
  აჭარა 7   7   0   0 304-115 14  
  ფოთი 7   6   0   1 177-111 12  
  სამტრედია 7   5   0   2 182-129 10  
  პეგასი 4   4   0   0 93-42 8  
  წყალტუბო 7   4   0   3 154-149 8  
  ქარიშხალა 4   3   0   1 84-59 6  
  ზუგდიდი 7   3   0   4 125-120 6  
  თელავი
4   2   0   2 61-89 4  
  ქუთაისი 7   2   0   5 102-140 4  
  რუსთავი 4   1   0   3 65-79 2  
  სენაკი 7   1   0   6 77-217 2  
  ქარელი 4   0   0   4 57-91 0  
  ტყიბული 7   0   0   7 45-185 0  

გოგონები 2006-07
გაგრძელდება თებერვალში
 17 ნოემ.
სხვ
 ტყიბული
3 3 0 0 38-11 6
  ფოთი 3 3 0 0 37-10 6
  ზუგდიდი 4 3 0 1 22-12 6
  თელავი
2 2 0 0 36-8 4
  აჭარა 4 2 0 2 21-29 4
  პეგასი
3 2 0 1 13-23 4
  გორი 1 1 0 0 11-3 2
  წყალტუბო
4 1 0 3 31-31 2
  ქარიშხალა 2 1 0 1 18-19 2
  BSG ბათუმი
3 1 0 2 9-13 2
  სამტრედია 4 0 1 3 8-33 1
  ქუთაისი 3 0 1 2 7-34 1
  53 სკოლა 2 0 0 2 5-15 0
  მამული 2 0 0 2 4-19 0

ჭაბუკები 2006-07
გაგრძელდება 2020 წელს
 3 ნოემ.
      სხვ  
  ქარიშხალა 3   2   1   0 37-23 5  
  BSB ბათუმი 2   2   0   0 39-12 4  
  პეგასი 3   2   0   1 29-27 4  
  გორი 3   1   1   0 34-30 3  
  სამტრედია
2   1   0   1 27-23 2  
  ყვარელი 3   0   0   3 19-39 0  
  ქუთაისი 2   0   0   2 4-35 0  





ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  popsport  sportal