logo

სიახლეების კალენდარი

მარტი 2021
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
opacity

მთავარი

სანაკრებო სეზონის წინ ევროპაში ბოლო მატჩებს ატარებენ ქართველი ხელბურთელები. 29 ოქტომბერს საქართველოს ეროვნული გუნდი ტალინში თამაშობს, ხოლო 2 ნოემბერს ესტონელებს სპორტის სასახლეში მიიღებს. 2018 წლის ევროპის ჩემპიონატის პირველ შესარჩევ ეტაპს აპრილის ბოლოსა და მაისის დასაწყისში დავასრულებთ ლუქსემბურგთან ორი მატჩით.

ესტონელებთან საბრძოლო შემადგენლობა იკრიბება. საეჭვოა მხოლოდ ირანში მოთამაშე აკაკი ტალახაძის ჩამოსვლა - თავრიზის კლუბისა და საქართველოს ნაკრების გამთამაშებელს ტრავმა აქვს.

ტრავმირებულია ვეტერანი სერგო დათუკაშვილიც, მაგრამ, როგორც თავად ამბობს, ოქტომბრის ბოლოსთვის სათამაშოდ მზად იქნება და ტალინში ჩავა. მისმა გუნდმა, ვოივოდინამ ქართველის გარეშე ორი მატჩი გამართა სამხრეთ აღმოსავლეთის ლიგაში - სერბებმა სტუმრად 25:25 ითამაშეს ბოსნიაში ბორაცთან, ხოლო ბელარუსში 22:34 წააგეს მეშკოვ-ბრესტთან. ვოივოდინას 7 თამაშიდან 2 ფრე აქვს და მეცხრე ადგილზეა, ხოლო 36 წლის დათუკაშვილი 5 თამაშში გატანილი 20 გოლით მეოცე ადგილზეა ლიგის ბომბარდირთა სიაში (29 დარტყმა, 20 გოლი, 69%, 12 გოლი 9 მეტრიდან, 4 – 6 მეტრიდან, 2 - კუთხიდან, 2 - ძალისმიერი გარღვევის შემდეგ, არცერთი შვიდმეტრიანი)

მაკედონიის ჩემპიონატს ოთხი მატჩიდან 4 მოგებით ლიდერობს ზომიმაკ-სტრუმიცა, ვინც ბოლო ტურში სტუმრად დაამარცხა რაბოტნიჩკი - 32:26, ქართველმა გარემარბმა რევაზ ჭანტურიამ 4 გოლი გაიტანა (სულ მის ანგარიშზეა 4 თამაშში 18 გოლი).

რუმინეთში პირველად დამარცხდა მეკარე შოთა თევზაძისა და ვლადიმერ რუსიას გუნდი, ოდორჰეი - სტუმრად, CSM ბუქარესტთან - 20:27, რუსიამ კი 3 გოლი გაიტანა (30 გოლი 7 მატჩში). კლუბი 7 თამაშიდან 14 ქულით (2 ფრე, 1 წაგება) მესამე ადგილზეა ბაია მარესა და კონსტანცას შემდეგ.

დამარცხდა ირალი ჩიქოვანის კლუბი, პოლიტექნიკა - ტიმიშოარელებმა შინ წააგეს ბუქარესტის სტიაუასთან - 22:24, ჩიქოვანი კი 6 გოლით (ერთი შვიდმეტრიანი) თავისიანების საუკეთესო ბომბარდირი იყო. სულ ქართველს 8 მატჩში 35 გოლი აქვს, მისი კლუბი კი 3 მოგებით მეცხრე ადგილზეა. სანაკრებო პაუზამდე რუმინეთში კიდევ ერთი ტურია, სადაც ტიმოშოარა ქვეყნის ჩემპიონ კონსტანცას სტუმრობს, ხოლო ოდორჰეი მასპინძლობს სუჩავას.

თურქეთში, მეკარე გიგა ტორონჯაძისა და რატი მსხვილიძის კლუბი, ტრაბზონსფორი ჯერჯერობით წარუმატებლად გამოდის - ერთი მოგება 4 თამაშში. ბოლო ტურში ტრაბზონი სუმრად დამარცხდა ანკარაში, ანაფენ კოლეჯთან - 22:23. მსხვილიძეს მეტოქეები თითქმის მთელი მატჩის განმავლობაში პერსონალურად ეთამაშებოდნენ და ქართველმა ინსაიდმა ამჯერად მხოლოდ 5 გოლი იკმარა, მაშინ როცა, მისი საშუალო შედეგიანობა გაცილებით მეტია - 33 გოლი 4 თამაშში. ტრაბზონი შაბათს მასპინძლობს ბურსა ნილუფერს, ორშაბათს კი მსხვილიძე და ტორონჯაძე თბილისში იქნებიან და სანაკრებო თამაშებისთვის მზადებას დაიწყებენ. დანაჩენი ლეგიონერები გუნდს პირდაპირ ტალინში უნდა შეუერთდნენ.

ფოტო: ირაკლი ჩიქოვანი სტიაუასთან თამაშში

გლდანის ცერცვაძის აკადემიაში დაწყებულ საქართველოს თასზე ხელბურთში, პირველ დღეს ერთი მოულოდნელი შედეგი დაფიქსირდა - იმედმა 31:38 წააგო ქარიშხალასთან.

 

მოულოდნელი, შესაძლოა, ცოტათი გადაჭარბებული ნათქვამი იყოს, რადგან საქართველოს ჩემპიონატის მეოთხე ადგილის მფლობელ იმედს ახალი სეზონის წინ რამდენიმე მოთამაშე დააკლდა და ძირითადად ახალგაზრდებით გამოდის, მაგრამ ერთი-ორი გამოცდილი ხელბურთელი გუნდში მაინც არის.

ქარიშხალა კი მთლიანად ახალგაზრდული გუნდია. თამაში ლამის ბოლო წუთებამდე თანაბარი იყო და მხოლოდ ბოლოსკენ გადატყდა. დანარჩენ სამ მატჩში ბათუმმა მოუგო გორს - 50:32, სამტრედიამ - რუსთავს, 47:21, ხოლო პეგასმა - ფოთის ოქროს ვერძს - 38:27.

სამშაბათსა და ოთხშაბათშ ჯგუფური ტურნირის მატჩები გაგრძელდება. ჯგუფების ორ-ორი საუკეთესო გუნდი ხუთშაბათს ნახევარფინალებს ითამაშებს, ხოლო პარასკევს თასის მფლობელიც გამოვლინდება.

ხელბურთი. საქართველოს თასი 2014. კაცები

გლდანი, 13 ოქტომბერი

A ჯგუფი

ბათუმი - გორი 50:32

ბათ: ცერცვაძე - გამზარდია 11, სიმონია 8, ნარსია 7, ქარდავა 6, აბრამიშვილი 5, სურმავა 4, ამირანაშვილი 2, ჯორბენაძე 2, ქავთარაძე 2, ვინოგრადსკი 2, ჭანტურია 1

გორ: ვათიაშვილი - ტარუაშვილი 9, გრიგოლ მამაცაშვილი 6, გაგლოშვილი 6, ზუბიაშვილი 4, ტიელიძე 3, მურადაშვილი 2, ნიაზაშვილი 1, ყანჩაველი 1

იმედი - ქარიშხალა 31:38

იმ: ხარაიშვილი - გ. იობაშვილი 11, გოგუა 8, ბეჟანიშვილი 5, ზ. იობაშვილი 2, ჩიკვილაძე 2, მიქავა 1, დანელიშვილი 1, რუსტამოვი 1

ქარ: ხანდოლიშვილი - ფერაძე 9, კბილაშვილი 8, მამულაშვილი 7, არსენაშვილი 5, ზაალიშვილი 5, შევჩენკო 3, სხვიტარიძე 1

B ჯგუფი

სამტრედია - რუსთავი 47:21

სამ: სამყურაშვილი - წითელიშვილი 10, ხაჟომია 9, გ. ნიკურაძე 8, წივწივაძე 5, ზურაბიანი 5, თევზაძე 5, ელგანდაშვილი 3, ხონელიძე 2

რუს: მამულაშვილი, ჯანგიძე - მძელური 8, გიორგაძე 4, მუქთიაშვილი 3, მუმლაძე 2, რ. შეყელაშვილი 1, თაბაგარი 1, ჭაბაშვილი 1, კახურაშვილი 1

პეგასი - ფოთი 38:27

პეგ: ცინცაძე, ნარსია - დიხამინჯია 7, ცხვარაშვილი 5, გაწერელია 5, კოხრეიძე 5, ზარნაძე 4, აბჟანდაძე 3, სახვაძე 3, მაისურაძე 2, ბაძაღუა 2, ლეჟავა 2

ფოთ: სიორდია, ზარგინავა - ალანია 11, ჟვანია 7, მიქაძე 4, ბიბილეიშვილი 2, დაგარგულია 1, კუჭავა 1, ნემსაია 1

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

ფოტო: გიგი ფერაძე, ქარიშხალა

14 ოქტომბერი

12:00 ქარიშხალა - ბათუმი

13:30 ფოთი - სამტრედია

15:00 გორი - იმედი

16:30 რუსთავი - პეგასი

15 ოქტომბერი

12:00 გორი - ქარიშხალა

13:30 რუსთავი - ფოთი

15:00 ბათუმი - იმედი

16:30 სამტრედია - პეგასი

16 ოქტომბერი, ნახევარფინალი

12:00 A3-B4

13:30 B3-A4

15:00 A1-B2

16:30 B1-A2

17 ოქტომბერი, ფინალი

12:00 7 ადგილისთვის

13:30 5 ადგილისთვის

15:00 3 ადგილისთვის

16:30 1 ადგილისთვის

 

საქართველოს თასის ნახევარფინალში, ხუთშაბათს ითამაშებენ ქარიშხალა-პეგასი და ბათუმი-სამტრედია.

მოულოდნელი იყო საქართველოს ჩემპიონატის მეორე და მესამე პრიზიორების ნახევარფინალში დაწყვილება. პროგნოზები არია თბილისის ქარიშხალამ, რომელმაც ბათუმიც დაამარცხა, დანარჩენი ორი მატჩიც მოიგო და ჯგუფში პირველ ადგილი დაიკავა, ბათუმი და სამტრედია კი ერთმანეთს ნაადრევად შეახვედრა.

დღეს ქარიშხალას ახალბაზრდულმა გუნდმა მესამე მატჩიც მოიგო - ძალიან დაძაბულ ბრძოლაში, გორთან - 32:31. ფოთმა ასევე ერთი ბურთის სხვაობით დაამარცხა რუსთავი - 33:32, ბათუმმა მოუგო იმედს - 53:35, ხოლო სამტრედიამ - პეგასს - 36:30 და ჯგუფში პირველი ადგილი დაიკავა.

ხვალ, გლდანის ცერცვაძის სახელობის აკადემიაში თამაშები 12 საათიდან დაიწყება. ჯერ ითამაშებენ 5-8 ადგილებისთვის მებრძოლი გუნდები, 15 საათიდან კი მთავარი ნახევარფინალებია.

ხელბურთი. საქართველოს თასი 2014. კაცები

გლდანი, 15 ოქტომბერი

A ჯგუფი

გორი - ქარიშხალა 31:32

გორ: ვათიაშვილი, ოქროპირიძე - გაგლოშვილი 11, ახალბედაშვილი 6, ზუბიაშვილი 5, ტარუაშვილი 3, მურადაშვილი 2, ტიელიძე 2, მჭედლიშვილი 1, ხაბაზიშვილი 1, გია მამაცაშვილი (გაძევება)

ქარ: ხანდოლიშვილი, დავითაშვილი - კბილაშვილი 11, არსენაშვილი 8, მამულაშვილი 6, სხვიტარიძე 3, ფერაძე 2, ზაალიშვილი 2, კორაშვილი, ჭინჭარაძე , შევჩენკო

ბათუმი - იმედი 53:35

ბათ: ცერცვაძე - აბრამიშვილი 11, ამირანაშვილი 8, სურმავა 8, გამზარდია 7, ი. ნარსია 7, ჯორბენაძე 5, ჭანტურია 3. ქარდავა 2, ვინოგრადსკი 2

იმ: ხარაიშვილი, მღებრიშვილი - ბეჟანიშვილი 9, დანელიშვილი 8, ზ. იობაშვილი 7, მიქავა 3, რუსტამოვი 2, ფურცელაძე 2, ჰუსეინოვი 2, გოგუა 1, ბაინაზიშვილი 1,

მდგომარეობა: ქარიშხალა 6, ბათუმი 4 / გორი 2, იმედი 0

B ჯგუფი

რუსთავი - ფოთი 32:33

რუს: ჯანგიძე, მამულაშვილი, ლორია - მუქთიაშვილი 7, მძელური 7, ჩუბინიძე 7, თაბაგარი 5, გიორგაძე 4, მენაბდიშვილი 2, რ. შეყელაშვილი, მუმლაძე, ჭაბაშვილი, კახურაშვილი,

ფოთ: სიორდია, ზარგინავა - ალანია 11, მიქაძე 8, ჟვანია 5, ბაჯალაძე 5, ბიბილეიშვილი 3, დაგარგულია 1, გოგიშვილი, კუჭავა, ნემსაია

სამტრედია - პეგასი 36:30

სამ: სამყურაშვილი, კიკნაძე - ხაჟომია 8, წითელიშვილი 8, ვ. ზურაბიანი 6, თევზაძე 6, გ. ნიკურაძე 4, წივწივაძე 3, ელგანდაშვილი 1, სიხარულიძე, ხვიჩია

პეგ: ცინცაძე, დ. ნარსია - ცხვარაშვილი 11, დიხამინჯია 8, ზარნაძე 5, ბაძაღუა 4, გაწერელია 1, ნ. მაისურაძე 1, კოხრეიძე, სახვაძე, ლეჟავა, ქუთათელაძე, პეტრიაშვილი

მდგომარეობა: სამტრედია 6, პეგასი 4 / ფოთი 2, რუსთავი 0

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

ფოტო: ლექსო წითელიშვილი, სამტრედია

16 ოქტომბერი, ნახევარფინალი

12:00 გორი-რუსთავი

13:30 ფოთი-იმედი

15:00 ქარიშხალა-პეგასი

16:30 სამტრედია-ბათუმი

17 ოქტომბერი, ფინალი

12:00 7 ადგილისთვის

13:30 5 ადგილისთვის

15:00 3 ადგილისთვის

16:30 1 ადგილისთვის

სახელბურთო ჩემპიონთა ლიგის მესამე ტურის შემდეგ 24 მონაწილე გუნდიდან ექვსს ჯერ ქულა არ დაუკარგავს და 3-3 მოგებით ლიდერობს.

 

A ჯგუფში პირველ ადგილზეა პარი სენ-ჟერმენი, რომელმაც მესამე გამარჯვება ესპანეთის ლა რიოხასთან მოიპოვა - 32:25. პარიზელთაგან ყველაზე შედეგიანი იყო გამთამაშებელი დანიელ ნარსისი - 5 გოლით.

B ჯგუფში ორი ლიდერია - დანიის კოლდინგი და ბარსელონა და ისინი შემდეგ ტურში, 19 ოქტომბერს, კოპენჰაგენში ითამაშებენ. კოლდინგმა სტუმრად, მოუგო შვედეთის ალინგსასს - 23:19. ხოლო ბარსელონამ შინ 35:25 აჯობა სტამბოლის ბეშიქთაშს, ხოლო ისლანდიელმა გუდიონ სიგურდსონმა 8 გოლი გაიტანა.

C ჯგუფში ასევე ორი გუნდია უდანაკარგოდ: უნგრეთის ვესპრემმა შინ ძალიან მძიმე თამაშში მოუგო მონპელიეს - 30:29, ხოლო მაკედონიის ვარდარმა შინ დაამარცხა გერმანიის ლიოვენი - 28:25.

D ჯგუფს 3 მოგებით ლიდერობს პოლონეთის კელცე. ამ კვირაში მეოთხე ტურია, შემდეგ კი ნოემბრის შუა რიცხვებამდე შესვენებაა, რაც სანაკრებო პაუზითაა გამოწვეული. მერვედფინალში ჯგუფიდან 4-4 გუნდი გადის.

ჩემპიონთა ლიგა. 2014-15. კაცები. ჯგუფური ტურნირი, 3 ტური

8-12 ოქტომბერი

A ჯგუფი

მეშკოვ ბრესტი (ბლრ, 2 ქულა) - კილი (გერ, 4) 24:25

ზაგრები (ხორ, 4) - მეტალურგ სკოპიე (მკდ, 0) 19:17

პსჟ (საფ, 6) - ლა რიოხა ლოგრონიო (ესპ, 2) 32:25

B ჯგუფი

ფლენზბურგი (გერ, 4) - ვისლა პლოცკი (პოლ, 2) 35:28

ალინგსასი (შვდ, 0) - კოლდინგი (დან, 6) 19:23

ბარსელონა (ესპ, 6)- ბეშიქთაში (თურ, 0) 35:25

C ჯგუფი

ჩეხოვსკიე მედვედი (რუს, 0) - ცელიე (სლნ, 2) 30:35

ვესპრემი (უნგ, 6) - მონპელიე (საფ, 2) 30:29

ვარდარ სკოპიე (მკდ, 6) - ლიოვენი (გერ, 2) 28:25

D ჯგუფი

შაფჰაუზენი (შვც, 3) - დიუნკერკი (საფ, 2) 25:23

ოლბორგი (დან, 3) - პიკ სეგედი (უნგ, 4) 25:28

კელცე (პოლ, 6) - მოტორ ზაპოროჟიე (უკრ, 0) 30:26

ფოტო: ვარდარი - ლიოვენი

 

საქართველოს თასის გათამაშებაზე ხელბურთში, ზედიზედ მეორე გამარჯვება მოიპოვა ქარიშხალამ, ვინც 37:33 დაამარცხა საქართველოს ჩემპიონატის ვერცხლის პრიზიორი, ბათუმი.

გიორგი ქობელაშვილისა და ელზა მერაბიშვილის გუნდი მთლიანად ქარიშხალას, მამულისა და შევარდენის ჭაბუკებისგან შედგება. პირველი ტაიმი ბათუმმა 19:15 მოიგო, მაგრამ მეორის მე-7 წუთისთვის ანგარიში თანაბარი იყო, ბოლო მონაკვეთი კი ქარიშხალამ უფრო ძლიერად ჩაატარა - 37:33. ყველაზე შედეგიანი იყო ქარიშხალასა და ჭაბუკთა ნაკრების ინსაიდი ირაკლი კბილაშვილი - 12 გოლი.

დამარცხდა კიდევ ერთი განთესილი გუნდი - თბილისის იმედმა მეორე მატჩი წააგო - ამჯერად ვერაფერი დაუპირისპირა გორელებს, 34:40. გია მამაცაშვილის გუნდი თითქმის მთელი თამაში იგებდა, დაცვაში თამაშობდა აგრესიულად, სწრაფად გადადიოდა პირველ შეტევაში, ხოლო საუკეთესო ბომბარდირი იყო თორნიკე გაგლოშვილი 12 გოლით.

A ჯგუფში ნახევარფინალისტები ოთხშაბათს გამოვლინდებიან გორი-ქარიშხალასა და ბათუმ-იმედის მატჩებში. B ჯგუფიდან ორივე ნახევარფინალისტი ცნობილია. სამტრედიამ უპრობლემოდ დაამარცხა ფოთის ოქროს ვერძი - 52:25, რუსთავმა წინააღმდეგობა გაუწია პეგასს (11:12 შესვენებაზე), მაგრამ მეორე ტაიმში ვეღარ გაძლო - 23:32. სამტრედიას და პეგასს 4-4 ქულა აქვთ და ხვალ ერთმანეთში ითამაშებენ.

ოთხშაბათს ჯგუფური ტურნირი დასრულდება. ჯგუფების ორ-ორი საუკეთესო გუნდი ხუთშაბათს ნახევარფინალებს ითამაშებს, პარასკევს ფინალია.

ხელბურთი. საქართველოს თასი 2014. კაცები

გლდანი, 14 ოქტომბერი

A ჯგუფი

ქარიშხალა - ბათუმი 37:33

ქარ: ხანდოლიშვილი, დავითაშვილი - კბილაშვილი 12, არსენაშვილი 6, ფერაძე 5, კორაშვილი 4, ზაალიშვილი 4, სხვიტარიძე 3, მამულაშვილი 1, ჭინჭარაძე , ბულბულაშვილი 1, შევჩენკო

ბათ: ცერცვაძე - სიმონია 9, გამზარდია 6, აბრამიშვილი 4, ქარდავა 4, ი. ნარსია 3, ჯორბენაძე 3, ამირანაშვილი 2, სურმავა 1, ვინოგრადსკი 1

გორი - იმედი 40:34

გორ: ვათიაშვილი, ოქროპირიძე - გაგლოშვილი 12, ტარუაშვილი 8, გრიგოლ მამაცაშვილი 7, ზუბიაშვილი 5 მჭედლიშვილი 4, ხაბაზიშვილი 2, ნიაზაშვილი 2, მურადაშვილი

იმ: ხარაიშვილი, მღებრიშვილი - რუსტამოვი 9, ბეჟანიშვილი 6, გ. იობაშვილი 4, ზ. იობაშვილი 4, მიქავა 4, აბაშიძე 3, დანელიშვილი 2, გოგუა 1, ჩიკვილაძე 1

მდგომარეობა: ქარიშხალა 4, ბათუმი 2 / გორი 2, იმედი 0

B ჯგუფი

ფოთი - სამტრედია 25:52

ფოთ: სიორდია, ზარგინავა - მიქაძე 7, ბიბილეიშვილი 6, ალანია 4, დაგარგულია 2, გოგიშვილი 2, ბაჯალაძე 2, კუჭავა 1, ნემსაია 1

სამ: სამყურაშვილი, კიკნაძე - გ. ნიკურაძე 14, წითელიშვილი 12, ვ. ზურაბიანი 8, თევზაძე 7, სიხარულიძე 6, ხაჟომია 2, წივწივაძე 2, ელგანდაშვილი 1, ხონელიძე

რუსთავი - პეგასი 23:32

რუს: ჯანგიძე, მამულაშვილი, ლორია - მუქთიაშვილი 6, გიორგაძე 5, მძელური 4, რ. შეყელაშვილი 3, თაბაგარი 2, ჩუბინიძე 2, მენაბდიშვილი 1, მუმლაძე, ჭაბაშვილი, კახურაშვილი, მებურიშვილი, ბ.შეყელაშვილი, ჩუთლაშვილი

პეგ: ცინცაძე, დ. ნარსია - ცხვარაშვილი 7, დიხამინჯია 6, გაწერელია 4, ზარნაძე 4, კოხრეიძე 3, ბაძაღუა 3, აბჟანდაძე 2, სახვაძე 2, ლეჟავა 1, ქუთათელაძე, ნ. მაისურაძე, პეტრიაშვილი

მდგომარეობა: სამტრედია 4, პეგასი 4 / რუსთავი 0, ფოთი 0

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

ფოტო: ირაკლი კბილაშვილი, ქარიშხალა

15 ოქტომბერი

12:00 გორი - ქარიშხალა

13:30 რუსთავი - ფოთი

15:00 ბათუმი - იმედი

16:30 სამტრედია - პეგასი

16 ოქტომბერი, ნახევარფინალი

12:00 A3-B4

13:30 B3-A4

15:00 A1-B2

16:30 B1-A2

17 ოქტომბერი, ფინალი

12:00 7 ადგილისთვის

13:30 5 ადგილისთვის

15:00 3 ადგილისთვის

16:30 1 ადგილისთვის

ორშაბათს, გლდანის ცერცვაძის სახელობის აკადემიაში იწყება სეზონის პირველი სახელბურთო ტურნირო კაცთა შორის - საქართველოს თასის გათამაშება. თასის მფლობელის ვინაობა პარასკევს გახდება ცნობილი.

მონაწილეობს 8 გუნდი. 2013-14 სეზონის საქართველოს ჩემპიონატის მონაწილეებიდან თასზე 4 გუნდი გამოვა - ვერცხლის პრიზიორი ბათუმის მითი, ბრინჯაოსმედალოსანი სამტრედია, იმედი და პეგასი. ამ ოთხეულს ემატებიან ქარიშხალა, რუსთავი, გორი და ფოთის ოქროს ვერძი.

წინა ჩემპიონატის დანარჩენი 4 მონაწილიდან საქართველოს ჩემპიონი სტუ თასზე არ ითამაშებს და საქართველოს ჩემპიონატისთვის ემზადება, ისევე როგორც ქუთაისის გუნდი. ჯერ ცნობილი არაა, ჩემპიონატს ითამაშებს თუ არა თელავის გუნდი, ჭაბუკთა ნაკრების მოთამაშეები კი სეზონს თავიანთ კლუბებში გაატარებენ.

გუნდების შემადგენლობაში საკმაო ცვლილებებია. ბათუმის გუნდმა სტუ-დან დაიმატა მეკარე ცერცვაძე, ამირანაშვილი, სურმავა, აბრამიშვილი და სიმონია (ორი უკანასკნელი თავრიზსა და ტრაბზონში ისინჯებოდა, მაგრამ ორივე შინ დაბრუნდა). ბათუმიდან სამტრედიაში გადავიდნენ მეკარე სამყურაშვილი და ინსაიდი წივწივაძე, გუნდში აღარ არიან მაისურაძე, ყაველაშვილი, ხუნჯუა და ჭელიძე.

სამტრედიამ დაიმატა სამყურაშვილ-წივწივაძის დუეტი, თუმცა, კლუბს ნოემბერში ევროთასების მატჩები აქვს სათამაშო და შესაძლოა, კიდევ გაძლიერდეს.

ჩემპიონატზე მეოთხე ადგილზე გასული კლუბის, იმედის რამდენიმე მოთამაშე (გიორგაძე, მძელური, ლორია, ჯმუხაძე, თაბაგარი) მშობლიური ქალაქის, რუსთავის კლუბში გადავიდა, ალანია - ფოთში. მათ ნაცვლად იმედი იმატებს ჭაბუკთა გუნდის მოთამაშეებსა და თელაველ ბექა დანელიშვილს.

თითქმის უცვლელია პეგასის შემადგენლობა. გუნდმა დაიმატა ერთადერთი მოთამაშე - იაპონიის მოქალაქე ნიკოლოზ ლეჟავა.

ოქროს ვერძმა შეკრიბა სხვადასხვა ქალაქის კლუბებში მოთამაშე ფოთელები (ჟვანია, ალანია) და ძირითადად კლუბის აღზრდილ ჭაბუკებს დაეყრდნობა, ისევე როგორც გორისა და რუსთავის გუნდები. მთლიანად ახალგაზრდულია ქარიშხალაც - აქ მწვრთნელმა გიორგი ქობელაშვილმა თავის აღსაზრდელებს დაუმატა მამულისა და შევარდენის რამდენიმე ჭაბუკი.

ორშაბათს, სამშაბათსა და პარასკევს ჯგუფური ტურნირის მატჩებია. ჯგუფების ორ-ორი საუკეთესო გუნდი ხუთშაბათს ნახევარფინალებს ითამაშებს, ხოლო პარასკევს თასის მფლობელიც გამოვლინდება.

ხელბურთი. საქართველოს თასი 2014. კაცები

გლდანი, 13-17 ოქტომბერი

A ჯგუფი: ბათუმი, იმედი, გორი, ქარიშხალა

B ჯგუფი: სამტრედია, პეგასი, რუსთავი, ფოთი

13 ოქტომბერი

12:00 ბათუმი - გორი

13:30 სამტრედია - რუსთავი

15:00 იმედი - ქარიშხალა

16:30 პეგასი - ფოთი

14 ოქტომბერი

12:00 ქარიშხალა - ბათუმი

13:30 ფოთი - სამტრედია

15:00 გორი - იმედი

16:30 რუსთავი - პეგასი

15 ოქტომბერი

12:00 გორი - ქარიშხალა

13:30 რუსთავი - ფოთი

15:00 ბათუმი - იმედი

16:30 სამტრედია - პეგასი

16 ოქტომბერი, ნახევარფინალი

12:00 A3-B4

13:30 B3-A4

15:00 A1-B2

16:30 B1-A2

17 ოქტომბერი, ფინალი

12:00 7 ადგილისთვის

13:30 5 ადგილისთვის

15:00 3 ადგილისთვის

16:30 1 ადგილისთვის

A ჯგუფი

მითი, ბათუმი

16.ჯონი ცერცვაძე - 4. იგორ ვინოგრადსკი 5. გოჩა კონცელიძე 6. რეზო ჭანტურია 7. გიორგი ქავთარაძე 8. გიორგი სურმავა 9. ვანო ქარდავა 10. უჩა გამზარდია 11. ოთარ ამირანაშვილი 13. ირაკლი ნარსია 14. ნიკოლოზ ჯორბენაძე 18. ზურაბ აბრამიშვილი 22. ზურაბ სიმონია 39. ნუკრი ვარშანიძე

მწვრთნელები: მერაბ ჭანტურია, გია ბზეკალავა

იმედი

გიროგი ხარაიშვილი, ავთო მღებრიშვილი - ბექა დანელიშვილი, გიორგი მიქავა, ვუსალ ჰუსეინოვი, ხაზეინ რუსტამოვი, თორნიკე მღებრიშვილი, გიორგი იობაშვილი, გიორგი აბაშიძე, რობერტ ბეჟანიშვილი, ბექა ჩიკვილაძე, ირაკლი კალანდაძე, ირაკლი ჩაკვეტაძე, ზეზვა იობაშვილი, გიგა ბაინაზიშვილი, ალექსანდრე მელაშვილი, გიორგი ფურცელაძე

მწვრთნელები: ზაზა სამადაშვილი, გივი შარანგია, მერაბ მეტრეველი, იური გოგიაშვილი

გორი

1.ნიკა ოქროპირიძე 12. გიორგი ვათიაშვილი - 2. თამაზ ტარუაშვილი 3. გია მამაცაშვილი 4. საბა მურადაშვილი 5. გრიგორი მამაცაშვილი 6. გიორგი საათაშვილი 7. ამირან ბესტავაშვილი 8. გიორგი ახალბედაშვილი 9. ტარიელ მჭედლიშვილი 10. დავით ნიაზაშვილი 11. ოთარ ზუბიაშვილი 13. ელგუჯა ხაბაზიშვილი 14. გიორგი ტიელიძე 15. თორნიკე გაგლოშვილი 17. ვახტანგ ყანჩაველი

მწვრთნელები: გია მამაცაშვილი, ლაშა მოციქულაშვილი, კონსტანტინე ხუბულური

ქარიშხალა

1.სანდრო ხანდოლიშვილი 16. გიორგი ფარესიშვილი 18. გაბრიელ დავითაშვილი - 2. ზურაბ ტალახაძე 3. თამაზ კორაშვილი 4. პაპუნა გოგრიჭიანი 5. ზაალ ზაალიშვილი 6. ლექსო სხვიტარიძე 7. გიგი ფერაძე 8. მიხეილ ჭინჭარაძე 9. ლევან მამულაშვილი 10. ირაკლი კბილაშვილი 11. ერეკლე არსენაშვილი 13. ლუკა ბულბულაშვილი 14. გიორგი შევჩენკო 23. არჩილ ქურასბედიანი

მწვრთნელები: გიორგი ქობელაშვილი, ელზა მერაბიშვილ, ჯემალ ბარამიძე

B ჯგუფი

სამტრედია

1.ალექსანდრე ხონელიძე 12. გიორგი სამყურაშვილი 16. არჩილ კიკნაძე - 2. ვაჟა ხვიჩია 3. ჯაბა ხაჟომია 4. ავთანდილ ქავზინაძე 5. ლევან სიხარულიძე 6. ჭოლა ბოცვაძე 7. გოგიტა ნიკურაძე 8. ვეფხია ზურაბიანი 9. ირაკლი თევზაძე 10. ლექსო წითელიშვილი 11. გიორგი წივწივაძე 13. ირაკლი ღაღანიძე 14. სპარტაკ ელგანდაშვილი 15. ბექა მეგრელიშვილი

მწვრთნელები: ავთანდილ ქავზინაძე, გიორგი წივწივაძე, ალექსანდრე ხონელიძე, დავით დუნდუა

პეგასი

12.ზურაბ ცინცაძე 22. დემეტრე ნარსია - 4. ნიკოლოზ ლეჟავა 8. მიხეილ ნაზღაიძე 10. ვლადიმერ ბაძაღუა 11. გიგა კოხრეიძე 13. ნოდარ მაისურაძე 14. ლუკა გაწერელია 15. ამირან აბჟანდაძე 18. გიგა დემეტრაშვილი 19. ალექსანდრე ცხვარაშვილი 23. გიგა ზარნაძე 71. გიორგი დიხამინჯია, თორნიკე პეტრიაშვილი, გიორგი სახვაძე, ომარ ქუთათელაძე

მწვრთნელები: ლევან გელაშვილი, ტიტე კალანდაძე, გიორგი სახვაძე

რუსთავი

1.რამაზ ჯანგიძე 12. დავით მამულაშვილი 16. ნოდარ ლორია - 2. ნიკა ჩუბინიძე ლადო მუმლაძე 4. გიორგი თაბაგარი 5. გიორგი ჯმუხაძე 6. მიხეილ მენაბდიშვილი 7. რატი შეყელაშვილი 8. შალვა მუქთიაშვილი 9. არჩილ კახურაშვილი 10. დავით მძელური 11. გივი გიორგაძე 14. ლაშა მებურიშვილი 15. ბაჩანა შეყელაშვილი 18. ბექა ჩუთლაშვილი

მწვრთნელები: ვასილ მძელური, ზურაბ ჩუთლაშვილი

ოქროს ვერძი, ფოთი

1.ლაშა სიორდია 12. იური ზარგინავა 90. გიორგი ჭანტურია - 2. დავით კუჭავა 3. ირაკლი გოგიშვილი 4. თორნიკე ნემსაია 5. ლუკა სილაგაძე 7. ალექსანდრე ხუნჯუა 8. კახაბერ დაგარგულია 9. თენგიზ ბერაია 10. გიორგი მიქაძე 11. ნიკოლოზ ბაჯალაძე 13. ლავრენტი ფანცულაია 22. გიორგი ბიბილეიშვილი 77. გელა ჟვანია 88. ომიკო ალანია

მწვრთნელები: თემურ ჭანტურია, რეზო კუცია, დარეჯან გეფერიძე





ჩვენი პარტნიორები: