სიახლეების კალენდარი

facebook

 

Chenel


 
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
ქუთაისის სპორტის სასახლე
8-13 ნოემბერი

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U18 საფინალო ეტაპი

aa

პლაჟის ხელბურთი
ევროპის ჩემპიონატი U16
BEACH 1

2016 European Open
გოგონები U18
Getenburg

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U20 კვალიფიკაცია

Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 მსოფლიო თასი
გოგონები U19
Me4

 

მთავარი

13 დეკემბერ თბილისის ივენტ ჰოლში 2015 წლის ევროპის ახალგაზრდობის ოლიმპიური ფესტივალის ორგკომიტეტმა გამართა წლის შემაჯამებელი შეხვედრა. დააჯილდოვეს წლის საუკეთესო ახალგაზრდა სპორტსმენები.

 


შეხვედრაზე საქართველოს ხელბურთის ფედერაციას წარმოადგენდნენ გოგონებისა და ბიჭების ნაკრების წევრები - თათია გადელია და ზეზვა იობაშვილი.

ფესტივალის პროგრამაში სპორტის 9 სახეობაა და 2015 წელს თბილისში გაიმართება. საქართველოს ხელბურელთა ორი ნაკრები უკვე თითქმის 2 წელია, ინტენსიურად ემზადება ამ ტურნირისთვის.

ფოტო: თათია გადელია და ზეზვა იობაშვილი თბილისის მერთან, გიგი უგულავასთან და საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტთან, ლერი ხაბელოვთან ერთად


 

დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატის პირველი წრე 1998-99 წელს დაბადებული ბიჭებს შორის. თბილისის ლიგის ჩემპიონი გახდა ქარიშხალა, რომელმაც გადამწყვეტ თამაშში დაამარცხა პეგასი - 33:25.

პეგასს აკლდა მთავარი ბომბარდირი ნაზღაიძე და პირველივე წუთებზე ტრავმა მიიღო გამთამაშებელმა ზარნაძემ. მიუხედავად ამისა, გოგავას, მაისურაძის და მეკარე ზურაბიშვილის კარგი თამაშის წყალობით გუნდი თითქმის მთელ პირველი ტაიმი ლიდერობდა.

ქარიშხალასაც აკლდა ერთ-ერთი ლიდერი ბულბულაშვილი, მაგრამ უფრო გრძელი სკამი აღმოაჩნდა და საბოლოოდ, ამის წყალობით მოიგო. პირველი ტაიმი მაინც ქარიშხალამ მოიგო - 16:14 და მეორე ნახევრის დასაწყისიდანვე უპირატესობის ზრდა დაიწყო. ქარიშხალაში ყველაზე შედეგიანები იყვნენ კბილაშვილი (12 გოლი) და წიკლაური (7).

იმედმა იოლად დაამარცხა მამული - 32:19, ქულებით დაეწია და რადგანაც პირველი მატჩი მხოლოდ 2 ბურთით ჰქონდა წაგებული, მესამე ადგილი დაიკავა. მეორე ეტაპზე გავიდა მამულიც, როგორც საუკეთესო მეოთხეადგილოსანი.

თბილისის, აღმოსავლეთისა და დასავლეთის 10 საუკეთესო გუნდი ბრძოლას 0 ქულიდან გააგრძელებს საქართველოს ჩემპონობისთვის. ერთწრიანი ტურნირის შემდეგ გამოვლინდება 6 საუკეთესო გუნდი, რომელიც ისევ ერთ წრედ ითამაშებს უკვე უშუალოდ ჩემპიონობისთვის. ქულების ათვლა აქაც თავიდან დაიწყება.

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები, 1998-99.
თბილისის ლიგა, მეორე წრე. 9-13 დეკემბერი.

13 დეკემბერი, არენა
შევარდენი - ქარელი 24:14

მამული - იმედი 19:32

მამული: დავითაშვილი - შევჩენკო 7, სხვიტარიძე 5, კორაშვილი 4, ისმაილოვი 1, წულიაშვილი 1, თოდუა 1, ლაგვილავა, შენგელაია, ტალახაძე, ძაგანია, სექანია, არუთინოვი, ცხვეტიანი

იმედი: ხარაიშვილი, როკაშვილი - რუსტამოვი 8, იობაშვილი 6, ბაინაზაშვილი 6, ჰუსეინოვი 5, მიქავა 2, საძაგლიშვილი 2, მღებრიშვილი 1, ჩოხელი 1, თურქაძე 1, სონღულაშვილი, კაპანაძე, დვალიძე, ხორავა, მელაშვილი (მწ. ზ. სამადაშვილი)

პეგასი - ქარიშხალა 25:33

პეგასი: - ზურაბიშვილი, მჭედლიძე - გოგავა 8, მაისურაძე 6, ცხოვრებაძე 4, ლაპიაშვილი 3, კაჭკაჭიშვილი 3, გაწერელია 1, ბაბუციძე, ზარნაძე, კალანდაძე, ლიპარტელიანი, მამაგეიშვილი, ვიბლიანი (მწ. ტ. კალანდაძე)

ქარიშხალა: ხანდოლიშვილი, ფარესაშვილი - კბილაშვილი 12, წიკლაური 7, მამულაშვილი 5, გოგუა 4, არსენაშვილი 3, ფერაძე 2, ჭინჭარაძე, კვირკველია, ფხაკაძე, ჩიხლაძე, აროშიძე, ბულბულაშვილი (მწ. გ. ქობელაშვილი)
მსაჯები: ელენე არაბული, ინა ჭკუასელი

თბილისი. საბოლოო

1.ქარიშხალა 19 ქ, 2. პეგასი 17, 3. იმედი 10 (+11) / 4.მამული 10 (-11) / 5. შევარდენი 4, 6. ქარელი 0

აღმოსავლეთი. საბოლოო

1.თელავი 16 (+2) 2. გორი 16 (+1) 3. ყვარელი 16 (-3) / 4. რუსთავი 8 (-19) / 5. ახაშენი 2, 6. ლაგოდეხი 2

დასავლეთი. საბოლოო

1.ფოთი 18, 2. სამტრედია 14 (+2) 3. ზუგდიდი 14 (-2) / 4. ქუთაისი 8 (-5) / 5. წყალტუბო 6, 6. ბათუმი 0

მეორე ეტაპზე გავიდა 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო 4 ადგილი

სერბეთში, ხელბურთელ ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე ჯგუფური ტურნირი დასრულდა და შეივსო პლეიოფის ბადე.

 

მერვედფინალის ბოლო, მეთექვსმეტე საგზური მოიპოვა იაპონიამ, ვინც იოლად დაამარცხა ალჟირი - 32:23. ჯგუფებში დაუმარცხებლად იასპარეზეს საფრანგეთმა, ბრაზილიამ, ნორვეგიამ და გერმანიამ.

გერმანია 27:26 უგებდა უნგრეთს, მაგრამ დასრულებამდე 8 წამით ადრე მათ კარში შვიდმეტრიანი დაინიშნა. ურტყამდა უნგრელი ანიტა გორბიცი, ვისაც ამ მატჩში 13 ტყორცნიდან 12 გოლი ჰქონდა გატანილი, მაგრამ გერმანელთა მეკარემ, კლარა ვოლტერინგმა დარტყმა მოიგერია. გერმანელთაგან 13 გოლი (21 მცდელობიდან) გაიტანა მარჯვენა ინსაიდმა ზუზან მიულერმა.

მეხუთე მატჩი მოიგო ტურნირის აღმოჩენამ, ბრაზილიის ნაკრებმა. ამ გუნდი საუკეთესო შედეგი აქამდე მეხუთე ადგილი ყოფილა მსოფლიო ჩემპიონატზე (2011) და მეექვსე - ოლიმპიადაზე (2012). მეკარე ბარბარა არენჰარდტმა კორეელებს დარტყმების 49 პროცენტი აუღო, მათ შორის 5 დარტყმა - 6-მეტრიანი ხაზიდან, დეონისე კავალეირომ კი 7 გოლი გაიტანა და ბრაზილიამ მოუგო დანიას - 23:18.

შაბათს მსოფლიო ჩემპიონატზე დასვენების დღეა, კვირას და ორშაბათს კი 4-4 მერვედფინალი გაიმართება.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

13 დეკემბერი, ჯგუფური ეტაპის ბოლო ტური

A ჯგუფი

დრ კონგო - დომინიკელთა რესპუბლიკა 23:22

საფრანგეთი - კორეა 27:22

მონტენეგრო - ჰოლანდია 27:25

საფრანგეთი 10, მონტენეგრო 8, კორეა 6, ჰოლანდია 4 / დრ კონგო 2, დომ. რესპ 0

B ჯგუფი

იაპონია - ალჟირი 32:23

სერბეთი - ჩინეთი 32:18

დანია - ბრაზილია 18:23

ბრაზილია 10, სერბეთი 8, დანია 6, იაპონია 4 / ჩინეთი 2, ალჟირი 0

C ჯგუფი

არგენტინა - პარაგვაი25:15

ანგოლა - ესპანეთი 21:30

ნორვეგია - პოლონეთი 23:18

ნორვეგია 10, ესპანეთი 8, პოლონეთი 6, ანგოლა 4 / არგენტინა 2, პარაგვაი 0

D ჯგუფი

ტუნისი - ავსტრალია 24:15

უნგრეთი - გერმანია 26:27

რუმინეთი - ჩეხეთი 29:23

გერმანია 10, რუმინეთი 8, უნგრეთი 6, ჩეხეთი 4 / ტუნისი 2, ავსტრალია 0

მერვედფინალი:

15 დეკემბერი

20:30 გერმანია - ანგოლა

21:00 საფრანგეთი - იაპონია

23:15 პოლონეთი - რუმინეთი

23:45 დანია - მონტენეგრო

16 დეკემბერი

20:30 უნგრეთი - ესპანეთი

21:00 ბრაზილია - ჰოლანდია

23:15 ნორვეგია - ჩეხეთი

23:45 კორეა - სერბეთი

 

სერბეთში, ხელბურთელ ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატზე 15 მერვედფინალისტი უკვე ცნობილია. მეთექვსმეტე საგზურს პარასკევს გაითამაშებენ იაპონია, ჩინეთი და ალჟირი.

მერვედფინალში გავიდა ევროპის თორმეტივე გუნდი. პარასკევს ტურნირზე გაიმართება მეხუთე ტურის თორმეტივე მატჩი, კვირას და ორშაბათს უკვე მერვედფინალებია. თუმცა, ჯგუფური ტურნირის ბოლო დღე უინტერესო ნამდვილად არაა. ერთმანეთს ეთამაშებიან ჯგუფების ფავორიტები, უნდა გამოვლინდეს ყველა ჯგუფის გამარჯვებული და დადგინდეს პლეიოფის ბადე.

ხუთშაბათის მატჩებიდან კი ყველაზე დაძაბული აღმოსავლეთევროპული დერბი გამოდგა უნგრეთსა და რუმინეთს შორის. უნგრეთმა მოიგო ტაიმი - 10:8, მაგრამ მეორეში მხოლოდ 7 გოლი გაიტანა რუმინელთა მეკარის, პაულა უნგურიანუს კარში - 17:21. ესპანეთმა 14:0 მოუგო პირველი ტაიმი პარაგვაის, ჯამში კი 20 ბურთით აჯობა - 29:9.

ქალთა მსოფლიო ჩემპიონატი სერბეთში

12 დეკემბერი

C ჯგუფი

პარაგვაი - ესპანეთი 9:29

პოლონეთი - არგენტინა 31:17

ანგოლა - ნორვეგია 21:26

ნორვეგია 8, პოლონეთი 6, ესპანეთი 6, ანგოლა 4 / არგენტინა, პარაგვაი 0

D ჯგუფი

ავსტრალია - ჩეხეთი 10:34

გერმანია - ტუნისი 26:20

რუმინეთი - უნგრეთი 21:17

გერმანია 8, რუმინეთი 6, უნგრეთი 6, ჩეხეთი 4 / ტუნისი, ავსტრალია 0

A ჯგუფი

საფრანგეთი 8, მონტენეგრო 6, კორეა 6, ჰოლანდია 4 / კონგო 0, დომ. რესპ 0

B ჯგუფი

ბრაზილია 8, სერბეთი 6, დანია 6, იაპონია 2 / ჩინეთი 2, ალჟირი 0

13 დეკემბერს

A ჯგუფი. 19:15 კონგო - დომ. რესპ, 21:30 საფრანგეთი - კორეა, 23:45 მონტენეგრო - ჰოლანდია

B ჯგუფი. 18:45 იაპონია - ალჟირი, 21:00 სერბეთი - ჩინეთი, 23:15 დანია - ბრაზილია

C ჯგუფი. 18:45 არგენტინა - პარაგვაი, 21:00 ანგოლა - ესპანეთი, 23:15 ნორვეგია - პოლონეთი

D ჯგუფი. 17:45 ტუნისი - ავსტრალია, 20:00 უნგრეთი - გერმანია, 22:15 რუმინეთი - ჩეხეთი

მერვედფინალში გადის 4-4 გუნდი

თურქეთის ტრაბზონსფორის შემადგენლობაში ახლახან ორი ქართველი ხელბურთელი გადავიდა - სტუ-ს მეკარე გიგა ტორონჯაძე და შუამარბი რატი მსხვილიძე.

ბოლო კვირაში ტრაბზონმა ორი თამაში მოიგო: შინ ანთალიასთან 30:28 და სტუმრად ჯუკობირლიკთან - 43:29. ტორონჯაძემ ორივე მატჩში ითამაშა, ხოლო ჯუკობირლიკთან მსხილიძეს დებიუტი ჰქონდა და 6 ბურთიც გაიტანა.

ტრაბზონი ამჟამად თურქეთის 14-გუნდიან სუპერლიგაში მეცხრე ადგილზეა 10 თამაშიდან 5 მოგებით და 10 ქულით. პლეიოფში 8 გუნდი გადის, ხოლო ტრაბზონელებს თამაში მარაგში აქვთ - 17 დეკემბერს ისინი ითამაშებენ ლიდერ ბეშიქთაშთან. იქამდე, 14 დეკემბერს ქართველების კლუბი შინ ეთამაშება ჯანქაიას, ხოლო 21 დეკემბერს - სტუმრად მილი პიიანგოს. ამის შემდეგ თურქეთის ჩემპიონატში პირველი წრე დასრულდება და მსხვილიძე და ტორონჯაძე საქართველოს ნაკრებს მოაშურებენ.

რუმინეთში უკვე გამოცხადდა შესვენება 13 ტურის შემდეგ. 31 ქულით მესამე ადგილზეა შტიინცა ბაკეუ, რომელმაც ბოლო მატჩი 30:26 მოუგო CSM ბუქარესტს - შოთა თევზაძეს არ უთამაშია, ვლადიმერ რუსიამ 1 გოლი გაიტანა. ირაკლი ჩიქოვანის ტიმიშოარა შინ დამარცხდა ბუქარესტის დინამოსთან - 21:26 და 12 ქულით 9 ადგილზეა. რუმინეთის ჩემპიონატის პლეიოფში ორი წრის შემდეგ 6 გუნდი გადის.

მაკედონიაში, რეზო ჭანტურიას ზომიმაკ-სტრუმიცა ჩემპიონატს უდანაკარგოდ ლიდერობს - 12 თამაშიდან 12 მოგება.

ზემოთჩამოთვლილი 6 ხელბურთელი, ისევე როგორც ლიბანში მოთამაშე სერგო დათუკაშვილი საქართველოს ნაკრების წევრია. 20 დეკემბრიდან ეროვნული გუნდი სერბ ჯორჯე რასიჩის ხელმძღვანელობით შეკრებას იწყებს თბილისში, შემდეგ სავარჯიშოდ მიემგზავრება ისრაელში, ხოლო 2 იანვარს უკვე მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი მატჩი აქვს ანკარაში, თურქეთის ნაკრებთან.

მსოფლიო ჩემპიონატი 2015. საკვალიფიკაციო ტურნირი. ევროპა. პირველი ეტაპი

1 ჯგუფი

ლიტვა 4 ქულა / საქართველო 2, ფინეთი 2, თურქეთი 0

30 ოქტომბერი: ლიტვა - საქართველო 23:17, ფინეთი - თურქეთი 26:20

3 ნოემბერი: თურქეთი - ლიტვა 20:23, საქართველო-ფინეთი 26:19

2 იანვარი: ფინეთი - ლიტვა, თურქეთი - საქართველო

4 იანვარი: ლიტვა - ფინეთი, 5 იანვარი: საქართველო - თურქეთი

8 იანვარი: საქართველო - ლიტვა. თურქეთი - ფინეთი

11 იანვარი: ფინეთი - საქართველო, 12 იანვარი: ლიტვა - თურქეთი

პლეიოფში გადის 1 გუნდი

ფოტო: ჯუკობირლიკი - ტრაბზონი

ხვალ დასრულდება საქართველოს ჩემპიონატის პირველი ეტაპი 1998-99 წლებში დაბადებულ ბიჭებს შორის. გამოვლინდება თბილისის ლიგის ჩემპიონი, პრიზიორები და მეორე ეტაპზე გასული გუნდები.

დღევანდელი მატჩების შემდეგ 17-17 ქულით ლიდერობენ ქარიშხალა და პეგასი. მათ ბურთების სხვაობაც ერთნაირი აქვთ (+116) და პირველი წრის შეხვედრაც ფრედ აქვთ დასრულებული. თუ ხვალინდელი, საჩემპიონო თამაში ფრედ დასრულდა, მაშინ ჩემპიონი გახდება პეგასი, ვისაც მეტი გოლი აქვს გატანილი.

ხვალვე, მესამე ადგილის მფლობელის ვინაობას გაარკვევენ იმედი და მამული. ბრინჯაოს მედლების მოსაპოვებლად იმედს 2 ბურთით გამარჯვება სჭირდება. მეორე ეტაპზე გასვლა იმედს წაგების შემთხვევაშიც განაღდებული აქვს, რადგანაც ბურთების სხვაობით ბევრად სჯობნის აღმოსავლეთისა და დასავლეთის ლიგებში მეოთხე ადგილზე გასულ გუნდებს,

2014 წელს 10 საუკეთესო გუნდი უკვე საქართველოს ჩემპიონობისთვის იბრძოლებს.

ხვალ, გადამწყვეტი ტური სპორტკომპლექს არენაში 14 საათზე დაიწყება.

მატჩების ვიდეო-სტრიმინგი მიმდინარეობს მაივიდეოზე: http://www.myvideo.ge/geohandball&per_page=

საქართველოს ჩემპიონატი. ბიჭები, 1998-99.
თბილისის ლიგა, მეორე წრე. 9-13 დეკემბერი.
12 დეკემბერი
ქარიშხალა - შევარდენი 41:16
მამული - პეგასი 25:38
ქარელი - იმედი 14:29

13 დეკემბერი, არენა
14:00 შევარდენი - ქარელი
1
5:20 მამული - იმედი
1
6:40 პეგასი - ქარიშხალა
18:00
დაჯილდოება

მდგომარეობა: პეგასი 17 ქ (281-165), ქარიშხალა 17 (256-140), მამული 10 (+3) / იმედი 8 (+27) / შევარდენი 2, ქარელი 0

აღმოსავლეთი. საბოლოო

1.თელავი 16 (+2) 2. გორი 16 (+1) 3. ყვარელი 16 (-3), / 4. რუსთავი 8 (-19) / 5. ახაშენი 2, 6. ლაგოდეხი 2

დასავლეთი. საბოლოო

1.ფოთი 18, 2. სამტრედია 14 (+2) 3. ზუგდიდი 14 (-2) / 4. ქუთაისი 8 (-5) / 5. წყალტუბო 6, 6. ბათუმი 0

მეორე ეტაპზე გადის 3-3 საუკეთესო გუნდი და საუკეთესო 4 ადგილი

2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2
საქართველოს ჩემპიონატი 2017-18
ჭაბუკები
I
  სამტრედია
II
  აჭარა
III
  ბათუმი
    ა ჯგუფი
  გატ-გაშ  
    სამტრედია 3   3 0 0 89-52 6  
    ფოთი 3   2 0 1 83-77 4  
    ყვარელი 3   0 1 2 63-78 1  
    ქარიშხალა 3   0 1 2 57-85 1  
    ბ ჯგუფი
  გატ-გაშ  
    აჭარა 3   2 0 1 105-99 4  
    BSB ბათუმი 3   2 0 1 93-82 4  
    პეგასი 3   1 0 2 85-79 2  
    თელავი 3   1 0 2 84-107 2  

უმაღლესი. კაცები [ სრულად ]
I
  BSB ბათუმი
II
  ქუთაისი
III
  იმედი თელავი
სპორტის სასახლე
ნახევარფინალი. 4 მაისი
#1 BSB ბათუმი 20-18 პეგასი #4
#2 ქუთაისი 31-24 იმედი თელავი #3
 
ფინალი. 5 მაისი
BSB ბათუმი 31-30 ქუთაისი
 
მესამე ადგილი
პეგასი 24-25 იმედი თელავი
    საბოლოო
    გატ-გაშ  
   BSB ბათუმი
  21   17 3 1 801-590 37  
   ქუთაისი
  21   17 1 3 792-629 35  
   იმედი თელავი   21   16 1 4 713-603 33  
   პეგასი   21   12 1 8 767-698 25  
   გორი
  21   10 0 11 725-794 20  
   სტუ ქარიშხალა   21   5 0 16 660-717 10  
   წყალტუბო
  21   2 0 19 614-807 4  
   სამტრედია   21   2 0 19 555-789 4  

უმაღლესი. ქალები
I
  ქარიშხალა
II
  მამული
III
  ფოთი
   საბოლოო
        გატ-გაშ  
 1  ქარიშხალა ^
14   12   1   1   313-233 25  
 2  მამული
14   12   1   1   330-201 25  
 3  ფოთი 14 8 2 4 220-202 18
   წყალტუბო
14   7   0   7   188-222 14  
   სამტრედია 14   4   5   5   209-221 13  
   აჭარა
14   3   3   8   187-224 9  
   ყვარელი ^
14   2   0   12   193-254 4  
   პეგასი 14   1   2   11   186-269 4  
^ უკეთესი პირისპირ ბალანსით

გოგონები
I
  აჭარა
II
  ქარიშხალა
III
  ფოთი
    საბოლოო
  გატ-გაშ  
 1   აჭარა 12   12 0 0 160-99 24  
 2   ქარიშხალა
12   9 0 3 186-152 18  
 3   ფოთი 12   7 1 4 141-111 15  
    სამტრედია
12   5 0 7 124-162 10  
    ყვარელი 12   4 1 7 127-133 9  
    პეგასი
12   4 0 8 140-153 8  
    მამული
12   0 0 12 78-146 0  

საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!

2017 მსოფლიო ჩემპიონატი
კაცები U19
  WC2017L




ჩვენი პარტნიორები: