სიახლეების კალენდარი

სექტემბერი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

საქართველოს სამი ასაკობრივი ნაკრები განაგრძობს მზადებას საერთაშორისო ტურნირებისთვის. გლდანში მორიგი ამხანაგური მატჩი გამართეს ახალგაზრდულმა (20წ) და ბიჭების (16) ნაკრებებმა.

 

უფროსებმა მოიგეს - 41:23, თუმცა, მეტოქემ პირველ ტაიმში საკმაოდ სერიოზული წინააღმდეგობა გასწია - 13:17. ახალგაზრდული ნაკრები 21 მაისიდან ანდორაში, IHF მსოფლიო თასის ზონალურ ტურნირზე ითამაშებს, ხოლო ბიჭების გუნდი ამ დღეებში მიემგზავრება უკრაინაში, სადაც ქალაქ 7-11 მაისს, ბროვარიში, კიევის მახლობლად, საერთაშორისო ტურნირში ითამაშებს.

ბელარუსში გაემგზავრა თექვსმეტწლამდელ გოგონათ ნაკრები, რომელსაც გროდნოში აქვს საერთაშორისო ტურნირი 8 მაისიდან. თექვსმეტწლამდელთა ორივე ნაკრები თბილისში დაბრინების შემდეგ ითამაშება ჯემალ ცერცვაძის თასზე - საერთაშორისო ტურნირზე, რომელიც დიდი ქართველი ხელბურთელის 75 წლისთავს ეძღვნება. შეჯიბრებას გლდანის დარბაზი უმასპინძლებს.

ფოტო: ბიჭების ნაკრების ერთ-ერთი ბოლო ვარჯიში უკრაინაში გამგზავრების წინ

საქართველო (20) - საქართველო (16) 41:23 (17:13)

3 მაისი, გლდანი

(20): ცერცვაძე, ი. სამიტაშვილი, ცინცაძე - ორჯონიკიძე 8, ალანია 7, ცხვარაშვილი 6, სიმონია 6, სტურუა 4, დიხამინჯია 3, ლ. არსენაშვილი 3, გიორგაძე 3, ბაძაღუა 1

(16): ხანდოლიშვილი, მამულაშვილი - ბულბულაშვილი 11, გოგავა 5, რუსტამოვი 3, ე. არსენაშვილი 2. გაწერელია 2, კბილაშვილი, მიქაძე, მერკვილაძე, ზაალიშვილი, ბიბილეიშვილი, ფერაძე, იობაშვილი

მსაჯები: ლევან ოსიყმაშვილი, ზაზა ფერაძე

ბიჭების ნაკრები უკრაინაში. 7-11 მაისი

მეკარეები: დათო მამულაშვილი (რუსთავი),სანდრო ხანდოლიშვილი (ქარიშხალა)

მოთამაშეები: ერეკლე არსენაშვილი, გიგი ფერაძე, ლუკა ბულბულაშვილი, ირაკლი კბილაშვილი (ქარიშხალა), გიორგი ბიბილეიშვილი, გიორგი მიქაძე (ფოთი),გიორგი მერკვილაძე (ქუთაისი),ზაალ ზაალიშვილი (შევარდენი) ლუკა გაწერელია, ზურაბ გოგავა (პეგასი), ხაზეინ რუსტამოვი, ზეზვა იობაშვილი (იმედი)

მწვრთნელები: გიორგი ქობელაშვილი, გიორგი გვაზავა, ჯორჯე რაშიჩი

გოგონათა ნაკრები ბელარუსში. 7-12 მაისი

მეკარეები: ქრისტინე ჯავახია (ფოთი), მარიამ ჩაჩუა (პეგასი)

მოთამაშეები: თათია გადელია, ანა ხურცილავა (ფოთი), თინა ქიტესაშვილი, მარი მიხელიძე (ყვარელი), მაია ბერიძე, მედეა ჩოხელი, თამარ ჩოგოვაძე, ქეთევან ვენეცკი (პეგასი), სოფი ნარიმანიძე, ნინო გაბისონია, ანა ყველაშვილი, ქრისტინე ღვალაძე, თეონა ჯაღათაშვილი (მამული)

მწვრთნელები: მაია კარბუნარი, ელისო ჟურულიშვილი

 

დუშეთში შეკრებას განაგრძობს საქართველოს ბიჭების ნაკრები გიორგი ქობელაშვილის, გია გვაზავასა და ჯორჯე რაშიჩის ხელმღვანელობით. დღეს გუნდმა ამხანაგური მატჩი გამართა აზერბაიჯანოს ოცწამდელთა ნაკრებთან.

ტაიმი მოიგეს სტუმრებმა - 10:9, მაგრამ შესვენების შემდეგ ქართველმა თექვსმეტწლამდელებმა იოლად გარდატეხეს თამაში - 30:17. აზერბაიჯანელები კიდევ ერთ შეხვედრას გამართავენ საქართველოში და საქართველოს ახალგაზრდულ ნაკრებს ეთამაშებიან.

საქართველო (16) -აზერბაიჯანი (20) 30:17

დუშეთი, 29 აპრილი

საქართველო (გოლები): კბილაშვილი 5, ფერაძე 5, გოგავა 5, გაწერელია 4, ე. არსენაშვილი 3, ბულბულაშვილი 3, რუსტამოვი 1, ზაალიშვილი 1, ნაზღაიძე 1, მერკვილაძე 1, ბიბილეიშვილი 1

მსაჯები: ინა ჭკუასელი, გიორგი სამყურაშვილი

ჩემპიონთა ლიგის ფინალში, შაბათს, ბუდაპეშტში ითამაშებენ თასის შარშანდელი მფლობელი, დიორი ეტო და შარშანწინდელი ჩემპიონი , პოდგორიცას ბუდუჩნოსტი.

შარშანწინ ბუდუჩნოსტმა ორმატჩიან ფინალში სწორედ დიორი დაამარცხა - სტუმრად გატანილი მეტი გოლის წყალობით, ხოლო შარშან დიორმა ნორვეგიის ლარვიკს მოუგო. რაც შეეხება წლევანდელ გათამაშებას, მისი ბოლო ნაწილი პირველად ტარდება ოთხთა ფინალის ფორმატით.

პირველ ნახევარფინალში დიორმა დღეს დანიის მიდტიულანდი დაამარცხა. მასპინძლებმა 16:11 მოიგეს მეორე ტაიმი, მეორეში მიდტიულანდმა კი გაიბრძოლა, მაგრამ არც შორს გაუშვა მეტოქე და ვერც დაეწია. უნგრელების კაპიტანმა, ანიტა გორბიცმა 7 გოლი გაიტანა, მიდტიულანდის ჰოლანდიელმა ლიდერმა , კორნელია გროოტმა - 9.

დიორი უთუოდ ფავორიტი იქნება ფინალში, ბუდუჩნოსტის წინააღმდეგ. მონტენეგროელთა და მაკედონიის ვარდარის მატჩი ძალიან დაძაბული, დრამატული, მაგრამ უხარისხო გამოვიდა. ორივე გუნდს საშინელი სტატისტიკური მონაცემები ჰქონდა, კარიერაში ალბათ ერთ-ერთი ყველაზე ცუდი თამაში ჰქონდა ვარდარის სერბ ლიდერს, 2013 წლის მსოფლიოს საუკეთესო ხელბურთელ ანდრეა ლეკიჩს.

ბუდუჩნოსტმა მოიგო ტაიმი - 11:6, მაგრამ შესვენების შემდეგ ვარდარის კარში ჩადგა ფრანგი სიუზან ლენო, რომელმაც ძირითადი დროის ბოლომდე მოიგერია 20-დან 13 დარტყმა, რის შემდეგაც ვარდარი ბრძოლაში ჩაერთო და 53-ე წუთზე მეორე ფრანგმა, ალისონ პინომ ანგარიში გაათანაბრა - 16:16. 7 წუთში გოლი აღარ გასულა და დაინიშნა ორი ხუთწუთიანი ექსტრატაიმი.

ბუდუჩნოსტი ისევ გავიდა წინ - 20:17, ვარდარი ისევ დაეწია - 20:20, მაგრამ ბოლო წუთზე, როცა გუნდი ერთი გოლით აგებდა, ლეკიჩმა შეტევაში დაკარგა ბურთი და კინგა ბიზდრამ ფინალში გაიყვანა ბუდუჩნოსტი - 22:20.

ფინალი შაბათს 19 საათზე დაიწყება.

საყურებელი ბმული:

http://www.laola1.tv/en-int/live/mvm-ehf-final4-final-buducnost-gyoeri-audi-eto-kc/170853.html

ფოტო: დიორი - მიდტიულანდი. ჰაიდი ლოკე (5)

ქალების ჩემპიონთა ლიგა

ნახევარფინალი, 3 მაისი. ბუდაპეშტი, ლასლო პაპის არენა, 13 000 მაყურებელი

დიორი ეტო (უნგ) - მიდტიულანდი (დან) 29:26

დიორი: ჰარალდსენი, ჰერი - გორბიცი 7, ამორიმი 5, კოვაჩიჩი 5, კ. ბულატოვიჩი 4, ლოკე 3, ბოგნარი 2. ორბანი 2, კორშოში 1, ბოცკო, ჰორნიაკი, რედეი, შირიანი, სეპეში, ტერველი

მიდტიულანდი: ენგლერტი, ეგესტორპი - გროოტი 9, ს. იორგენსენი 8, იენსები 3, მიოლერი 3, ლ. იორგენსენი 1, ტორსგარდი 1, ტრიოლსენი 1, ბიოგელუნდი, მეილვანგი, ოლსენი, რასმუსენი, ზომერი, შპელერბერგი, ვოლერი

ბუდუჩნოსტი (მნტ) - ვარდარ სკოპიე (მკდ) 22:20 (16:16)

ბუდუჩნოსტი: ვოლტერინგი, ზდერიჩი - ნიაგუ 6, ცვიიჩი 5, მეჰმედოვიჩი 5, დალბი 3, პეტროვიჩი 2, ბიზდრა 1, გეორგიევსკა. იეზიჩი, ლაზოვიჩი, ნიკიტინა, პავიჩევიჩი, მ. ვუკჩევიჩი, ო. ვუკჩევიჩი

მიდტიულენდი: სუსლინა, ლენო - ლეკიჩი 6, პინო 5, ნიკოლიჩი 3, დემბელე 2, ჯოკიჩი 2, ხმიროვა 1, რადიჩევიჩი 1, ცრვენკოსკა, დმიტროვიჩი, ფერნანდესი, კლიკოვაცი, კოსტიუკოვა, შტერიოვა, ზებიჩი

ფინალი, 4 მაისი, ბუდაპეშტი
19:00 დიორი ეტო - ბუდუჩნოსტი
მესამე ადგილისთვის
16:30 ვარდარი - მიდტიულანდი

 

აზერბაიჯანიდან დაბრუნდა საქართველოს გოგონათა ნაკრები, რომელმაც ბაქოში 4 საწვრთნელი შეხვედრა გამართა. ჩვენმა თექვსმეტწლამდელებმა მასპინძელ თამატოლებს დიდი სხვაობით, 43:21 მოუგეს, ხოლო 2 წლით უფროსებთან დამარცხდნენ.

გუნდი 2 წელიწადზე მეტია, რაც 2015 წლის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალისთვის ემზადება, ახლო გეგმებში კი ორი საერთაშორისო ტურნირი აქვს: 7-12 მაისს ბელარუსში, გროდნოში და 15-20 მაისს - თბილისში, ჯემალ ცერცვაძის თასი.

მწვრნელების, მაია კარბუნარისა და ელისო ჟურულიშვილის ნაამბობიდან ასეთი სურათი მივიღეთ: გუნდმა ნაყოფიერად ივარჯიშა, გოგონები კიდევ უფრო დამეგობრდნენ და ერთ გუნდად შეიკრნენ, იმატა დისციპლინამ, ტექნიკურმა უნარ-ჩვევებმა და ფიზიკურმა მომზადებამ. რაც შეეხება სამ წაგებას ორი წლით უფროს აზერბაიჯანელებთან, ფიზიკურ კონდიციებში სხვაობა შესამჩნევი იყო. მწვრთნელები აღარ აპირებენ უფროსებთან თამაშს, რადგანაც დროა, გადამწყვეტი ტურნირის წინ გუნდი მოგებას მიეჩვიოს. მოთამაშეებიდან მწვრთნელებმა გამოარჩიეს საუკეთესო ბომბარდირი ნინო გაბისონია და მეკარე თამარ ჩაჩუა, რომელმაც საგრძნობლად მოიმატა, ასევე - ფოთელი ანა ხურცილავა, ვისთვისაც ეს პირველი საერთაშორისო ტურნე იყო. გროდნოში გუნდის შემადგენლობა ოდნავ შეიცვლება, მაგრამ დაახლოებით 18 მოთამაშე, ვისაც მწვრთნელები დაწყრდნობიან მომავალში, უკვე შერჩეულია.

გროდნოს ტურნირი საკმაოდ წარმომადგენლობითია- ითამაშებენ პოლონეთის, გერმანიის, ლიტვის, რუსეთის, ბელარუსისა და უკრაინის გუნდები, ხოლო ცერცვაძის თასზე - პოლონეთი, უკრაინა, სომხეთი, აზერბაიჯანი და საქართველო. მასპინძლები ალბათ ორი გუნდიდთ გამოვლენ.

გოგონათა ნაკრები აზერბაიჯანში 22-28 აპრილი, 2014

მეკარეები: ქრისტინე ჯავახია (ფოთი), თამარ ჩაჩუა (პეგასი), ლედი მაზმიშვილი (მამული)

მოთამაშეები: თათია გადელია, ანა ხურცილავა (ფოთი), თინა ქიტესაშვილი, ქეთი კუნელაშვილი, მარი მიხელიძე (ყვარელი), მედეა ჩოხელი, თამარ ჩოგოვაძე, ქეთევან ვენეცკი (პეგასი), სოფი ნარიმანიძე, ნინო გაბისონია, ანა ყველაშვილი, ქრისტინე ღვალაძე, თეონა ჯაღათაშვილი (მამული)

მწვრთნელები: მაია კარბუნარი, ელისო ჟურულიშვილი

საქართველო (16) -აზერბაიჯანი (18) 19:27

ვენეცკი 4, ნარიმანიძე 4, გადელია 3, ყველაშვილი 3, გაბისონია 2, კუნელაშვილი 1, ქიტესაშვილი 1, ღვალაძე 1

საქართველო (16) -აზერბაიჯანი (16) 43:21

ყველაშვილი 9, გაბისონია 5, ქიტესაშვილი 5, ღვალაძე 5, გადელია 4, ნარიმანიძე 3, ვენეცკი 3, ხურცილავა 3, ჯაღათაშვილი 2, ჩოხელი 2, მიხელიძე 2

საქართველო (16) -აზერბაიჯანი (18) 24:30

გაბისონია 6, ხურცილავა 5, ყველაშვილი 3, ვენეცკი 2, გადელია 2, ღვალაძე 2, ქიტესაშვილი 1, ჯაღათაშვილი 1, ჩოხელი 1, ნარიმანიძე 1

საქართველო (16) -აზერბაიჯანი (18) 16:24

გაბისონია 7, გადელია 3, კუნელაშვილი 2, ღვალაძე 1, ქიტესაშვილი 1, ჯაღათაშვილი 1

საქართველოს ახალგაზრდულმა ნაკრებმა სპორტკომპლექს არენაში ამხანაგური მატჩი გამართა აზერბაიჯანის ოცწლამდელთა გუნდთან და 29:26 მოიგო.

იგივე გუნდი ორი დღის წინ ჩვენმა თექვსმეტწლამდელებმა დუშეთში 30:17 დაამარცხეს, მაგრამ სტუმრებმა ქართველ თანატოლებთან შეხვედრისთვის რამდენიმე მოთამაშე დაიმატეს. აზერბაიჯანელებმა პირველი ტაიმიც კი მოიგეს - 15:14, მაგრამ საბოლოოდ 26:29 დამარცხდნენ.

სამწუხაროდ, ტრავმა მიიღო საქართველოს ნაკრების მარცხენა გარემარბმა ზურაბ აბრამიშვილმა. ჯერჯერობით უცნობია, მოასწრებს თუ არა ის გამოჯანმრთელებას 20 მაისისთვის, როცა ჩვენი გუნდი ანდორაში მიემგზავრება, IHF მსოფლიო თასის ევროპის ზონალური ტურნირის სათამაშოდ. ბექა ორჯონიკიძისა და ლევან გელაშვილის ხელმძღვანელობით, ჩვენი გუნდი სწორედ ამ ტურნირისთვის ემზადება.

ფოტო: ზურაბ აბრამიშვილი

საქართველო (20) -აზერბაიჯანი (20) 30:17

არენა, 30 აპრილი

საქართველო (გოლები): ორჯონიკიძე 6, აბრამიშვილი 5, სიმონია 5, სტურუა 3, კოხრეიძე 2, გოგოლაძე 2, ალანია 2, ცხვარაშვილი 1, გიორგაძე 1, დიხამინჯია 1, აბჟანდაძე 1

გაიმართა კაცთა ჩემპიონთა ლიგის ოთხთა ფინალის წილისყრა. 31 მაისს, კიოლნში ითამაშებენ ესპანეთის ბარსელონა და გერმანიის ფლენზბურგი, ასევე უნგრეთის ვესპრემი და გერმანიის კილი.

ფინალი და მესამე ადგილისთვის მატჩები 1 ივნისს გაიმართება იქვე, ლანქსეს არენაზე, დაახლოებით 22 000 მაყურებლის თვალწინ.

ოთხი მონაწილიდან ყველაზე ტიტულოვანი ბარსელონაა - 8 ჩემპიონთა თასი და 4 წაგებული ფინალი, კილმა თასი სამჯერ მოიგო და სამჯერ ითამაშა ფინალში, ფლენზბურგს ორი ფინალი და ერთი ნახევარფინალი აქვს წაგებული, ხოლო ვესპრემს - ერთი ფინალი და ორი ნახევარფინალი.

სხვა ევროთასებზე სადღეისოდ ასეთი მდგომარეობაა: EHF თასის ნახევარფინალური წყვილები ასეთია: კონსტანცა (რუმ) - მონპელიე (საფ), ფუხსე ბერლინი (გერ) - პიკ სეგედი (უნგ). ოთხთა ფინალი გაიმართება 17-18 მაისს ბერლინში.

ჩელენჯ კაპის ფინალისტები მეტალოპლასტიკა შაბაცი (სერ) და სევეჰოფი (შვდ) 18 და 25 მაისს ითამაშებენ შინ და სტუმრად ფორმატით.

3-4 მაისს ბუდაპეშტში ქალთა ჩემპიონთა ლიგის ოთხთა ფინალია: ვარდარ სკოპიე (მკდ) - ბუდუჩნოსტი (მნტ), დიორი ეტო (უნგ) - მიდტიულანდი (დან).

ქალთა EHF თასის ფინალში, 4 და 11 მაისს თამაშობენ ლადა ტოლიატი (რუს) და ესბიერგი (დან).

ჩელენჯ კაპისთვის 3 და 11 მაისს იბრძოლებენ იბრძოლებენ ჰოორი (შვდ) და ისი პარი (საფ),ხოლო თასების მფლობელთა თასისთვის - ვიბორგი (დან) - ზვეზდა ზვენიგოროდი (რუს) - 4 და 11 მაისს.

ფოტო: ლანქსეს არენა, კიოლნი

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal