სიახლეების კალენდარი

თებერვალი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

საქართველოს თასის მფლობელი მეორედ გახდა ბათუმის „შავი ზვის ბიჭები“, რომელმაც ფინალში 27-20 დაამარცხა სახელბურთო კლუბი ქუთაისი. 

საქართველოს თასის გათამაშება მეოთხედ გაიმართა. პირველი ტურნირი, 2014 წელს სამტრედიამ მოიგო, შემდეგ სამი ფინალი კი ბათუმელთა მონაწილეობით გაიმართა. 2015 წელს მათ 20-19 დაამარცხეს სტუ, ხოლო შარშან 29-30 წააგეს პეგასთან. ამ ორი ჯილდოს გარდა, კლუბი საქართველოს სამგზის ჩემპიონია (2016, 2018, 2019).

2019 წლის გათამაშების ფინალში ნამდვილად ორი უძლიერესი გუნდი გავიდა.“შავი ზღვის ბიჭების“ (მწვრნელები მერაბ ჭანტურია, მამუკა მჟავანაძე) უპირატესობა თავიდანვე გამოიკვეთა. დაცვაში მეტოქის 2 დაბლოკილი დარტყმის შემდეგ რატი მსხვილიძემ შეტევაშიც გამოიჩინა თავი და ანგარიში გახსნა. ფერაძემ გაათნაბრა, თუმცა, გოგოლაძემ, სიმონიამ და მსხვილიძემ ანგარიში 4-1 გახადეს და ქუთაისელთ მწვრთნელმა ალექსანდრე ბოყოჩაძემ, უკვე მე-10 წუთზე, ტაიმაუტი მოითხოვა.

გუნდს პოზიციურ შეტევაში არაფერი გამოსდიოდა - ბათუმის დაცვის შუა ოთხეული (ლაპიაშვილი,  ბერძენიშვილი, მსხვილიძე, სიმონია) საიმედოდ იდგა და ისედაც მოსალოდნელი იყო, რომ უკანა ხაზში უფრო ტანმაღალ ბათუმელთა გუნდს უპირატესობა ექნებოდა. ქუთაისს არ გამოუვიდა არც სწრაფი გარღვევა, რადგანაც გარემარბები აბრამიშვილი და გოგოლაძე დროულად ბრუნდებოდნენ უკან და თავიანთ ფლანგებს აკონტროლებდნენ, ხოლო შეტევაში სწრაფი გადასვლისას ქუთაისს უამრავი ტექნიკური წუნი ჰქონდა. და ბოლოს, მეკარე ტორონჯაძე, რომელმაც დასაწყისშივე აუღო ორი დარტყმა მარცხენა კუთხიდან რუსტამოვს, შემდეგ კი მის კარში დანიშნული პირველი ოთხი შვიდმეტრიანიდან ერთიც არ გაუშვა!  ქუთაისმა ვერც ორკაციანი მეტობა გამოიყენა მატჩის დასაწყისში.

ბოყოჩაძემ წუთშესვენების შემდეგ გამოცვალა ძირითადი გამთამაშებელი გამზარდია და მოედანზე სურმავა შეუშვა. მალე მერკვილაძემ სხვაობა მინიმუმამდე შეამცირა 4-5 (მე-18 წუთი), მაგრამ რატი მსხვილიძემ უმალ გაიტანა წყვილი გოლი (7-4). ტაიმი ქუთაისმა 11-6 მოიგო, მხვილიძისა და გოგოლაძის ანგარიშზე კი 4-4 გოლი იყო)

შესვენების შემდეგ სხვაობა მალე გაიზარდა და 42-ე წუთზე გამარჯვებულის გამოცნობა უკვე ადვილი იყო: ბათუმი 11 ბურთით იგებდა (20-9). ქუთაისელთა დაცვამაც ვეღარ გაძლო და ბათუმელთა ხაზის მოთამაშე გიორგი ლაპიაშვილ ზედიზედ იღებდა პასებს კარიდან 6 მეტრში, მეტოქის მხრიდან კი მხოლოდ მარცხენა გარემარბ მერკვილაძეს, პივოტ ხაჟომიას და სურმავას გაჰქონდათ რეგულარულად.  

საბოლოოდ, შავი ზღვის ბიჭებმა 27-20 მოიგო და სეზონის პირველი ტიტული მოიპოვა. ამ ორი გუნდის მეტოქეობა გაგრძელდება საქართველოს ჩემპიონატში, რომლის სტარტიც 5 ნოემბერსაა დანიშნული, იქამდე კი საქმეში ერთვება საქართველოს ეროვნული ნაკრები.

ორშაბათიდან გუნდი შეიკრიბება მაკედონიაში, სადაც 25 და 26 ოქტომბერს ორ ამხანაგურ მატჩს გამართავს ამ ქვეყნის ეროვნულ ნაკრებთან.  

ხელბურთი. საქართველოს თასი 2019. კაცები

გლდანი. ფინალი, 17 ოქტომბერი

BSB ბათუმი - ქუთაისი 27-20

ბათ: ტორონჯაძე, ვარშალომიძე - ლაპიაშვილი 8, გოგოლაძე 7, მსხვილიძე 5, სიმონია 4, აბრამიშვილი 1, გიორგაძე 1, ტიელიძე 1, ტალახაძე, ბერძენიშვილი, წივწივაძე, თურმანიძე, მჟავანაძე, კაკულია, სტოლბოვი - მწვ. მ. ჭანტურია, მ. მჟავანაძე

ქუთ: მაისურაძე, გულეიშვილი -  მერკვილაძე 4, ხაჟომია 4, სურმავა 4, ზარნაძე 2, გამზარდია 2, ფერაძე 1, სტურუა 1, რუსტამოვი 1, თევზაძე 1, კობახიძე, ჯუღელი, ლომიძე, ლ. იმნაძე

მსაჯები: ნ. კევლიშვილი - თ. კევლიშვილი, დელეგატი: ვ. ბერიაშვილი

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

ზესტაფონი
25 თებერვალი
14:00 წყალტუბო - სპორტუნი
15:30 სამტრედია - იმედი სტუ
26 თებერვალი
14:00 სამტრედია - სპორტუნი
15:30 წყალტუბო - იმედი სტუ
 18 თებ.
                სხვ        
  BSB ბათუმი 12
11
0 1 468-320 22
 
  ქუთაისი 12
10
0 2 518-385 20
 
  იმედი სტუ 10 7 0 3 318-264 14  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სამტრედია 10 4 0 6 298-360 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  სპორტუნი 10     2     0     8     308-374     4    
  წყალტუბო 10 0 0 10 241-346 0  

19-21 თებერვალი. სენაკი
19 თებერვალი
წყალტუბო 12-30 ფოთი
აჭარა 26-23 სამტრედია
20 თებერვალი
ფოთი 16-15 აჭარა
სამტრედია 33-11 წყალტუბო
21 თებერვალი
სამტრედია 16-17 ფოთი
წყალტუბო 21-36 აჭარა
 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0
გაგრძელდება 5 მარტს

გოგონები 2004-05
 16 თებ.
      სხვ
  სამტრედია 13   13   0   0 330-152 26
  ყვარელი 13   12   0   1 322-184 24
  ტყიბული 13   11   0   2 270-183 22
  პეგასი 13   9   0   4 292-212 18
  მამული
13   8   1   4 270-237 17
  ფოთი 13   7   1   5 216-175 15
  BSG ბათუმი 14   7   1   6 245-235 15
  ქარიშხალა 14   6   1   7 282-272 13
  გორი 14   5   0   9 235-308 10
  წყალტუბო 13   3   0   10 174-264 6
  თელავი 13   2   0   11 214-310 4
  აჭარა 14   1   0   13 130-300 2
  ქუთაისი 12   0   0   12 14-162 0
გაგრძელდება 29 თებერვალს

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
22 თებერვალი. თელავი
თელავი 15-3 მამული
თელავი 14-2 სკოლა 53
გორი 7-3 ქარიშხალა
მამული 8-0 სკოლა 53
თელავი 7-7 გორი
23 თებერვალი. წყალტუბო
ზუგდიდი 6-0 ქუთაისი
ფოთი 15-4 ზუგდიდი
ტყიბული 6-0 ქუთაისი
ფოთი 11-12 ბათუმი
ტყიბული 13-5 ზუგდიდი
ბათუმი 6-0 ქუთაისი 
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  
დასრულდება 12-16 აპრილს

ჭაბუკები 2006-07
23 თებერვალი. გლდანი
11:00 გორი - პეგასი
11:45 ქარიშხალა - ყვარელი
12:30 გორი - რუსთავი
13:15 პეგასი - ქარიშხალა
14:00 რუსთვი - ყვარელი
14:45 გორი - ქარიშხალა
15:30 ყვარელი - პეგასი
16:15 პეგასი - რუსთავი
17:00 ყვარელი - გორი
17:45 რუსთავი - ქარიშხალა
 2 თებ.
სხვ
  BSB ბათუმი 6 6 0 0 92-32 12
  სამტრედია
6 5 0 1 83-55 10
  ქარიშხალა 6 3 1 2 68-46 7
  პეგასი 6 3 0 3 51-61 6
  გორი 6 2 1 3 66-62 5
  ყვარელი 6 1 0 5 37-75 2
  ქუთაისი 6 0 0 6 20-86 0
დასრულდება 27-29 მარტს

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  popsport  sportal