სიახლეების კალენდარი

სექტემბერი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

მორიგი მატჩები გამართეს ქართველი ხელბურთელების უცხოურმა კლუბებმა. თურქეთში დასრულდა რეგულარული ჩემპიონატი და პლეიოფის დრო დადგა. რატი მსხვილიძემ 11 გოლი გაიტანა ბოლო ტურის მატჩში, რომელშიც ტრაბზონსფორმა 31:29 დაამარცხა ანკარის მილი პიანგო. გიგა ტორონჯაძეს არ უთამაშია. ტრაბზონმა რეგულარულ პირველობაში მეოთხე ადგილი დაიკავა 35 ქულით.

 

თურქეთი. რეგულარული სეზონის შემდეგ: 1. ბეშიქთაში 49, 2. ანკარასფორი 39, 3. ანკარა 39, 4. ტრაბზონსფორი 35, 5. ბურსა 30, 6. მერსინი 25, 7. მილი პიანგო 23, 8. გენჩლერბირლიგი 22 – 9. იზმირი 21, 10. ანთალიასფორი 21, 11. ისტანბული 21, 12. ჯანქაია 20 – 13. იედითეფე 19, 14. ადანა 0

რუმინეთში რეგულარული სეზონის დასრულებამდე რჩება ერთი ტური, რომელიც 9 აპრილს გაიმართება, თუმცა, ქართული კლუბებისთვის ყველაფერი გარკვეულია. შტიინცა ბაკეუ სატურნირო ცხრილში მესამე ადგილზე დარჩება და პლეიოფში ითმაშებს, ხოლო პოლიტექნიკა ტიმიშოარა მეათეზე იქნება და პლეიაუტის თამაში მოუწევს. ბოლოსწინა ტურში ბაკეუ 28:36 დამარცხდა ბუქარესტის დინამოსთან (შოთა თევზაძეს და ვლადიმერ რუსიას არ უთამაშიათ), ხოლო ტიმიოშარამ წააგო პოტაისა ტურდასთან - 25:27. ირაკლი ჩიქოვანმა 2 გოლი გაიტანა.

რევაზ ჭანტურია თანაგუნდელთაგან ყველაზე შედეგიანი იყო ევროპის ხელბურთისფედერაციის თასზე. ზომიმაკ სტრუმიცა ჯგუფურ ეტაპზე მეხუთედაც დამარცხდა - შინ, მონპელიესთან, ხოლო ქართველმა გარემარბმა 5 გოლი გაიტანა მსოფლიოს ერთ-ერთი საუკეთესო მეკარის, ტიერი ომაიერის კარში. თავის მხრივ, ერთი გოლი ომაიერმაც შეაგდო და მონპელიემ სტუმრად 32:19 გაიმარჯვა.

ფოტო: რატი მსხვილიძე (24)

 

საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები, რომელსაც 4-6 აპრილს ოვიედოში ევროპის ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირი აქვს ესპანეთის, ნორვეგიისა და მონტენეგროს წინააღმდეგ, ინტენსიურად ემზადება. ფინალურ ეტაპზე ამ ოთხეულიდან 2 გუნდი გავა,

ხვალიდან გუნდი ათდღიან შეკრებაზე გადადის და უკვე სამჯერადი ვარჯიშები ექნება მძლეოსნობის ფედერაციის მანეჟსა და სპორტკომპლექს არენაში.

წვრთნას უძღვებიან ჯორჯე რაშიჩი, ბექა ორჯონიკიძე, ლევან გელაშვილი და მეკარეების მწვრთნელი ამირან კომახიძე, რომელთა განკარგულებაში ჯერჯერობით 20 ხელბურთელია.

ფოტო: ჯორჯე რაშიჩი

საქართველოს 20წ ნაკრები ევროპის ჩემპიონატის წინ

მეკარეები: ჯონი ცერცვაძე (1994, სტუ), არჩილ სამიტაშვილი (1994, თელავი), ზურაბ ცინცაძე (1996, პეგასი), ირაკლი ხიდეშელი (1996, სტუ)

უკანა სამეული: ზურაბ სიმონია (1994, სტუ), შალვა სტურუა (1994, სტუ), თემურ ორჯონიკიძე (1996, სტუ), ალექსანდრე ცხვარაშვილი (1996, პეგასი), გივი გიორგაძე (1996, იმედი), გიორგი ახალაძე (1995, ქუთაისი), ირაკლი ჩაფიძე (1994, სტუ)

გარემარბები: ზურაბ აბრამიშვილი (1994, სტუ), ირაკლი გოგოლაძე (1996, სტუ), ომიკო ალანია (1995, იმედი), იოსებ სამიტაშვილი (1994, თელავი), გიორგი დიხამინჯია (1997, პეგასი), ვლადიმერ ბაძაღუა (1996, პეგასი)

ხაზი: გიგა კოხრეიძე (1996, პეგასი), ჯაბა ხაჟომია (1996, სამტრედია), , ლაშა არსენაშვილი (1997, სტუ)

მწვრთნელები: ბექა ორჯონიკიძე, ლევან გელაშვილი, ჯორჯე რაშიჩი, ამირან კომახიძე

სპორტკომპლექს არენაში დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი ტური უმცროსი ასაკის (2000-01) ბიჭებს შორის. ბოლო დღეს ქარიშხალამ დაამარცხა თელავი - 21:6, ხოლო პეგასმა - გორი - 35:19.

შედეგად, პეგასი ერთდერთი გუნდია, ვისაც ყველა თმაში მოგებული აქვს. გორელებმა პირველ ტაიმში წინააღმდეგობა გაწიეს და ერთი პირობა 8:6 ლიდერობდნენ, მაგრამ პირველივე ტაიმაუტის შემდეგ პეგასმა გარდატეხა მატჩი, ტაიმი 16:10 მოიგო, შესვენების შემდეგ კი უფრო დაწინაურდა.

საქართველოს ჩემპიონი გამოვლინდება 15-18 აპრილს, როდესაც აღმოსავლეთისა და დასავლეთის გუნდების საერთო ტური გაიმართება.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01

ბიჭები. არენა 1, 22 მარტი

თელავი - ქარიშხალა 6:21

გორი - პეგასი 19:35

გორი: ჯაფარიძე, გლუნჩაძე - ნიაზაშვილი 8, გახოკიძე 5, სამნიაშვილი 2, გუდურაშვილი 1, ლ. მაისურაძე 1, ლურსმანაშვილი 1, მ. ტარუაშვილი 1, ქურდაძე, თამარაშვილი, გოგინაშვილი, მარტინოვი, ნ. მაისურაძე, ნ. მურადაშვილი - მწ. გია მამაცაშვილი

პეგასი: ი. დიხამინჯია - კაჭკაჭაშვილი 10, ცხოვრებაძე10, კუხალაშვილი 4, ლაპიაშვილი 3, ქათამაძე 3, ნ. კალანდაძე 2, ცხვიტარია 2, თ. კევლიშვილი 1, ი. ნარსია, ნ. კევლიშვილი, ბახუტაშვილი, პატაშური, ჯერენაშვილი - მწ. ტიტე კალანდაძე, გიორგი სახვაძე

მსაჯები: ლევან ოსიყმაშვილი, გია წივწივაძე

მდგომარეობა: პეგასი 6 ქულა (3 თამაშიდან), სამტრედია 4 (3), ფოთი 4 (3), გორი - 4 (3), ზუგდიდი 2 (2), ქუთაისი 0 (2), ქარიშხალა 2 (3), თელავი 0 (3)

საერთო ტური: 15-18 აპრილს

სპორტკომპლექს არენაში გრძელდება საქართველოს ჩემპიონატი უმცროსი ასაკის (2000-01) ბიჭებსა და გოგონებს შორის.

 

ბიჭების ლიდერი გაიკვევა ხვალინდელ მატჩში, რომელშც ერთმანეთს პეგასი და გორის გუნდი შეხვდებიან. დღეს ორივე გუნდმა მეორე გამარჯვება მოიპოვა. გოგონებში აღმოსავლეთის ოთხეულმა ურთიერთობა უკვე გაარკვია - მამულმა ბოლო წამზე გატანილი გოლით 13:12 დაამარცხა ქარიშხალა და 3 მოგებით დაწინაურდა. ჩემპიონები აპრილში, აღმოსავლეთ-დასავლეთის საერთო ტურის შემდეგ გამოვლინდება.

ფოტო: მამული - ქარიშხალა

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01

ბიჭები. არენა 1, 21 მარტი

პეგასი - თელავი 31:12

ქარიშხალა - გორი 19:25

22 მარტი

14:00 თელავი - ქარიშხალა

15:00 გორი - პეგასი

მდგომარეობა: პეგასი 4 ქულა (2 თამაშიდან), გორი - 4 (2), სამტრედია 4 (3), ფოთი 4 (3), ზუგდიდი 2 (2), ქუთაისი 0 (2), ქარიშხალა 0 (2), თელავი 0 (2)

საერთო ტური: 15-18 აპრილს

გოგონები. არენა 2, 21 მარტი

ყვარელი - მამული 15:20

იმედი - ქარიშხალა 1:6

იმედი - ყვარელი 13:15

ქარიშხალა - მამული 12:13

მდგომარეობა: მამული 6 (3) ქარიშხალა 4 (3), ფოთი 2 (1), ყვარელი 2 (3), ზუგდიდი 0 (1), იმედი 0 (3)

საერთო ტური: 9-11 აპრილს

 

ვენაში, ევროპის ხელბურთის ფედერაციის აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომაზე გადაწყდა, რომ 2020 ან 2022 წლიდან ევროპის კაცთა ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე 24 ქვეყანა ითამაშებს.

გადაწყვეტილება საბოლოოდ უნდა დამტკიცდეს სექტემბერში, EHF დუბლინის კონგრესზე, სადაც აირჩევენ კიდეც 2020 წლის ევროპის ჩემპიონატის მასპინძელ ქვეყანას. კანდიდატი სამია - ავსტრია, ნორვეგია და შვედეთი. თუ გამარჯვებულ ქვეყანას აღმოაჩნდება რესურსი 24-გუნდიანი ტურნირის მოსაწყობად, მაშინ ევროპის ჩემპიონატი ახალი ფორმატით უკვე 2020 წლიდან გაიმართება, თუ არადა - 2022 წლიდან.

იცვლება ჩემპიონთა ლიგის ფორმატიც. ჯგუფურ ეტაპზე 28 გუნდი ითამაშებს. ორ, A და B ჯგუფში 8-8 გუნდი იქნება. ამ ორი ჯგუფის გამარჯვებული პირდაპირ გავა მეოთხედფინალში, ხოლო 2-6 ადგილებზე გასულები (10 გუნდი) - პირველ ნოკაუტ-სტადიაზე, რომელშიც სულ 12 გუნდი ითამაშებს.

დანარჩენი 2 გუნდი შეირჩევა C და D ჯგუფებიდან, რომლებშიც 6-6 გუნდი იქნება. 2-2 გამარჯვებული გავა წინასწარ პლეიოფში, რომლის მოგებულები ითამაშებენ პირველ ნოკაუტ-სტადიაზე, ანუ, ფაქტიურად, მერვედფინალში.

რაც შეეხება დასკვნით ეტაპს, ფინალურ ოთხეულს, მისი ჩატარების წესი უცვლელი რჩება.

ქალთა შორის ახალი ფორმატი უკვე 2014-15 წლების ჩემპიონთა ლიგიდან ამოქმედდება, ხოლო კაცებში - 2015-16 სეზონიდან.

კაცების ჩემპიონთა ლიგაზე დღეს პირველი მერვედფინალური მატჩი გაიმართა. ზაპოროჟიეს მოტორმა უკრაინაში შექმნილი ვითარების გამო გერმანიის კილს უნგრეთში, ქალაქ დიორში უმასპინძლა და 28:31 დამარცხდა.

უკრაინელებმა იბრძოლეს, 3:0 დაწინაურდნენ, შემდეგ კილი წინ გავიდა, ტაიმი 16:14 მოიგო, თამაშის დასრულებამდე 10 წუთით ადრე კი მოტორმა გაათანაბრა - 25:25. კილმა მოუმატა და უცებ დაწინაურდა 5 ბურთით - 31:26. საბოლოოდ, 31:28. თამაშს თითქმის 3000 მაყურებელი დაესწრო.

შაბათ-კვირას გაიმართება მერვედფინალის დანარჩენი 7 მატჩი, მომდევნო კვირაში კი საპასუხო შეხვედრებია.

ფოტო: ზაპოროჟიე -კილი

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. მერვედფინალის პირველი მატჩები

20 მარტი

მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - კილი (გერ) 28:31

22 მარტი

19:10 კელცე (პოლ) - ლიოვენი (გერ)

21:00 ვარდარ სკოპიე (მკდ)- ჰამბურგი (გერ)

23:30 ველენიე (სლნ) - პსჟ (საფ)

23 მარტი

18:00 ოლბორგი (დან) - ბარსელონა (ესპ)

19:55 მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - კოლდინგი (დან)

22:00 ვისლა პლოცკი (პოლ) - ვესპრემი (უნგ)

22:15 ცელიე (სლნ) - ფლენზბურგი (გერ)

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal