სიახლეების კალენდარი

ოქტომბერი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2
ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა

მთავარი

გრძელდება საქართველოს ასაკობრივი ჩემპიონატები, ხოლო 15 ოქტომბრიდან მზადებას იწყებს ეროვნული ნაკრები.

 

ამავე დღეს იწყება ორი ასაკობრივი ტურნირი. სენაკში ითამაშებს 1998-99 წლებში დაბადებული ბიჭების დასავლეთი ზონა. მონაწილეობს 6 გუნდი: ქუთაისი, ბათუმი, სამტრედია, წყალტუბო, ფოთი და ზუგდიდი.

 

ყვარელში იკრიბებიან 2000-01 წლებში დაბადებული ბიჭები, აღმოსავლეთის ჯგუფი: ყვარელი, თელავი, გორი და რუსთავი.

 

წინა კვირაში თელავში დასრულდა 1998-99-წლიანი ბიჭების აღმოსავლეთი ზონა, ოღონდ ერთი, თელავისა და ყვარლის გუნდების მატჩი გადაიდო. აქ ლიდერობს თელავი 8 ქულით (თამაში მარაგში), 8 ქულა აქვს გორს, 6  - ყვარელს, 4 - რუსთავს, 2 - ლაგოდეხს, 0 - ახაშენის ვაზს.

 

15 ოქტომბრიდან მსოფლიო ჩემპიონატისთვის მზადებას იწყებს კაცების ეროვნული ნაკრები, რომელიც 30 ოქტომბერს ლიტვაში თამაშობს, ხოლო 3 ნოემბერს ფინეთს მასპინძლობს. მეოთხე მონაწილეა თურქეთი. ჯგუფის გამარჯვებული გავა პლეიოფში, სადაც 2014 წლის ივნისში მსოფლიო ჩემპიონატის საგზურისთვის ითამაშებს.

 

ნაკრებს ჯერჯერობით ირაკლი კეკელიძე და ბექარ ორჯონიკიძე ავარჯიშებენ, მათ განკარგულებაში კი საქართველოს ჩემპიონატში მოთამაშე ხელბურთელები არიან. მთავარი მწვრთნელი ჯორჯე რასიჩი თბილისში 18 ოქტომბერს ჩამოვა. 20 ოქტომბრიდან გუნდს ლეგიონერები - შოთა თევზაძე, რევაზ ჭანტურია, სერგო დათუკაშვილი, ვლადიმერ რუსია და ირაკლი ჩიქოვანი შეუერთდებიან. 25 ოქტომბერს ნაკრები მიემგზავრება უკრაინაში, სადაც ლიტვაში თამაშამდე ორი საკონტროლო მატჩია დაგეგმილი.

 

საქართველოს ნაკრების კანდიდატები: შოთა თევზაძე, გიგა ტორონჯაძე - ილია გოგოლაძე, ზურაბ აბრამიშვილი, რევაზ ჭანტურია, ოთარ ამირანაშვილი, რატი მსხვილიძე, სერგო დათუკაშვილი, ვლადიმერ რუსია, ირაკლი ჩიქოვანი, ლევან ბერძენიშვილი, თეიმურაზ ორჯონიკიძე, აკაკი ტალახაძე, უჩა გამზარდია, ზურაბ სიმონია, უჩა მაისურაძე, გიორგი გვაზავა.

 

მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირი. ევროპის პირველი ეტაპი

 

1 ჯგუფი: ლიტვა, თურქეთი, საქართველო, ფინეთი

30 ოქტომბერი: ლიტვა - საქართველო, ფინეთი - თურქეთი

3 ნოემბერი: თურქეთი - ლიტვა, საქართველო-ფინეთი

2 იანვარი: ფინეთი - ლიტვა, თურქეთი - საქართველო

4-5 იანვარი: ლიტვა - ფინეთი, საქართველო - თურქეთი

8-9 იანვარი: საქართველო - ლიტვა, თურქეთი - ფინეთი

11-12 იანვარი: ლიტვა - თურქეთი, ფინეთი - საქართველო

 

2 ჯგუფი: სლოვაკეთი, რუმინეთი, კვიპროსი, იტალია

3 ჯგუფი: სლოვენია, უკრაინა, შვეიცარია, ლუქსემბურგი

4 ჯგუფი: ჰოლანდია, ისრაელი, საბერძნეთი, ბელგია

5 ჯგუფი: პორტუგალია, ბოსნია, ლატვია, ესტონეთი

 

ჯგუფების გამარჯვებულები გავლენ ევროპის ზონის პლეიოფში, სადაც 5 გუნდს დაემატება კიდევ 13 ევროპული ნაკრები. 18 გუნდი დაწყვილდება და მსოფლიო ჩემპიონატის 9 მონაწილეს გამოავლენს. ორმატჩიანი პლეიოფი, შინ და სტუმრად სისტემით, 2014 წლის ივნისში გაიმართება.

 

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015 წლის იანვარში, 24 გუნდის მონაწილეობით, იმართება ყატარში. მასპინძელი, ყატარი და მსოფლიო ჩემპიონი ესპანეთი ტურნირში შერჩევის გარეშე იასპარეზებენ. ევროპას, ესპანეთის გარდა, 12 ადგილი აქვს გამოყოფილი.

 

3 საგზურს მიიღებს ევროპის 2014 წლის ჩემპიონატის სამი საუკეთესო გუნდი (მონაწილეობენ - ესპანეთი, დანია, ჩეხეთი, მაკედონია, ავსტრია, ისლანდია, უნგრეთი, ნორვეგია, სერბეთი, საფრანგეთი, პოლონეთი, რუსეთი, ხორვატია, შვედეთი, ბელარუსი, მონტენეგრო). დანარჩენი 12 მონაწილე ქვეყანა გადავა მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში. მათ დაემატება გერმანია და პირველი ეტაპის 5 გამარჯვებული.

 

 

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები 1998-99

 

აღმოსავლეთი (თელავი 8 ქულა - თამაში მარაგში, გორი 8, ყვარელი 6 - თამაში მარაგში, რუსთავი 4, ლაგოდეხი 2, ახაშენი 0)

 

თბილისი (ქარიშხალა 9 ქულა, პეგასი 9, მამული 6, იმედი 4, შევარდენი 2, ქარელი 0)

 

დასავლეთი (ქუთაისი, ფოთი, წყალტუბო, ბათუმი, სამტრედია, ზუგდიდი) - 1 ტური 15-19 ოქტომბერს სენაკში.

 

ორწრიანი ტურნირის შემდეგ მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო 4 ადგილი

 

ბიჭები 2000-01. დასავლეთი (ქუთაისი 8 ქულა, სამტრედია 5, ბათუმი 4, ფოთი 3, ზუგდიდი 0). აღმოსავლეთი (თელავი, ყვარელი, გორი, რუსთავი) – ტური 15-17 ოქტომბერს ყვარელში. თბილისი (ქარიშხალა, პეგასი, იმედი) – ტური 24-27 ოქტომბერს, თბილისში. ჩემპიონი გამოვლინდება ორწრიან ტურნირში

 

გოგონები, 1998-99. აღმოსავლეთი (მამული 7 ქულა, ყვარელი 7, პეგასი 4, იმედი 2, ქარიშხალა 0) დასავლეთი: (ფოთი 2, წყალტუბო 0, ზუგდიდსა და ბათუმს ჯერ არ უთამაშიათ). საერთო ტური - 1-6 ნოემბერს, თბილისში. ჩემპიონი გამოვლინდება ორწრიან ტურნირში.

 

გოგონები, 2000-01. ფოთი, ზუგდიდი, მამული, ქარიშხალა, ყვარელი - ტური 12-16 ნოემბერს, თბილისში. ჩემპიონი გამოვლინდება ორწრიან ტურნირში

 

შაბათს 4–4 მატჩი გაიმართა ჩემპიონთა ლიგის ქალთა და ვაჟთა ტურნირებზე.

ქალებში მეორე მატჩიც დამაჯერებლად მოიგო მოქმედმა ჩემპიონმა, უნგრულმა დიორი ეტომ – რუმინეთში, ბაია მარესთან – 33:21.

კაცთა ტურნირზე წინა სეზონის ფინალისტმა ბარსელონამ შინ გაანადგურა მაკედონიის მეტალურგი – 35:17. კატალონიელთა რიგებში საუკეთესო იყო მაკედონიელი კირილ ლაზაროვი, ვინც თანამემამულეებს 9 გოლი გაუტანა. 7 შეაგდო ფრანგმა ნიკოლა კარაბატიჩმა (ფოტოზე), ვინც ბარსას მე–8000 გოლი გაიტანა ევროთასებზე. არ უთამაშია ბარსელონას კიდე ერთ ლიდერს, ბელარუს სიარჰეი რუტენკას.

ჩემპიონთა თასის მფლობელი ჰამბურგი კვირას ეთამაშება დანიურ ოლბორგს.

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

3 ტური. 10-13 ოქტომბერი

A ჯგუფი

10 ოქტ: ვესპრემი (უნგ) – მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) 44:27

12 ოქტ: სტ. პეტერბურგი (რუს) – ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) 24:35

12 ოქტ: ცელიე ლაშკო (სლნ) – რეინ–ნეკარი (გერ) 25:28

ვესპრემი 6 ქულა, ზაგრები 4, რეინ–ნეკარი 3, ზაპოროჟიე 3 / ცელიე 2, სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

12 ოქტ: პორტუ (პორ) – კილი (გერ) 27:31

13 ოქტ, 19:00 დიუნკერკი (საფ) – კოლდინგი (დან)

13 ოქტ, 21:30 ვისლა პლოცკი (პოლ) – ტარგი კილცე (პოლ)

კილი 6, კილცე 4, ვისლა, კოლდინგი 2 / დიუნკერკი, პორტუ 0

C ჯგუფი

10 ოქტ: დინამო მინსკი (ბლრ) – ვაკერ თიუნი (შვც) 27:20

12 ოქტ: ბარსელონა (ესპ) – მეტალურგ სკოპიე (მკდ) 35:17

13 ოქტ, 21:00 ვარდარ სკოპიე (მკდ) – პსჟ (საფ)

ბარსელონა 5, დინამო, მეტალურგი 4, პსჟ 2 / ვარდარი 1, თიუნი 0

D ჯგუფი

13 ოქტ, 15:30 ოლბორგი (დან) – ჰამბურგი (გერ)

13 ოქტ, 18:00 დროტ ჰალმსტადი (შვდ) – ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ)

13 ოქტ, 19:30 ფლენზბურგი (გერ) – გორენიე ველენიე (სლნ)

ჰამბურგი, ფლენზბურგი 4, ოლბორგი, გორენიე 2 / ჰალმსტადი, ლოგრონიო 0

––––––––––––––––

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

2 ტური. 11-13 ოქტომბერი

A ჯგუფი:

12 ოქტ: ბაია მარე (რუმ) – დიორი ეტო (უნგ) 21:33

13 ოქტ, 22:25 ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს) – ტიურინგერი (გერ)

დიორი 4, ტიურინგერი 2 / ჰიპო, ბაია მარე 0

B ჯგუფი:

12 ოქტ: ლიუბლინი (პოლ) – მიდტიულანდი (დან) 24:25

13 ოქტ, 20:00 ფერენცვაროში (უნგ) – ბუდუჩნოსტი (მნტ)

მიდტიულანდი 4, ბუდუჩნოსტი 2 / ფერენცვაროში, ლიუბლინი 0

C ჯგუფი:

12 ოქტ: სევეჰოფი (შვდ) – მეცი (საფ) 32:30

13 ოქტ, 17:00 ლაიპციგი (გერ) – კრიმ მერკატორი (სლნ)

კრიმი, ლაიპციგი 2 / სევეჰოფი 2, მეცი 0

D ჯგუფი

11 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – ლარვიკი (ნორ) 27:27

12 ოქტ: პოდრავკა ვეგეტა (ხორ) – ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ) 29:18

ვარდარი, ლარვიკი 3 ქულა / პოდრავკა 2, ბალონმანო, 0

შაბათს 4–4 მატჩი გაიმართა ჩემპიონთა ლიგის ქალთა და ვაჟთა ტურნირებზე.

კაცების ტურნირზე მესამე ტურში მესამე გამარჯვება მოიპოვა მოქმედმა ჩემპიონმა ჰამბურგმა, ვინც დანიაში ოლბორგი დაამარცხა – 28:26.

ქალების შეჯიბრებაში მეორე ტური იყო. D ჯგუფის ლიდერთა მატჩში გერნალულმა ლაიპციგმა შინ წააგო სლოვენიის კრიმ მერკატორთან – 23:27.

მორიგი ტური ლიგაში 16 ოქტომბრიდან დაიწყება. კაცთა ტურნირზე მერვედფინალში გადის 4–4 საუკეთესო გუნდი, ხოლო ქალებში ჯგუფების 2–2 გამარჯვებული მეორე ჯგუფურ ეტაპს გამართავს,


ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

3 ტური. 10-13 ოქტომბერი

A ჯგუფი

10 ოქტ: ვესპრემი (უნგ) – მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) 44:27

12 ოქტ: სტ. პეტერბურგი (რუს) – ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ) 24:35

12 ოქტ: ცელიე ლაშკო (სლნ) – რეინ–ნეკარი (გერ) 25:28

ვესპრემი 6 ქულა, ზაგრები 4, რეინ–ნეკარი 3, ზაპოროჟიე 3 / ცელიე 2, სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

12 ოქტ: პორტუ (პორ) – კილი (გერ) 27:31

13 ოქტ: დიუნკერკი (საფ) – კოლდინგი (დან) 18:20

13 ოქტ: ვისლა პლოცკი (პოლ) – ტარგი კილცე (პოლ) 28:30

კილცე, კილი 6, კოლდინგი, ვისლა 4 / დიუნკერკი, პორტუ 0

C ჯგუფი

10 ოქტ: დინამო მინსკი (ბლრ) – ვაკერ თიუნი (შვც) 27:20

12 ოქტ: ბარსელონა (ესპ) – მეტალურგ სკოპიე (მკდ) 35:17

13 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – პსჟ (საფ) 24:24

ბარსელონა 5, დინამო, მეტალურგი 4, პსჟ 3 / ვარდარი 2, თიუნი 0

D ჯგუფი

13 ოქტ: ოლბორგი (დან) – ჰამბურგი (გერ) 26:28

13 ოქტ: დროტ ჰალმსტადი (შვდ) – ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ) 35:35

13 ოქტ: ფლენზბურგი (გერ) – გორენიე ველენიე (სლნ) 35:31

ჰამბურგი, ფლენზბურგი 6, ოლბორგი, გორენიე 2 / ჰალმსტადი, ლოგრონიო 1

––––––––––––––––

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

2 ტური. 11-13 ოქტომბერი

A ჯგუფი:

12 ოქტ: ბაია მარე (რუმ) – დიორი ეტო (უნგ) 21:33

13 ოქტ: ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს) – ტიურინგერი (გერ) 29:23

დიორი 4, ტიურინგერი 2 / ჰიპო 2, ბაია მარე 0

B ჯგუფი:

12 ოქტ: ლიუბლინი (პოლ) – მიდტიულანდი (დან) 24:25

13 ოქტ: ფერენცვაროში (უნგ) – ბუდუჩნოსტი (მნტ) 27:25

მიდტიულანდი 4, ბუდუჩნოსტი 2 / ფერენცვაროში 2, ლიუბლინი 0

C ჯგუფი:

12 ოქტ: სევეჰოფი (შვდ) – მეცი (საფ) 32:30

13 ოქტ: ლაიპციგი (გერ) – კრიმ მერკატორი (სლნ) 23:27

კრიმი 4, ლაიპციგი 2 / სევეჰოფი 2, მეცი 0

D ჯგუფი

11 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – ლარვიკი (ნორ) 27:27

12 ოქტ: პოდრავკა ვეგეტა (ხორ) – ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ) 29:18

ვარდარი, ლარვიკი 3 ქულა / პოდრავკა 2, ბალონმანო 0

საქართველოს ჩემპიონატზე ხელბურთში კვირას ლიდერები, სტუ და ბათუმი ითამაშებენ.

ხვალ ჩემპიონატის პირველი ტური გლდანის სახელბურთო დარბაზში დასრულდება და პირველივე მატჩში, 11:00, ითამაშებენ შარშანდელი ჩემპიონი სტუ და ვერცხლის პრიზიორი ბათუმი, რომლებსაც 3–3 მოგება აქვთ.

ბათუმმა დღეს უპრობლემოდ დაამარცხა იმედი – 43:21, ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდმა კი ქუთაისს მოუგო – 31:19. ქუთაისელებს აკლდათ ტრავმირებული ლიდერები, გიორგი კვერნაძე და ალექსანდრე ბოყოჩაძე და ტაიმი 4:19 წააგეს, მაგრამ მეორეში ოდნავ გამოასწორეს მდგომარეობა, მეორე მატჩი მოიგო სამტრედიის გუნდმა (30:21 თელავთან) და მესამე ადგილზე გადაინაცვლა.

ყველაზე დაძაბული კი პეგასისა და ჭაბუკთა ნაკრების მატჩი გამოდგა. როდესაც პირველივე ტაიმში ტრავმა მიიღო ტიტე კალანდაძემ, პეგასს სათადარიგოთა სკამზე სულ ერთი მოედნის მოთამაშე დარჩა, ხოლო 1998–99 წლებში დაბადებულთა ნაკრები მათზე ერთი–ორი წლით უფროსი ახალგაზრდების პირისპირ დარჩა. ნაკრები წინ იყო, დასრულებამდე შვიდიოდ წუთით ადრე – 4 ბურთით – 25:21, მაგრამ პეგასმა მაინც მოახერხა თამაშის გათანაბრება – 26:26. ეს იყო პეგასის ზედიზედ მეორე ფრე და ჭაბუკთა ნაკრების პირველი ქულა.

საქართველოს ჩემპიონატი 2013-14. კაცები

პირველი ტური. 10-13 ოქტომბერი

მესამე დღე, 12 ოქტომბერი. სპორტკომპლექსი არენა

პეგასი - ჭაბუკთა ნაკრები 26:26

პეგ: ცინცაძე - ა. ცხვარაშვილი 7, დიხამინჯია 6, ბაძაღუა 4, კოხრეიძე 4, ქუთათელაძე 2, ზარნაძე 2, ტ. კალანდაძე 1, სახვაძე, დემეტრაშვილი, - დ. ნარსია

ჭაბ: ა. ხანდოლიშვილი, ბათიაშვილი - კბილაშვილი 6, არსენაშვილი 6, ბაინაზაშვილი 5, ბულბულაშვილი 4, ჰუსეინოვი 2, ფერაძე 1, გაწერელია 1, ზ. იობაშვილი 1, გოგავა, ნაზღაიძე, მაისურაძე, ბიბილეიშვილი (მწ. დ. აბესაძე)

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

ბათუმი - იმედი 43:31

ბათ: სამყურაშვილი - გამზარდია 12, უ. მაისურაძე 8, ყაველაშვილი 8, ხუნჯუა 4, ჯორბენაძე 3, ქარდავა 2, ჭანტურია 2, წივწივაძე 1, გოგიჩაიშვილი 1, ქავთარაძე 1, ი. ნარსია 1, ვინოგრადსკი, წიტაიშვილი, ჭელიძე (წითელი ბარათი) (მწ. მ. ჭანტურია)

იმე: მღებრიშვილი, ლორია - გიორგაძე 6, გ. ხანდოლიშვილი 6, გ. იობაშვილი 5, ალანია 4, ბეჟანიშვილი 4, რუსტამოვი 2, მძელური 2, გოთოშია1, აბაშიძე 1, თაბაგარი, ჩიკვილაძე, წიკლაური, ი. კალანდაძე, ჩაკვეტაძე, (მწ. გ შარანგია)

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

სამტრედია - თელავი 30:21

სამ: ხონელიძე - წითელიშვილი 8, ჯ. ნიკურაძე 5, თევზაძე 4, გ. ნიკურაძე 4, ხვიჩია 4, გაგლოშვილი 3, ელგანდაშვილი 1, ზურაბიანი 1 (მწ. გ. ხელისუფალი)

თელ: ა. სამიტაშვილი, წვერიკმაზაშვილი - გიორგელაშვილი 7, გ. სვიმონიშვილი 4, ანდრიაშვილი 3, მღებრიშვილი 2, ნ. სვიმონიშვილი 2, იაგორაშვილი 2, ბეჟაშვილი 1.  ი. სამიტაშვილი, ბიწკინაშვილი, დიდებაშვილი (მწ. ა. ანდრიაშვილი)

მსაჯები: ელენე არაბული, ზურაბ ქოქოსაძე

სტუ - ქუთაისი 31:19

სტუ: ტორონჯაძე, ცერცვაძე. ხიდეშელი - ამირანაშვილი 5, გოგალაძე 4, გრიშიკაშვილი 4, სურმავა 3, მსხვილიძე 3, სტურუა 3, არსენიშვილი 3, სიმონია 2, გოგოლაძე 2, აბრამიშვილი 1, გვაზავა 1, ორჯონიკიძე, (მწ. ი. კეკელიძე)

ქუთ: შიშინაშვილი, გულეიშვილი - უ. კობახიძე 8, ბახტურიძე 5, ჩიხლაძე 2, ჯუღელი 2, ჟვანია 1, მათნაძე 1, ლომიძე, ახალაძე, ი.კვერნაძე (მწ. გ. თავხელიძე)

მსაჯები: ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე

მდგომარეობა

ბათუმი--------3 0 0 117-86 6

სტუ------------3 0 0 93-71 6

სამტრედია----2 0 1 98-86 4

ქუთაისი-------1 1 1 86-94 3

პეგასი----------0 2 1 94-104 2

იმედი----------1 0 2 90-107 2

ჭაბუკები-------0 1 2 74-82 1

თელავი--------0 0 3 71-93 0

13 ოქტომბერი, კვირა. გლდანი

11:00 სტუ - ბათუმი

12:30 სამტრედია - პეგასი

14:00 ქუთაისი - იმედი

15:30 ჭაბუკთა ნაკრები - თელავი

 

(ფოტოზე: სტუ – ქუთაისის მატჩი)

საქართველოს ჩემპიონატზე სტუ–მ დაამარცხა ბათუმი 36:34 და ერთპიროვნული ლიდერი გახდა.

წინა სეზონის გამარჯვებულისა და ვიცე–ჩემპიონის მატჩში ანგარიში 6:6 იყო, როდესაც ინა ჭკუასელმა ორი ქუთით გააძევა ბათუმელი ირაკლი ნარსია. ამ დროს სათადარიგოთა სკამიდან აკაკი ყაველაშვილმა მსაჯი შეურაცხჰყო, რისთვისაც წითელი ბარათი მიიღო.

ბათუმი ორი წუთი ორი კაცით ნაკლები დარჩა, მაგრამ მეკარე სამყურაშვილის 3 სეივისა და გიორგი წივწივაძის გოლის წყალობით ეს მონაკვეთი 1:0 მოიგო. სტუ–მ სწორედ ამის შემდეგ მოიპოვა უპირატესობა და ზედიზედ 6 გატანილი გოლის შემდეგ 13:9 დაწინაურდა, ხოლო მეორე ტაიმის დასაწყისში 26:20–მდე აიყვანა სხვაობა.

ბათუმელები თითქოს უნდა გატეხილიყვნენ: მათ ისედაც აკლდათ ერთ–ერთი ლიდერი, ნიკოლოზ ჯორბენაძე, ყაველაშვილის გაძევებას კი მალე საქართველოს ნაკრების წევრის, უჩა გამზარდიას ტრავმა დაემატა, თუმცა, წივწივაძისა და ჯუმბერ ხუნჯუას წინამძღოლობით მათ ბოლო წუთებზე თითქმის მინიმუმამდე დაიყვანეს სხვაობა – 34:36. ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდში საუკეთესოები იყვნენ ნაკრების წევრები – გიორგი გვაზავა (9 გოლი) რატი მსხვილიძე (7) და ზურაბ სიმონია (7).

დანარჩენი 3 თამაშიც დაძაბული იყო. პეგასის ახალგაზრდული შემადგენლობა მედგრად ებრძოლა სამტრედიას და ბოლო წუთებზეღა გატყდა – 30:37, იმედმა მეორე ტაიმში შემოუბრუნა თაამაში ქუთაისს – 32:26, ხოლო თელავმა ასევე ბოლო წუთებზე გაუთანაბრა ანგარიში ჭაბუკთა ნაკრებს და პირველი ქულა მოიპოვა – 33:33.

საქართველოს ჩემპიონატი ნოემბერში გაგრძელდება, მომდევნო კვირაში კი შეკრებას იწყებს ეროვნული ნაკრები. 30 ოქტომბერს მსოფლიო ჩემპიონატის პირველი საკვალიფიკაციო თამაშია ლიტვაში.

საქართველოს ჩემპიონატი 2013-14. კაცები

პირველი ტური. 10-13 ოქტომბერი

მეოთხე დღე, 13 ოქტომბერი. გლდანი

სტუ - ბათუმი 36:34

სტუ: ტორონჯაძე - გვაზავა 9, მსხვილიძე 7, სიმონია 7, გოგალაძე 5, ამირანაშვილი 4, გრიშიკაშვილი 2, სურმავა 2, აბრამიშვილი (მწ. ი. კეკელიძე)

ბათ: სამყურაშვილი - წივწივაძე 9, ხუნჯუა 7, ნარსია 7, მაისურაძე 5, ქარდავა 3, გამზარდია 2, ყაველაშვილი 1 (წითელი ბარათი), ვინოგრადსკი, წიტაიშვილი, გოგიჩაიშვილი (მწ. მ. ჭანტურია)

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

სამტრედია - პეგასი 37:30

სამ: ხონელიძე - თევზაძე 16, წითელიშვილი 14, გ. ნიკურაძე 3, გაგლოშვილი 2, ხვიჩია 1, ავალიანი 1, ჯ. ნიკურაძე, ელგანდაშვილი, (მწ. გ. ხელისუფალი)

პეგ: ცინცაძე - ა. ცხვარაშვილი 9, დემეტრაშვილი 6, ბაძაღუა 5, კოხრეიძე 5, ზარნაძე 3, დიხამინჯია 2, ქუთათელაძე, ლობჟანიძე (მწ. ლ. გელაშვილი)

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

ქუთაისი - იმედი 26:32

ქუთ: გულეიშვილი, შიშინაშვილი - გ. კვერნაძე 7, ჟვანია 5, ბახტურიძე 4, მამასახლისი 4, ჯუღელი 3, მათნაძე 3, კობახიძე, ჩიხლაძე, ლომიძე (მწ. გ. თავხელიძე)

იმე: მღებრიშვილი, ლორია - გ. იობაშვილი 8, ბეჟანიშვილი 6, მძელური 4, ალანია 4, გოთოშია 3, გიორგაძე 2, თაბაგარი 2, ჩაკვეტაძე 1, რუსტამოვი 1, ჩიკვილაძე 1, აბაშიძე, გ. ხანდოლიშვილი, (მწ. გ შარანგია)

მსაჯები: ზურაბ ქოქოსაძე, გია ბროლაძე

ჭაბუკთა ნაკრები - თელავი 33:33

ჭაბ: ა. ხანდოლიშვილი, ზურაბიშვილი, ვათიაშვილი - კბილაშვილი 10, ჰუსეინოვი 7, ბულბულაშვილი 5, ბაინაზაშვილი 4, ნაზღაიძე 2, გაწერელია 2, არსენაშვილი 2, დანელიშვილი 1, ფერაძე, ზ. იობაშვილი, გოგავა, ბიბილეიშვილი (მწ. დ. აბესაძე)

თელ: ა. სამიტაშვილი, წვერიკმაზაშვილი - გიორგელაშვილი 13, გ. სვიმონიშვილი 8, მღებრიშვილი 6, ანდრიაშვილი 4, ელიზბარაშვილი 1, ბიწკინაშვილი 1, ნ. სვიმონიშვილი, დიდებაშვილი იაგორაშვილი, ბეჟაშვილი, ცისკარიშვილი (მწ. ა. ანდრიაშვილი)

მსაჯები: ზურაბ ქოქოსაძე, გია ბროლაძე

პირველი ტურის შემდეგ

სტუ------------4 0 0 129-105 8

ბათუმი--------3 0 1 151-122 6

სამტრედია----3 0 1 135-116 6

იმედი----------2 0 2 122-133 4

ქუთაისი-------1 1 2 112-126 3

ჭაბუკები-------0 2 2 107-115 2

პეგასი----------0 2 2 124-141 2

თელავი--------0 1 3 104-126 1

აღმოსავლეთის (სტუ, პეგასი, იმედი, თელავი) ტური 14–16 ნოემბერს თბილისში

დასავლეთის (ბათუმი, სამტრედია, ქუთაისი, ჭაბუკები) ტური 19–21 ნოემბერს სენაკში

ბომბარდირები: ლექსო წითელიშვილი, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია) – 35, გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 34, ირაკლი კბილაშვილი (ნაკრები) 32, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 31, ალექსანდრე გიორგელაშვილი (თელავი) 30, გიორგი წივწივაძე (ბათუმი) 27, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 24, გიორგი სვიმონიშვილი (თელავი) 24, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 23, უჩა გამზარდია (ბათუმი) 21.

გრძელდება სახელბურთო ჩემპიონთა ლიგა ქალებსა და კაცებს შორის.

კაცების ლიგაში ამ უქმეებზე მესამე ტურია, რომელიც გაიხსნა ხუთშაბათის ორი მატჩით. მინსკის დინამომ დაამარცხა შვეიცარიული თიუნი 27:20, ხოლო უნგრეთის ვესპრემმა – ზაპოროჟიეს მოტორი – 44:27. შაბათს კიდევ 4 მატჩია, კვირას – 6.

ლიგის ჯგუფურ ეტაპზე 4 ჯგუფად გაყოფილი 24 გუნდი თამაშობს. პლეიოფში გადის 4–4 საუკეთესო, სულ 16 გუნდი. მერვედფინალი და მეოთხედფინალი ორმატჩიანია – შინ და სტუმრად. ეწ „ოთხთა ფინალი“ 31 მაისსა და 1 ივნისს გაიმართება

ქალთა ჩემპიონთა ლიგას განსხვავებული ფორმატი აქვს. აქ პირველ ჯგუფურ ეტაპზე 16 გუნდია. ჯგუფებში 2–2 საუკეთესო, სულ 8 გუნდი, ბრძოლას მეორე ჯგუფურ ეტაპზე გააგრძელებს, რის შემდეგაც გამოვლინდებიან ნახევარფინალისტები. ნახევარფინალი და ფინალი ოწრმატჩიანია, შინ და სტუმრად ფორმატით.

აქ პარასკევს მეორე ტური დაიწყო. D ჯგუფში ფრედ ითამაშეს მაკედონიის ვარდარმა და შარშანდელმა ფინალისტმა, ნორვეგიის ლარვიკმა – 27:27. ნორვეგიელმა ნორა მორკმა (ფოტოზე) ანგარიში თამაშის დასრულებამდე 3 წამით ადრე გაათანაბრა. დანარჩენი 7 მატჩი შაბათ–კვირასაა.

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

3 ტური. 10-13 ოქტომბერი

A ჯგუფი

10 ოქტ: ვესპრემი (უნგ) – მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) 44:27

12 ოქტ: სტ. პეტერბურგი (რუს) – ოსიგურანიე ზაგრები (ხორ)

12 ოქტ: ცელიე ლაშკო (სლნ) – რეინ–ნეკარი (გერ)

ვესპრემი 6 ქულა, ზაპოროჟიე 3, ცელიე 2,ზაგრები 2 / რეინ–ნეკარი 1, სტ. პეტერბურგი 0

B ჯგუფი

12 ოქტ: პორტუ (პორ) – კილი (გერ)

13 ოქტ: დიუნკერკი (საფ) – კოლდინგი (დან)

13 ოქტ: ვისლა პლოცკი (პოლ) – ტარგი კილჩე (პოლ)

კილჩე, კილი 4, ვისლა, კოლდინგი 2 / დიუნკერკი, პორტუ 0

C ჯგუფი

10 ოქტ: დინამო მინსკი (ბლრ) – ვაკერ თიუნი (შვც) 27:20

12 ოქტ: ბარსელონა (ესპ) – მეტალურგ სკოპიე (მკდ)

13 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – პსჟ (საფ)

დინამო, მეტალურგი 4, ბარსელონა 3, პსჟ 2 / ვარდარი 1, თიუნი 0

D ჯგუფი

13 ოქტ: ოლბორგი (დან) – ჰამბურგი (გერ)

13 ოქტ: დროტ ჰალმსტადი (შვდ) – ლოგრონიო ლა რიოხა (ესპ)

13 ოქტ: ფლენზბურგი (გერ) – გორენიე ველენიე (სლნ)

ჰამბურგი, ფლენზბურგი 4, ოლბორგი, გორენიე 2 / ჰალმსტადი, ლოგრონიო 0

––––––––––––––––

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. ქალები. პირველი ჯგუფური ეტაპი.

2 ტური. 11-13 ოქტომბერი

D ჯგუფი

11 ოქტ: ვარდარ სკოპიე (მკდ) – ლარვიკი (ნორ) 27:27

12 ოქტ: პოდრავკა ვეგეტა (ხორ) – ბალონმანო ბერა ბერა (ესპ)

ვარდარი, ლარვიკი 3 ქულა / ბალონმანო, პოდრავკა 0

A ჯგუფი:

12 ოქტ: ბაია მარე (რუმ) – დიორი ეტო (უნგ)

13 ოქტ: ჰიპო ნიდეროსტერრაიხი (ავს) – ტიურინგერი (გერ)

დიორი, ტიურინგერი 2 / ჰიპო, ბაია მარე 0

B ჯგუფი:

12 ოქტ: ლიუბინი (პოლ) – მიდტიულანდი (დან)

13 ოქტ: ფერენცვაროში (უნგ) – ბუდუჩნოსტი (მნტ)

მიდტიულანდი, ბუდუჩნოსტი 2–2 / ფერენცვაროში, ლიუბლინი 0

C ჯგუფი:

12 ოქტ: სევეჰოფი (შვდ) – მეცი (საფ)

13 ოქტ: ლაიპციგი (გერ) – კრიმ მერკატორი (სლნ)

კრიმი, ლაიპციგი 2 / მეცი, სევეჰოფი 0

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

გოგონები 2004-05
12 ოქტომბერი. გლდანი
ყვარელი 29-15 პეგასი
ქარიშხალა 19-23 მამული
ყვარელი 44-18 თელავი
მამული 29-17 გორი
 
13 ოქტომბერი. სენაკი
სამტრედია 27-5 აჭარა
ფოთი 20-5 წყალტუბო
სამტრედია 30-13 ტყიბული
BSG ბათუმი 10-0 ქუთაისი
ტყიბული 13-9 ფოთი
 13 ოქტ.
        სხვ    
  ყვარელი 3   3   0   0   104-52   6  
  სამტრედია 3   3   0   0   84-32   6  
  ტყიბული 4   3   0   1   64-47   6  
  ბათუმი 3   2   0   1   46-30   4  
  ფოთი 3   2   0   1   49-37
  4  
  მამული ^ 3   2   0   1   71-67   4  
  ქარიშხალა 3   2   0   1   66-58   4  
  პეგასი 2   1   0   1   41-46   2  
  ქუთაისი 2 0 0 2 0-20 0
  გორი 3   0   0   3   51-79   0  
  წყალტუბო 2   0   0   2   19-47   0  
  თელავი 2   0   0   2   36-67
  0  
  აჭარა 3   0   0   3   23-72   0  
 
გლდანი - 26 ოქტომბერი, 9 ნოემბერი
სენაკი - 27 ოქტომბერი, 10 ნოემბერი
საერთო ტური გლდანი. 21-25 ნოემბერი

საქართველოს თასი
2019. კაცები
გლდანი. 15-17 ოქტომბერი
15 ოქტომბერი. 1/4 ფინალი
გორი 35-45 BSB ბათუმი
სამტრედია 25-29 იმედი სტუ
პრომეთე 24-43 პეგასი
სპორტუნი 32-40 ქუთაისი
 
16 ოქტომბერი. 1/2 ფინალი
BSB ბათუმი 34-21 იმედი სტუ
პეგასი 32-41 ქუთაისი
 
17 ოქტომბერი. ფინალი
BSB ბათუმი 27-20 ქუთაისი
 
1   BSB ბათუმი
ქვიშის ხელბურთის ეროვნული ტური
ქალები. საბოლოო
1  ყვარელი
2  ფოთი
3  წყალტუბო
4  აჭარა
5  BSB ბათუმი
6  გორი
7  ბათუმის სპორტსკოლა
კაცები. საბოლოო
1  გორი
2  ქუთაისი
3  ქორები
4  სამტრედია
5  წყალტუბო
6  BSB ბათუმი
7  ფოთი
ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg





ჩვენი პარტნიორები: