facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

მთავარი

გაირკვა ევროპის ახალგაზრდობის ოლიმპიური ფესტივალის სახელბურთო ტურნირის მონაწილე გუნდების ვინაობა.

 

ჭაბუკთა ტურნირზე იასპარეზებენ: საფრანგეთი, უნგრეთი, ესპანეთი, დანია, სლოვენია, ნორვეგია, შვედეთი და საქართველო, როგორც ორგანიზატორი ქვეყანა (სათადარიგო ქვეყნები არიან: შვეიცარია, გერმანია, პოლონეთი, ისლანდია და ხორვატია).

გოგონების ტურნირზე ითამაშებენ: რუსეთი, დანია, ნორვეგია, ჩეხეთი, რუმინეთი, გერმანია, მონტენეგრო და საქართველო, როგორც ტურნირის მასპინძელი (სათადარიგო: მონაწილეები არიან: შვედეთი, უნგრეთი, ჰოლანდია, ხორვატია და პორტუგალია).

ამ ქვეყნების ფედერაციებმა 31 ოქტომბრამდე უნდა დაადასტურონ ტურნირში მონაწილეობა. შეჯიბრება 1998-99 წლებში დაბადებულთა შორის იმართება. შეიქმნება 2-2 ჯგუფი, ხოლო 2-2 საუკეთესო გუნდი საჩემპიონო პლეიოფს ითამაშებს. შეჯიბრება გაიმართება 2015 წლის 26-31 ივლისს, ახალ სპორტის სასახლეში უნივერსიტეტის მაღლივ კორპუსთან, რომლის მშენებლობა ამჟამად მიმდინარეობს. ტურნირის წილისყრა გაიმართება 2015 წლის აპრილში, თბილისში.

შერჩევის კრიტერიუმები ასეთი იყო: გოგონებში 7 მონაწილე გამოვლინდა ორი ტურნირის, 2014 წლის ცხრამეტწლამდელთა მსოფლიო ჩემპიონატისა და თვრამეტწლამდელთა ევროპის ღია პირველობის შედეგებით, ხოლო ჭაბუკებში - 2014 წლის თვრამეტწლამდელთა ევროპის ჩემპიონატის მიხედვით, ოღონდ, სლოვენიელ და ნორვეგიელ ჭაბუკებს თბილისის ფესტივალზე თამაშის უფლება ადრევე ჰქონდათ მოპოვებული - ისინი 2013 წლის ფესტივალის ჩემპიონი და ფინალისტი არიან.

 

სენაკში, საქართველოს ჩემპიონატის დასავლეთი ლიგის ტურნირზე, 1998-99 წლებში დაბადებულ ჭაბუკებს შორის ქუთაისის გუნდმა მესამე თამაშიც მოიგო და პირველი წრის ბოლო ტურის წინ 6 ქულით ლიდერობს.

 

ქუთაისელებს შარშან წარუმატებელი სეზონი ჰქონდათ და საპრიზო სამეულში ვერ მოხვდნენ, წლეულს კი სხვა გეგმები აქვთ. მესამე დღეს მათ დაამარცხეს შარშანდელი მესამე პრიზიორი, ზუგდიდი - 39:26.

მეორე მატჩი მოიგო ბათუმის გუნდმა, რომელმაც აჯობა წყალტუბოს - 26:23. წყალტუბოელები სამტრედიასთანაც დამარცხდნენ - 30:31.

პირველი წრე ხუთშაბათს დასრულდება წყალტუბო-ქუთაისისა და სამტრედია-ზუგდიდის მატჩებით. ორწრიანი ტურნირის შემდეგ სამი საუკეთესო გუნდი საქართველოს ჩემპიონობისთვის გააგრძელებს ბრძოლას.

საქართველოს ჩემპიონატი 2014-15. ბიჭები, 1998-99

დასავლეთის ლიგა. პირველი წრე, სენაკი. 8 ოქტომბერი

ბათუმი – წყალტუბო 26:23

ბათ: დავითაძე - სიხარულიძე 13, ქათამაძე 7, მახაჭაძე 3, მალაყმაძე 2, კოტიშაძე 1
წყ: აფხაძე, ჯანელიძე - ხელაძე 10, ბენდელიანი 4, მეტონიძე 3, ნემსიწვერიძე 3, ჭოლოკავა 2, აფხაძე 1

ზუგდიდი - ქუთაისი 26:39

ზუგ: ხასია - ბულია 11, ხურციძე 6, ეხვაია 3, ესართია 2, ძაძამია 2, შედანია 1, გოგოხია 1

ქუთ: ფაილოძე, კუპატაძე - ნოდია 10, გიორგაძე 9, კბილაშვილი 6, მამისეიშვილი 6, რობაქიძე 4, მერკვილაძე 2, არსენიძე 1, სულაბერიძე 1

სამტრედია – წყალტუბო 31:30

სამ: ქავზინაძე, შველიძე - ანტონოვიჩი 10, ლ.ცხვარაძე 7, ზურაბიანი 6, გ. ცხვარაძე 4, გეგია 2, ბოცვაძე 2

წყ: აფხაძე, ჯანელიძე - მამისეიშვილი 10, ხელაძე 8, მეტონიძე 5, ჭოლოკავა 4, ნემსიწვერიძე 3

მსაჯები: გიორგი სამყურაშვილი, გია წივწივაძე

მდგომარეობა: ქუთაისი 6 (3), სამტრედია 4 (3), ბათუმი 4 (4), ზუგდიდი 2 (3), წყალტუბო 0 (3)

9 ოქტომბერი
14:00 წყალტუბო - ქუთაისი
15:30
სამტრედია - ზუგდიდი

 

სენაკში, საქართველოს ჩემპიონატის დასავლეთი ლიგის ტურნირზე, 1998-99 წლებში დაბადებულ ჭაბუკებს შორის, პირველი წრე დასრულდა.

ლიდერობს ქუთაისის გუნდი, რომელმაც მეოთხე თამაშიც მოიგო - წყალტუბოსთან, 37:23. მეორე ადგილზეა სამტრედია, ვინც ბოლო დღეს დაამარცხა ზუგდიდი - 36:23. შემდეგ მოდიან ბათუმი, ზუგდიდი და წყალტუბო.

სამივე რეგიონულ ლიგაში მეორე წრე გაიმართება ნოემბერში. გამოვლინდებიან რეგიონალური ჩემპიონები და პრიზიორები, 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო მეოთხე ადგილი კი 2015 წელს საქართველოს ჩემპიონობისთვის გააგრძელებს ბრძოლას.

საქართველოს ჩემპიონატი 2014-15. ბიჭები, 1998-99

დასავლეთის ლიგა. პირველი წრე, სენაკი. 9 ოქტომბერი

წყალტუბო - ქუთაისი 23:37

წყ: აფხაძე, ჯანელიძე - ხელაძე 6, ბენდელიანი 6, მეტონიძე 3, დარსაველიძე 3, ჭოლოკავა 2, აფხაძე 2, ნემსიწვერიძე 1

ქუთ: ფაილოძე, კუპატაძე - გიორგაძე 11, რობაქიძე 7, მერკვილაძე 6, არსენიძე 4, კბილაშვილი 4, ნოდია 3, მამისეიშვილი 2

სამტრედია - ზუგდიდი 36:23

სამ: ქავზინაძე, შველიძე - ანტონოვიჩი 9, ზურაბიანი 7, გეგია 6, ბოცვაძე 6, გაგუა 4, გ.ცხვარაძე 3, ძნელაძე 1

ზუგ: ხასია - ბულია 6, ხურციძე 6, ყუფუნია 4, ძაძამია 2, გოგოხია 2, ტაბაღუა 1, ჩახაია 1, ჭკადუა 1

მსაჯები: გიორგი სამყურაშვილი, გია წივწივაძე

პირველი წრის შემდეგ

დასავლეთი: ქუთაისი 8, სამტრედია 6, ბათუმი 4 / ზუგდიდი 2, წყალტუბო 0

აღმოსავლეთი: გორი 8, კახეთი 6, რუსთავი 4 / ქარელი 2, ლაგოდეხი 0

თბილისი: ქარიშხალა 6 (+5), პეგასი 6 (0) , იმედი 6 (-5) / მამული 2, შევარდენი 0

სენაკში გრძელდება საქართველოს ჩემპიონატის დასავლეთი ლიგის ტურნირი 1998-99 წლებში დაბადებულ ჭაბუკებს შორის. ქუთაისის გუნდმა, რომელიც სამშაბათს ისვენებდა, მეორე დღეს ზედიზედ 2 თამაში მოიგო და დაწინაურდა კიდეც.

ქუთაისელებმა დაამარცხეს დასავლეთის შარშანდელი ვერცხლის პრიზიორი სამტრედია - 24:18, ასევე - ბათუმი - 45:31. თავის მხრივ, ბთუმელებმაც მოიპოვეს პირველი გამარჯვება, ზუგდიდთან - 26:23.

პირველი წრე 9 ოქტომბერს დასრულდება. ორწრიანი ტურნირის შემდეგ სამი საუკეთესო გუნდი საქართველოს ჩემპიონობისთვის გააგრძელებს ბრძოლას.

საქართველოს ჩემპიონატი 2014-15. ბიჭები, 1998-99

დასავლეთის ლიგა: სამტრედია, ზუგდიდი, წყალტუბო, ქუთაისი, ბათუმი
პირველი წრე, სენაკი. 7 ოქტომბერი

ქუთაისი - სამტრედია 24:18

ქუთ: ფაილოძე, კუპატაძე - გიორგაძე 6, ნოდია 5, გ. კბილაშვილი 4, რობაქიძე 3, მერკვილაძე 3, არსენიძე 2, მამისეიშვილი 1

სამ: ქავზინაძე, შველიძე - ანტონოვიჩი 10, ბოცვაძე 5, ზურაბიანი 2, გაგუა 1

ზუგდიდი - ბათუმი 23:26

ზუგ: ხასია, ბულია 10, ხურციძე 8, ძაძამია 2, ესართია 2, ეხვაია 1

ბათ: დავითაძე - ქათამაძე 10, მახაჭაძე 5, მამულაძე 5, მალაყმაძე 2, კოტიშაძე 1, კოკაშვილი 1

ქუთაისი - ბათუმი 45:31

ქუთ: ფაილოძე, კუპატაძე - გიორგაძე 15, კბილაშვილი 9, რობაქიძე 6, მერკვილაძე 6, მამისეიშვილი 5, არსენიძე 4

ბათ: დავითაძე - ქათამაძე 9, მამულაძე 7, მახაჭაძე 5, კეკელიძე 4, დიასამიძე 2, მალაყმაძე 2, კოტიშაძე 1, ბოლქვაძე 1

მსაჯები: გიორგი სამყურაშვილი, გია წივწივაძე

მდგომარეობა: ქუთაისი 4 (2), ზუგდიდი 2 (2), სამტრედია 2 (2), ბათუმი 2 (3), წყალტუბო 0 (1)

8 ოქტომბერი
12:00
ბათუმი - წყალტუბო
13:30
ზუგდიდი - ქუთაისი
15:00
სამტრედია - წყალტუბო
9 ოქტომბერი
14:00 წყალტუბო - ქუთაისი
15:30
სამტრედია - ზუგდიდი

 

ახალი სეზონის წინ ფოთში გაიმართა სახელბურთო კლუბ ოქროს ვერძის წარდგენა და მოთამაშეებისთვის კონტრაქტების გაფორმების ცერემონიალი.

ფოთელებმა შარშან წარმატებას მიაღწიეს საქართველოს ასაკობრივ ჩემპიონატებში, ახალ სეზონში კი ვაჟთა გუნდი შეკრიბეს და საქართველოს თასის გათამაშებასა და ეროვნულ ჩემპიონატში იასპარეზებენ.

როგორც კლუბის ტექნიკურმა დირექტორმა რეზო კუციამ გვაცნობა, გუნდში ირიცხებიან 1998 წელს დაბადებულ ჭაბუკთა გუნდის რამდენიმე ლიდერი, ასევე ხელბურთელები, რომლებიც სხვა ქალაქების გუნდებში თამაშობდნენ და რამდენიმე კაცი, ვინც ჭაბუკთა ასაკიდან გამოვიდა და იმის გამო, რომ ქალაქში მოზრდილთა გუნდი არ იყო, ხელბურთისთვის თავი ჰქონდა დანებებული. ყველანი ფოთელები არიან. ჯერჯერობით კონტრაქტი 13 ხელბურთელთან გაფორმდა, მაგრამ არაა გამორიცხული, მათი რიცხვი გაიზარდოს.

ოქროს ვერძი ჯერ კიდევ 1990-იან წლებში, პირველი ეროვნული ჩემპიონატების დროს შეიქმნა და როდესაც ვაჟთა გუნდის აღდგენა გადაწყდა, სახელი უკვე მზად იყო.

კონტრაქტების გაფორმების ცერემონიალს ესწრებოდნენ ფოთის მერის პირველი მოადგილე ნიკოლოზ გრიგოლია, ქალაქის სპორტისა და ახალგაზრდობის სამსახურის უფროსი გიგლა ბახტაძე და კლუბის დირექტორი დარეჯან გეფერიძე.

ამგვარად, სახელბურთო კლუბ ოქროს ვერძში ირიცხებიან ფოთელები: მეკარეები - გიორგი ჭანტურია და ლაშა სიორდია, მოთამაშეები - ომიკო ალანია, კახაბერ დაგარგულია, ალექსანდრე ხუნჯუა, ლავრენტი ფანცულაია, ნიკოლოზ ბაჯალაძე, ლუკა სილაგაძე, თენგიზ ბერაია, გიორგი მიქაძე, გიორგი ბიბილეიშვილი, გელა ჟვანია და თორნიკე ნემსაია. მთავარი მწვრთნელი გახლავთ თემურ ჭანტურია, ფიზმომზადების მწვრთნელი - ზურაბ ჩაკვეტაძე, კლუბის დირექტორია დარეჯან გეფერიძე, სპორტული დირექტორი - რეზო კუცია.

მორიგი მატჩები გამართეს ევროპაში მოთამაშე ქართველი ხელბურთელების კლუბებმა. თამაშებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ სანაკრებო მატჩებს ჩვენები კარგ ფორმაში ხვდებიან. ქართველების უმეტესობა საკუთარი კლუბის ყველაზე შედეგიანი მოთამაშე იყო.

მაკედონიაში ზედიზედ მესამე მატჩი მოიგო ზომიმაკ სტრუმიცამ. ლიდერებმა შინ დაამარცხეს ოხრიდი - 28:19, ხოლო რევაზ ჭანტურიამ 7 გოლი გაიტანა.

რუმინეთში შვიდიდან მესამე თამაში მოიგო ტიმიშოარას პოლიტექნიკამ და რვაგუნდიან პლეიოფში გასასვლელად იბრძვის. ტიმიშოარელებმა სტუმრად დაამარცხეს ტარგუ ჟიუ - 31:28, ხოლო ირაკლი ჩიქოვანი დემის გრიგორაშთან ერთად ყველაზე შედეგიანი იყო თავის გუნდში - ორივემ 6 გოლი გაიტანა.

ორშაბათს გაიმართა ტურის ბოლო მატჩი - ოდორჰეიმ უმასპინძლა შტიინცა ბაკეუს, ხოლო ვლადიმერ რუსიასა და შოთა თევზაძეს თავიანთი ყოფილი კლუბის წინააღმდეგ მოუხდათ თამაში. ორივე ქართველი მასპინძელთა სასტარტო შემადგენლობაში იყო. თევზაძემ საწყისი 20 წუთი ითამაშა - ეს მონაკვეთი სტუმრების უპირატესობით წარიმართა და ისინი დაწინაურდნენ კიდეც - 7:3. ოდორჰეიმ შესვენებაზე სხვაობა მინიმუმამდე დაიყვანა - 12:13, მაგრამ მეორე ტაიმის 23-ე წუთზე წინ ისევ ბაკეუ იყო - 27:21. ამის შემდეგ გოლები მხოლოდ მასპინძლებმა გაიტანეს და ბოლო წამებზე გაათანაბრეს კიდეც ანგარიში - 27:27. რუსიამ 2 გოლი გაიტანა, ხოლო ბაკეუს შემადგენლობაში თამაშობდა საქართველოს ნაკრების მომავალი მეტოქის, ესტონეთის ეროვნული გუნდის ორი მოთამაშე - გამთამაშებელი მარტინ იოჰანსონი (3 გოლი) და მარცხენა გარემარბი მიკ პინონენი (1). ესტონეთს 29 ოქტომბერს ვეთამაშებით ტალინში და 3 ნოემბერს - თბილისში.

რუმინეთის ჩემპიონატს 7 მატჩიდან 18 ქულით (6 მოგება) ლიდერობს ბაია მარე, მეორე ადგილზეა მოქმედი ჩემპიონი კონსტანცა - 16 (7 თამაში, 5 მოგება, 1 ფრე, 1 წაგება), ოდორჰეის 6 მატჩიდან 4 მოგება და 2 ფრე აქვს და 14 ქულით მესამეა. ტიმიშოარა მეშვიდე ადგილზეა 9 ქულით.

თურქეთში სამი მატჩიდან მეორე თამაში წააგო ტრაბზნსფორმა - სტუმრად მილი პიანგოსთან - 25:26, რატი მსხვილიძე კი კიდევ ერთხელ გახდა თამაშის საუკეთესო ბომბარდირი 11 გოლით (28 გოლი 3 თამაშში). ითამაშა მეკარე გიგა ტორონჯაძემაც. ტრაბზონში გასინჯვაზეა მესამე ქართველიც - ეროვნული და ახალგაზრდული ნაკრებებისა და სტუ-ს უკანახაზელი, 20 წლის ზურაბ სიმონია.

სიმონიას თანაგუნდელი და თანატოლი, მარცხენა გარემარბი ზურაბ აბრამიშვილი სინჯებზეა ირანში, ქალაქ თავრიზის გუნდში, სადაც ნაკრების გამთამაშებელი, აკაკი ტალახაძე თამაშობს.

დაბოლოს, ახალგაზრდული ნაკრებისა და ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდის 18 წლის შუამარბი, თემურ ორჯონიკიძე სტაჟირებაზე იყო სლოვენიის კლუბ ცელიეში. ჩემპიონთა ლიგის მონაწილე გუნდთან თითქმის ერთთვიანი ვარჯიშს შემდეგ გადაწყდა, რომ სლოვენიელები ქართველ ახალგაზრდას ერთი წლის შემდეგაც გამოიძახებენ და მაშინ გადაწყვეტენ, ჩარიცხონ თუ არა მთავარ გუნდში.

ფოტო: რევაზ ჭანტურია

საქართველოს ჩემპიონატი
2020-21

shmog

უმაღლესი ლიგა. კაცები
ოლიმპიური სასახლე
10 დეკემბერი
ქარიშხალა 27-26 წყალტუბო
BSB ბათუმი 38-14 ფოთი
პეგასი 27-42 ქუთაისი
11 დეკემბერი
BSB ბათუმი 40-20 წყალტუბო
ქარიშხალა 27-35 ფოთი
12 დეკემბერი
ფოთი 22-26 წყალტუბო
ქარიშხალა 20-54 ქუთაისი
BSB ბათუმი 38-25 სამტრედია
13 დეკემბერი
ქარიშხალა 33-38 სამტრედია
BSB ბათუმი 32-28 ქუთაისი
  13 დეკ.
                გატ-გაშ        
  BSB ბათუმი 4     4     0     0     148-87     8    
  ქუთაისი 3     2     0     1     124-79     4    
  სამტრედია 2     1     0     1     63-71     2    
  წყალტუბო 3     1     0     2     72-89     2    
  ფოთი 3     1     0     2     71-91     2    
  ქარიშხალა 4     1     0     3     107-153     2    
  პეგასი 1     0     0     1     27-42     0    
საქართველოს თასი. კაცები
10 ნოემბერი. გლდანი
მეოთხედფინალი
BSB ბათუმი 46-21 ქარიშხალა
იმედი სტუ 42-22 ოქროს ვერძი
ქუთაისი 46-26 სამტრედია
პეგასი 23-28 სპორტუნი
 
11 ნოემბერი. გლდანი
5-8 ადგილები
ქარიშხალა 28-33 ოქროს ვერძი
ნახევარფინალი
BSB ბათუმი 33-25 იმედი სტუ
ნახევარფინალი
ქუთაისი 45-30 სპორტუნი
5-8 ადგილები
სამტრედია 30-27 პეგასი
 
12 ნოემბერი. გლდანი
ქარიშხალა 22-37 პეგასი
ოქროს ვერძი 29-34 სამტრედია 
 
13 ნოემბერი. სპორტის სასახლე
იმედი სტუ 35-38 სპორტუნი
ფინალი
BSB ბათუმი 30-25 ქუთაისი
ქვიშის ხელბურთი
 კაცები
  1 ქუთაისი   2 გორი  3 ფაკუნდო
 ქალები
  1 ყვარელი   2 აჭარა   3 სამტრედია
მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal