facebook

 

Chenel
2017 მსოფლიო ჩემპიონატი
კაცები U19
  WC2017L
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
ქუთაისის სპორტის სასახლე
8-13 ნოემბერი

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U18 საფინალო ეტაპი

aa

პლაჟის ხელბურთი
ევროპის ჩემპიონატი U16
BEACH 1

2016 European Open
გოგონები U18
Getenburg

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U20 კვალიფიკაცია

Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 მსოფლიო თასი
გოგონები U19
Me4

 

მთავარი

სერბეთში, ხელბურთელ ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე ჯგუფური ტურნირი დასრულდა და შეივსო პლეიოფის ბადე.

 

მერვედფინალის ბოლო, მეთექვსმეტე საგზური მოიპოვა იაპონიამ, ვინც იოლად დაამარცხა ალჟირი - 32:23. ჯგუფებში დაუმარცხებლად იასპარეზეს საფრანგეთმა, ბრაზილიამ, ნორვეგიამ და გერმანიამ.

გერმანია 27:26 უგებდა უნგრეთს, მაგრამ დასრულებამდე 8 წამით ადრე მათ კარში შვიდმეტრიანი დაინიშნა. ურტყამდა უნგრელი ანიტა გორბიცი, ვისაც ამ მატჩში 13 ტყორცნიდან 12 გოლი ჰქონდა გატანილი, მაგრამ გერმანელთა მეკარემ, კლარა ვოლტერინგმა დარტყმა მოიგერია. გერმანელთაგან 13 გოლი (21 მცდელობიდან) გაიტანა მარჯვენა ინსაიდმა ზუზან მიულერმა.

მეხუთე მატჩი მოიგო ტურნირის აღმოჩენამ, ბრაზილიის ნაკრებმა. ამ გუნდი საუკეთესო შედეგი აქამდე მეხუთე ადგილი ყოფილა მსოფლიო ჩემპიონატზე (2011) და მეექვსე - ოლიმპიადაზე (2012). მეკარე ბარბარა არენჰარდტმა კორეელებს დარტყმების 49 პროცენტი აუღო, მათ შორის 5 დარტყმა - 6-მეტრიანი ხაზიდან, დეონისე კავალეირომ კი 7 გოლი გაიტანა და ბრაზილიამ მოუგო დანიას - 23:18.

შაბათს მსოფლიო ჩემპიონატზე დასვენების დღეა, კვირას და ორშაბათს კი 4-4 მერვედფინალი გაიმართება.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

13 დეკემბერი, ჯგუფური ეტაპის ბოლო ტური

A ჯგუფი

დრ კონგო - დომინიკელთა რესპუბლიკა 23:22

საფრანგეთი - კორეა 27:22

მონტენეგრო - ჰოლანდია 27:25

საფრანგეთი 10, მონტენეგრო 8, კორეა 6, ჰოლანდია 4 / დრ კონგო 2, დომ. რესპ 0

B ჯგუფი

იაპონია - ალჟირი 32:23

სერბეთი - ჩინეთი 32:18

დანია - ბრაზილია 18:23

ბრაზილია 10, სერბეთი 8, დანია 6, იაპონია 4 / ჩინეთი 2, ალჟირი 0

C ჯგუფი

არგენტინა - პარაგვაი25:15

ანგოლა - ესპანეთი 21:30

ნორვეგია - პოლონეთი 23:18

ნორვეგია 10, ესპანეთი 8, პოლონეთი 6, ანგოლა 4 / არგენტინა 2, პარაგვაი 0

D ჯგუფი

ტუნისი - ავსტრალია 24:15

უნგრეთი - გერმანია 26:27

რუმინეთი - ჩეხეთი 29:23

გერმანია 10, რუმინეთი 8, უნგრეთი 6, ჩეხეთი 4 / ტუნისი 2, ავსტრალია 0

მერვედფინალი:

15 დეკემბერი

20:30 გერმანია - ანგოლა

21:00 საფრანგეთი - იაპონია

23:15 პოლონეთი - რუმინეთი

23:45 დანია - მონტენეგრო

16 დეკემბერი

20:30 უნგრეთი - ესპანეთი

21:00 ბრაზილია - ჰოლანდია

23:15 ნორვეგია - ჩეხეთი

23:45 კორეა - სერბეთი

 

სერბეთში, ხელბურთელ ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე 15 მერვედფინალისტი უკვე ცნობილია. მეთექვსმეტე საგზურს პარასკევს გაითამაშებენ იაპონია, ჩინეთი და ალჟირი.

მერვედფინალში გავიდა ევროპის თორმეტივე გუნდი. პარასკევს ტურნირზე გაიმართება მეხუთე ტურის თორმეტივე მატჩი, კვირას და ორშაბათს უკვე მერვედფინალებია. თუმცა, ჯგუფური ტურნირის ბოლო დღე უინტერესო ნამდვილად არაა. ერთმანეთს ეთამაშებიან ჯგუფების ფავორიტები, უნდა გამოვლინდეს ყველა ჯგუფის გამარჯვებული და დადგინდეს პლეიოფის ბადე.

ხუთშაბათის მატჩებიდან კი ყველაზე დაძაბული აღმოსავლეთევროპული დერბი გამოდგა უნგრეთსა და რუმინეთს შორის. უნგრეთმა მოიგო ტაიმი - 10:8, მაგრამ მეორეში მხოლოდ 7 გოლი გაიტანა რუმინელთა მეკარის, პაულა უნგურიანუს კარში - 17:21. ესპანეთმა 14:0 მოუგო პირველი ტაიმი პარაგვაის, ჯამში კი 20 ბურთით აჯობა - 29:9.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

12 დეკემბერი

C ჯგუფი

პარაგვაი - ესპანეთი 9:29

პოლონეთი - არგენტინა 31:17

ანგოლა - ნორვეგია 21:26

ნორვეგია 8, პოლონეთი 6, ესპანეთი 6, ანგოლა 4 / არგენტინა, პარაგვაი 0

D ჯგუფი

ავსტრალია - ჩეხეთი 10:34

გერმანია - ტუნისი 26:20

რუმინეთი - უნგრეთი 21:17

გერმანია 8, რუმინეთი 6, უნგრეთი 6, ჩეხეთი 4 / ტუნისი, ავსტრალია 0

A ჯგუფი

საფრანგეთი 8, მონტენეგრო 6, კორეა 6, ჰოლანდია 4 / კონგო 0, დომ. რესპ 0

B ჯგუფი

ბრაზილია 8, სერბეთი 6, დანია 6, იაპონია 2 / ჩინეთი 2, ალჟირი 0

13 დეკემბერს

A ჯგუფი. 19:15 კონგო - დომ. რესპ, 21:30 საფრანგეთი - კორეა, 23:45 მონტენეგრო - ჰოლანდია

B ჯგუფი. 18:45 იაპონია - ალჟირი, 21:00 სერბეთი - ჩინეთი, 23:15 დანია - ბრაზილია

C ჯგუფი. 18:45 არგენტინა - პარაგვაი, 21:00 ანგოლა - ესპანეთი, 23:15 ნორვეგია - პოლონეთი

D ჯგუფი. 17:45 ტუნისი - ავსტრალია, 20:00 უნგრეთი - გერმანია, 22:15 რუმინეთი - ჩეხეთი

მერვედფინალში გადის 4-4 გუნდი

თურქეთის ტრაბზონსფორის შემადგენლობაში ახლახან ორი ქართველი ხელბურთელი გადავიდა - სტუ-ს მეკარე გიგა ტორონჯაძე და შუამარბი რატი მსხვილიძე.

ბოლო კვირაში ტრაბზონმა ორი თამაში მოიგო: შინ ანთალიასთან 30:28 და სტუმრად ჯუკობირლიკთან - 43:29. ტორონჯაძემ ორივე მატჩში ითამაშა, ხოლო ჯუკობირლიკთან მსხილიძეს დებიუტი ჰქონდა და 6 ბურთიც გაიტანა.

ტრაბზონი ამჟამად თურქეთის 14-გუნდიან სუპერლიგაში მეცხრე ადგილზეა 10 თამაშიდან 5 მოგებით და 10 ქულით. პლეიოფში 8 გუნდი გადის, ხოლო ტრაბზონელებს თამაში მარაგში აქვთ - 17 დეკემბერს ისინი ითამაშებენ ლიდერ ბეშიქთაშთან. იქამდე, 14 დეკემბერს ქართველების კლუბი შინ ეთამაშება ჯანქაიას, ხოლო 21 დეკემბერს - სტუმრად მილი პიიანგოს. ამის შემდეგ თურქეთის ჩემპიონატში პირველი წრე დასრულდება და მსხვილიძე და ტორონჯაძე საქართველოს ნაკრებს მოაშურებენ.

რუმინეთში უკვე გამოცხადდა შესვენება 13 ტურის შემდეგ. 31 ქულით მესამე ადგილზეა შტიინცა ბაკეუ, რომელმაც ბოლო მატჩი 30:26 მოუგო CSM ბუქარესტს - შოთა თევზაძეს არ უთამაშია, ვლადიმერ რუსიამ 1 გოლი გაიტანა. ირაკლი ჩიქოვანის ტიმიშოარა შინ დამარცხდა ბუქარესტის დინამოსთან - 21:26 და 12 ქულით 9 ადგილზეა. რუმინეთის ჩემპიონატის პლეიოფში ორი წრის შემდეგ 6 გუნდი გადის.

მაკედონიაში, რეზო ჭანტურიას ზომიმაკ-სტრუმიცა ჩემპიონატს უდანაკარგოდ ლიდერობს - 12 თამაშიდან 12 მოგება.

ზემოთჩამოთვლილი 6 ხელბურთელი, ისევე როგორც ლიბანში მოთამაშე სერგო დათუკაშვილი საქართველოს ნაკრების წევრია. 20 დეკემბრიდან ეროვნული გუნდი სერბ ჯორჯე რასიჩის ხელმძღვანელობით შეკრებას იწყებს თბილისში, შემდეგ სავარჯიშოდ მიემგზავრება ისრაელში, ხოლო 2 იანვარს უკვე მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი მატჩი აქვს ანკარაში, თურქეთის ნაკრებთან.

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015. საკვალიფიკაციო ტურნირი. ევროპა. პირველი ეტაპი

1 ჯგუფი

ლიტვა 4 ქულა / საქართველო 2, ფინეთი 2, თურქეთი 0

30 ოქტომბერი: ლიტვა - საქართველო 23:17, ფინეთი - თურქეთი 26:20

3 ნოემბერი: თურქეთი - ლიტვა 20:23, საქართველო-ფინეთი 26:19

2 იანვარი: ფინეთი - ლიტვა, თურქეთი - საქართველო

4 იანვარი: ლიტვა - ფინეთი, 5 იანვარი: საქართველო - თურქეთი

8 იანვარი: საქართველო - ლიტვა. თურქეთი - ფინეთი

11 იანვარი: ფინეთი - საქართველო, 12 იანვარი: ლიტვა - თურქეთი

პლეიოფში გადის 1 გუნდი

ფოტო: ჯუკობირლიკი - ტრაბზონი

ხვალ დასრულდება საქართველოს ჩემპიონატის პირველი ეტაპი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის. გამოვლინდება თბილისის ლიგის ჩემპიონი, პრიზიორები და მეორე ეტაპზე გასული გუნდები.

დღევანდელი მატჩების შემდეგ 17-17 ქულით ლიდერობენ ქარიშხალა და პეგასი. მათ ბურთების სხვაობაც ერთნაირი აქვთ (+116) და პირველი წრის შეხვედრაც ფრედ აქვთ დასრულებული. თუ ხვალინდელი, საჩემპიონო თამაში ფრედ დასრულდა, მაშინ ჩემპიონი გახდება პეგასი, ვისაც მეტი გოლი აქვს გატანილი.

ხვალვე, მესამე ადგილის მფლობელის ვინაობას გაარკვევენ იმედი და მამული. ბრინჯაოს მედლების მოსაპოვებლად იმედს 2 ბურთით გამარჯვება სჭირდება. მეორე ეტაპზე გასვლა იმედს წაგების შემთხვევაშიც განაღდებული აქვს, რადგანაც ბურთების სხვაობით ბევრად სჯობნის აღმოსავლეთისა და დასავლეთის ლიგებში მეოთხე ადგილზე გასულ გუნდებს,

2014 წელს 10 საუკეთესო გუნდი უკვე საქართველოს ჩემპიონობისთვის იბრძოლებს.

ხვალ, გადამწყვეტი ტური სპორტკომპლექს არენაში 14 საათზე დაიწყება.

მატჩების ვიდეო-სტრიმინგი მიმდინარეობს მაივიდეოზე: http://www.myvideo.ge/geohandball&per_page=

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები, 1998-99.
თბილისის ლიგა, მეორე წრე. 9-13 დეკემბერი.
12 დეკემბერი
ქარიშხალა - შევარდენი 41:16
მამული - პეგასი 25:38
ქარელი - იმედი 14:29

13 დეკემბერი, არენა
14:00 შევარდენი - ქარელი
1
5:20 მამული - იმედი
1
6:40 პეგასი - ქარიშხალა
18:00
დაჯილდოება

მდგომარეობა: პეგასი 17 ქ (281-165), ქარიშხალა 17 (256-140), მამული 10 (+3) / იმედი 8 (+27) / შევარდენი 2, ქარელი 0

აღმოსავლეთი. საბოლოო

1.თელავი 16 (+2) 2. გორი 16 (+1) 3. ყვარელი 16 (-3), / 4. რუსთავი 8 (-19) / 5. ახაშენი 2, 6. ლაგოდეხი 2

დასავლეთი. საბოლოო

1.ფოთი 18, 2. სამტრედია 14 (+2) 3. ზუგდიდი 14 (-2) / 4. ქუთაისი 8 (-5) / 5. წყალტუბო 6, 6. ბათუმი 0

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო 4 ადგილი

დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატის პირველი წრე 1998-99 წელს დაბადებული ბიჭებს შორის. თბილისის ლიგის ჩემპიონი გახდა ქარიშხალა, რომელმაც გადამწყვეტ თამაშში დაამარცხა პეგასი - 33:25.

პეგასს აკლდა მთავარი ბომბარდირი ნაზღაიძე და პირველივე წუთებზე ტრავმა მიიღო გამთამაშებელმა ზარნაძემ. მიუხედავად ამისა, გოგავას, მაისურაძის და მეკარე ზურაბიშვილის კარგი თამაშის წყალობით გუნდი თითქმის მთელ პირველი ტაიმი ლიდერობდა.

ქარიშხალასაც აკლდა ერთ-ერთი ლიდერი ბულბულაშვილი, მაგრამ უფრო გრძელი სკამი აღმოაჩნდა და საბოლოოდ, ამის წყალობით მოიგო. პირველი ტაიმი მაინც ქარიშხალამ მოიგო - 16:14 და მეორე ნახევრის დასაწყისიდანვე უპირატესობის ზრდა დაიწყო. ქარიშხალაში ყველაზე შედეგიანები იყვნენ კბილაშვილი (12 გოლი) და წიკლაური (7).

იმედმა იოლად დაამარცხა მამული - 32:19, ქულებით დაეწია და რადგანაც პირველი მატჩი მხოლოდ 2 ბურთით ჰქონდა წაგებული, მესამე ადგილი დაიკავა. მეორე ეტაპზე გავიდა მამულიც, როგორც საუკეთესო მეოთხეადგილოსანი.

თბილისის, აღმოსავლეთისა და დასავლეთის 10 საუკეთესო გუნდი ბრძოლას 0 ქულიდან გააგრძელებს საქართველოს ჩემპონობისთვის. ერთწრიანი ტურნირის შემდეგ გამოვლინდება 6 საუკეთესო გუნდი, რომელიც ისევ ერთ წრედ ითამაშებს უკვე უშუალოდ ჩემპიონობისთვის. ქულების ათვლა აქაც თავიდან დაიწყება.

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები, 1998-99.
თბილისის ლიგა, მეორე წრე. 9-13 დეკემბერი.

13 დეკემბერი, არენა
შევარდენი - ქარელი 24:14

მამული - იმედი 19:32

მამული: დავითაშვილი - შევჩენკო 7, სხვიტარიძე 5, კორაშვილი 4, ისმაილოვი 1, წულიაშვილი 1, თოდუა 1, ლაგვილავა, შენგელაია, ტალახაძე, ძაგანია, სექანია, არუთინოვი, ცხვეტიანი

იმედი: ხარაიშვილი, როკაშვილი - რუსტამოვი 8, იობაშვილი 6, ბაინაზაშვილი 6, ჰუსეინოვი 5, მიქავა 2, საძაგლიშვილი 2, მღებრიშვილი 1, ჩოხელი 1, თურქაძე 1, სონღულაშვილი, კაპანაძე, დვალიძე, ხორავა, მელაშვილი (მწ. ზ. სამადაშვილი)

პეგასი - ქარიშხალა 25:33

პეგასი: - ზურაბიშვილი, მჭედლიძე - გოგავა 8, მაისურაძე 6, ცხოვრებაძე 4, ლაპიაშვილი 3, კაჭკაჭიშვილი 3, გაწერელია 1, ბაბუციძე, ზარნაძე, კალანდაძე, ლიპარტელიანი, მამაგეიშვილი, ვიბლიანი (მწ. ტ. კალანდაძე)

ქარიშხალა: ხანდოლიშვილი, ფარესაშვილი - კბილაშვილი 12, წიკლაური 7, მამულაშვილი 5, გოგუა 4, არსენაშვილი 3, ფერაძე 2, ჭინჭარაძე, კვირკველია, ფხაკაძე, ჩიხლაძე, აროშიძე, ბულბულაშვილი (მწ. გ. ქობელაშვილი)
მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

თბილისი. საბოლოო

1.ქარიშხალა 19 ქ, 2. პეგასი 17, 3. იმედი 10 (+11) / 4.მამული 10 (-11) / 5. შევარდენი 4, 6. ქარელი 0

აღმოსავლეთი. საბოლოო

1.თელავი 16 (+2) 2. გორი 16 (+1) 3. ყვარელი 16 (-3) / 4. რუსთავი 8 (-19) / 5. ახაშენი 2, 6. ლაგოდეხი 2

დასავლეთი. საბოლოო

1.ფოთი 18, 2. სამტრედია 14 (+2) 3. ზუგდიდი 14 (-2) / 4. ქუთაისი 8 (-5) / 5. წყალტუბო 6, 6. ბათუმი 0

მეორე ეტაპზე გავიდა 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო 4 ადგილი

კიდევ რამდენიმე მერვედფინალისტი გამოვლინდა სერბეთში, ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე.

A ჯგუფში საუკეთესო ოთხეულში გასვლა გაინაღდა ჰოლანდიამ, ხოლო მთავარი მატჩი ევროპის ჩემპიონ მონტენეგროსა და საფრანგეთს შორის გაიმართა. გამარჯვების მომტანი გოლი დასრულებამდე 21 წამით შეაგდო ფრანგმა მარიამა სინიატემ. ფრანგებმა 17-დან 13 გოლი უკანა ხაზიდან გაიტანეს, ხოლო მათმა მეკარემ, არმანდინ დე ინომ მეტოქეთა დარტყმების 43% მოიგერია.

B ჯგუფში ბრაზილიამ დაამარცხა იაპონია (24:20) და ხუთი ოთხი მოგებით ლიდერობს. ალჟირი ბოლო წუთებზე დამარცხდა ჩინეთთან (25:27), მაგრამ მერვედფინალში გასვლის შანსი ისევ აქვს, თუ ბოლო ტურში იაპონიას 4 ბურთით მოუგებს.

ბრაზილიასთან წაგების შემდეგ შეჯიბრების მასპინძელი, სერბეთი, ჯგუფის ფავორიტს, დანიას ხვდებოდა. დანია 19:17 იგებდა, როცა მასპინძელთა მწვრთნელმა საშა ბოშკოვიჩმა წუთშესვენება აიღო. ამის სემდეგ სერბეთმა ზედიზედ 5 გოლი გაიტანა და დასრულებამდე 5 წუთით ადრე 22:19 დაწინაურდა. ბრძოლა ბოლო წამებამდე გაგრძელდა. დანიელებმა ერთ ბურთამდე შეამცირეს სხვაობა (22:23) და ბოლო შეტევაც მათი იყო, მაგრამ სუზან ტორსგარდის დარტყმა მოიგერია მეკარე კატარინა ტომაშევიჩმა და თამაშიც დასრულდა.

დღეს მეოთხე ტურს C და D ჯგუფების გუნდები გამართავენ.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

11 დეკემბერი

A ჯგუფი

დომ. რესპ - კორეა 20:51

ჰოლანდია - დრ. კონგო 33:21

საფრანგეთი - მონტენეგრო 17:16

საფრანგეთი 8, მონტენეგრო 6, კორეა 6, ჰოლანდია 4 / კონგო 0, დომ. რესპ 0

B ჯგუფი

ბრაზილია - იაპონია 24:20

ალჟირი - ჩინეთი 25:27

სერბეთი - დანია 23:22

ბრაზილია 8, სერბეთი 6, დანია 6, იაპონია 2 / ჩინეთი 2, ალჟირი 0

მერვედფინალში გადის 4-4 გუნდი

12 დეკემბერს

C ჯგუფი. 18:45 პარაგვაი - ესპანეთი, 21:00 პოლონეთი - არგენტინა, 23:15 ანგოლა - ნორვეგია

D ჯგუფი. 17:45 ავსტრალია - ჩეხეთი, 20:00 გერმანია - ტუნისი, 22:15 რუმინეთი - უნგრეთი

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19
გოგონები 2002-03
29 სექტემბერი, არენა 2 
ქარიშხალა 30-21 მამული
ყვარელი 11-8 პეგასი
მამული 4-17 ყვარელი
 
30 სექტემბერი, სენაკი
აჭარა 29-12 წყალტუბო
სამტრედია 23-6 ბსბ ბათუმი
წყალტუბო 10-16 ფოთი
ბსბ ბათუმი 8-16 აჭარა
ფოთი 22-13 სამტრედია
 
13 ოქტომბერი, არენა 2
პეგასი 18-19 ქარიშხალა
პეგასი 26-19 მამული
ქარიშხალა 21-21 ყვარელი
საქართველოს თასი
2018
25-27 სექტემბერი. არენა 2
25 სექტემბერი. 1/4 ფინალი
გორი 19-49 BSB ბათუმი
იმედი სტუ თელავი 41-13 ფოთი
 სპორტუნი 43-34 სამტრედია
ქუთაისი 31-38 პეგასი
 
26 სექტემბერი. 1/2 ფინალი
BSB ბათუმი 28-21 იმედი სტუ თელავი
სპორტუნი 16-39 პეგასი
 
27 სექტემბერი. ფინალი
BSB ბათუმი 29-30 პეგასი
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2
საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!





ჩვენი პარტნიორები: