სიახლეების კალენდარი

თებერვალი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

6 და 7 ოქტომბერს ახალი ქართული ქალთა კლუბი, თბილისის ოლიმპია ბაქოში ორ მატჩს გამართავს აზერბაიჯანის ჩემპიონ აზერსუსთან. ამით გაიხსნება აზერბაიჯანის ღია ჩემპიონატი ხელბურთში, რომელშიც 5 აზერბაიჯანული და ერთი ქართული კლუბი ითამაშებს ოქტომბრიდან აპრილის ჩათვლით. 

სულ ქართული კლუბი სეზონის განმავლობაში გამართავს 20 მატჩს - ათს საკუთარ და ათს - მეტოქის მოედანზე. პირველი საშინაო თამაშები 25-26 ოქტომბერს გვექნება სპოტკომპლექს არენაში, ბაქოს იდმან აკადემიის წინააღმდეგ.  დეკემბერში გვიწევს 2 მატჩიც აზერბაიჯანის თასზე.

ხელბურთში რამდენიმე ქვეყნის საზიარო ჩემპიონატი ჩვეულებრივი მოვლენაა - ერთიან პირველობას, ბე-ნე ლიგას ატარებენ ბელგია და ჰოლანდია (ამავე დროს, ბელგიისა და ჰოლანდიის ჩემპიონატი ცალ-ცალკეც იმართება), ქალებში საერთო ჩემპიონატი აქვთ ჩეხეთსა და სლოვაკეთს, გარდა ამისა, არსებობს ლიგები, სადაც რამდენიმე ქვეყნის გუნდები თამაშობენ - ბალტიის ლიგა ან სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის ლიგა.

თბილისის ოლიმპია, თუ არ ჩავთვლით უცხოეთის კლუბებში მოთამაშე სამ ხელბურთელს, ჩოხელს, კუნელაშვილსა და ვენეცკის, ფაქტობრივად, საქართველოს ნაკრებია და მისი წევრები საქართველოს ჩემპიონატზე მშობლიურ კლუბებში გამოვლენ. რადგანაც ახალ ტურნირზე 5 აზერბაიჯანული გუნდი თამაშობს და ერთი ქართული, შეჯიბრებას ჯერჯერობით აზერბაიჯანის ღია ჩემპიონატს ვუწოდებთ, მომავალში კი შესაძლოა, სხვა სახელიც შეერქვას და არაა გამორიცხული მასში სხვა, მეზობელი ქვეყნების გუნდებიც ჩაებან. მსგავსი იდეა არსებობს კაცთა კლუბებისთვისაც.

ქალთა ხელბურთს, მოგეხსენებათ, ჩვენში 10-წლიანი წყვეტა ჰქონდა და ჩვენმა ასაკობრივმა ნაკრებმა პირველად 2015 წელს იასპარეზა ოფიციალურ შეჯიბრებაში. პირველი თაობის გოგონები ახლა 19-20 წლისანი არიან და სამი მათგანი ევროპაში თამაშობს, მაგრამ დანარჩენებს განვითარების პრობლემა ჰქონდათ - საქართველოს ქალთა ჩემპიონატი, ფაქტობრივად გოგონათა პირველობაა, ნაკრების წევრებს კი თამაში ასაკით უმცროსებთან უწევდათ. აზერბაიჯანში გასვლა ნიშნავს სეზონში  20 გარანტირებულ თამაშს არა გოგონათა, არამედ უკვე ქალთა გუნდების დონეზე, რაც სასიცოცხლოდ აუცილებელია ჩვენი ეროვნული ნაკრებისთვის, რომელსაც 2019 წელს უკვე მეორედ მოუწევს ევროპის ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო შეჯიბრებაში ჩართვა.

ოლიმპია მაინც ახალგაზრდული გუნდია: პირველი თაობის, 1998-99 წლებში დაბადებულთა ნაკრებიდან გუნდში სულ რამდენიმე ხელბურთელია (ჯავახია, ყველაშვილი, ქიტესაშვილი, თეთრაშვილი) დანარჩენები უმცროსები არიან - 15 წლიდან 18 წლამდე. ყოველ მეტოქესთან 4-4 მატჩს გავმართავთ - ორს შინ და ორს სტუმრად. ვიწყებთ წყვილი გასვლით აზერსუსთან, ამ გუნდის გარდა კი ჩვენი მეტოქეები იქნებიან აზერიოლი,  იდმანის აკადემია, ყარაბაღი და გენჯლიკ ბირლიგი. ამ ხუთიდან 2 მეტოქე, აზერსუ და აზერიოლი ამ სეზონში ევროტურნირებზეც თამაშობემ, ხოლო იდმან აკადემია ჩვენთვის იმითაა ნაცნობი, რომ წინა სეზონი ამ კლუბში გაატარა სამმა ქართველმა ხელბურთელმა - ჯავახიამ, ქიტესაშვილმა და ვენეცკიმ.

ოლიმპიას წვრთნიან უკრაინელი ანდრეი პორტნოი, ბექა ორჯონიკიძე და ინა ჭკუასელი. აზერსუსთან პირველი მატჩი შაბათს, 18 საათზე გვაქვს ბაქოს აბუ არენაზე, მეორე იქვე, 7 ოქტომბერს, 13 საათზე. მსაჯობის საკითხი ასე გადაწყდა: შეწყვილებული მატჩებიდან ერთს გაუძღვება არბიტრების აზერბაიჯანული წყვილი და ქართველი დელეგატი, მეორეს - პირიქით.

ხელბურთი. აზერბაიჯანის ღია ჩემპიონატი 2018-19. ქალები

1-2 ტური, 6-7 ოქტომბერი

ბაქო. აზერსუ - ოლიმპია თბილისი

3-4 ტური, 25-26 ოქტომბერი

თბილისი. ოლიმპია - იდმან აკადემია

5-6 ტური, 8-9 დეკემბერი

ბაქო. ყარაბაღი - ოლიმპია თბილისი

7-8 ტური. 20-21 დეკემბერი

თბილისი. ოლიმპია - გენჯლიკ ბირლიგი

9-10 ტური, 10-11 იანვარი

თბილისი. ოლიმპია - აზერიოლი

11-12 ტური, 24-25 იანვარი

თბილისი. ოლიმპია - აზერსუ

13-14 ტური, 7-8 თებერვალი

თბილისი. ოლიმპია - ყარაბაღი

15-16 ტური, 23-24 თებერვალი

ბაქო. აზერიოლი - ოლიმპია თბილისი

17-18 ტური.16-17 მარტი

ბაქო. იდმან აკადემია - ოლიმპია თბილისი

19-20 ტური, 20-21 აპრილი

ბაქო. გენჯლიკ ბირლიგი - ოლიმპია თბილისი

აზერბაიჯანის თასი.  პირველი ეტაპი

14 დეკემბერი. ბაქო. აზერიოლი - ოლიმპია

15 დეკემბერი. ბაქო. აზერსუ - ოლიმპია

თბილისის „ოლიმპია“ პირველ 2 თამაშზე

მწვრთნელები: ანდრე პორტნოი, ბექა ორჯონიკიძე, ინა ჭკუასელი

ექიმი: ჯუმბერ ყარყარაშვილი, გუნდის უფროსი ლანა მარგიანი

GK 16. ქრისტინე ჯავახია (1998), 33. მარიამ ჩავჩიძე (2001)

LW 11. ანა ჩხაიძე (2003) 14. ქეთი იაშვილი (2000)

LB 87. თინათინ ქიტესაშვილი (1999), 20. ელისაბედ ჩხაიძე (2002)

CB 19. ანა ყველაშვილი (1998), 8. ნენო ჯგერენაია (2002)

RB 18. ანა ქებაძე (2000), 7. მარიამ ცინცაძე (2002), 9. ანა კორძაია (2003)  

RW 93. ლანა გოგია (2002), 23. ციცინო ბჟალავა (2003)

P 2. თამთა თეთრაშვილი (1998), 24. ჯულია ჩირგაძე (2001)

მათ გარდა სეზონის განაცხადში არიან: GK ანა ვარდიშვილი (1999), ხატია ჯიქურაშვილი (2002), დიანა ქარჩავა (2002) – LW ქეთევან კერესელიძე (2000), ხატია ქამაშიძე (2002) – LB ქეთევან ცინცაძე (2002) – CB ჟუჟუნა ხმელაძე (2001), ელენე ჯავახიშვილი (2000) – RB ნინო შახულოვი (2001),  RW მარიამ მიხელიძე (1999), P ნინო სურგულაძე (2000), ანა კაპანაძე (2002), მარიამ დვალიშვილი (2002)ა

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

თბილისის სპორტის სასახლე
5 თებერვალი
გორი 33-39 იმედი სტუ თელავი
სპორტუნი 36-51 პეგასი
6 თებერვალი
იმედი სტუ თელავი 53-33 სპორტუნი
პეგასი 53-39 გორი
7 თებერვალი
სპორტუნი 40-38 გორი
პეგასი 33-30 იმედი სტუ თელავი
7 თებ. გატ-გაშ
BSB ბათუმი 10 9 0 1 432-275 18
პეგასი 10 8 0 2 435-306 16
ქუთაისი 10 8 0 2 394-280 16
იმედი სტუ 10 7 0 3 357-305 14
გორი 10 3 0 7 367-421 6
სპორტუნი 10 3 0 7 330-439 6
სამტრედია 10 1 1 8 272-378 3
წყალტუბო 10 0 1 9 237-411 1
აღმოსავლეთი. 5-7 თებერვალი, თბილისი

1 დეკ. გატ-გაშ
ყვარელი 3 3 0 0 129-102 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 126-113 4
ფოთი 3 2 0 1 61-50 4
სამტრედია 3 2 0 1 55-48 4
აჭარა 3 2 0 1 54-47 4
პეგასი 3 1 0 2 112-128 2
წყალტუბო 3 0 0 3 45-70 0
მამული 3 0 0 3 108-139 0
გაგრძელდება 2019 წელს

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
ახალი სპორტის სასახლე
24 იანვარი
ოლიმპია 21-43 აზერსუ
25 იანვარი
ოლიმპია 17-40 აზერსუ
   26 იან. გატ-გაშ
  აზერსუ 12 11 0 1 437-248 22
  აზერიოლი 11 10 0 1 363-228 20
  ყარაბაღი 11 7 0 4 352-267 14
  ოლიმპია თბ. 12 3 1 8 282-407 7
  იდმან აკადემ. 11 2 1 8 271-369 5
  განჯლარ ბირ. 11 0 0 11 238-424 0

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
9 თებერვალი. ზესტაფონი
აჭარა 38-28 ხელვაჩაური
ფოთი 17-17 ქუთაისი
ბსბ ბათუმი 27-25 სამტრედია
წყალტუბო 15-34 ფოთი
9 თებ.         გატ-გაშ    
სამტრედია 10   8   1   1   306-196   17  
აჭარა 9   7   1   1   269-221   15  
BSB ბათუმი 10   6   1   3   245-225   13  
ფოთი 10   5   1   4   217-200   11  
ქუთაისი 9   2   2   5   185-166   6  
ხელვაჩაური 10   2   2   6   229-260   6  
წყალტუბო 10   0   0   10   119-302   0  
შემდეგი ტური - 2 მარტი

ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
10 თებერვალი. არენა 2
გორი 8-27 ქარიშხალა
რუსთავი 13-24 ყვარელი
თელავი 14-23 ქარიშხალა
ყვარელი 16-33 პეგასი
თელავი 27-44 ქარელი
ლაგოდეხი 0-10 გორი
10 თებ.         გატ-გაშ    
პეგასი 12   12   0   0   297-98   24  
ყვარელი 11   9   0   2   242-146   18  
ქარიშხალა 12   7   0   5   245-234   14  
რუსთავი 12   7   0   5   276-266   14  
ქარელი 12   6   0   6   232-238   12  
გორი 11   4   0   7   164-214   8  
ლაგოდეხი 11   1   0   10   65-177   2  
თელავი 11   0   0   11   162-310   0  
შემდეგი ტური - 3 მარტი

ჭაბუკები 2004-05
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
16 დეკ. გატ-გაშ
აჭარა 7 7 0 0 140-47 14
ფოთი 7 6 0 1 78-55 12
ქუთაისი 7 5 0 2 77-55 10
ზუგდიდი 7 4 0 3 78-68 8
ბათუმი 7 2 1 4 60-86 5
სამტრედია 7 2 1 4 64-95 5
წყალტუბო 7 1 0 6 64-82 2
სენაკი 7 0 0 7 31-104 0
ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
15 დეკ. გატ-გაშ
პეგასი 3 3 0 0 27-12 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 32-32 4
რუსთავი 3 1 0 2 30-29 2
გორი 3 0 0 3 17-33 0
განახლდება 2019 წელს

გოგონები 2002-03
25 ნოემ. გატ-გაშ
ფოთი 12 11 1 0 215-145 23
აჭარა 12 10 0 2 250-172 20
ქარიშხალა 11 7 1 3 263-223 15
სამტრედია 12 7 1 4 206-167 15
ყვარელი 11 6 1 4 196-166 13
პეგასი 11 4 0 7 201-199 8
ბათუმი 12 3 1 8 150-200 7
წყალტუბო 12 1 1 10 136-237 3
მამული 11 0 0 11 160-268 0
გაგრძელდება 2019 წელს

გოგონები 2004-05
31 ოქტ. გატ-გაშ
ყვარელი 3 3 0 0 52-11 6
სამტრედია 3 3 0 0 26-11 6
პეგასი 3 2 0 1 42-20 4
ტყიბული 3 2 0 1 23-18 4
მამული 3 2 0 1 27-31 4
ბათუმი 2 1 0 1 15-12 2
ქარიშხალა 2 1 0 1 25-23 2
აჭარა 2 1 0 1 8-9 2
ფოთი 3 1 0 2 14-18 2
გორი 2 0 0 2 9-32 0
თელავი 3 0 0 3 18-56 0
წყალტუბო 3 0 0 3 0-18 0
გაგრძელდება 2019 წელს

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი

Maltas

11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა




ჩვენი პარტნიორები: