facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2
ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა

17-წლამდელ ხელბურთელთა ნაკრები ბოლო შეკრებას გადის ევროპის ჩემპიონატისთვის, რომელიც 1-5 ივლისს შვედეთში, გეტებორგში გაიმართება. 14-20 ივნისს გუნდს ერთკვირიანი კემპი ჰქონდა გლდანის ხელბურთის აკადემიაში, ხოლო 21-23 ივნისს, იქვე, სამი ამხანაგური მატჩი აქვს აზერბაიჯანელ თანატოლებთან. 

ჩვენს გუნდს ხელმძღვანელობენ გიორგი გვაზავა, გიორგი სახვაძე და გიორგი ხელისუფალი, ხოლო კემპზე ნაკრებთან ერთად მუშაობდა სამი უცხოელი სპეციალისტი: სერბები დამირ სტოიანოვიჩი და მარკო შეშუმი, ასევე ბერძენი ვასილის ანასტასელოსი. სტოიანოვიჩი ხელბურთის მწვრთნელია, შეშუმი - ფიზიკური მომზადების, ხოლო ანასტასელოსი მეკარეებს წვრთნის. გუნდს 14 ივნისიდან ორჯერადი წვრთნა ჰქონდა. 21 მოთამაშე დილით ინდივიდუალურ ოსტატობაში ვარჯიშობდა, ხოლო საღამოს - გუნდურ მანევრებს ამუშავებდა.

17-წლმდელთა გუნდს პირველი შეკრება მარტში, წყალტუბოსა და ქუთაისში ჰქონდა, მაისში ნაკრები თბილისში ვარჯიშობდა, ხოლო ახლა საბოლოო შეკრებაზეა. ამჟამად 21 მოთამაშე ვარჯიშობს. საბოლოო შემადგენლობას მწვრთნელები მომდევნო კვირაში, ამხანაგური მატჩების შემდეგ დაასახელებენ. გუნდი შვედეთში 29 ივნისს გაემგზავრება.  პირველი შეკრების შემდეგ შემადგენლობაში რამდენიმე ცვლილებაა. დღევანდელი ვარჯიშიდან გუნდს შეუერთდა ნიკოლოზ კალანდაძე, რომელიც აქამდე ეროვნულ ნაკრებში იყო დაკავებული.

რაც შეეხება უცხოელ მწვრთნელთა სამეულს, სტოიანოვიჩი, შეშუმი და ანასტასელოსი საქართველოში რჩებიან და 24-30 ივნისს გლდანში კემპს უკვე გოგონათა 19 და 17-წლამდელთა ნაკრებებთან ჩაატარებენ. წლეულს ამ გუნდებსაც ევროპის ჩემპიონატი აქვთ: უფროსებს 15-21 ივლისს კლაიპედაში, ლიტვა და უმცროსებს - 3-11 აგვისტოს, თბილისის სპორტის სასახლეში.

ევროპის ჩემპიონატზე, შვედეთში, საქართველოს ჭაბუკთა ნაკრები ითამაშებს C ჯგუფში ესპანეთთან, ნორვეგიასთან, ფარერის კუნძულებთან, ისრაელთან და ესტონეთთან. ევროპის შარშანდელი, 18-წლამდელთა ჩემპიონატის შედეგების მიხედვით ჩვენი ნაკრები მესამე ნომრად იყო განთესილი. სულ მონაწილეობს 24 გუნდი. ჯგუფების 2-2 გამარჯვებული ბრძოლას ჩემპიონობისთვის გააგრძელებს, მე-3-4 ადგილებზე გასულები 9-16 ადგილებისთვის ითამაშებენ, მეხუთეადგილოსნები - მე-17, ხოლო ბოლო ადგილზე დარჩენილი გუნდები - 21-ე ადგილისთვის.

ევროპის 17-წლამდელთა ჩემპიონატი არის ჭაბუკთა ხელბურთის უდიდესი ფესტივალის, პარტილეს თასის ნაწილი. გეტებორგში ყოველწლიურად იკრიბება ათასზე მეტი კლუბი და 10 ათასზე მეტი ხელბურთელი 12 სხვადასხვა ასაკობრივ კატეგორიაში. აქედან ერთი ტურნირი, კენტ წელიწადს 17 წლამდელ ჭაბუკთა, ხოლო ლუწ წლებში - 16-წლამდელ გოგონათა შეჯიბრება სანაკრებო დონეზეა და 2017 წლიდან ოფიციალურად ჰქვია ევროპის ჩემპიონატი. საქართველოს ნაკრები გუნდები გეტებორგში უწყვეტად თამაშობენ 2015 წლიდან. 2017 წელს ამ შეჯიბრებაზე გიორგი ცხოვრებაძე გახდა საუკეთესო ბომბარდირი და საუკეთესო მარჯვენა ინსაიდი, რის შემდეგაც საფრანგეთის მონპელიეში მოხვდა.

ხელბურთი. საქართველოს 17წ ნაკრები. 13-23 ივნისი, შკრება გლდანში

მეკარეები: ნოდარ ანთიძე (BSB ბათუმი), ნაზიმ ალიევი (ქარიშხალა), ლუკა გორგოძიანი (პეგასი)

მარცხენა გარემარბები: დავით გაბაიძე (აჭარა), გიორგი შუბითიძე (პეგასი)

მარჯვენა გარემარბები: ნოდარ კოხრეიძე (პეგასი), მალხაზ ადამია (სამტრედია), აკაკი ძამაშვილი (ყვარელი)

უკანა ხაზი:  გიორგი ბჟალავა, დავით ფანცულაია (ფოთი), გიორგი ხომერიკი, გიორგი აფრიდონიძე (სამტრედია), გოჩა თურმანიძე (BSB ბათუმი), გიორგი დუმბაძე (აჭარა), აკაკი პატაშური, ნიკოლოზ კალანდაძე, გუგა უთმელიძე (პეგასი), თორნიკე ნაწილაშვილი (ყვარელი)

ხაზის მოთამაშეები: დავით ჟვანია (პეგასი), გიორგი მუკბანიანი (ქარიშხალა), ალექსანდრე ცხადაია (BSB ბათუმი)

მწვრთნელები: გიორგი გვაზავა, გიორგი ხელისუფალი, გიორგი სახვაძე ექიმი ჯუმბერ ყარყარაშვილი

-- 

ევროპის 17 წ. ჩემპიონატი. ჭაბუკები. 1-5 ივლისი, გეტებორგი, შვედეთი

A ჯგუფი. შვედეთი, ჩეხეთი, რუსეთი, შვეიცარია, ლუქსემბურგი, ბრიტანეთი

B ჯგუფი. ისლანდია, ავსტრია, ჰოლანდია, მონტენეგრო, რუმინეთი, იტალია

C ჯგუფი: ესპანეთი, ნორვეგია, საქართველო, ფარერები, ისრაელი, ესტონეთი

1 ივლისი. საქართველო - ესპანეთი, საქართველო - ისრაელი

2 ივლისი. საქართველო - ნორვეგია

3 ივლისი. საქართველო - ფარერები, საქართველო - ისრაელი

D ჯგუფი: უნგრეთი, ბელარუსი, პოლონეთი, სლოვაკეთი, ფინეთი, ბელგია

მეორე ეტაპი, 4-5 ივლისი. 1-8, 9-16, 17-20, 21-24 ადგილები

ევროპის გოგონათა ჩემპიონატი 17წ.

Euro17W

IHF მსოფლიო ერთა ჩემპიონატი

LogoEmerg

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

დასრულდა
1  BSB ბათუმი
2  პეგასი
3  იმედი სტუ თელავი

დასრულდა
1  ფოთი
2  ქარიშხალა
3  ყვარელი

გოგონები 2002-03 [სრულად]
საბოლოო       გატ-გაშ  
ფოთი 24     22 1 1   447-299 45  
აჭარა 24     18 0 6   498-368 36  
ქარიშხალა 24     16 1 7   584-476 33  
სამტრედია 24     15 2 7   427-373 32  
ყვარელი 24     11 2 11   441-407 24  
პეგასი 24     11 2 11   434-400 24  
ბათუმი 24     4 1 19   292-437 9  
წყალტუბო 24     3 1 20   298-481 7  
მამული 24     3 0 21   349-545 4  

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად ]
დასრულდა
პეგასი
სამტრედია
აჭარა
BSB ბათუმი

მეორე ეტაპი

პირველი ეტაპი

გოგონები 2004-05 [დასრულდა]
საბოლოო         გატ-გაშ  
ყვარელი 12   12   0   0   168-58 24  
სამტრედია 12   11   0   1   131-70 22  
მამული 12   10   0   2   141-78 20  
ბათუმი 12   9   0   3   116-78 18  
პეგასი 12   7   0   5   139-103 14  
ტყიბული 12   7   0   5   99-85 14  
ქარიშხალა 12   6   0   6   102-99 12  
ფოთი 12   6   0   6   86-76 12  
გორი 12   3   0   9   67-130 6  
აჭარა 12   3   0   9   63-104 6  
წყალტუბო 12   2   0   10   34-82 4  
თელავი 12   2   0   10   67-159 4  
ახაშენი 12   0   0   12   5-96 0  

ჭაბუკები 2004-05
საბოლოო         გატ-გაშ    
აჭარა 11   11   0   0   220-74   22  
პეგასი 11   9   0   2   122-90   18  
ფოთი 11   9   0   2   131-78   18  
ზუგდიდი 11   8   0   3   124-84   16  
ქუთაისი 11   7   0   4   117-88   14  
სამტრედია 11   5   1   5   118-128   11  
ქარიშხალა 11   5   0   6   95-117   10  
ბათუმი 11   4   1   6   109-123   9  
წყალტუბო 11   4   0   7   109-120   8  
რუსთავი 11   2   0   9   85-125   4  
სენაკი 11   1   0   10   61-140   2  
გორი 11   0   0   11   47-171   0  

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
    საბოლოო                 გატ-გაშ      
    აზერსუ 20     18     0     2     672-441     36  
    აზერიოლი 20     18     0     2     722-438     36  
    ყარაბაღი 19     9     0     10     533-445     18  
    ოლიმპია 18     6     1     11     399-528     13  
    იდმან
19     5     1     13     493-648     11  
    განჯლარ
18     0     0     18     406-725     0  





ჩვენი პარტნიორები: