News Calendar

November 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
2017 MEN'S YOUTH WORLD CHAMPIONSHIP U19
logo-shmogo
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
Kutaisi Sport Palace
November 8-13

2016 Men's Europian
Championship U18

Me2

Beach Handball
Europe's Championship U16
BEACH 1

2016 European Open
Women U18
Getenburg

2016 Men's Europian
Championship 20
Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 IHF/EHF
Women's Trophy

Me4

Home Page

მსოფლიო ჩემპიონატის ფინალში, კვირას, ითამაშებენ სერბეთი და ბრაზილია, ნახევარფინალურ მატჩებზე კი დასწრების რეკორდი დამყარდა.

სერბეთი უკვე მეორე ტაიმის დასაწყისში 17:6 უგებდა პოლონეთს, ხოლო მეკარე კატარინა ტომაშევიჩს მარტო პირველ ტაიმში 12 ბურთი ჰქონდა მოგერიებული. თამაშს ბელგრადის კომბანკ არენაზე 18 236 მაყურებელი დაესწრო. ეს ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატების რეკორდია, რომელიც აუცილებლად მოიხსნება ფინალზე, რადგან დარბაზი 25 ათასამდე ადამიანს იტევს.

სერბები არასოდეს ყოფილან მსოფლიო ჩემპიონები. მათი ყველაზე დიდი წარმატება 1984 წლის ოლიმპიური ჩემპიონობაა იუგოსლავიის ნაკრებში.

მომავალი ოლიმპიადის მასპინძელმა, ბრაზილიამ, მოულოდნელად იოლად დაამარცხა დანია. ფინალში გასვლა ძალიან დიდი წარმატებაა ქვეყნისთვის, ვისაც სახელბურთო ტრადიციები არა აქვს. წინა მსოფლიო ჩემპიონატზე ბრაზილიამ მეოთხედფინალამდე მიაღწია, ლონდონის ოლიმპიადაზე კი მეექვსე ადგილი დაიკავა.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

20 დეკემბერი, ნახევარფინალი

სერბეთი - პოლონეთი - 24:18

სერ: ტომაშევიჩი (17/31), რისოვიჩი (6/10) - ლეკიჩი 8, ცვიიჩი 5, დამნიანოვიჩი 4, ჟივკოვიჩი 2, ოგნიენოვიჩი 2, პოპოვიჩი 1, ერიჩი 1, ნისავიჩი 1, კრპეჟი, ლისჩევიჩი, რაიოვიჩი, ფილიპოვიჩი

პოლ: კაპსკა (9/23), ვისოკინსკა (6/16) - შვედი 4, ნედვეძი 2, კონიუშანეცი 2, სემენიუკი 2, კულვინსკა 2, ვოიტასი 1, სიოდმიაკი 1, კუდლაჩი 1, იოხიმეკი 1, სტასიაკი 1, გრჟიბი 1, სტახოვსკა, ბიზდრა, მიგალა

ბრაზილია - დანია 27:21

ბრა: არენჰარტი (11/32) - ნაშიმენტო 7, როდრიგესი 5, კავალეირო 4, პიედადე 4, ამორიმი 3, როჩა 2, მოურა 1, დინიზი 1, და სილვა, ნუნიესი

დან: გრევე (9/27), პოულსენი (3/12) - კრისტიანსენი 3, გრავჰოლტი 3, ფისკერი 3, ჰანსენი 3, ტორსგარდი 2, იენსენი 2, ბურგარდი 2, ნორგარდი 1, ა. იორგენსენი 1, ს. იორგენსენი 1, შუმახერი, ბონდე, დალბი, ჰოლმსგარდი

3 ადგილისთვის, 22 დეკემბერი

17:30 დანია - პოლონეთი

ფინალი, 22 დეკემბერი

20:15 სერბეთი - ბრაზილია

საქართველოს ჩემპიონი სტუ დაუმარცხებლად ლიდერობს პირველობას. დღეს ტექნიკური უნივერსიტეტის გუნდმა უახლოესი მდევარი, ბათუმი დაამარცხა - 42:36.

 

სტუ-ს მწვრთნელმა ბექა ორჯონიკიძემ პერსონალურად ააყვანინა ბათუმის ლიდერი უჩა გამზარდია. ამან შედეგი გამოიღო - ჩემპიონატის მთავარმა ბომბარდირმა თამაში 3 გოლით დაასრულა. ამის მიუხედავად, ბათუმს შანსები ჰქონდა. პირველი ტაიმში, 6:0 გაქცევის შემდეგ ვიცე-ჩემპიონი 11:6 დაწინაურდა, მაგრამ სტუ-მ ამას მყისვე უპასუხა ზედიზედ გატანილი 6 გოლით - 12:11. ტაიმი 17:17 მორჩა.

მეორე ტაიმში სტუ უმალ დაწინაურდა - 21:17, მაგრამ ბრძოლა ამით არ დასრულებულა. გადამწყვეტი გამოდგა მეორე ტაიმის შუა მონაკვეთი, როცა ბათუმს სამჯერ ჰქონდა სხვაობის ერთ ბურთამდე შემცირების შანსი, მაგრამ ამ სამ ეპიზოდში სამი შვიდმეტრიანი მოიგერია თბილისელთ მეკარემ კორნელი ანდრიაძემ.

დღის ორი შეხვედრა ერთბურთიანი სხვაობით დასრულდა. თელავმა მოუგო ჭაბუკთა ნაკრებს (24:23) და ცხრილში ორი ადგილით ზემოთ აინაცვლა. პეგასმა დაამარცხა სამტრედია - 47:46, რითაც მესამე ადგილისთვის ბრძოლა კიდევ უფრო გამწვავდა.

საქართველოს ჩემპიონატზე შესვენება გამოცხადდა. ტურნირი 2014 წელს განახლდება. ჩემპიონი 3 წრის, 21-21 მატჩის შემდეგ გამოვლინდება.

ეროვნული ჩემპიონატი

მეორე წრის პირველი ტური, 16-19 დეკემბერი, თბილისი

19 დეკემბერი

იმედი - ქუთაისი 39:29

იმედი: მღებრიშვილი - ალანია 9, ჩიკვილაძე 6, ბეჟანიშვილი 5, იობაშვილი 5, გიორგაძე 4, აბაშიძე 3, მძელური 2, თაბაგარი 2, ჩაკვეტაძე 1, კალანდაძე 1, ჯმუხაძე 1, გოთოშია

ქუთაისი: გულეიშვილი - მათნაძე 12, ახალაძე 7, ტარუაშვილი 3, ჯუღელი 2, მერკვილაძე 2, ძნელაძე 1, ლომიძე 1, ახალბედაშვილი 1

თელავი - ჭაბუკთა ნაკრები 24:23

თელავი: ა. სამიტაშვილი - კობახიძე 12, გ. სვიმონიშვილი 5, ანდრიაშვილი 4, ი. სამიტაშვილი 1, მღებრიშვილი 1, ჯ. ნიკურაძე 1, იაგორაშვილი, გიგაური, ცისკარიშვილი, ნ. სვიმონიშვილი დიდებაშვილი

ჭაბუკები: ვათიაშვილი, ხანდოლიშვილი - რუსტამოვი 7, კბილაშვილი 3, ჰუსეინოვი 3, არსენაშვილი 3, გაწერელია 3, დანელიშვილი 2, ბაინაზაშვილი 1, იობაშვილი 1, ბიბილეიშვილი, ნ. მაისურაძე, ფერაძე

პეგასი - სამტრედია 47:46

პეგასი: ცინცაძე, დ. ნარსია - ოსიყმაშვილი 14, ცხვარაშვილი 11, დიხამინჯია 7, გელაშვილი 7, კოხრეიძე 4, აბჟანდაძე 2, ქუთათელაძე 1, ბაძაღუა 1, დემეტრაშვილი

სამტრედია: ხონელიძე, კიკნაძე - ხაჟომია 10, გაგლოშვილი 10, წითელიშვილი 9, თევზაძე 8, ხვიჩია 4, ჟვანია 2, ელგანდაშვილი 1, ზურაბიანი 1, ავალიანი 1, ცხვარაძე, ღაღანიძე, ბოცვაძე

სტუ - ბათუმი 42:36

სტუ: ანდრიაძე - ორჯონიკიძე 9, გრიშიკაშვილი 8, სიმონია 7, გოგალაძე 6, ამირანაშვილი 5, გვაზავა 4, სურმავა 3, ბერძენიშვილი, აბრამიშვილი

ბათუმი: სამყურაშვილი - წივწივაძე 9, ქარდავა 7, ხუნჯუა 6, ყაველაშვილი 5, უ. მაისურაძე 4, გამზარდია 3, ჯორბენაძე 1, ჭელიძე 1, ი. ნარსია

მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი, ზურაბ ქოქოსაძე, ვახტანგ ბერიაშვილი

 

მდგომარეობა (, , , , , )
სტუ-------------11-11-0-0-383-254-22
ბათუმი---------11--9-0-2-457-344-18
სამტრედია-----11--6-0-5-404-387-12
იმედი-----------11--6-0-5-335-364-12
პეგასი-----------11--4-2-5-357-380-10
თელავი---------11--2-1-8-289-329--5

ქუთაისი--------11--2-1-8-311-411--5
ჭაბუკები--------11--1-2-8-305-372--4

ჩემპიონი გამოვლინდება სამწრიან ტურნირში

ბომბარდირები: უჩა გამზარდია (ბათუმი) 95, ირაკლი თევზაძე (სამტრედია) 84, ლექსო წითელიშვილი (სამტრედია) – 84, ალექსანდრე ცხვარაშვილი (პეგასი) 84, გიორგი კვერნაძე (ქუთაისი) 72, ნიკოლოზ ჯორბენაძე (ბათუმი) 72, გიორგი იობაშვილი (იმედი) 71, ირაკლი კბილაშვილი (ნაკრები) 68

ზურაბ გენგიურის ფოტო: თემურ ორჯონიკიძე, სტუ (77)

 

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე ნახევარფინალური წყვილები ასეთია: ბრაზილია - დანია, სერბეთი - პოლონეთი.

 

ამ ოთხეულიდან მსოფლიო ჩემპიონი მხოლოდ დანია ყოფილა (1997). დანიელები 50-ე წუთისთვის ორი ბურთით აგებდნენ გერმანიასთან და გადამწყვეტი გამოდგა გარემარბ ტრინე იენსენის ზედიზედ გატანილი 4 გოლი. საბოლოოდ - 31:28.

პოლონეთი და ბრაზილია აქამდე არასოდეს მოხვედრილან მსოფლიო ჩემპიონატის ან ოლიმპიადის ოთხეულში. პოლონელებმა მოგებას საფუძველი პირველ ტაიმში ჩაუყარეს, როდესაც 3:5 აგებდნენ და ზედიზედ 7 გოლის შემდეგ 10:5 დაწინაურდნენ. წინა მსოფლიო ჩემპიონატის ვერცხლის პრიზიორებმა, ფრანგებმა რამდენჯერმე დაიყვანეს სხვაობა ერთ ბურთამდე, მაგრამ მეტი ვერ შეძლეს.

ბრაზილია ერთადერთი გუნდია, ვინც ყველა მატჩი მოიგო. ზედიზედ მეშვიდე მოგება ყველაზე ძნელი აღმოჩნდა - ამისათვის 80 წუთი, ანუ ორი დამატებითი დრო გახდა საჭირო. ბრაზილია თავიდან 6:1 დაწინაურდა, მაგრამ ამის შემდეგ თამაში ბოლომდე თანაბარი იყო.

ტურნირს გამოეთხოვა 2011 წლის მსოფლიო და 2012 წლის ოლიმპიური ჩემპიონი, ნორვეგია. ნორვეგიელები დასაწყისში 9:4 უგებდნენ სერბებს, მაგრამ მასპინძლებმა ხანგრძლივი დევნა წამოიწყეს და მეორე ტაიმის შუაში, დრაგანა ცვიიჩის ზედიზედ 2 ზუსტი პენალტის შემდეგ გაათანაბრეს ანგარიში - 21:21. ნორვეგია აქ გატყდა და სანია დამნიანოვიჩმა მალევე დააწინაურა სერბეთი, ვინც უთუოდ ფავორიტი იქნება ნახევარფინალში, პოლონეთის წინააღმდეგ.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

18 დეკემბერი, მეოთხედფინალი

პოლონეთი - საფრანგეთი 22:21

პოლ: კაპსკა (8/23), ვისოკინსკა (4/10) - ვოიტასი 5, სიოდმიაკი 5, ნედვეძი 3, სემენიუკი 3, შვედი 1 (3ბ), კონიუშანეცი 1, კუდლაცი 1 (4პ), იოხიმეკი 1, კულვინსკა 1, ბიზდრა 1, მიგალა, გრჟიბი სტასიაკი

საფ: ლე ინო (6/18), დარლო (4/14) - პინო 5, დემბელე 5, ბოდუენი 4, კამტო-ნჯიტამი 2, სისე 1, აბდურაიმი 1, სინიატე 1, ტუნკარა 1, ლაკრაბერი 1 (6პ), ზაადი, დერუა, გუაორანი

ბრაზილია - უნგრეთი 33:31 (26:26, 29:29)

ბრა: პესოა (10/22), არენჰარტი (9/28) - ნაშიმენტო 10, ამორიმი 6, როდრიგესი 5, როჩა 4, კავალეირო 3, და სილვა 3, პიედადე 1, მოურა 1, ანდრადე

უნგ: ჰერი (11/37), კიში (1/8) - ტომორი 7, გორბიცი 5, ციფრა 5, სუჩანსკი 3, რედეი-შოოში 3, ბულატი 2, მ. კოვაჩიცი 2, ა. კოვაჩიცი 1, ბოდნარი 1, სამორანსკი 1, ტრიშჩუკი 1, სეკერეში, ზაჩიკი,  ვერტენი

დანია - გერმანია 31:28

დან: გრევე (6/23), პოულსენი (2/24) - კრისტიანსენი 7, იენსენი 6, ნორგარდი 4, გრავჰოლტი 4, ფისკერი 4, ჰანსენი 2, ა. იორგენსენი 2, ბურგარდი 1 (4პ, 3ბ), ტორსგარდი 1, ს. იორგენსენი, შუმახერი, ბონდე

გერ: ვოლტერინგი (12/41), კრაუზე (0/2) - მიულერი 12, ლიორპერი 5, ნადგორნაია 4, ცაპფი 2, შტაინბახი 2, ნაიძინავიჩუსი 1, აუგსბურგი 1, ალტჰაუსი 1, გეშკე, ლანგი, ჰუბინგერი, ბაიერი

სერბეთი - ნორვეგია 28:25

სერ: ტომაშევიჩი (14/32), რისოვიჩი (2/9) - დამნიანოვიჩი 8, ცვიიჩი 8, ლეკიჩი 4, კრპეჟი 3, ნისავიჩი 2, ჟივკოვიჩი 2, პოპოვიჩი 1, ერიჩი, რისოვიჩი, რაიოვიჩი, ფილიპოვიჩი,

ნორ: ლუნდე (16/43), სოლბერგი (0/1) - ლოკე 5, ბრეივანგი 4, მორკი 4, სულანდი 4, ჰერემი 2, ჰამერსენგი 2, ბლანკო 2, ალსტადი 1, რიგელჰუტი 1, სოლბერგი, ნოსტვოლდი, მოლიდი, კრისტიანსენი

ნახევარფინალი, 20 დეკემბერი

21:00 ბრაზილია - დანია

23:45 სერბეთი - პოლონეთი

 

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19
კაცები. უმაღლესი ლიგა
19 ნოემბერი. არენა 2
იმედი სტუ თელავი 41-33 გორი
პეგასი 43-31 სპორტუნი
 
20 ნოემბერი. არენა 2
სპორტუნი 26-33 იმედი სტუ თელავი
გორი 26-53 პეგასი
 
21 ნოემბერი. არენა 2
13:00 გორი - სპორტუნი
15:00 იმედი სტუ თელავი - პეგასი

პირველი წრის საერთო ტური
10-13 დეკემბერი, არენა 2

ქალები. უმაღლესი ლიგა
14 ნოემ.         გატ-გაშ    
ფოთი 3   2   0   1   61-50   4  
სამტრედია 3   2   0   1   55-48   4  
აჭარა 3   2   0   1   54-47   4  
ყვარელი 0   0   0   0   0-0   0  
ქარიშხალა 0   0   0   0   0-0   0  
პეგასი 0   0   0   0   0-0   0  
მამული 0   0   0   0   0-0   0  
წყალტუბო 3   0   0   3   45-70   0  
აღმოსავლეთი: ნოემბრის ბოლოს

გოგონები 2002-03
11 ნოემ.         გატ-გაშ    
ფოთი 8   7   1   0   131-91   15  
აჭარა 8   6   0   2   161-103   12  
ყვარელი 6   4   1   1   115-86   9  
სამტრედია 8   4   1   3   124-106   9  
ქარიშხალა 6   4   1   1   149-133   9  
პეგასი 6   3   0   3   116-104   6  
ბათუმი 8   1   1   6   80-131   3  
წყალტუბო 8   0   1   7   82-147   1  
მამული 6   0   0   6   97-154   0  
შემდეგი: საერთო ტური თბილისში

გოგონები 2004-05
31 ოქტ.         გატ-გაშ    
ყვარელი 3   3   0   0   52-11   6  
სამტრედია 3   3   0   0   26-11   6  
პეგასი 3   2   0   1   42-20   4  
ტყიბული 3   2   0   1   23-18   4  
მამული 3   2   0   1   27-31   4  
ბათუმი 2   1   0   1   15-12   2  
ქარიშხალა 2   1   0   1   25-23   2  
აჭარა 2   1   0   1   8-9   2  
ფოთი 3   1   0   2   14-18   2  
გორი 2   0   0   2   9-32   0  
თელავი 3   0   0   3   18-56   0  
წყალტუბო 3   0   0   3   0-18   0  

ჭაბუკები 2002-03
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
17 ნოემ.         გატ-გაშ    
სამტრედია 3   3   0   0   94-49   6  
ბსბ ბათუმი 3   2   0   1   77-61   4  
აჭარა 2   2   0   0   47-39   4  
ქუთაისი 2   1   0   1   49-25   2  
ხელვაჩაური 3   1   0   2   71-70   2  
ფოთი 2   0   0   2   28-46   0  
წყალტუბო 3   0   0   3   21-61   0  
განახლდება 17 ნოემბერს

ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
18 ნოემ.         გატ-გაშ    
პეგასი 4   4   0   0   100-25   8  
რუსთავი 4   4   0   0   117-93   8  
ყვარელი 2   2   0   0   41-15   4  
გორი 2   1   0   1   35-34   2  
ქარელი 4   1   0   3   60-81   2  
ქარიშხალა 3   0   0   3   44-77   0  
თელავი 2   0   0   2   17-50   0  
ლაგოდეხი 3   0   0   3   20-59   0  
განახლდება 18 ნოემბერს

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
 15 ნოემ. გატ-გაშ
 აზერსუ 6 6 0 0 227-129 12
 აზერიოლი 5 4 0 1 175-97 8
 ყარაბაღი 5 3 0 2 160-124 6
 ოლიმპია თბ. 4 1 1 2 93-130 3
 იდმან აკადემ. 7 1 1 5 168-227 3
 განჯლარ ბირ. 5 0 0 5 99-215 0
განახლდება დეკემბერში

საქართველოს თასი 2018
27 სექტემბერი. ფინალი
BSB ბათუმი 29-30 პეგასი

2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2
საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!





Our partners: