სიახლეების კალენდარი

სექტემბერი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

საქართველოს ნაკრება პირველი დამარცხება აგემა მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ჯგუფის ლიდერს, ლიტვას - 26:23 და ბოლო ტურის წინ პლეიოფში გასვლის შანსს ინარჩუნებს.

 

დღესვე თურქეთმა დაამარცხა ფინეთი - 25:19, რის შემდეგაც მეორე ადგილი გავინაღდეთ, ხოლო პირველ ადგილზე იმ შემთხვევაში გავალთ, თუ 11 იანვარს გავიმარჯვებთ ფინეთში, ხოლო 12 იანვარს ლიტვა შინ წააგებს თურქეთთან.

საქართველოს ნაკრებმა სამივე საშინაო მატჩი მოიგო, რაც არ მომხდარა 1999 წლის შემდეგ, როდესაც ევროპიც ჩემპიონატის პლეიოფში გავედით. ლიტვა მხოლოდ თამაშს დასაწყისში დაწინაურდა - 3:1, რასაც მოჰყვა ქართველების ოთხგოლიანი სპურტი - 5:3 და ამის შემდეგ წინ სულ მასპინძლები იყვნენ.

ტრავმირებული ირაკლი ჩიქოვანი კარგად შეცვალა აკაკი ტალახაძემ, ვინც თითქმის შეუცვლელად ითამაშა შეტევაში გამთამაშებლისა და მარცხენა გარემარბის პოზიციაზე. პირველ ტაიმში თითქმის ასპროცენტიანი შედეგი ჰქონდათ შეტევაში რატი მსხვილიძესა და ვლადიმერ რუსიას - 4-4 გოლი. ტაიმი 15:12 მორჩა.

მაქსიმალური სხვაობა, 17:12, 18:13, მეორე ტაიმის საწყის წუთებში იყო, მაგრამ შეტევაში თითქმის შეუცვლელად მოთამაშე გუნდს დაღლა დაეწყო. ჩიქოვანის არყოფნას დაემატა ის, რომ თითქმის ნახევარი გუნდი გრიპის ვირუსით იყო დასნებოვნებული, ხოლო შოთა თევზაძე 38-გრადუსიანი სიცხით თამაშობდა. ლიტვამ დევნა წამოიწყო, მაგრამ ამ წუთებში საოცრად კარგად ითამაშა მეკარე თევზაძემ, ვინც 2 შვიდმეტრიანთან ერთად ბევრი სხვა დარტყმაც მოიგერია.

44-ე წუთზე ლიტვამ ქულამდე დაიყვანა სხვაობა - 18:19, ხოლო დასრულებამდე 5 წუთით ადრე 22:21 ვიგებდით. და მაინც, ქართველებმა გატეხეს მეტოქე, რაშიც წვლილი „ქართული სპორტის ქომაგებმა“, 2 ათასზე მეტმა მაყურებელმა და მათმა დირიჟორმა, ინფორმატორმა გიორგი გულბანმა შეიტანეს.

შეუჩერებლები იყვნენ მსხვილიძე და რუსია, თითქმის ასპროცენტიანი იყო შეტევაში რევაზ ჭანტურია, ვეტერანმა სერგო დათუკაშვილმა საჭირო მომენტში აუღელვებლად შეაგდო 2 პენალტი და ორი საგოლე გადაცემაც შეასრულა; 2 გოლი მეორე ვეტერანის, გიორგი გვაზავას ანგარიშზეა, ვინც თითქმის შეუცვლელად ითმაშა შეტევაში; პირველი და ბოლოსწინა, ძალიან საჭირო გოლი გაიტანა ფოთელმა უჩა გამზარდიამ; კარგად მიყავდა თამაში ტალახაძეს, ხოლო უჩა მაისურაძე და ახალბედა ზურაბ სიმონია ნაყოფიერად ეშველებოდნენ თანაგუნდელებს დაცვაში. მეკარეზე უკვე ვთქვით, ჯორჯე რაშიჩი კი ოპტიმალურად იყენებდა თითქმის მინიმალურ რესურსს, განსხვავებით ლიტვისგან, რომლის მწვრთნელსაც ძალიან გრძელი სკამი ჰქონდა.

საბოლოოდ, მოგება 26:23 და ბოლო ტურის იმედი.

მსოფლიო ჩემპიონატის კვალიფიკაცია. ევროპა. 5 ტური.

1 ჯგუფი. 8 იანვარი. თბილისი, სპორტის სასახლე

საქართველო - ლიტვა 26:23

საქართველო: თევზაძე - მსხვილიძე 11/7 (2წთ), რუსია 8/5 (2 წთ), ჭანტურია 6/5, დათუკაშვილი 6/4 (2წთ) გვაზავა 3/2, გამზარდია 4/2, ტალახაძე 4/1, მაისურაძე, სიმონია (ტორონჯაძე, აბრამიშვილი, გოგალაძე. ამირანაშვილი, წითელიშვილი) - პენალტები 5/4

ლიტვა: ვასკევიჩუსი, რასიმასი, პაზემეცკასი - პეტრეიკისი 7, სტრაზდასი 5, იასინსკასი 4, პ. ბაბარსკასი 3 (2წთ), სტანკევიჩუსი 2, გ. ბაბარსკასი 1, ვორობიოვასი 1, დუმჩუსი, გროსასი (2წთ), ფეოკტისტოვასი (2წთ), სტროპუსი, დრევინსკასი, გერვე - პენალტები 6/4

მსაჯები: სიმონე ძენდალი, სტეფანო რიელო (იტა) / დელეგატი: ვასილი ფეგირი (უკრ)

2700 მაყურებელი

თურქეთი - ფინეთი 25:19

ლიტვა 7 ქულა / საქართველო 6, თურქეთი 4, ფინეთი 3

30 ოქტომბერი. ლიტვა - საქართველო 23:17, ფინეთი - თურქეთი 26:20

3 ნოემბერი. თურქეთი - ლიტვა 20:23, საქართველო-ფინეთი 26:19

2 იანვარი. ფინეთი - ლიტვა 20:20, თურქეთი - საქართველო 29:23

4 იანვარი. ლიტვა - ფინეთი 24:23. 5 იანვარი. საქართველო - თურქეთი 33:26

8 იანვარი. საქართველო - ლიტვა 26:23, თურქეთი - ფინეთი 25:19

11 იანვარი, 19:00 ფინეთი - საქართველო; 12 იანვარი, 19:00 ლიტვა - თურქეთი

2 ჯგუფი

რუმინეთი - იტალია 34:29, კვიპროსი - სლოვაკეთი 18:20

რუმინეთი 10 / სლოვაკეთი 8, იტალია 2, კვიპროსი 0

3 ჯგუფი

უკრაინა 7 / სლოვენია 6, შვეიცარია 3, ლუქსემბურგი 0

9 იანვარი. 18:45. უკრაინა - ლუქსემბურგი, 23:00 შვეიცარია - სლოვენია

4 ჯგუფი

საბერძნეთი - ჰოლანდია 24:19, ისრაელი - ბელგია 27:25

ისრაელი 6 (+7) / საბერძნეთი 6 (+2), ჰოლანდია 4 (-2), ბელგია 4 (-7)

5 ჯგუფი

ბოსნია - ესტონეთი 28:26, ლატვია - პორტუგალია 24:26

ბოსნია 10 / პორტუგალია 6, ლატვია 4 , ესტონეთი 0

რატი მსხვილიძე ზურაბ გენგიურის ფოტოზე

 

მეტი ფოტო:

https://www.facebook.com/GEONHF

 

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal