სიახლეების კალენდარი

მაისი 2020
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
opacity

facebook

 

Chenel
IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

ევროპის ჩვიდმეტწლამდელთა ჩემპიონატი მოიგო ფარერის კუნძულების ნაკრებმა, რომელმაც ფინალში, გეტებორგის სკანდინავიუმში, 36-29 დაამარცხა მასპინძელი შვედეთი, ხოლო საქართველოს ნაკრების ხელბურთელმა ნიკოლოზ კალანდაძემ 67 გოლით ბომბარდირთა შორის მეორე ადგილი დაიკავა. 

ტურნირის ბოლო მატჩის, ფინალის წინ კალანდაძე 8 გოლით უსწრებდა ფარერელთა გუნდის ლიდერს, ელიას სკიპაგოტუს, რომელსაც 59 გოლი ჰქონდა, მაგრამ ფინალში ფარერელთა გამთამაშებელმა ათჯერ გაიტანა და ბომბარდირობასთან ერთად ტურნირის საუკეთესო მოთამაშის პრიზიც მოიგო.

ნორვეგიასა და ისლანდიას შორის მდებარე, დანიის სამეფოს შემადგენლობაში შემავალი კუნძულოვანი ტერიტორიის მოსახლეობა სულ 50 000 ადამიანია. გუნდის მწვრთნელი იულიან იონსონი ფინალის შემდეგ აღელვებული იყო: „ამ ერთმა კვირამ ქარივით ჩაიქროლა ფარერის კუნძულებზე. მთელი ქვეყანა ამ ტურნირს ადევნებდა თვალს. ისეთი რამე მოხდა, რაც დაუჯერებელია, მაგრამ ჩვენ დავამარცხეთ ესპანეთი, ნორვეგია, უნგრეთი და შვედეთი! ეს რაღაც ახალის დასაწყისია მთელი ქვეყნისთვის“.

გეტებორგის ტურნირი ნაწილია უდიდესი სახელბურთო ფესტივალის, პარტილეს თასისა, რომელიც წლეულს ორმოცდამეათედ გაიმართა. შეიკრიბა 12 ასაკობრივი კატეგორიის ათასზე მეტი გუნდი და ათიათასზე მეტი ხელბურთელი. შეჯიბრებაზე არის ერთადერთი ტურნირი, რომელშიც სანაკრებო დონეზე ტარდება: კენტ წლებში ეს იყო 19-წლამდელთ ჭაბუკთა, ლუწ წლებში კი 18-წლამდელ გოგონათა ჩემპიონატები. 2017 წლიდან ასაკობრივი კატეგორიები შეიცვალა: 17-წლამდელი ჭაბუკები და 16-წლამდელი გოგონები და რადგანაც ამ ასაკში ოფიციალური ჩემპიონატები არ იმართებოდა, გეტებორგის ტურნირებმა ევროპის ჩემპიონატის სტატუსი მიიღო. 2017 წელს ჩემპიონი შვედეთის ჭაბუკთა, ხოლო შარშან - უნგრეთის გოგონათა ნაკრებები გახდნენ.

2015 წლიდან მოყოლებული, საქართველოს ხელბურთს ფედერაციამ გეტებორგში ზედიზედ მეხუთედ მიავლინა ნაკრები. 2017 წლის ევროპის ჩემპიონატზე გიორგი ცხოვრებაძემ ორი ინდივიდუალური ჯილდო მიიღო - გახდა ტურნირის ბომბარდირი და საუკეთესო მარჯვენა ინსაიდი, რის შემდეგაც საფრანგეთის მონპელიესთან გააფორმა კონტრაქტი.

ფარერის კუნძულებმა სკიპაგოტუს ორი პრიზის გარდა კიდევ ორი ინდივიდუალური ჯილდო მიიღო: საუკეთესო მეკარე გახდა პაული იაკობსენი, ხოლო მარჯვენა გარემარბი - ჰაკუნ ტეიგუმი. სკიპაგოტუ, იაკობსენი, ტეიგუმი და ნიკოლოზ კალანდაძე ერთი წლის წინ თბილისში, ევროპის ჩემპიონატშიც თამაშობდნენ ორი წლით უფროსებს შორის და სკიპაგოტუმ თბილისის ჩემპიონატზე საუკეთესო გამთამაშებლის ჯილდოც მიიღო.

გეტებორგში საქართველოსა და ფარერის კუნძულების გუნდები პირველ ეტაპზე შეხვდნენ ერთმანეთს და ჩვენებმა საკმაოდ მძიმე ბრძოლაში, 23-28 წააგეს. საქართველოს 17-წლამდელთა ნაკრებისთვის ეს პირველი ოფიციალური შეჯიბრება იყო,. გუნდს 2020 წელს ევროპის 18-წლამდელთ ჩემპიონატი ელის, ხოლო 2019 წლის ზაფხულის სანაკრებო სერიალს საქართველოს გოგონათა ორი ნაკრები გააგრძელებს: 15-21 აგვისტოს 19-წლამდელებს ევროპის ჩემპიონატი აქვთ კლაიპედაში, ლიეტუვა, ხოლო 3-11 აგვისტოს 17-წლამდელ გოგონათა ანალოგიურ შეჯიბრებას თბილისის სპორტის სასახლე უმასპინძლებს.

ხელბურთი. ევროპის 17 წ. ჩემპიონატი. ჭაბუკები. 1-5 ივლისი, გეტებორგი, შვედეთი

ფინალები. 1-2 ფარერები-შვედეთი 36-29, 3-4 ისლანდია-ბელარუსი 30-29, 5-6 უნგრეთი-ჩეხეთი 38-28, 7-8 ესპანეთი-იტალია 36-24, 9-10 ნორვეგია-შვეიცარია 23-20, 11-12. სლოვაკეთი-რუსეთი 26-21, 13-14. მონტენეგრო-ისრაელი 24-19, 15-16. პოლონეთი-რუმინეთი 30-26

17-20 ადგილები. 17. ფინეთი 5, 18. ჰოლანდია 5, 19. საქართველო 2, 20. ლუქსემბურგი 0

21-24 ადგილები. 21. ავსტრია 5, 22. ბელგია 4, 23. ესტონეთი 3, 24. ბრიტანეთი 0

საქართველოს 17წ ნაკრები გეტებორგში           

მეკარეები: 1. ლუკა გორგოძიანი (პეგასი 2002, 182), 12. ნაზიმ ალიევი (ქარიშხალა, 2003, 187)

მარცხენა გარემარბები: 2. გიორგი შუბითიძე (პეგასი, 2002, 183 – 7 გოლი), 3. დავით გაბაიძე (აჭარა, 2002, 175 – 1 გოლი ),

მარჯვენა გარემარბები: 4. ნოდარ კოხრეიძე (პეგასი, 2002, 182 – 11 გოლი), 5. მალხაზ ადამია (სამტრედია, 2003, 180 – 1 გოლი)

უკანა ხაზი:  6. გიორგი ხომერიკი (სამტრედია, 2002, 175 – 10 გოლი), 7. აკაკი პატაშური (პეგასი, 2002, 186 – 2 გოლი), 8. გოჩა თურმანიძე (BSB ბათუმი, 2004, 182 – 25 გოლი), 9. გიორგი ბჟალავა (ფოთი, 2002, 187), 10. ნიკოლოზ კალანდაძე (პეგასი, 2002, 197 – 67 გოლი), 11. გიორგი აფრიდონიძე (სამტრედია, 2002, 184 – 6 გოლი), 15. დავით ფანცულაია (ფოთი, 2002, 171), 18. თორნიკე ნაწილაშვილი (ყვარელი, 2002, 182 – 4 გოლი)

ხაზის მოთამაშეები: 13. დავით ჟვანია (პეგასი, 2002, 190 – 19 გოლი), 14. გიორგი მუკბანიანი (ქარიშხალა, 2002, 187 – 3 გოლი)

მწვრთნელები: გიორგი გვაზავა, გიორგი ხელისუფალი, გიორგი სახვაძე ექიმი ჯუმბერ ყარყარაშვილი

პირველი ეტაპი. C ჯგუფი. ფარერები 8, ესპანეთი 8 - ნორვეგია 6, ისრაელი 6 - საქართველო 2 - ესტონეთი 0

1 ივლისი. ესპანეთი - საქართველო 33-21, საქართველო - ისრაელი 26-29

2 ივლისი. საქართველო - ნორვეგია 13-26

3 ივლისი. საქართველო - ფარერები 23-28, საქართველო - ესტონეთი 18-16

მეორე ეტაპი. 17-20 ადგილები. 17. ფინეთი 5, 18. ჰოლანდია 5, 19. საქართველო 2, 20. ლუქსემბურგი 0

4 ივლისი. საქართველო - ლუქსემბურგი 21-13, საქართველო - ჰოლანდია 19-22

5 ივლისი, საქართველო - ფინეთი 15-23

საქართველოს ჩემპიონატი
2019-2020

shmog

გ  ა  დ  ა  ი  დ  ო
წყალტუბო  -  გორი
სამტრედია  -  პეგასი
სამტრედია  -  გორი
წყალტუბო  -  პეგასი
 4 მარტი
                სხვ        
  BSB ბათუმი 14
13
0 1 550-378 26
 
  ქუთაისი 14
12
0 2 598-453 24
 
  იმედი სტუ 14 9 0 5 443-380 18  
  პეგასი 12     7     0     5     384-379     14    
  სპორტუნი 14     4     0     10     438-507     8    
  სამტრედია 12 4 0 8 341-408 8  
  გორი 12 3 0 9 387-494 6  
  წყალტუბო 12 0 0 12 285-407 0  

 21 თებ.
          სხვ
  ყვარელი 10     9     0   1 357-242 18
  ქარიშხალა 10     9     0   1 299-258 18
  ფოთი 10     6     1   3 201-165 13
  სამტრედია 10     5     0   5 203-181 10
  აჭარა
10     4     1   5 229-203 9
  პეგასი 10     3     0   7 252-273 6
  მამული 10     3     0   7 219-267 6
  წყალტუბო 10     0     0   10 150-321 0

გოგონები 2004-05
 1 მარტი
      სხვ
  სამტრედია 15   15   0   0 391-183 30
  ყვარელი 15   14   0   1 386-221 28
  ტყიბული 15   11   0   4 298-227 22
  მამული
15   10   1   4 320-272 21
  ფოთი 15   9   1   5 254-201 19
  პეგასი 14   9   0   5 312-242 18
  BSG ბათუმი 15   8   1   6 275-237 17
  ქარიშხალა 15   6   1   8 298-301 13
  გორი 15   5   0   10 254-329 10
  წყალტუბო 14   3   0   11 191-287 6
  თელავი 14   2   0   12 231-344 4
  აჭარა 15   1   0   14 142-332 2
  ქუთაისი 13   0   0   13 16-192 0

ჭაბუკები 2004-05
 11 თებ.
      სხვ  
  აჭარა 12   12   0   0 505-211 24  
  პეგასი 12   10   1   1 234-136 21  
  ფოთი 12   10   0   2 274-169 20  
  სამტრედია 12   9   0   3 287-194 18  
  წყალტუბო 12   8   0   4 261-223 16  
  ქუთაისი 12   6   1   5 200-205 13  
  ქარიშხალა 12   6   0   6 217-191 12  
  ზუგდიდი 11   4   1   6 185-189 9  
  თელავი
12   4   0   8 183-272 8  
  რუსთავი 12   3   1   8 161-233 7    
  სენაკი 12   2   0   10 147-329 4    
  ქარელი 11   1   0   10 144-208 2    
  ტყიბული 12   0   0   12 45-283 0    

გოგონები 2006-07
 23 თებ.
        სხვ  
  ტყიბული
7   7   0   0   77-32 14  
  ფოთი 7   5   0   2   85-37 10  
  აჭარა 7   5   0   2   54-36 10  
  თელავი
5   4   1   0   72-20 9  
  გორი 5   4   1   0   45-27 9  
  BSG ბათუმი
7   4   0   3   48-45 8  
  ზუგდიდი 7   4   0   3   37-40 8  
  პეგასი
5   3   0   2   35-47 6  
  ქარიშხალა 5   2   0   3   46-40 4  
  წყალტუბო
7   1   1   5   48-55 3  
  მამული 5   1   0   4   20-42 2  
  სამტრედია 7   0   2   5   20-70 2  
  ქუთაისი 7   0   1   6   11-65 1  
  53 სკოლა 5   0   0   5   9-51 0  

ჭაბუკები 2006-07
 1 მარტი
სხვ
  გორი 13 9 1 3 141-101 19
  ქარიშხალა 13 9 1 3 138-76 19
  BSB ბათუმი 8 8 0 0 104-32 16
  პეგასი 13 8 0 5 113-97 16
  სამტრედია
8 7 0 1 95-55 14
  ყვარელი 13 4 0 9 78-121 8
  ქუთაისი 8 2 0 6 32-86 4
  რუსთავი 13 2 0 11 33-85 4
  აკადემია 13 0 0 13 15-108 0

მსოფლიო ჩემპიონატი 2021
კვალიფიკაცია
ბენევენტო. იტალია
10 იანვარი
საქართველო 24-29 რუმინეთი
11 იანვარი
საქართველო 28-25 იტალია
12 იანვარი
საქართველო 21-30 კოსოვო
ევროპის ჩემპიონატი 2022
პლეიოფი
16 იანვარი. სპორტის სასახლე
საქართველო 24-24 ფინეთი
19 იანვარი. რიიჰიმიაკი
ფინეთი 37-21 საქართველო




ჩვენი პარტნიორები:

Jakofm  lelo  gms  popsport  sportal