სიახლეების კალენდარი

იანვარი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

ხელბურთის ეროვნულმა ნაკრებმა მსოფლიო ჩემპიონატის პირველი საკვალიფიკაციო მატჩი ბოლო წუთებზე, 24-29 დათმო რუმინეთთან, იტალიაში, ქალაქ ბენევენტოს „პალა ტედესკიში“. ფრედ ითამაშეს იტალიამ და კოსოვომ 26-26. ჩვენი გუნდი შაბათს იტალიას ხვდება.

საქართველოს ნაკრებმა ასეთი შვიდეულით დაიწყო: თევზაძე, რუსტამოვი, ორჯონიკიძე, ჩიქოვანი, ცხოვრებაძე, დიხამინჯია, მაისურაძე. დაცვაში შემოდიოდა წითელიშვილი, პირველ ტაიმში მოედანზე გამოვიდნენ ჭანტურია, კალანდაძე და აბრამიშვილი, ხოლო მეორეში თამაშში ჩაერთვნენ მეკარე ცინცაძე, კბილაშვილი და არსენაშვილი.

პირველ ტაიმში ჩვენმა გუნდმა ვერაფრით ააწყო გუნდური თამაში და თავიდანვე ჩამორჩა. მაქსიმალური სხვაობა 6 ბურთი იყო: 6-12. გოლები ძირითადად გიორგი ცხოვრებაძის ინდივიდუალური შეტევების შემდეგ გადიოდა. მონპელიეს ახალგაზრდა მარჯვენა ინსაიდმა 5 გოლი გაიტანა, მაგრამ ბევრიც ააცილა და დაკარგვებიც საკმაოდ ჰქონდა.

პირველი ტაიმის ბოლოსკენ სიტუაცია გამოსწორდა - დიხამინჯიამ კუთხიდან, ცხოვრებაძემ 9 მეტრიდან და კალანდაძემ სწრაფი გარღვევის შემდეგ ზედიზედ გაიტანეს 3 გოლი (9-12), ბოლოს კი მაისურაძემ შეაგდო 6 მეტრიდან, 18 წლის კალანდაძემ მეტოქის გადაცემა ჩაჭრა და ორჯონიკიძემ ტაიმის ბოლო წამზე სხვაობა ისევ დაიყვანა სამამდე - 13-16.

შესვენების შემდეგ კარგად შემოვიდა მეკარე ცინცაძე, ლიდერობა იტვირთა ირაკლი ჩიქოვანმა და ორჯერ გაიტანა, 38-ე წუთზე კალანდაძემ გაათანაბრა (17-17), შოთა თევზაძე შვიდმეტრიანის მოსაგერიებლად დაბრუნდა მოედანზე და მოიგერია კიდეც, იქვე კი ჩიქოვანის პასის შემდეგ უჩა მაისურაძემ დაგვაწინაურა 18-17!

უნდა ითქვას, რომ რუმინეთი სულაც არ ჩანდა ჩვენზე ძლიერ გუნდად. ჩვენს დაცვას მხოლოდ საფრანგეთის შამბერის მარჯვენა ინსაიდის, დემის გრიგორაშის (9 გოლი) შეჩერება გაუჭირდა, 5 გოლი კი გამთამაშებელმა კრისტიან ფენიჩიმ გაგვიტანა.

მეტოქემ მალე დაიბრუნა ლიდერობა (19-18), ჩიქოვანმა ისევ გაათანაბრა, მაგრამ აქ მსაჯებმა ზედიზედ გაგვიძევეს წითელიშვილი და ჩიქოვანი. კრიტიკულ სიტუაციაში მშვენივრად შემოვიდა კბილაშვილი, რომელმაც ჯერ ინდივიდუალური გარღვევის შემდეგ ორიგინალური გოლი გაიტანა (20-20), შემდეგ სხვაობა მინიმუმამდე დაიყვანა (21-22) (ამასობაში თევზაძემ კიდევ ერთი შვიდმეტრიანი მოიგერია) და ბოლოს ორწუთიანი და შვიდმეტრიანი გამოიმუშავა: მაგრამ ცხოვრებაძემ ვერ გაიტანა და ანგარიშის გათანაბრების შანსი დაიკარგა. დასრულებამდე შვიდწუთნახევრით ადრე ნიკოლა მაქსიმოვიჩმა ტაიმაუტი აიღო. ანგარიში იგივე იყო: 21-22.

მაგრამ, წუთშესვენების შემდეგ ჩვენებს ზედიზედ ორჯერ მოუვიდათ ტექნიკური წუნი, მეტოქე ისევ გაგვექცა სამით, კბილაშვილმა და ჩიქოვანმა ორჯერ დაიყვანეს სხვაობა ორამდე (23-25, რჩებოდა 4 წუთი), თუმცა, კიდევ ერთი დაკარგული ბურთის შემდეგ რუმინეთმა ოთხბურთიანი უპირატესობა მიიღო, სულ ბოლოს კი ჭანტურია ბოლო 30 წამის წესის დარღვევის გამო წითელი ბარათით და შვიდმეტრიანით დაისაჯა და საბოლოო სხვაობა ასეთი მატჩისთვის შეუფერებლად დიდი გამოვიდა - 24-29.

მომდევნო ეტაპზე, პლეიოფში, მხოლოდ ჯგუფის გამარჯვებული გადის და შანსი ოთხივე გუნდს დარჩა, თუმცა, ჩვენი გუნდისთვის უფრო მნიშვნელოვანია ევრო 2022-ის პლეიოფი - 16 და 19 იანვარს ფინეთთან. სუომის გუნდთან მოგების შემთხვევაში საქართველოს ნაკრები 2020 წლის ოქტომბერში ევროპის ჩემპიონატის მთავარ შესარჩევ რაუნდს დაიწყებს ევროპის უძლიერეს 31 გუნდთან ერთად. საქართველო-ფინეთის პირველი მატჩი 16 იანვარს 19 საათზე დაწყება თბილისის სპორტის სასახლეში. საპასუხო შეხვედრა 19 იანვარსაა ქალაქ რიიჰიმიაკიში.

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021. ევროპის პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი

3 ჯგუფი. პალა ტედესკი, ბენევენტო, იტალია (გამარჯვებული გავა პლეიოფში)

10 იანვარი. რუმინეთი-საქართველო 29-24

რუმ: პოპესკუ, იანკუ - გრიგორაში 9, ფენიჩი 5, დუმიტრუ 3, სიმიკუ 3, ტალმაიერი 3, ბუიორი 2, ფოტაკე 2, ასოლტანეი 1, მოკანუ 1, სავენკო, ბოტეა, კაბუცი, ჩოგი, ჰუმეტ გამინდე

საქ: თევზაძე, ცინცაძე - ჩიქოვანი 6, ცხოვრებაძე 5, ორჯონიკიძე 4, კბილაშვილი 3, დიხამინჯია 2, კალანდაძე 2, მაისურაძე 2, რუსტამოვი, წითელიშვილი, ჭანტურია, აბრამიშვილი, არსენაშვილი, მიქავა, გოგოლაძე

მსაჯები: არძირიდისი-მუტასი (კვი)

იტალია- კოსოვო 26-26

იტა: კოლელუორი, ებნერი - არჩიერი 6, სტაბელინი 5, პარიზინი 4, სკატარი 2, ზონერერი 2, ტურკოვიჩი 2, ბულძამინი 1, დანტინო 1, დარიპანი 1, დოლდანი 1, პერეირა 1, მენგონი, ა. იბალი, ე. იბალი

კოს: გერბესკი, ზენა - დედაი 8, იუპა 4, დრილონ ტაჰირუკაი 4, დრენიტ ტაჰირუკაი 3, აბდულაი 2, ფეტაჰუ 2, ჩუკა 2, ტერზიჩი 1, აჰმეტი, ბეშირი, გეგაი, ჩუნი, რამოსაი, მუჩოლი 

მსაჯები: პეტურსონი-პრასტარსონი (ისლ)

დელეგატები: იოვიჩი (ბოს), მეიმარიდისი (საბ)

11 იანვარი

21:00 კოსოვო - რუმინეთი, 23:00 საქართველო-იტალია

12 იანვარი

19:00 კოსოვო - საქართველო, 21:00 იტალია - რუმინეთი

1 ჯგუფი. ლიტვა 2, სლოვაკეთი 2, ლუქსემბურგი 0, ფარერის კუნძულები

10 იან. ლიტვა - ფარერები 36-25, სლოვაკეთი - ლუქსემბურგი 22-16

2 ჯგუფი. საბერძნეთი 8, ისრაელი 7, ფინეთი 5, კვიპროსი 0

5 ტური. 8 იან. საბერძნეთი - კვიპროსი 30-16, ფინეთი - ისრაელი 26-26

6 ტური. 11 იან. ისრაელი - საბერძნეთი, 12 იან. კვიპროსი - ფინეთი

4 ჯგუფი. დასრულდა - 1. თურქეთი 4, 2. ბელგია 2, 3. ესტონეთი 0

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

ოლიმპიური სასახლე. თბილისი
27 იანვარი
სპორტუნი 27-44 იმედი სტუ
გორი 38-45 პეგასი
28 იანვარი
16:00 პეგასი - სპორტუნი
17:45 იმედი სტუ - გორი
29 იანვარი
16:00 სპორტუნი - გორი
17:45 იმედი სტუ - პეგასი
 18 დეკ.
                სხვ        
  ქუთაისი 7
6
0 1 301-220 12
 
  BSB ბათუმი 7
6
0 1 261-185 12
 
  პეგასი 7     5     0     2     225-203     10    
  იმედი სტუ 7 4 0 3 196-182
8  
  გორი 7 3 0 4 219-264 6  
  სამტრედია 7 3 0 4 218-246 6  
  სპორტუნი 7     1     0     6     211-262     2    
  წყალტუბო 7 0 0 7 163-232 0  

უმაღლესი ლიგა. ქალები
ქუთაისის სპორტის სასახლე
23 იანვარი
სამტრედია 27-30 ქარიშხალა
აჭარა 17-24 პეგასი
24 იანვარი
სამტრედია 25-20 პეგასი
აჭარა 20-23 ქარიშხალა
 24 იან.
      სხვ
  ქარიშხალა 7   7   0   0 194-165 14
  ყვარელი 5   4   0   1 150-109 8
  სამტრედია 7   4   0   3 131-127
8
  ფოთი 5   2   1   2 96-81 5
  აჭარა
7   2   1   4 152-143 5
  მამული 5   2   0   3 112-124 4
  პეგასი 7   2   0   5 150-176 4
  წყალტუბო 5   0   0   5 69-129 0

გოგონები 2004-05
 25 ნოემ.
      სხვ
  სამტრედია 12   12   0   0 301-138 24
  ყვარელი 12   11   0   1 294-168 22
  ტყიბული 12   10   0   2 239-171 20
  მამული
12   8   1   3 254-209 17
  პეგასი 12   8   0   4 252-196 16
  ფოთი 12   6   1   5 195-159 13
  BSG ბათუმი 12   6   1   5 200-201 13
  ქარიშხალა 12   5   1   6 225-223 11
  გორი 12   4   0   8 193-245 8
  წყალტუბო 12   3   0   9 160-235 6
  თელავი 12   2   0   10 191-276 4
  აჭარა 12   1   0   11 105-240 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0
მეორე წრე 2020 წელს

ჭაბუკები 2004-05
გაგრძელდება 2020 წელს
 8 დეკ.
      სხვ  
  აჭარა 7   7   0   0 304-115 14  
  ფოთი 7   6   0   1 177-111 12  
  სამტრედია 7   5   0   2 182-129 10  
  პეგასი 4   4   0   0 93-42 8  
  წყალტუბო 7   4   0   3 154-149 8  
  ქარიშხალა 4   3   0   1 84-59 6  
  ზუგდიდი 7   3   0   4 125-120 6  
  თელავი
4   2   0   2 61-89 4  
  ქუთაისი 7   2   0   5 102-140 4  
  რუსთავი 4   1   0   3 65-79 2  
  სენაკი 7   1   0   6 77-217 2  
  ქარელი 4   0   0   4 57-91 0  
  ტყიბული 7   0   0   7 45-185 0  

გოგონები 2006-07
გაგრძელდება თებერვალში
 17 ნოემ.
სხვ
 ტყიბული
3 3 0 0 38-11 6
  ფოთი 3 3 0 0 37-10 6
  ზუგდიდი 4 3 0 1 22-12 6
  თელავი
2 2 0 0 36-8 4
  აჭარა 4 2 0 2 21-29 4
  პეგასი
3 2 0 1 13-23 4
  გორი 1 1 0 0 11-3 2
  წყალტუბო
4 1 0 3 31-31 2
  ქარიშხალა 2 1 0 1 18-19 2
  BSG ბათუმი
3 1 0 2 9-13 2
  სამტრედია 4 0 1 3 8-33 1
  ქუთაისი 3 0 1 2 7-34 1
  53 სკოლა 2 0 0 2 5-15 0
  მამული 2 0 0 2 4-19 0

ჭაბუკები 2006-07
გაგრძელდება 2020 წელს
 3 ნოემ.
      სხვ  
  ქარიშხალა 3   2   1   0 37-23 5  
  BSB ბათუმი 2   2   0   0 39-12 4  
  პეგასი 3   2   0   1 29-27 4  
  გორი 3   1   1   0 34-30 3  
  სამტრედია
2   1   0   1 27-23 2  
  ყვარელი 3   0   0   3 19-39 0  
  ქუთაისი 2   0   0   2 4-35 0  

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  popsport  sportal