News Calendar

April 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
opacity

facebook

 

Chenel


 
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
Kutaisi Sport Palace
November 8-13

2016 Men's Europian
Championship U18

Me2

Beach Handball
Europe's Championship U16
BEACH 1

2016 European Open
Women U18
Getenburg

2016 Men's Europian
Championship 20
Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 IHF/EHF
Women's Trophy

Me4

საქართველოს ნაკრებმა დიდი ბრძოლის შემდეგ 21-24 წააგო ლატვიასთან ხელბურთის მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი მატჩი, რომელშიც უმეტესი დრო ლიდერობდა. შოთა თევზაძემ 15 ბურთი მოიგერია, ექვსიდან მხოლოდ 1 შვიდმეტრიანი გაუშვა, 16 წლის გიორგი ცხოვრებაძემ, რომელიც ამ დონეზე პირველად თამაშობდა, 7 გოლი გაიტანა, ირაკლი ჩიქოვანმა - 6. დასრულებამდე 7 წუთით ადრე 21-20 ვიგებდით, მაგრამ მეტოქემ ბოლო 5 წუთში გარდატეხა თამაში.

ვიდეო: https://www.facebook.com/lturankinis/videos/2144169742536003/

დღესვე თამაშობენ მასპინძელი, ლიტვა და ისრაელი, ხოლო ხვალ ლიტვას ვეთამაშებით კლაიპედის შვიტურიო არენაზე. ჩვენი ორი დარჩენილი მეტოქე ლატვიაზე ძლიერი არაფრით არაა და შანსები დაგვრჩა. მეორე ეტაპზე, პლეიოფში, მხოლოდ ჯგუფის გამარჯვებული გადის.

ეს იყო ნაკრების ახალი მწვრთნელის, მაკედონიელი დონე ბოშკოვსკის დებიუტი. გუნდმა დაცვაშიც და შეტევაშიც მწყობრად ითამაშა, მწვრთნელმა კი უნარიანად გამოიყენა თითქმის მთელი რესურსი, ათამაშა 13 ხელბურთელი. ყველამ ბოლო წამამდე იბრძოლა.

საქართველომ თამაში ასეთი შვიდეულით დაიწყო: თევზაძე, რუსტამოვი, წითელიშვილი, ჩიქოვანი, ცხოვრებაძე, ჭანტურია, მსხვილიძე. მსხვილიძემ უჩვეულო, პივოტის პოზიცია დაიკავა, ხოლო დაცვაში ცხოვრებაძეს ვეტერანი დათუკაშვილი ცვლიდა. ის და მხვილიძე კარგად იდგნენ დაცვის ცენტრში, გუნდი კი მთელი თამაში 6-0 განლაგებას იყენებდა.

დასაწყისში ლატვიელები ორჯერ დაწინაურდნენ, მაგრამ ჭანტურიამ და ცხოვრებაძემ ორჯერ გაათანაბრეს, 2-2, მეექვსე წუთზე კი ჩიქოვანმა ანგარიში 3-2 გახადა. შემდგომ შოთა თევზაძემ მოიგერია ზედიზედ ორი შვიდმეტრიანი, თუმცა, ანგარიშის გაზრდა ვერ მოვახერხეთ და მეათე წუთზე ისევ ფრე იყო, 3-3, ამის შემდეგ კი კიდევ ორჯერ გავედით წინ ჩიქოვანის შვიდმეტრიანისა და ცხოვრებაძის შორეული დარტყმის შემდეგ, 5-4. ქართველთა ორი და ლატვიელთა ერთი გაძევების შემდეგ წონაწორობა იყო (7-7, 20 წუთი), თუმცა, შემდეგ ლატვიამ ზედიზედ სამჯერ გაიტანა - 10-7. ბოშკოვსკიმ აიღო ტაიმაუტი, რის შემდეგაც ჭანტურიამ, ორჯონიკიძემ და ჩიქოვანმა გაათანაბრეს - 10-10.

ტაიმის დასარული ასეთი იყო: ცხოვრებაძემ კიდევ ერთხელ გაათანაბრა, შემდეგ მხვილიძეს გაატანინა, ზედ ბოლო წამზე კი შოთა თევზაძემ მესამე შვიდმეტრიანიც აიღო - 12-11, ტაიმი საქართველომ მოიგო. ჩიქოვანსა და ცხოვრებაძეს 4-4 გოლი ჰქონდათ, თევზაძეს - 7 მოგერიება. ლატვიელთა 212-სანტიმეტრიანმა ლიდერმა, სკოპიეს ვარდარის მარჯვენა ინსაიდმა კრიშტოპანსმა მხოლოდ ერთხელ გაიტანა. მის წინააღმდეგ დაცვაში წარმატებით თამაშობდა უახლოესი მცველი, მეტწილად - წითელიშვილი.

კრიშტოპანსმა მეორე ტაიმის დასაწყისში გაგვითანაბრა, მაგრამ ცხოვრებაძე 9 მეტრიდან შეაგდო, თავიანთი მეოთხე შვიდმეტრიანი კი ლატვიელებმა უკვე ძელს გაარტყეს და წითელიშვილმა 2 ბურთით დაგვაწინაურა, 14-12, თუმცა, ლატვიამ წონაწორობა ისევ აღადგინა: 14-14, 35 წუთი.

ჩიქოვანს ჯერ თავად გააქვს და შემდეგ საგოლე პასს აწვდის ჭანტურიას - 16-14, აქ კი უკვე კრიშტოპანსს გააქვს ორი გოლი - 16-16, 38-ე წუთი. კიდევ ორჯერ გვაწინაურებენ ცხოვრებაძე და დიხამინჯია, მეტოქის კიდევ 4 დარტყმა იგერიებს თევზაძე და დასრულებამდე 15 წუთით ადრე ჩიქოვანი ისევ აღადგენს ორბურთიან სხვაობას (19-17), თუმცა იქვე ორწუთიანში მიდის, ლატვია კი როგორც იქნა გააქვს მეხუთე შვიდმეტრიანი და 48-ე წუთზე ათანაბრებს - 19-19.

თევზაძე იგერიებს კიდევ ერთ, მეხუთე შვიდმეტრიანს, თუმცა ბურთი მეტოქეს რჩება და წინ გადის, 19-20. ცხოვრებაძეს გააქვს თავისი მეშვიდე გოლი, საქართველო კიდევ ერთხელ რჩება რიცხვობრივ ნაკლებობაში, მაგრამ ჩვენი მეკარე იგერიებს პირისპირ გასვლას და სწრაფ გარღვევაში უშვებს რუსტამოვს - 21-20, საქართველო იგებს და რჩება 7 წუთი.

ამის შემდეგ ჩვენს ნაკრებს ჰქონდა შანსი სხვაობა ორამდე გაეზარდა, მაგრამ ცხოვრებაძე, რომელმაც შეუცვლელაად ითამაშა შეტევაში, დაიღალა, რამდენიმე ბურთი დაიკარგა, რუსტამოვის გოლი უკანასკნელი აღმოჩნდა, ხოლო ლატვია საბოლოოდ სირენამდე 4 წუთით ადრე, წითელიშვილის გაძევების შემდეგ დაწინაურდა - 22-21, ბოლო 4 წუთში კი კიდევ ორი გოლი გაგვიტანა - 21-24.

ხვალ, 20 საათზე ლიტვას ვეთამაშებით. მეტოქეს ტრავმების გამო აკლია რამდენიმე წამყვანი მოთამაშე, მათ შორის, საფრანგეთის მონპელიეს უკანახაზელი, ტრუხანავიჩუსი.

ხელბურთი. მსოფლიო ჩემპიონატი 2019. კაცები (9-27 იანვარი, გერმანიასა და დანიაში)

ევროპა. პირველი საკვალიფიკაციო ეტაპი

ჯგუფების თითო გამარჯვებული გადის პლეიოფში

2 ჯგუფი: ლიტვა, ლატვია, ისრაელი, საქართველო

კლაიპედა, შვიტურიო არენა (5500 ადგილი)

12 იანვარი. ლატვია-საქართველო 24-21

ლატ: კუკსა, პურინში - იურძსი 5, კრიშტოპანსი 3, კრეიცბერგსი 3, დუდე 3, პოლიტერსი 3, ვერშაკოვსი 3, პანჩენკო 2, ბოროდოვსკისი 1, ტუმინსკისი 1, გორბუნოვსი, ლეგანოვკისი, ლეია, ლიელაისი, პილპუკსი

საქ: თევზაძე - ცხოვრებაძე 7, ჩიქოვანი 6, ჭანტურია 3, ორჯონიკიძე 1, მსხვილიძე 1, წითელიშვილი 1, დიხამინჯია 1, რუსტამოვი 1, დათუკაშვილი, სტურუა, ლაპიაშვილი, აბრამიშვილი (ხანდოლიშვილი, გრიშიკაშვილი) - მწვ. ბოშკოვსკი, კალანდაძე

მსაჯები: ბოგდან კალუჯეროვიჩი - ივან ვუიაჩიჩი (მნტ)

დელეგატები: კალევ ვენცლი (ესტ), იან რუდინსკი (სლკ)

ლიტვა-ისრაელი 36-20

ლიტ: რასიმასი, მორკუნასი - მალაშინსკასი 9, იუსკენასი 6, ბერნატონისი 3, გრიგასი 3, პლეტა 3, ტარციონასი 3, პალევიჩუსი 2, სტანკევიჩუსი 2, ვირბაუსკასი 2, ციბულსკისი 1, დიმჩუსი 1, შტროპუსი 1, გროსასი, სიმენასი

ისრ: შიკლოში, ტუტკენიცი 1 - გერა 5, ლევი 5, დავდა 2, პომერანცი 2, შკალიმი 2, ჰერშკოვიცი 1, შტელმანი 1, კოფმანი 1, აპო, ფრიდმანი, გერერა, კუშმარო, სეგალი, ტეპერი

მსაჯებიმარკო ბორიჩიჩი - დეიან მარკოვიჩი (სრბ)

13 იანვარი. 17:30 ისრაელი-ლატვია, 20:00 საქართველო-ლიტვა

14 იანვარი. 16:30 ისრაელი-საქართველო, 19:00 ლიტვა-ლატვია

--

3 ჯგუფი. ბოლცანოში, იტალია: რუმინეთი 4, იტალია 2, უკრაინა 2, ფარერები 0

უკრ-ფარ 30-22, რუმ-იტა 34-24, ფარ-რუმ 20-28, იტა-უკრ 29-28 – 13 იან: რუმ-უკრ, იტა-ფარ

4 ჯგუფი. ვარზიმში, პორტუგალია: პორტუგალია 2, პოლონეთი 2, კოსოვო 0, კვიპროსი 0

პოლ-კოს 30-19, პორ-კვი 47-16 - 13 იან: კოს-პორ, კვი-პოლ, 14 იან: კვი-კოს, პორ-პოლ

1 ჯგუფი (5 თამაშიდან): რუსეთი 10 ქულა, სლოვაკეთი 6, ფინეთი 3, ლუქსემბურგი 1

ლუქ-ფინ 23-23, რუს-სლკ 32-22, ფინ-რუს 22-35, სლკ-ლუქ 36-19, ლუქ-რუს 19-17, ფინ-სლკ 22-27, რუს-ლუქს 28-17, სლკ-ფინ 24-16, სლკ-რუს 26-32, ფინ-ლუქ 30-25, 13 იან: რუს-ფინ, 14 იან: ლუქ-სლკ

5 ჯგუფი (5): ჰოლანდია 8, ბელგია 7, თურქეთი 5, საბერძნეთი 0

თურ-ბლგ 27-27, ჰოლ-საბ 29-20, ბელ-ჰოლ 25-26, საბ-თურ 19-25, თურ-ჰოლ 30-27, ბელ-საბ 33-28, ჰოლ-თურ 26-19, საბ-ბელ 24-26, ბელ-თურ 27-21, საბ-ჰოლ 23-28, 14 იან: ჰოლ-ბელ, თურ-საბ

6 ჯგუფი:  შვეიცარია 4 (3), ბოსნია 4 (3), ესტონეთი 2 (4)

ბოს-ესტ 31-24, ესტ-ბოს 29-25, ესტ-შვც 22-26, შვც-ესტ 39-21, შვც-ბოს 21-24, 13 იან: ბოს-შვც

ლეიოფი: 8-10/12-14 ივნისი, 2018

პირველი ეტაპის გამარჯვებულ 6 გუნდს დაემატება 10 ქვეყანა ევრო 2018-დან. 16 გუნდი დაწყვილდება და შინ/სტუმრად ფორმატით გამოავლენს მსოფლიო ჩემპიონატის 8 ფინალისტს.

ევრო 2018 ხორვატიაში (12-28 იანვარი, 2018). 16 მონაწილიდან მსოფლიო 2019 წლის ჩემპიონატის საგზური უკვე აქვთ 2017 წლის მსოფლიო ჩემპიონ საფრანგეთს, ასევე 2019 წლის მასპინძლებს - გერმანიას და დანიას. მათ დაემატება სამი საუკეთესო გუნდი ევრო 2018-დან. დანარჩენი 10 გუნდი გადავა მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში. პლეიოფის მონაწილე იქნება ჩამოთვლილი 13 ქვეყნიდან 10: ავსტრია, ბელარუსი, ხორვატია, ჩეხეთი, ესპანეთი, უნგრეთი, ისლანდია, მაკედონია, მონტენეგრო, ნორვეგია, სლოვენია, სერბეთი, შვედეთი

საქართველოს ჩემპიონატი 2017-18
უმაღლესი ლიგა. კაცები [ სრულად ]
    საბოლოო
    გატ-გაშ  
   BSB ბათუმი
  21   17 3 1 801-590 37  
   ქუთაისი
  21   17 1 3 792-629 35  
   იმედი თელავი   21   16 1 4 713-603 33  
   პეგასი   21   12 1 8 767-698 25  
   გორი
  21   10 0 11 725-794 20  
   სტუ ქარიშხალა   21   5 0 16 660-717 10  
   წყალტუბო
  21   2 0 19 614-807 4  
   სამტრედია   21   2 0 19 555-789 4  
ნახევარფინალი. 4 მაისი
BSB ბათუმი #1 - პეგასი #4
ქუთაისი #2 - იმედი თელავი #3
ფინალი. 5 მაისი
17-20 აპრილი. საერთო ტური
III წრე. 18-21 მატჩები. არენა 2
17 აპრილი
პეგასი 29-29 BSB ბათუმი
სამტრედია 28-40 იმედი თელავი
წყალტუბო 35-38 სტუ ქარიშხალა
გორი 35-43 ქუთაისი
 
18 აპრილი
სტუ ქარიშხალა 32-48 BSB ბათუმი
გორი 42-38 სამტრედია
ქუთაისი 36-23 იმედი თელავი
წყალტუბო 24-38 პეგასი
 
19 აპრილი
BSB ბათუმი 60-38 გორი
იმედი თელავი 47-32 წყალტუბო
ქუთაისი 45-44 პეგასი
სტუ ქარიშხალა 29-30 სამტრედია
 
20 აპრილი
ქუთაისი 45-39 სტუ ქარიშხალა
სამტრედია 16-35 პეგასი
BSB ბათუმი 33-17 იმედი თელავი
გორი 40-36 წყალტუბო
მსაჯები: ინა ჭკუასელი
ნიკა კევლიშვილი | თამაზ კევლიშვილი
ანატოლი ნოვიკოვ | ვალერი როჟკოვ (უკრ) სიარჰეი კულიკ | ძმიტრი ნაბოკაუ (ბლრ)

4 მაისი: ნახევარფინალი
5 მაისი: ფინალი
Top League. Women
    Dec. 3 2017
MP   W   D   L   GF-GA Pts  
   Kariskhala
3   3   0   0   78-49 6  
   Poti 3   3   0   0   60-40 6  
   Mamuli
3   2   0   1   67-45 4  
   Tskaltubo
3   2   0   1   45-41 4  
   Kvareli
3   1   0   2   46-56 2  
   Samtredia 3   0   1   2   38-48 1  
   Adjara
3   0   1   2   40-54 1  
   Pegasus 3   0   0   3   35-76 0  

საქართველოს ჩემპიონატი ჭაბუკები 16წ. (2002-03)
აღმოსავლეთი
28 აპრილი
გორი - ქარელი
ყვარელი - ქარიშხალა
რუსთავი - თელავი
   14 აპრილი
  გატ-გაშ  
   პეგასი 18   18 0 0 568-223 36  
   ქარიშხალა 17   13 0 4 412-367 26  
   ყვარელი 17   12 1 4 345-301 25  
   თელავი 17   6 1 10 352-400 13  
   რუსთავი
17   5 0 12 310-432 10  
   გორი 17   3 0 14 261-389 6  
   ქარელი
17   2 0 15 359-495 4  

დასავლეთი
   საბოლოო
  გატ-გაშ  
   სამტრედია 15   11 3 1 348-252 25  
   BSB ბათუმი
15   11 2 2 367-296 24  
   აჭარა 15   10 0 5 403-327 20  
   ფოთი   15   5 1 9 319-336 11  
   ქუთაისი
15   4 2 9 317-425 10  
   ხელვაჩაური
15   0 0 15 328-446 0  

გოგონები, 16წ (2002-03)
2 წრის საერთო ტური: 1-4 მაისი
    5 მარ. 2018
  გატ-გაშ  
    აჭარა 8   8 0 0 99-58 16  
    ქარიშხალა
9   8 0 1 145-113 16  
    ფოთი 8   4 1 3 96-72 9  
    ყვარელი   9   4 1 4 96-94 9  
    პეგასი
9   4 0 5 113-107 8  
    სამტრედია
8   1 0 7 72-124 2  
    მამული  
9   0 0 9 59-112 0  

საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!

2017 MEN'S YOUTH WORLD CHAMPIONSHIP U19
logo-shmogo




Our partners: