სიახლეების კალენდარი

სექტემბერი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

ხელბურთის ეროვნულმა ნაკრებმა მზადების მორიგი ეტაპი გამართა მოახლოებული მნიშვნელოვანი შეჯიბრებების, მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატების საკვალიფიკაციო ტურნირების წინ. ორივე ეს ტურნირი იანვარში გაიმართება.

პირველი ეტაპი იყო ერთკვირიანი შეკრება მაკედონიაში, ოქტომბრის ბოლოს, რომლის დროსაც გუნდმა ორი ამხანაგური მატჩიც გამართა ამ ქვეყნის ეროვნულ გუნდთან. ამჯერად, ივარჯიშეს ნაკრების საქართველოს ჩემპიონატში მოთამაშე კანდიდატებმა, ახალგაზრდული და ჭაბუკთა ნაკრებების რამდენიმე ხელბურთელთან ერთად -  15 კაცი 5 დღით შეიკრიბა სასტუმრო ბატესტაში და ორჯერადი ვარჯიშები ჰქონდა ოლიმპიურ სასახლეში. 

სავარჯიშო პროცესს უძღვებოდნენ დამირ სტოიანოვიჩი, ბექა ორჯონიკიძე და გიორგი გვაზავა.  სერბმა მწვრთნელმა სტოიანოვიჩმა შარშან უკვე უკვე ჩაატარა საწვრთნელი კემპი ჩვენს ჭაბუკთა და გოგონათა ნაკრებებთან, მას შემდეგ ის სკოპიეს მეტალურგში მუშაობდა, ხოლო ახლახან დაინიშნა საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრების მთავარ მწვრთნელად და ამავე დროს არის ეროვნული გუნდის სამწვრთნელო სტაფშიც.

შეკრების შესახებ გვესაუბრება ეროვნული ნაკრების მწვრთნელი ბექა ორჯონიკიძე:

- იანვარში ჩვენს გუნდს ორი მნიშვნელოვანი ტურნირი აქვს. მსოფლიო ჩემპიონატის პირველ შესარჩევ ეტაპზე ვეთამაშებით იტალიას, რუმინეთსა და კოსოვოს. ეს სამი მატჩი გაიმართება 10-12 იანვარს, იტალიის ქალაქ ბენევენტოში, ნეაპოლის მახლობლად. ამის შემდეგ გვაქვს ორი უსერიოზულესი მატჩი ფინეთთან, 16 იანვარს თბილისში და 19 იანვარსს - მეტოქის მოედანზე. ამ ორმა შეხვედრამ უნდა გადაწყვიტოს, ვითამაშებთ თუ არა ევრო 2022-ის მთავარ შესარჩევ რაუნდში, სადაც გამოვა 32 უძლიერესი გუნდი და გათამაშდება ევროპის ჩემპიონატის 20 საგზური. 

მზადების პირველ ეტაპზე, ოქტომბერში, ოფიციალური სანაკრებო კვირეულის დროს, ჩვენ ძალიან ნაყოფიერი შეკრება გვქონდა მაკედონიაში და ორჯერ სერიოზული ბრძოლაც გავუმართეთ ამ ქვეყნის ეროვნულ ნაკრებს (21-25 და 28-29 სკოპიეში). ოქტომბრის  შემდეგ სანაკრებო ფანჯარა უკვე იანვარშია, ამიტომაც გადავწყვიტეთ, რომ ნოემბერში თბილისში შეგვეკრიბა საქართველოს ჩემპიონატში მოთამაშე ხელბურთელები, ეროვნული გუნდის კანდიდატები.

მოგეხსენებათ, რომ ჩვენი გუნდის დიდი ნაწილი უცხოურ კლუბებში თამაშობს. დასამალია არაა, რომ დანარჩენები მათ ჩამოუვარდებიან უპირველესად ფიზიკური მომზადების დონით, სავარჯიშო პირობებითა და, შესაბამისად, სათამაშო კლასით, იანვარში კი 10 დღეში გველის 5 უმძიმესი თამაში. ამიტომაც გადაწყდა ამ შეკრების ჩატარება, რომ მთელი გუნდი სრულ მზადყოფნაში იყოს.

სულ შეკრებაზე გვყავდა ეროვნული გუნდის 12 კანდიდატი. კიდევ სამი, სამწუხაროდ ტრავმის გამო დაგვაკლდა, ჩვენთან ერთად იყო ასევე ახალგაზრდული და ჭაბუკთა ნაკრებების 3 ხელბურთელი. ორივე ამ გუნდს 2020 წელს ევროპის ჩემპიონატი აქვს სათამაშო.

სულ გავმართეთ 9 ვარჯიში. თითქმის ყველა მათგანი ერთმანეთისგან განსხვავდებოდა და ამით თავიდან ავიცილეთ მონოტონურობა. ვერ ვიტყვი, რომ ძირითადი აქცენტი ფიზიკურ მომზადებას დაეთმო - ვმუშაობდით გუნდურ ურთიერთქმედებაზე, ინდივიდუალურ ტექნიკაზე, კოორდინაცის გაუმჯობესებაზე, მაგრამ ვარჯიშები იყო ინტენსიური და მაქსიმალურად მიახლოებული სათამაშო რიტმს, ასე რომ ფიზიკური კონდიციების გაუმჯობესებასაც მოიცავდა.

შემდეგი გეგმები ასეთია: დეკემბერში ნაკრების ყველა კანდიდატს საქართველოს ჩემმპიონატის 4 მატჩი აქვს სათამაშო. 20 დეკემბერს თბილისში ჩამოვა ეროვნული ნაკრების ფიზმომზადების მწვრთნელი მარკო შეშუმი და საქმეს შეუდგება. ამის შემდეგ გუნდს დაემატებიან ლეგიონერები, მთავარი მწვრთნელი ნიკოლა მაქსიმოვიჩი და ჩვენი მთავარი კონსულტანტი, დრაგან ჯუკიჩი. იანვრის პირველი რიცხვებიდან გუნდი ოფიციალურ შეკრებაზე გადავა. ვფიქრობ, რომ მოსამზადებელი გეგმა კარგადაა შედგენილი და ნაკრები ოფიციალურ თამაშებს სრულ მზადყოფნაში შეხვდება. რაღა დაგიმალოთ და, შედეგსაც მაქსიმალურს ველით.

საქართველოს ნაკრების საწვრთნელი შეკრება. 14-19 ნოემბერი, 2019

ზურაბ ცინცაძე (GK, იმედი-სტუ), ხაზეინ რუსტამოვი (LW, ქუთ), ზურაბ აბრამიშვილი (LW, BSB ბათუმი), ვლადიმერ ბაძაღუა (LW, პეგასი), ირაკლი გოგოლაძე (RW, BSB ბათუმი), გიორგი მერკვილაძე (RW, ქუთაისი), შალვა სტურუა (CB, ქუთაისი), გივი გიორგაძე (LB, BSB ბათუმი), გიგა ზარნაძე (CB, ქუთაისი), გიორგი მიქავა (P, BSB ბათუმი), უჩა მაისურაძე (P), გიორგი დიხამინჯია (RB, RW), იური სილაგაძე (GK, წყალტუბო, ახალგაზრდული ნაკრები), მირიან გავაშელიშვილი (CB, იმედი-სტუ, ახალგაზრდული ნაკრები), გოჩა თურმანიძე (CB, BSB ბათუმი, ჭაბუკთა ნაკრები) - მწვრთნელები: დამირ სტოიანოვიჩი, ბექა ორჯონიკიძე, გიორგი გვაზავა

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021. ევროპის პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი

იანვარი 2020. გამარჯვებული გავა პლეიოფში

3 ჯგუფი. იტალია, რუმინეთი, კოსოვო, საქართველო. 10-12 იანვარი, ბენევენტო, იტალია

10 იან. რუმინეთი-საქართველო, 11 იან. საქართველო-იტალია, 12 იან. კოსოვო - საქართველო

ევროპის ჩემპიონატი 2022. კვალიფიკაციის მეორე ეტაპი, პლეიოფი

იანვარი 2020. გამარჯვებულები გავლენ მთავარ შესარჩევ რაუნდში

16 იანვარი, სპორტის სასახლე. საქართველო-ფინეთი

19 იანვარი. ფინეთი - საქართველო

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal