სიახლეების კალენდარი

მაისი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

გლდანის ჯემალ ცერცვაძის სახელობის ხელბურთის ოლიმპიური მზადების ცენტრის დარბაზში დასრულდა საქართველოს ჩემპიონატი 17-წლამდელ გოგონებს შორის. ბოლო დღეს გასარკვევი იყო ბრინჯაოს მედლის მფლობელის ვინაობა. თბილისის ქარიშხალამ 23-21 მოუგო აჭარას და მესამე ადგილი დაიკავა. 

მამულმა მოუგო წყალტუბოს 16-12, მეოთხე ადგილზე დარჩენილმა სამტრედიამ 19-13 დაამარცხა ყვარელი, ხოლო ჩემპიონმა, ფოთის ოქროს ვერძმა მძიმე ბრძოლაში დაამარცხა პეგასი, 17-14.

ჩემპიონატში მონაწილეობდა 9 გუნდი, რომლებმაც სამ წრედ გაითამაშეს პირველობა. გუნდებს სექტემბრიდან მაისის ჩათვლით  24-24 მატჩი დაუგროვდათ, რაც სოლიდური რაოდენობაა. შედარებისთვის, საკმაოდ ვებრი ევროპული ქვეყნის ქალთა ეროვნულ ჩემპიონატებში გუნდები ნაკლებს თამაშობენ. ამ ასაკში, 2002-03 წლებში დაბადებულთა შორის, წლეულს იმართება ევროპის ჩემპიონატი, რომელსაც 3-10 აგვისტოს თბილისის სპორტის სასახლე უმასპინძლებს. საქართველოს ჩემპიონატი სწორედ ამ უმთავრესი შეჯიბრების მოსამზადებელი ეტაპი იყო და შესაფერისი ყურადღებაც დაეთმო. 17-წლამდელთა ნაკრებში წარმომადგენლობა საქართველოს ჩემპიონატის მონაწილე გუნდების უმეტესობას ჰყავს.

ჩემპიონი გახდა ფოთის ოქროს ვერძი (მწვრთნელები გელა ჟვანია, თემურ ჭანტურია, დარეჯან გეფერიძე). ფოთელებმა 24 მატჩიდან 22 მოიგეს და ტურნირის დასრულებამდე 2 დღით ადრე გაინაღდეს პირველობა. ოქროს ვერძის გოგონათა გუნდისთვის ეს პირველი ტიტული არ არის. 2014 და 2015 წლებში ფოთელებმა ორჯერ მოიგეს საქართველოს ჩემპიონატი უმცროს ასაკში, 15 წლამდელებს შორის, 2017 წელს გაიმარჯვეს 17-წლამდელთა ჩემპიონატში, ხოლო შარშან ამავე შეჯიბრებაზე მესამე ადგილი დაიკავეს.

მეორე ადგილზე გავიდა შარშანდელი ჩემპიონი აჭარის გუნდი (მწვ. მაია შალამბერიძე), მესამე იყო თბილისის ქარიშხალა (მწვ. ირმა ციცქიშვილი). შარშანდელი ჩემპიონატის პირველი სამეული იგივე იყო, ოღონდ სხვა მიმდევრობით: აჭარა, ქარიშხალა, ფოთი, თუმცა, საგულისხმოა, რომ ახლახან დასრულებულ 15-წლამდელ გოგონათა საქართველოს ჩემპიონატის პრიზიორთა სამეული სულ სხვა იყო: ყვარელი, სამტრედია, თბილისის მამული.

ქალთა ხელბურთში საქართველოს ხელბურთის ფედერაციამ ამ სეზონში სამი ჩემპიონატი ჩაატარა. გასარკვევი დარჩა ეროვნული პირველობის გამარჯვებული. 22-23 მაისს თბილისის სპორტის სასახლეში გაიმართება ფინალური ოთხეულის მატჩები. ნახევარფინალური წყვილები

ასეთია: ყვარელი - ფოთის ოქროს ვერძი, სამტრედია - თბილისის ქარიშხალა. ამავე დღეებში, 22-23 მაისს, აქვე მოეწყობა კაცთა უმაღლესი ლიგის დასკვნითი ეტაპი. ნახევარფინალებში ითამაშებენ: BSB ბათუმი - იმედი-სტუ თელავი, ქუთაისი - პეგასი.  

უახლოესი სახელბურთო შეჯიბრებას კი გლდანის დარბაზი მალევე უმასპინძლებს: 11-12 მაისს აქ დანიშნულია უფროსი ასაკის ჭაბუკთა ჩემპიონატის ფინალური ტურნირი. ნახევარფინალის წყვილებია: პეგასი - აჭარა, BSB ბათუმი - სამტრედია.

ხელბურთისაქართველოს ჩემპიონატი 2018-19, გოგონები, 17 წლამდე

მესამე წრის საერთო ტური. 5-8 მაისი, გლდანი

8 მაისი

მამული- წყალტუბო 16-12

აჭარა - ქარიშხალა 21-23

სამტრედია - ყვარელი 19-13

ფოთი - პეგასი 17-14

მსაჯები: ი. ჭკუასელი, თ. ბჟალავა, გ. გველესიანი

საბოლოო       გატ-გაშ  
ფოთი 24     22 1 1   447-299 45  
აჭარა 24     18 0 6   498-368 36  
ქარიშხალა 24     16 1 7   584-476 33  
სამტრედია 24     15 2 7   427-373 32  
ყვარელი 24     11 2 11   441-407 24  
პეგასი 24     11 2 11   434-400 24  
ბათუმი 24     4 1 19   292-437 9  
წყალტუბო 24     3 1 20   298-481 7  
მამული 24     3 0 21   349-545 4  
საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

22 მაისი. ნახევარფინალი
#1 BSB ბათუმი - იმედი სტუ #4
#2 პეგასი - ქუთაისი #3
23 მაისი. ფინალი
 საბოლოო
  გატ-გაშ  
  1  BSB ბათუმი 21   19 0 2 910-607 38  
  2  პეგასი
21   18 0 3 829-611 36  
  3  ქუთაისი 21   16 0 5 881-615 32  
  4  იმედი სტუ 21   13 0 8 727-623 26  
  5  გორი 21   8 0 13 744-920 16  
  6  სპორტუნი 21   5 1 15 698-894 11  
  7  წყალტუბო 21   2 1 18 526-794 5  
  8  სამტრედია 21   1 2 18 559-790 4  

22 მაისი. ნახევარფინალი
#1 ყვარელი - ფოთი #4
#2 ქარიშხალა - სამტრედია #3
23 მაისი. ფინალი
საბოლოო         გატ-გაშ  
ყვარელი 7     7   0   0 260-208 14  
ქარიშხალა 7     6   0   1 283-218 12  
სამტრედია ^ 7     4   0   3 177-161 8  
ფოთი 7     4   0   3 163-147 8  
აჭარა 7     3   0   4 170-177 6  
პეგასი 7     2   0   5 206-224 4  
მამული 7     1   0   6 198-254 2  
წყალტუბო 7     1   0   6 134-202 2  

გოგონები 2002-03 [სრულად]
საბოლოო       გატ-გაშ  
ფოთი 24     22 1 1   447-299 45  
აჭარა 24     18 0 6   498-368 36  
ქარიშხალა 24     16 1 7   584-476 33  
სამტრედია 24     15 2 7   427-373 32  
ყვარელი 24     11 2 11   441-407 24  
პეგასი 24     11 2 11   434-400 24  
ბათუმი 24     4 1 19   292-437 9  
წყალტუბო 24     3 1 20   298-481 7  
მამული 24     3 0 21   349-545 4  

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დასრულდა
პეგასი
სამტრედია
აჭარა
BSB ბათუმი
ფინალური ოთხეული
11 მაისი. ნახევარფინალი
პეგასი 46-31 აჭარა
BSB ბათუმი 33-41 სამტრედია
12 მაისი
მესამე ადგილი
აჭარა 36-32 BSB ბათუმი
ფინალი
პეგასი 40-25 სამტრედია
მეორე ეტაპი

პირველი ეტაპი

გოგონები 2004-05 [დასრულდა]
საბოლოო         გატ-გაშ  
ყვარელი 12   12   0   0   168-58 24  
სამტრედია 12   11   0   1   131-70 22  
მამული 12   10   0   2   141-78 20  
ბათუმი 12   9   0   3   116-78 18  
პეგასი 12   7   0   5   139-103 14  
ტყიბული 12   7   0   5   99-85 14  
ქარიშხალა 12   6   0   6   102-99 12  
ფოთი 12   6   0   6   86-76 12  
გორი 12   3   0   9   67-130 6  
აჭარა 12   3   0   9   63-104 6  
წყალტუბო 12   2   0   10   34-82 4  
თელავი 12   2   0   10   67-159 4  
ახაშენი 12   0   0   12   5-96 0  

ჭაბუკები 2004-05
საერთო ტური. გლდანი
17 მაისი
წყალტუბო 10-7 ქარიშხალა
BSB ბათუმი 15-3 გორი
სენაკი 5-7 რუსთავი
სამტრედია 11-12 პეგასი
BSB ბათუმი 11-13 ქარიშხალა
სენაკი 13-4 გორი
წყალტუბო 9-15 პეგასი
სამტრედია 10-7 რუსთავი
18 მაისი
11:00 სენაკი - პეგასი
11:45 წყალტუბო - რუსთავი
12:30 სამტრედია - ქარიშხალა
13:15 BSB ბათუმი - პეგასი
14:00 სენაკი - ქარიშხალა
14:45 წყალტუბო - გორი
15:30 BSB ბათუმი - რუსთავი
16:15 სამტრედია - გორი
17 მაისი         გატ-გაშ    
აჭარა 7   7   0   0   140-47   14  
ფოთი 7   6   0   1   78-55   12  
ქუთაისი 7   5   0   2   77-55   10  
პეგასი 5   5   0   0   54-32   10  
ზუგდიდი 7   4   0   3   78-68   8  
ბათუმი 9   3   1   5   86-102   7  
სამტრედია 9   3   1   5   85-114   7  
ქარიშხალა 5   3   0   2   52-53   6  
რუსთავი 5   2   0   3   44-44   4  
წყალტუბო 9   2   0   7   83-104   4  
სენაკი 9   1   0   8   49-115   2  
გორი 5   0   0   5   24-61   0  

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
    საბოლოო                 გატ-გაშ      
    აზერსუ 20     18     0     2     672-441     36  
    აზერიოლი 20     18     0     2     722-438     36  
    ყარაბაღი 19     9     0     10     533-445     18  
    ოლიმპია 18     6     1     11     399-528     13  
    იდმან
19     5     1     13     493-648     11  
    განჯლარ
18     0     0     18     406-725     0  

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა




ჩვენი პარტნიორები: