სიახლეების კალენდარი

თებერვალი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

პირველი საწვრთნელი შეკრება დაასრულა საქართველოს გოგონათა ნაკრების ახალმა თაობამ - 2004-05 წლებში დაბადებულებმა. ივნისის ბოლოსა და ივლისის დასაწყისში ამ გუნდს 16-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატი აქვთ შვედეთის ქალაქ გეტებორგში.

ამ ასაკის საქართველოს ჩემპიონატში 13 გუნდი თამაშობს და პირველ შეკრებაზე წარმომადგენლობა 11 კლუბს ჰქონდა. კონურენციაც დიდია - იანვარში გამოძახებული 25 მოთამაშის გარდა მწვრთნელებს კიდევ ჰყავთ ნაკრების 10-15 კანდიდატი.

შეკრება ორი კვირა, 4-17 იანვარს გაგრძელდა. გუნდი ცხოვრობდა გლდანში, ხელბურთის აკადემიაში და დილის ვარჯიში იქვე ჰქონდა, საღამოობით - ოლიმპიურ სასახლეში, რამდენიმე წვრთნა კი სპორტის სასახლეშიც გამართა და საქართველო-ფინეთის თამაშსაც დაესწრო.

ნაკრებთან ერთად მუშაობდა მწვრთნელთა ჯგუფი: სერბი დარკო გრბიჩი, რომელიც ამ გუნდის მთავარ მწვრთნელად დაინიშნა, ეროვნული ნაკრებების მწვრთნელთა ჯგუფის წევრი დამირ სტოიანოვიჩი და ინა ჭკუასელი. მათ ასისტენტობას უწევდნენ ეროვნული ნაკრების წევრები, ქრისტინე ჯავახია და თინათინ ქიტესაშვილი.

გვესაუბრება მთავარი მწვრთნელი, დარკო გრბიჩი:

-  საქართველოში ქალთა ხელბურთის შესახებ აქამდე ბევრი არაფერი გამეგო და გამიკვირდა, როდესაც ნაკრების შემადგენლობაში 11 სხვადასხვა კლუბის და 9 ქალაქის მოთამაშე დამხვდა. ამდენი სხვადასხვა კლუბის მოთამაშის ერთ გუნდად შეკვრა საკმაოდ ძნელი საქმეა, მაგრამ მე ვფიქრობ, ამ მხრივ პრობლემა არ გვექნება - ამ ორი კვირის განმავლობაში გოგონებმა დამეგობრებაც მოასწრეს, ვარჯიშიც, გართობაც, ათასგვარ აქტივობებში მონაწილეობა და ეროვნული ჰიმნის სწავლაც. 

უკვე შეიძლება ითქვას, რომ ძალიან შეკრული და მეგობრული გუნდი გვყავს და ასეთ შემთხვევებში მოგებებისთვის ბრძოლაც გაცილებით უფრო ადვილია. ჩვენი პირველი მიზანია წარმატებით გამოსვლა გეტებორგში, გაისად უკვე 17-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატი გველის, შემდეგ წელს - მსოფლიოსი.

კარგია რომ საქართველოს ფედერაციას გრძელვადიანი გეგმა აქვს და ეს სეზონიც უკვე დავგეგმეთ. თებერვალში გოგონები საქართველოს ჩემპიონატს გაგრძელებენ და მარტში მეორე შეკრება გვექნება.

იმისათვის რომ გეტებორგში კარგად გამოვიდეთ, აუცილებელია ამხანაგური მატჩები სხვა ქვეყნის თანატოლებთან და ამ კუთხით უკვე გვაქვს ვარიანტები.

სულ 25 გოგონა ვარჯიშობდა. ვერ ვიტყვი, რომ ყველა თანაბრად არის მზად, მაგრამ მონდომებული ნამდვილად ყველა იყო. საქმე ისაა, რომ ამ 25 გოგოდან სადღაც 10 სულ ერთი წელია, რაც ხელბურთშია და ბევრი რამის პირველად სწავლება სჭირდება. არის მეორე ჯგუფი, ასე ვთქვათ, ორწლიანები და მათ სხვა მიდგომა უნდათ. ყველა მათგანმა მიიღო საშინაო დავალებები, თუ რაზე უნდა იმუშაონ.

სულ რამდენიმე გოგონაა, რომელიც ორზე მეტი წელია ვარჯიშობს, მაგრამ, რაც მთავარია, არის მონდომება, გვყავს ძალიან მეგობრული გუნდი და 6-7 ძალიან კარგი მონაცემების მქონე ხელბურთელი,  რომელთა გარშემოც შეიძლება ძლიერი გუნდის აწყობა. 

16წ. გოგონათა ნაკრების პირველი შეკრება

სამტრედია: თამარ ბურკაძე, თეკლა ცირეკიძე, ლიზა ჩალიშკანი, ანა ჩხაიძე, ცირა ბელთაძე GK; ყვარელი: ნათია ამონაშვილი GK, ანა სურამლიშვილი, მარიამ სმოიანი, მარიამ თავღორაშვილი, თამარ იოსებაშვილი; ტყიბული: ლიზი რობაქიძე; მამული: ელენე ბერიკაშვილი, მარიამ ქობალია; პეგასი: ნინო საბაშვილი, ელენე სვანიძე, ფოთი: ანა კობახია; ბათუმი: ნინო მჟავანაძე, ქარიშხალა: ია ჩხაიძე, ნინო კირვალიძე; გორი: ლიზა ედიშერაშვილი, ქეთი თეთვაძე; წყალტუბო: თინა სილაგაძე GK, ანა კეკუტია; თელავი: თეკლა ძამუნაშვილი, სალომე ძამუნაშვილი

მწვრთნელები: დარკო გრბიჩი, დამირ სტოიანოვიჩი (სრბ), ინა ჭკუასელი, ქრისტინე ჯავახია, თინა ქიტესაშვილი; ექიმი: ჯუმბერ ყარყარაშვილი; მენეჯერი: ლანა მარგიანი

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

ოლიმპიური სასახლე. თბილისი
3 მარტი
სპორტუნი - BSB ბათუმი
იმედი სტუ - ქუთაისი
4 მარტი
სპორტუნი - ქუთაისი
იმედი სტუ - BSB ბათუმი
ზესტაფონი
10 მარტი
წყალტუბო - გორი
სამტრედია - პეგასი
11 მარტი
სამტრედია - გორი
წყალტუბო - პეგასი
 26 თებ.
                სხვ        
  BSB ბათუმი 12
11
0 1 468-320 22
 
  ქუთაისი 12
10
0 2 518-385 20
 
  იმედი სტუ 12 9 0 3 376-298 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 12     4     0     8     379-427     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

5 მარტი
ფოთი - პეგასი
წყალტუბო - ქარიშხალა
6 მარტი
ფოთი - ქარიშხალა
წყალტუბო - პეგასი
 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
29 თებერვალი. ყვარელი
13:00 პეგასი - ყვარელი
14:00 მამული - ქარიშხალა
15:00 თელავი - ყვარელი
16:00 გორი - მამული
 
1 მარტი. სენაკი
13:00 აჭარა - სამტრედია
14:00 წყალტუბო - ფოთი
15:00 ტყიბული - სამტრედია
16:00 ქუთაისი - BSG ბათუმი
17:00 ფოთი - ტყიბული
 16 თებ.
      სხვ
  სამტრედია 13   13   0   0 330-152 26
  ყვარელი 13   12   0   1 322-184 24
  ტყიბული 13   11   0   2 270-183 22
  პეგასი 13   9   0   4 292-212 18
  მამული
13   8   1   4 270-237 17
  ფოთი 13   7   1   5 216-175 15
  BSG ბათუმი 14   7   1   6 245-235 15
  ქარიშხალა 14   6   1   7 282-272 13
  გორი 14   5   0   9 235-308 10
  წყალტუბო 13   3   0   10 174-264 6
  თელავი 13   2   0   11 214-310 4
  აჭარა 14   1   0   13 130-300 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0
გაგრძელდება 7 მარტს

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
22 თებერვალი. თელავი
თელავი 15-3 მამული
თელავი 14-2 სკოლა 53
გორი 7-3 ქარიშხალა
მამული 8-0 სკოლა 53
თელავი 7-7 გორი
23 თებერვალი. წყალტუბო
ზუგდიდი 6-0 ქუთაისი
ფოთი 15-4 ზუგდიდი
ტყიბული 6-0 ქუთაისი
ფოთი 11-12 ბათუმი
ტყიბული 13-5 ზუგდიდი
ბათუმი 6-0 ქუთაისი 
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  
დასრულდება 12-16 აპრილს

ჭაბუკები 2006-07
1 მარტი. გლდანი
12:00 ქარიშხალა - აკადემია
12:45 რუსთავი - ყვარელი
13:30 გორი - აკადემია
14:15 პეგასი - ქარიშხალა
15:00 ყვარელი - აკადემია
15:45 პეგასი - რუსთავი
16:30 გორი - ქარიშხალა
 23 თებ.
სხვ
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  ქარიშხალა 10 7 1 2 103-52 15
  გორი 11 7 1 3 115-89 15
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  პეგასი 11 7 0 4 97-79 14
  ყვარელი 11 3 0 8 64-108 4
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 11 1 0 10 17-73 2
  აკადემია 10 0 0 10 2-67 0
დასრულდება 27-29 მარტს

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  popsport  sportal