facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

დასრულდა მერვედფინალის პირველი წრე სახელბურთო ჩემპიონთა ლიგაში. საპასუხო მატჩები 29-31 მარტს გაიმართება.

ერთადერთი გუნდი, რომელმაც დიდი უპირატესობა მოიპოვა პირველ მატჩში, ბარსელონაა, რომელმაც სტუმრად 29:22 დაამარცხა დანიის ოლბორგი. წააგო მეორე დანიურმა გუნდმაც - კოლდინგი სკოპიეში 17:23 დამარცხდა მეტალურგთან. მაკედონიური კლუბის მოგება უზრუნველჰყო ორმა მოთმაშემ, სერბმა მეკარემ დარკო სტანიჩმა და 39 წლის სლოვენიელმა რენატო ვუგრინეცმა, ვინც 13 გოლი გაიტანა.

დანარჩენ ორ მატჩში მასპინძლებმა თითო ბურთით მოიგეს, მაგრამ საპასუხო შეხვედრებში უნგრული ვესპრემი და გერმანული ფლენზბურგი ფავორიტები იქნებიან პოლონეთის ვისლასა და სლოვენიის ცელიესთან.

ფოტო: რენატო ვუგრინეცი

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. მერვედფინალის პირველი მატჩები

23 მარტი

ოლბორგი (დან) - ბარსელონა (ესპ) 22:29

მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - კოლდინგი (დან) 23:17

ვისლა პლოცკი (პოლ) - ვესპრემი (უნგ) 34:33

ცელიე (სლნ) - ფლენზბურგი (გერ) 26:25

22 მარტი

კელცე (პოლ) - ლიოვენი (გერ) 32:28

ვარდარ სკოპიე (მკდ)- ჰამბურგი (გერ) 28:28

ველენიე (სლნ) - პსჟ (საფ) 30:28

20 მარტი

მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - კილი (გერ) 28:31

საპასუხო მატჩები 29-31 მარტს

მორიგი მატჩები გამართეს ქართველი ხელბურთელების უცხოურმა კლუბებმა. თურქეთში დასრულდა რეგულარული ჩემპიონატი და პლეიოფის დრო დადგა. რატი მსხვილიძემ 11 გოლი გაიტანა ბოლო ტურის მატჩში, რომელშიც ტრაბზონსფორმა 31:29 დაამარცხა ანკარის მილი პიანგო. გიგა ტორონჯაძეს არ უთამაშია. ტრაბზონმა რეგულარულ პირველობაში მეოთხე ადგილი დაიკავა 35 ქულით.

 

თურქეთი. რეგულარული სეზონის შემდეგ: 1. ბეშიქთაში 49, 2. ანკარასფორი 39, 3. ანკარა 39, 4. ტრაბზონსფორი 35, 5. ბურსა 30, 6. მერსინი 25, 7. მილი პიანგო 23, 8. გენჩლერბირლიგი 22 – 9. იზმირი 21, 10. ანთალიასფორი 21, 11. ისტანბული 21, 12. ჯანქაია 20 – 13. იედითეფე 19, 14. ადანა 0

რუმინეთში რეგულარული სეზონის დასრულებამდე რჩება ერთი ტური, რომელიც 9 აპრილს გაიმართება, თუმცა, ქართული კლუბებისთვის ყველაფერი გარკვეულია. შტიინცა ბაკეუ სატურნირო ცხრილში მესამე ადგილზე დარჩება და პლეიოფში ითმაშებს, ხოლო პოლიტექნიკა ტიმიშოარა მეათეზე იქნება და პლეიაუტის თამაში მოუწევს. ბოლოსწინა ტურში ბაკეუ 28:36 დამარცხდა ბუქარესტის დინამოსთან (შოთა თევზაძეს და ვლადიმერ რუსიას არ უთამაშიათ), ხოლო ტიმიოშარამ წააგო პოტაისა ტურდასთან - 25:27. ირაკლი ჩიქოვანმა 2 გოლი გაიტანა.

რევაზ ჭანტურია თანაგუნდელთაგან ყველაზე შედეგიანი იყო ევროპის ხელბურთისფედერაციის თასზე. ზომიმაკ სტრუმიცა ჯგუფურ ეტაპზე მეხუთედაც დამარცხდა - შინ, მონპელიესთან, ხოლო ქართველმა გარემარბმა 5 გოლი გაიტანა მსოფლიოს ერთ-ერთი საუკეთესო მეკარის, ტიერი ომაიერის კარში. თავის მხრივ, ერთი გოლი ომაიერმაც შეაგდო და მონპელიემ სტუმრად 32:19 გაიმარჯვა.

ფოტო: რატი მსხვილიძე (24)

 

ორშაბათიდან გლდანის სახელბურთო დარბაზში გაგრძელდება საქართველოს ჩემპიონატი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის. ხელბურთელები გლდანში ორშაბათს ითამაშებენ, ხოლო შემდეგ საბურთალოზე, სპორტკომპლექს არენაში გადავლენ.

5 დღეში 25 მატჩი უნდა გაიმართოს და გამოვლინდეს ექვსეული, რომელიც უშუალოდ იბრძოლებს საქართველოს ჩემპიონობისთვის. ფინალური ექვსეულის ტურნირზე, რომელიც 5-9 მაისს გაიმართება, ბრძოლას ყველა თავიდან, 0 ქულით დაიწყებს.

4-4 თამაშის შემდეგ ექვსეულში გასვლის საუკეთესო შანსები აქვს სამ თბილისურ გუნდს - ქარიშხალას, პეგასსა და იმედს, დანარჩენი 3 ადგილისთვის კი უმძაფრესი ბრძოლაა მოსალოდნელი. შანსი ჯერ არავის დაუკარგავს.

ამ ასაკის ბიჭები და გოგონები 2015 წლის ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიადისთვის ემზადებიან. აპრილში, საქართველოს ჩემპიონატისგან თავისუფალ დროს, გაიმართება საწვრთნელი კემპი, რომელზეც ნაკრების ყველა კანდიდატს ჯორჯე რაშიჩი, ნაკრები გუნდების კოორდინატორი ავარჯიშებს. 15-20 მაისს, ჩემპიონატის დასრულების შემდეგ, ბიჭებისა და გოგონების ნაკრებები თბილისში, ჯემალ ცერცვაძის 75 წლისთვისადმი მიძღვნილ საერთაშორისო ტურნირში ითამაშებენ.

საქართველოს ჩემპიონატი. 1998-99, ბიჭები

საგაზაფხულო ეტაპი, საერთო ტური. 24-28 მარტი

24 მარტი, გლდანი

12:00 გორი - იმედი

13:30 მამული - თელავი

15:00 პეგასი - ფოთი

16:30 ქარიშხალა - სამტრედია

18:00 ზუგდიდი - ყვარელი

25 მარტი

12:00 ზუგდიდი - მამული, არენა 2

13:30 თელავი - ქარიშხალა, არენა 2

15:00 ყვარელი - პეგასი, არენა 2

16:00 იმედი - ფოთი, არენა 1

17:30 გორი - სამტრედია, არენა 1

26 მარტი

12:00 მამული - პეგასი, არენა 2

13:30 ყვარელი - იმედი, არენა 2

15:00 თელავი - გორი, არენა 2

16:00 ზუგდიდი - ქარიშხალა, არენა 1

17:30 სამტრედია - ფოთი, არენა 1

27 მარტი

12:00 თელავი - ყვარელი, არენა 2

13:30 მამული - სამტრედია, არენა 2

15:00 პეგასი - გორი, არენა 2

16:00 ფოთი - ზუგდიდი, არენა 1

17:30 ქარიშხალა - იმედი, არენა 1

28 მარტი

12:00 თელავი - ფოთი, არენა 2

13:30 ყვარელი - სამტრედია, არენა 2

15:00 ზუგდიდი - გორი, არენა 2

16:00 მამული - იმედი, არენა 1

17:30 პეგასი - ქარიშხალა, არენა 1

მდგომარეობა (მ, ფ, წ, სხ, ქ)

ქარიშხალა-- 4-0-0 +52--8

პეგასი -------4-0-0 +39--8

იმედი--------3-0-1 +18--6

გორი---------2-0-2 +20--4

ზუგდიდი --2-0-2 -12--4

ფოთი--------2-0-2 -15--4

------------------------------

მამული------2-0-2 -16--4

სამტრედია--1-0-3 -20--2

თელავი------0-0-4 -25--0

ყვარელი -----0-0-4 -41--0

საუკეთესო ექვსეული გავა ფინალურ ეტაპზე, რომელიც გაიმართება 5-9 მაისს.

 

სპორტკომპლექს არენაში დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი ტური უმცროსი ასაკის (2000-01) ბიჭებს შორის. ბოლო დღეს ქარიშხალამ დაამარცხა თელავი - 21:6, ხოლო პეგასმა - გორი - 35:19.

შედეგად, პეგასი ერთდერთი გუნდია, ვისაც ყველა თმაში მოგებული აქვს. გორელებმა პირველ ტაიმში წინააღმდეგობა გაწიეს და ერთი პირობა 8:6 ლიდერობდნენ, მაგრამ პირველივე ტაიმაუტის შემდეგ პეგასმა გარდატეხა მატჩი, ტაიმი 16:10 მოიგო, შესვენების შემდეგ კი უფრო დაწინაურდა.

საქართველოს ჩემპიონი გამოვლინდება 15-18 აპრილს, როდესაც აღმოსავლეთისა და დასავლეთის გუნდების საერთო ტური გაიმართება.

საქართველოს ჩემპიონატი. 2000-01

ბიჭები. არენა 1, 22 მარტი

თელავი - ქარიშხალა 6:21

გორი - პეგასი 19:35

გორი: ჯაფარიძე, გლუნჩაძე - ნიაზაშვილი 8, გახოკიძე 5, სამნიაშვილი 2, გუდურაშვილი 1, ლ. მაისურაძე 1, ლურსმანაშვილი 1, მ. ტარუაშვილი 1, ქურდაძე, თამარაშვილი, გოგინაშვილი, მარტინოვი, ნ. მაისურაძე, ნ. მურადაშვილი - მწ. გია მამაცაშვილი

პეგასი: ი. დიხამინჯია - კაჭკაჭაშვილი 10, ცხოვრებაძე10, კუხალაშვილი 4, ლაპიაშვილი 3, ქათამაძე 3, ნ. კალანდაძე 2, ცხვიტარია 2, თ. კევლიშვილი 1, ი. ნარსია, ნ. კევლიშვილი, ბახუტაშვილი, პატაშური, ჯერენაშვილი - მწ. ტიტე კალანდაძე, გიორგი სახვაძე

მსაჯები: ლევან ოსიყმაშვილი, გია წივწივაძე

მდგომარეობა: პეგასი 6 ქულა (3 თამაშიდან), სამტრედია 4 (3), ფოთი 4 (3), გორი - 4 (3), ზუგდიდი 2 (2), ქუთაისი 0 (2), ქარიშხალა 2 (3), თელავი 0 (3)

საერთო ტური: 15-18 აპრილს

ჩემპიონთა ლიგაზე მერვედფინალები გრძელდება. შაბათს სამი მატჩი გაიმართა, კვირას დარჩენილი 4 თამაშია, ხოლო მომდევნო კვირაში - საპასუხო შეხვედრები.

პოლონეთის კელცე პირველ ტაიმში მეკარე სლავომირ შმალის წყალობით 15:7 უგებდა გერმანიის ლიოვენს, მაგრამ თამაში ხელახლა გაუხდა მოსაგები. გერმანელებმა მეორე ნახევარში გაათანაბრეს ანგარიში - 20:20 და ბოლომდე იბრძოლეს. კელცემ თამაშის მიწურულს პიოტრ ხრაპკოვსკის კარგი თამაშის წყალობით მოიგო - 32:28. მასპინძელთა შორის საუკეთესოები იყვნენ პოლონეთის ნაკრების ლიდერები - ლიევსკი (9 გოლი), ბილეცკი და იურეცკი, უკვე ნახსენები ხრაპკოვსკი, ასევე ხორვატი ჩუპიჩი და სლოვენიელი ზორმანი (ყველამ 4-4 გოლი გაიტანა). ლიოვენში ყველაზე მეტი შეაგდეს პატრიკ გრიოცკიმ (7) უვე გენშმაიერმა (6) და ისლანდიელმა ალექსანდრ პეტერსონმა (5).

თასის მფლობელმა, ჰამბურგმა ფრედ ითამაშა სკოპიეში, 8000 მაკედონიელი მაყურებლის თვალწინ, ვარდართან - 28:28. მასპინძელთა შორის 9 გოლი გაიტანა რუსმა გარემარბმა ტიმურ დიბიროვმა, ჰამბურგში ამდენივე შეაგდო შტეფან შრიოდერმა.

პარი სენ ჟერმენი სტუმრად დამარცხდა სლოვენიაში, გორენიე ველენიესთნ - 28:30. მასპინძლებმა მოახერხეს პარიზელთა ვარსკვლავების მიქელ ჰანსენის (3 გოლი) და დანიელ ნარსისის (3) გაუვნებლება. სტუმართაგან ყველაზე შედეგიანები იყვნენ მონტენეგროელი ფაჰრუდინ მელიჩი (7) და ხორვატი მარკო კოპლიარი (5), მაშინ, როდესაც სლოვენიურმა კვარტეტმა - მარიო შოშტარიჩმა (9). სტას სკუბემ (8), მარკო დუიმოვიჩმა (6) და ნიკო მედვედმა (4) თავისი გუნდის 30-დან 27 გოლი გაიტანა.

ფოტო: კელცე - ლიოვენი

ჩემპიონთა ლიგა 2013-14. კაცები. მერვედფინალის პირველი მატჩები

22 მარტი

კელცე (პოლ) - ლიოვენი (გერ) 32:28

ვარდარ სკოპიე (მკდ)- ჰამბურგი (გერ) 28:28

ველენიე (სლნ) - პსჟ (საფ) 30:28

20 მარტი

მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ) - კილი (გერ) 28:31

23 მარტი

18:00 ოლბორგი (დან) - ბარსელონა (ესპ)

19:55 მეტალურგ სკოპიე (მკდ) - კოლდინგი (დან)

22:00 ვისლა პლოცკი (პოლ) - ვესპრემი (უნგ)

22:15 ცელიე (სლნ) - ფლენზბურგი (გერ)

ვენაში, ევროპის ხელბურთის ფედერაციის აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომაზე გადაწყდა, რომ 2020 ან 2022 წლიდან ევროპის კაცთა ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე 24 ქვეყანა ითამაშებს.

გადაწყვეტილება საბოლოოდ უნდა დამტკიცდეს სექტემბერში, EHF დუბლინის კონგრესზე, სადაც აირჩევენ კიდეც 2020 წლის ევროპის ჩემპიონატის მასპინძელ ქვეყანას. კანდიდატი სამია - ავსტრია, ნორვეგია და შვედეთი. თუ გამარჯვებულ ქვეყანას აღმოაჩნდება რესურსი 24-გუნდიანი ტურნირის მოსაწყობად, მაშინ ევროპის ჩემპიონატი ახალი ფორმატით უკვე 2020 წლიდან გაიმართება, თუ არადა - 2022 წლიდან.

იცვლება ჩემპიონთა ლიგის ფორმატიც. ჯგუფურ ეტაპზე 28 გუნდი ითამაშებს. ორ, A და B ჯგუფში 8-8 გუნდი იქნება. ამ ორი ჯგუფის გამარჯვებული პირდაპირ გავა მეოთხედფინალში, ხოლო 2-6 ადგილებზე გასულები (10 გუნდი) - პირველ ნოკაუტ-სტადიაზე, რომელშიც სულ 12 გუნდი ითამაშებს.

დანარჩენი 2 გუნდი შეირჩევა C და D ჯგუფებიდან, რომლებშიც 6-6 გუნდი იქნება. 2-2 გამარჯვებული გავა წინასწარ პლეიოფში, რომლის მოგებულები ითამაშებენ პირველ ნოკაუტ-სტადიაზე, ანუ, ფაქტიურად, მერვედფინალში.

რაც შეეხება დასკვნით ეტაპს, ფინალურ ოთხეულს, მისი ჩატარების წესი უცვლელი რჩება.

ქალთა შორის ახალი ფორმატი უკვე 2014-15 წლების ჩემპიონთა ლიგიდან ამოქმედდება, ხოლო კაცებში - 2015-16 სეზონიდან.

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

გ  ა  დ  ა  ი  დ  ო
წყალტუბო  -  გორი
სამტრედია  -  პეგასი
სამტრედია  -  გორი
წყალტუბო  -  პეგასი
 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal