შეცდომა
  • თარგი ამ ჩვენებისთვის არ არის ხელმისაწვდომი. გთხოვთ დაუკავშირდით საიტის ადმინისტრატორს.

მთავარი

12/06/14 თევზაძემ და რუსიამ კლუბი გამოიცვალეს

რუმინეთში მოთამაშე საქართველოს ნაკრების ორი ხელბურთელი, მეკარე შოთა თევზაძე და შუამარბი ვლადიმერ რუსია, შტიინცა ბაკეუდან ოდორჰეიში გადავიდა.

33 წლის თევზაძეს შტიინცასთან კონტრაქტი დაუსრულდა. შოთა 2004 წლიდან თამაშობს უცხოეთში - ჯერ ათენის პანელინიოსში იყო, ხოლო 2008-14 წლებში შტიინცა ბაკეუში თამაშობდა, სადაც სამჯერ მოიპოვა რუმინეთის ჩემპიონატის ვერცხლის მედალი (2012, 13, 14) და ამავე წლებში თასის ფინალისტიც იყო. ოდორჰეიში თევზაძე კლუბიდან წასულ იონუც ჩობანს შეცვლის.

რუსია 30 წლისაა. მისი პირველი უცხოური კლუბი უკრაინის შახტარი იყო, შემდეგ ბუქარესტის დინამოში გადავიდა, ოთხი სეზონი კი (2009-13) სწორედ ოდორჰეიში გაატარა, სადაც ვერცხლის მედალი მოიპოვა (2011) და ორჯერ - ბრინჯაოსი (2012, 13). ბაკეუსთან რუსიას კონტრაქტის ვადა არ გასვლია, მაგრამ ძველ კლუბში დაბრუნება არჩია. 2013-14 სეზონში რუსიამ 42 გოლი გაიტანა რუმინეთის ჩემპიონატში და კლუბის სასტარტო შვიდეულში იყო, თუმცა, მის პოზიციაზე ბაკეუს ერთერთი საუკეთესო ბომბარდირი, ბრაზილიელი ველინგტონ და სილვაც თამაშობდა. ქართველმა ოდორჰეისთან ერთწლიან კონტრაქტს მოაწერა ხელი კიდევ ერთი წლით გაგრძელების პერსპექტივით.

ოდორჰეის ვებგვერდზე რუსია კლუბში დაბრუნებას ასე გამოეხმაურა: - ოდორჰეიში ყოველთვის კარგად ვგრძნობდი თავს, ასე რომ არ ყოფილიყო, აქ ოთხ სეზონს არ გავატარებდი. იმედი მაქვს, მომდევნო სეზონს პოდიუმზე დავასრულებთ.

2013-14 სეზონში ოდორჰეი რუმინეთის ჩემპიონატში მეოთხე ადგილზე გავიდა.

რუმინეთში მოთამაშე კიდევ ერთი ქართველი, 25 წლის ირაკლი ჩიქოვანი ტიმიშოარას პოლიტექნიკაში რჩება. ის კლუბის ლიდერი და საუკეთესო ბომბარდირი იყო, თუმცა, ტრავმის გამო სეზონის საკმაო ნაწილი გაუცდა. ტიმოშოარამ ჩემპიონატი მეშვიდე ადგილზე დაასრულა.

კიდევ ერთი ქართველი ლეგიონერი, ნაკრების გამთამაშებელი აკაკი ტალახაძე სეზონთშორის არდადეგებზე დაბრუნდა ირანიდან. მის კლუბს, შარდარი თაბრიზს წარმატებული სეზონი ჰქონდა და ირანის პირველი ლიგიდან უმაღლესში გადავიდა. ირანი ერთერთი მოწინავე სახელბურთო ქვეყანაა აზიაში - ნაკრებმა კონტინენტის პირველობაზე მეორე ადგილი დაიკავა და მსოფლიო ჩემპიონატის საგზურიც მოიპოვა.

 

08/06/14 ბრძოლა მსოფლიო ჩემპიონატის 9 საგზურისთვის

გაიმართა 2015 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი მატჩები ევროპის ზონაში. პლეიოფის სტადიაზე 18 გუნდი დაწყვილდა და 9 საგზურისთვის იბრძვის. ამ უქმეებზე პირველი მატჩები იყო.

ლიტვის ნაკრები, რომლის კვალადაც პირველ ეტაპზე საქართველოს ნაკრებმა მეორე ადგილი დაიკავა, პერმში დამარცხდა რუსეთთან - 22:30. ლიტველებს დაემატათ ესპანეთის ლიგაში მოთამაშე აიდენას მალაშინსკასი, რომელსაც პირველ ეტაპზე არ უთამაშია. გუნდის ლიდერმა 6 გოლი გაიტანა, მაგრამ თავისიანებს ვერ უშველა.

პირველი შესარჩევი ეტაპის გამარჯვებული 5 გუნდიდან მოიგო მხოლოდ ბოსნიის გუნდმა, რომელმაც შინ 33:32 დაამრცხა ისლანდია. წააგეს რუმინეთმა, საბერძნეთმა და სლოვენიამ.

პლეიოფში ყველაზე ძლიერი წყვილი პოლონეთ-გერმანიაა. პირველი მატჩში, გდანსკში, პოლონელებმა 10 000 მაყურებლის თვალწინ 9:12 წააგეს პირველი ტაიმი, მაგრამ დასრულებამდე 5 წამით ადრე მარიუშ იურკევიჩმა 25:24 მოაგებინა მასპინძლებს.

14 და 15 ივნისს საპასუხო მატჩებია, რის შემდეგაც მსოფლიო ჩემპიონატის 9 მონაწილე გამოვლინდება. ევროპიდან საგზური უკვე მოიპოვეს 2013 წლის მსოფლიო ჩემპიონმა ესპანეთმა, ასევე 2014 წლის ევროპის ჩემპიონატის დანარჩენმა სამმა ნახევარფინალისტმა - საფრანგეთმა, დანიამ და ხორვატიამ. მსოფლიო ჩემპიონატი 2015 წლის იანვარში გაიმართება ყატარში.

სეზონს სანაკრებო მატჩებით ასრულებენ ქალებიც - ისინი იბრძვიან 2014 წლის ევროპის ჩემპიონატის საგზურებისთვის. სულ 7 ჯგუფია, ფინალში 2-2 გუნდი გადის. ამ მომენტისთვის საგზურები უკვე გაინაღდეს დანიამ, საფრანგეთმა, მონტენეგრომ, შვედეთმა და რუსეთმა. კვალიფიკაცია 15 ივნისს დასრულდება, ფინალი დეკემბერში გაიმართება უნგრეთსა და ხორვატიაში.

ფოტო: პოლონეთი - გერმანია

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015. კაცები. შესარჩევი ტურნირი

ევროპა. პლეიოფი. პირველი წრე. 7-8 ივნისი

რუსეთი - ლიტვა 30:22

პოლონეთი - გერმანია 25:24

რუმინეთი - შვედეთი 24:25

საბერძნეთი - მაკედონია 25:27

ავსტრია - ნორვეგია 28:26

ბოსნია - ისლანდია 33:32

სერბეთი - ჩეხეთი 23:15

უნგრეთი - სლოვენია 25:22

მონტენეგრო - ბელარუსი 28:27

საპასუხო მატჩები 14-15 ივნისს

11/06/14 ტბაზე ქორებმა და პეგასმა გაიმარჯვეს

დასრულდა პლაჟის ხელბურთში საქართველოს ჩემპიონატის პირველი ეტაპი - კუს ტბის პირველობა. ორდღიანი ტურნირი მოიგეს პეგასის ქალთა გუნდმა და ქორებმა. ჩემპიონი გამოვლინდება სამი ეტაპის, თბილისის, ურეკისა და ბათუმის ტურნირების შემდეგ.

 

საპლაჟო ხელბურთი თამაშის გასართობი სახეობაა, რომელიც ხელს უწყობს კლასიკური ხელბურთის უნარ-ჩვევების განვითარებას და ფიზიკურ წრთობასაც. კუს ტბაზე 9 გუნდი შეიკრიბა, მომდევნო ორ ეტაპზე კი საქმეში დანარჩენებიც ჩაერთვებიან.

ქალთ ტურნირზე პეგასმა, სადაც თამაშობდა ფოთის გუნდის ლიდერი თათია გადელიაც, გადამწყვეტ თამაშში ორივე სეტი მოუგო გოგონათა შორის საქართველოს ჩემპიონ მამულს. კაცებში გაიმარჯვა სპეციალურად ამ ტურნირისთვის ლევან გელაშვილისა და მიხელ კაპანაძის მიერ შეკრებილმა გუნდმა - ქორებმა, რომელმაც გადამწყვეტ თამაშში დაამარცხა ასევე ქვიშის ხელბურთის გუნდი - ლაგუნა.

მოამაშეთა რიგები საკმაოდ ჭრელი იყო. თამაშობდნენ ყველა ასაკისა და ყველა ნაკრების ხელბურთელები - ეროვნული გუნდის გამთამაშებელი აკაკი ტალახაძე, ვინც ახლახან დაასრულა ირანის ჩემპიონატი; მოედანზე იყო ნაკრების ყოფილი კაპიტანი ლევან გელაშვილი; მესამე ადგილზე გასული გორის გუნდის მწვრთნელი გია მამაცაშვილი უშუალოდ მოედნიდან ხელმძღვანელობდა თავისიანებს; ლაგუნას კარს იცავდა ქვიშის ხელბურთის ვარსკვლავი გაგა სეთურიძე, რომელსაც გოლებიც ბლომად გაჰქონდა და პას-პარაშუტებსაც არიგებდა; გოგონათა ნაკრების მწვრთნელი, წარსულში ქვიშის ხელბურთის დიდოსტატი მაია კარბუნარი და ბათუმის მეკარე გიორგი სამყურაშვილი მსაჯობდნენ, ხოლო სამყურაშვილის მეწყვილე გია წივწივაძე ლიბეროს პოზიციაზე თამაშობდა; ორქულიანი, ტრიალით გოლების გატანაში გამოირჩა ირაკლი კბილაშვილი, ჯამში კი ყველა კმაყოფილი დარჩა. შეთანხმდნენ, რომ ყველა აუცილებლად ითამაშებს ივლისში, ურეკის პირველობაზე.

პლაჟის ხელბურთი. საქართველოს ჩემპიონატი.

პირველი ეტაპი - კუს ტბის პირველობა

მეორე დღე

კაცები: ქორები - გორი 2-0, ქორები - ლაგუნა 2-0. გორი - პეგასი 2-0. ლაგუნა - პეგასი 2-0, ყვარელი - რუსთავი 2-1, ლაგუნა - გორი 2-0 ლაგუნა - ყვარელი 2-0, ლაგუნა - რუსთავი 2-0 - 1. ქორები 10 ქულა, 2. ლაგუნა - 8, 3. გორი - 6, 4. პეგასი - 4, 5. ყვარელი - 2, 6. რუსთავი - 0. ქორები: ლევან გელაშვილი (მოთამაშე მწვრთნელი), პაატა აბულაძე, ალექსანდრე გონჩაროვი, ომარ ქუთათელაძე, მეთოდე ჭელიძე, ზურაბ სიმონია, ზურაბ აბრამიშვილი, გიორგი სურმავა, ზურაბ ცინცაძე, თემურ ორჯონიკიძე - მწ. მიხეილ კაპანაძე

ქალები: პეგასი - მამული 2-0. 1. პეგასი - 4, 2. მამული - 2, 3. ყვარელი 0. პეგასი: ლელა მორჩაძე, მედეა ჩოხელი, თამარ ჩოგოვაძე, კესო შოშიტაშვილი, თინათინ ყაველაშვილი, ანა ქებაძე, ნინო კეკუტია, თათია გადელია, ქეთევან ვენეცკი - მწ. ნინო წივწივაძე

 

06/06/14 ქარიშხალამ ტიტული შეინარჩუნა

საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 დაბადებულ ჭაბუკებს შორის მოიგო ქარიშხალამ, ვინც გადამწყვეტ მატჩში 30:26 დაამარცხა პეგასი და შარშან მოპოვებული ტიტული დაიცვა.

მწვრთნელების, გიორგი ქობელაშვილისა და ზაზა ფერაძის გუნდმა სეზონში გამართული 24 მატჩიდან 22 მოიგო, ერთი ითამაშა ფრედ და ერთი წააგო. ბოლო მატჩის წინ ასეთივე ბალანსი ჰქონდა პეგასს (ტიტე კალანდაძე, გიორგი სახვაძე, ლევან გელაშვილი), ხოლო ფინალური ეტაპზე ორივე გუნდს 8-8 ქულა ჰქონდა და ქარიშხალა მხოლოდ ბურთების სხვაობით ლიდერობდა.

დასაწყისი პეგასის იყო. ზარნაძისა და გაწერელიას გოლების შედეგ გუნდი ჯერ 4:1, შემდეგ კი 8:4 დაწინაურდა. ამას დაუმატეთ მეკარე ნიკო ზურაბიშვილის ბრწყნვალე თამაში მთელი მატჩის განმავლობაში - 23 მოგერიება! ამას, რა თქმა უნდა, მთელი გუნდის მწყობრმა დაცვამ შეუწყო ხელი.

მაგრამ ქარიშხალა დაეწია მეტოქეს და თუმცა ტაიმი 11:12 წააგო, მეორის პირველი 15 წუთი ანგარიში ან თანაბარი იყო, ან პეგასი ლიდერობდა 1 ბურთით. რამდენჯერაც ქარიშხალას წინ გასვლის შანსი მიეცა, იმდენჯერ პეგასის მეკარემ არ მისცა ამის შანსი. მომავალი ჩემპიონი პირველად 45-ე წუთზე დააწინაურა ლუკა ბულბულაშვილმა, გადამწყვეტი კი გამოდგა მონაკვეთი, როდესაც პეგასი 20:23 აგებდა, ვერ გამოიყენა ერთი-ერთზე გასვლა, შემდეგ შვიდმეტრიანი, მთელი ძალით ამუშავდა ქარიშხალას მეკარე, სანდრო ხანდოლიშვილი (17 მოგერიება თამაშში) და თანაც ტრავმის გამო მოედანი დატოვა პეგასის შუამარბმა მიხეილ ნაზღაიძემ.

ქარიშხალამ მეტოქეს დაწევის შანსი აღარ მისცა და 30:26 მოიგო, კლუბის საუკეთესო ბომბარდირმა ირაკლი კბილაშვილმა 9 გოლი გაიტანა, ორივე კუთხიდან სამ-სამჯერ შეაგდო გარემარბმა ნოდარ გოგუამ, საჭირო დროს კარგად ითამაშეს ბულბულაშვიილმა, ერეკლე არსენაშვილმა და ლევან მამულაშვილმა. პეგასიდან ყველაზე შედეგიანი იყო ზურაბ გოგავა - 8 გოლი.

საქართველოს ჩემპიონატი დაჯილდოების ცერემონიალით დასრულდა, ხოლო ამ ასაკის ნაკრები გუნდი მზადებას ზაფხულშიც გააგრძელებს 205 წლის თბილისის ახალგაზრდული ოლიმპიადისთვის.

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები, 1998-99

ფინალური ექვსეული. 2-6 ივნისი, არენა 2

6 ივნისი

პეგასი - ქარიშხალა 26:30

პეგასი: ზურაბიშვილი (23 მოგერიება) - გოგავა 8, ზარნაძე 6, გაწერელია 4, მაისურაძე 3, ცხოვრებაძე 3, ნაზღაიძე 2, კაჭკაჭაშვილი

ქარიშხალა: ხანდოლიშვილი (17 მოგერიება) - კბილაშვილი 9, გოგუა 6, ბულბულაშვილი 6, არსენაშვილი 5, მამულაშვილი 4, ფერაძე

მსაჯები: გია წივწივაძე-გიორგი სამყურაშვილი

გორი - ფოთი 30:18

გორი: ვათიაშვილი, ჯაფარიძე - ტიელიძე 7, ტარუაშვილი 7, ყანჩაველი 5, მჭედლიშვილი 4, მურადაშვილი 4, ქესანაშვილი 2, დალაქიშვილი 1

ფოთი: ზარგინავა - მიქაძე 8, ბიბილეიშვილი 5, ბაჯალაძე 4, ჯიქია 1, ბერაია, გვასალია, დიდია, გურეშიძე, მიქაია, შარტავა

მამული - იმედი 20:40

მამ: დავითაშვილი, წულაია - სხვიტარიძე 9, შევჩენკო 5, ისმაილოვი 2, ტალახაძე 2, კორაშვილი 1, კელაპტრიშვილი 1, თოდუა, არუთინოვი, სამადაშვილი, კელაპტრიშვილი

იმ: ხარაიშვილი, როკაშვილი - რუსტამოვი 8, იობაშვილი 7, დვალიძე 7, ჰუსეინოვი 6, ბაინაზიშვილი 5, მიქავა 3. მელაშვილი 2, საძაგლიშვილი 1, თურქაძე 1, მღებრიშვილი, ჯაბანაშვილი 1, კვირკველია

მსაჯები: ელენე არაბული-ინა ჭკუასელი

სამდივნო: მარი ხაჭაპურიძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

საბოლოო მდგომარეობა: ქარიშხალა 10 ქულა, პეგასი 8; იმედი 6; გორი 4; ფოთი 2; მამული 0

ქარიშხალა

1.სანდრო ხანდოლიშვილი 16. გიორგი ფარესიშვილი - 2. გიორგი ფხაკაძე 3. გიორგი წიკლაური 4. ნოდარ გოგუა 7. გიგი ფერაძე 8. მიხეილ ჭინჭარაძე 9. ლევან მამულაშვილი 10. ირაკლი კბილაშვილი 11. ერეკლე არსენაშვილი 13. ლუკა ბულბულაშვილი 15. გიორგი კვირკველია 23. ირაკლი აროშიძე - მწვ. გიორგი ქობელაშვილი, ზაზა ფერაძე, ჯემალ ბარამიძე

პეგასი

1. ილია მჭედლიძე 16. ნიკო ზურაბიშვილი - 3. გიორგი ლაპიაშვილი 8. მიხეილ ნაზღაიძე 10. ნიკოლოზ კალანდაძე 11. დავით ხვადაგიანი 13. ნოდარ მაისურაძე 14. ლუკა გაწერელია 15. დათო ბაბუციძე 18. გიორგი ცხოვრებაძე 20. რატი გოგოლაძე 21. ლუკა მამაგეიშვილი 22. გიორგი კაჭკაჭაშვილი 23. გიგა ზარნაძე 24. ზურაბ გოგავა 42. ლუკა პაპუნაშვილი - მწვ. ტიტე კალანდაძე, გიორგი სახვაძე, ლევან გელაშვილი

იმედი

1.გიორგი ხარაიშვილი 12. ტრისტან როკაშვილი 16. გიორგი კაპანაძე - 2. გიორგი ჯაბანაშვილი 3. ლუკა კვირკველია 5. გიორგი მიქავა 6. ვუსალ ჰუსეინოვი 7. ხაზეინ რუსტამოვი 8. საბა დვალიძე 9. თორნიკე მღებრიშვილი 10. ნიკოლოზ საძაგლიშვილი 11. გოგა თურქაძე 13. ჭიჭიკო ხარძიანი 14. ალექსანდრე მელაშვილი 15. ზეზვა იობაშვილი 17. გიგა ბაინაზაშვილი - მწვ. ზაზა სამადაშვილი, იური გოგიაშვილი, მერაბ მეტრეველი

გორი

1. ბაკურ ჯაფარიძე 12. გიორგი ვათიაშვილი - 2. ლევან ქესანაშვილი 3. ანდრია თომაშვილი 4. საბა მურადაშვილი 5. ლევან ღვინიაშვილი 6. ბექა გახოკიძე 7. ერეკლე გოზალიშვილი 8. ნოდარ დალაქიშვილი 9. ტარიელ მჭედლიშვილი 10. დავით ნიაზაშვილი 11. გურამ ბეთლემიშვილი 13. თამაზ ტარუაშვილი 14. გიორგი ტიელიძე 15. ნიკა სამნიაშვილი 17. ვახტანგ ყანჩაველი - მწვ. გია მამაცაშვილი, თორნიკე გაგლოშვილი, ლაშა მოციქულაშვილი

ფოთი

1.გიორგი ჯანელიძე 12. იური ზარგინავა - 2. გიორგი ბიბილეიშვილი 3. რევაზ დიდია 5. გიორგი გურეშიძე 6. გიორგი გვასალია 7. ნიკოლოზ ბაჯალაძე 8. თენგიზ ბერაია 9. ჯანო ჯიქია 10. გიორგი მიქაძე 11. გიორგი მიქაია 13. საბა შარტავა 14. ლუკა ლორთქიფანიძე - მწვ. თემურ ჭანტურია, გელა ჟვანია

მამული

1.გაბრიელ დავითაშვილი 12. გოგა წულიაშვილი - 3. თამაზ კორაშვილი 4. თორნიკე სამადაშვილი 5. დავით ლაგვილავა 6. ზურაბ ტალახაძე 7. გიორგი შევჩენკო 8. დავით თოდუა 9. ზურაბ ძაგანია 10. თემურ ისმაილოვი 11. ლექსო სხვიტარიძე 14. ლუკა სექანია, გოგა არუთინოვი, ნიკა ცხვედიანი - მწვ. ელზა მერაბიშვილი

 

10/06/14 ხელბურთი კუს ტბის ქვიშაზე

2013-14 წლების სახელბურთო სეზონი 16-19 ივნისს დასრულდება ეროვნული ჩემპიონატის ბოლო ტურით, ხოლო იქამდე დაიწყო საქართველოს ჩემპიონატი პლაჟის ხელბურთში.

შეჯიბრება სამ ეტაპად გაიმართება, პირველი ტურნირი, თბილისის ღია პირველობა სამშაბათს დაიწყო და ოთხშაბათს დასრულდება კუს ტბაზე, ივლისში გაიმართება ურეკის თასი, ხოლო სექტემბერში - ბათუმის ღია პირველობა.

ტბაზე შეიკრიბა ქალების სამი გუნდი (პეგასი, მამული, ყვარელი) და ვაჟების ექვსი - რუსთავი, ყვარელი, გორი, პეგასი, ქორები, ლაგუნა. ამ ორ უკანასკნელ გუნდში სხვადასხვა კლუბების მოთამაშეები არიან შეკრებილები, მათ შორის - საქართველოს ნაკრების წევრები, უცხოეთიდან დაბრუნებული რამდენიმე ლეგიონერი და ვეტერანებიც.

შეჯიბრება ერთ წრედ იმართება. ფორმატი ასეთია - იმართება ორი ათწუთიანი სეტი. თუ ორივე გუნდმა თითო სეტი მოიგო, მაშინ გამარჯვებულს გამოავლენს შუთაუტი. პირველი დღის შემდეგ კაცებში დაუმარცხებლად ლიდერობენ ქორები და გორი, ხოლო ქალთა გამარჯვებული ოთხშაბათს გამოვლინდება მამულისა და პეგასის მატჩში.

ურეკსა და ბათუმში ტურნირზე დასავლეთი საქართველოს გუნდებიც ჩაებმებიან. საბოლოოდ, საქართველოს ჩემპიონი გამოვლინდება სამი ტურნირის ჯამში ნაჩვენები შედეგით,

პლაჟის ხელბურთი. საქართველოს ჩემპიონატი.

პირველი ეტაპი - კუს ტბის პირველობა

პირველი დღე

კაცები: ქორები - პეგასი 2-0, ქორები-რუსთავი 2-0, ქორები-ყვარელი 2-0, გორი-რუსთავი 2-0, გორი-ყვარელი 2-1, პეგასი-რუსთავი 2-0, პეგასი-ყვარელი 2-1. მდგომარეობა: ქორები 6 ქულა (3 თამაშიდან), გორი 4 (2), პეეგასი 4 (3), ყვარელი 0/3, რუსთავი 0/3, ლაგუნა 0/0 (ტურნირში ოთხშაბათს ჩაერთვება)

ქალები: მამული - ყვარელი 2-1, პეგასი - ყვარელი 2-1. ოთხშაბათს: მამული - პეგასი

05/06/14 იმედმა მესამე ადგილი გაინაღდა

საქართველოს ჩემპიონატზე 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის დღეს მესამე ადგილი გაინაღდა თბილისის იმედმა, ხოლო ჩემპიონის ვინაობას ხვალ გამოავლენს თბილისის კიდევ ორი გუნდი - ქარიშხალა და პეგასი. საჩემპიონო მატჩი 18 საათზე დაიწყება.

იმედმა დღეს იოლად დაამარცხა ფოთის გუნდი - 38:20 და ნებისმიერ შემთხვევაში შეინარჩუნებს მესამე ადგილს, რადგანაც გორსაც და ფოთსაც პირადი მატჩი მოუგო.

ქარიშხალა და პეგასი კი წლეულს მეოთხედ ხვდებიან ერთმანეთს და ჯერჯერობით სრული თანაფარდობაა. პირველ ეტაპზე პირველი მატჩი ფრედ, 29:29 დასრულდა, მეორე თამაში ქარიშხალამ 33:25 მოიგო და თბილისის ჩემპიონი გახდა. საგაზაფხულო ეტაპის გამარჯვებული უკვე პეგასი იყო, რომელმაც ქარიშხალას ზუსტად რვაბურთიანი რევანში აუღო - 35:29. სხვა არცერთ გუნდთან ჩემპიონატის ორ საუკეთესო გუნდს ქულები არ დაუკარგავს.

თუ გადამწყვეტი შეხვედრა ფრედ დასრულდა, მაშინ ქარიშხალა შარშან მოპოვებულ ტიტულს შეინარჩუნებს, რადგან ფინალურ ექვსეულში ბურთების უკეთესი სხვაობა აქვს.

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები, 1998-99

ფინალური ექვსეული. 2-6 ივნისი, არენა 2

5 ივნისი

ფოთი - იმედი 20:38

ფოთი: ზარგინავა - მიქაძე 8, ბიბილეიშვილი 5, ბერაია 4, ბაჯალაძე 1, გურეშიძე 1, შარტავა 1, მიქაია, ჯიქია, გვასალია, დიდია

იმ: ხარაიშვილი, როკაშვილი - იობაშვილი 10, ბაინაზიშვილი 6, ჰუსეინოვი 5, საძაგლიშვილი 4, მიქავა 3. მელაშვილი 3, მღებრიშვილი 3, თურქაძე 2, რუსტამოვი 1, ჯაბანაშვილი 1, დვალიძე

ქარიშხალა - გორი 39:25

გორი: ვათიაშვილი, ჯაფარიძე - ტარუაშვილი 6, მჭედლიშვილი 6, მურადაშვილი 5, დალაქიშვილი 3, ტიელიძე 3, ნიაზაშვილი 2, ქესანაშვილი, ღვინიაშვილი, ბეთლემიშვილი, თომაშვილი, გოზალიშვილი, სამნიაშვილი, ყანჩაველი, გახოკიძე

ქარ: ხანდოლიშვილი, ფარესიშვილი - ფერაძე 9, არსენაშვილი 9, კბილაშვილი 7, ბულბულაშვილი 6, გოგუა 6, მამულაშვილი 2, ჭინჭარაძე, გ. კვირკველია, წიკლაური, აროშიძე, ფხაკაძე

მამული - პეგასი 21:36

მამ: დავითაშვილი, წულაია - სხვიტარიძე 7, თოდუა 5, შევჩენკო 5, ისმაილოვი 2, ტალახაძე 2, კორაშვილი, არუთინოვი, ძაგანია, სექანია, სამადაშვილი, კელაპტრიშვილი

პეგ: ზურაბიშვილი, მჭედლიძე - ცხოვრებაძე 10, გოგავა 6, გაწერელია 5, ნაზღაიძე 5, მაისურაძე 5, ზარნაძე 3, კაჭკაჭაშვილი 2, ხვადაგიანი, ლაპიაშვილი, კალანდაძე, ბაბუციძე, გოგოლაძე, მამაგეიშვილი, პაპუნაშვილი

მსაჯები: ელენე არაბული-ინა ჭკუასელი, გია წივწივაძე-გიორგი სამყურაშვილი

სამდივნო: მარი ხაჭაპურიძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

მდგომარეობა: ქარიშხალა 8 ქულა (+56), პეგასი - 8 (+52); იმედი 4; გორი, ფოთი - 2; მამული - 0

6 ივნისი

15:00 გორი - ფოთი

16:30 მამული - იმედი

18:00 პეგასი - ქარიშხალა