სიახლეების კალენდარი

იანვარი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

ოლიმპიურ სასახლეში დასრულებულ ევროპის ჭაბუკთა ჩემპიონატის ტურნირს ღირსეული გამარჯვებული ჰყავს. იტალიის ნაკრებმა ტურნირზე დიდი შთაბეჭდილება მოხდინა და ყველა თამაში მოიგო. მეშვიდე ადგილზე გავიდა საქართველოს ნაკრები, რომელმაც ბოლო მატჩში ფინეთი დაამარცხა, 23-22. ანალოგიური ტურნირი ავსტრიაში მოიგო მასპინძელთა გუნდმა, ხოლო ევროპის ჩემპიონი გახდა შვედეთი, რომელმაც ხორვატიაში, ფინალში მოუგო ისლანდიას, 32-27.

იტალია  ბელარუსი 31:26

ფინალში იტალიამ ბელარუსი დაამარცხა. ეს იყო შეხვედრა, სადაც ერთმანეთის პირისპირ ღირსეული მეტოქეები იდგნენ, მაგრამ იტალიელებმა მეტოქეს ერთხელაც არ მისცეს წინ გასვლის საშუალება. მთელი შეხვედრის განმავლობაში მხოლოდ ერთხელ, პირველი ტაიმის 23-ე წუთზე შეძლო ბელარუსმა ანგარიშის გათანაბრება, მეორე ტაიმში კი ახლა უკვე ევროპის ჩემპიონმა მოუმატა და მის უპირატესობაში ეჭვის შეტანა შეუძლებელი გახდა. თამაშის მიწურულს ის ორჯერ 8 ქულით უგებდა მეტოქეს.

ფინალის საუკეთესო მოთამაშედ იტალიელთაგან 9 გოლის ავტორი სიმონე მენგონი დაასახელეს, ხოლო ბელარუსთაგან 7 გოლის ავტორი იაჰორ ბუძეიკა.

ჯუზეპე ტედესკო, იტალიის ნაკრების მთავარი მწვრთნელი: ძალიან ბედნიერები ვართ, რადგან იტალიამ პირველად მოიგო ასეთი მაღალი დონის შეჯიბრება. ამწუთას მეცხრე ცაზე ვართ. მინდა უდიდესი მადლობა გადავუხადო ჩემს ბიჭებს, რომელთაც ექვსი დიდებული შეხვედრა ჩაატარეს. დიდი მადლობა მთელ სტაფს. რასაკვირველია, ჩემს გუნდს 10-დან 10 ქულას დავუწერდი.

სიმონე მენონი: თამაშის დასაწყისი ძნელი გამოდგა, მაგრამ დიდი ენთუზიაზმით ვთამაშობდით და გავიმარჯვეთ. დღეს ჩვენთვის დიდი დღე გამოდგა. ჩვენ ჩემპიონები გავხდით და ბედნიერები ვართ.

ალეჰ შარეიკა, ბელარუსის ნაკრების მთავარი მწვრთნელი: იტალიის ნაკრებმა დამსახურებულად გაიმარჯვა და ჩემპიონი გახდა. თბილისში ისინი ყველას სჯობდნენ.

იაჰორ ბუძეიკა: თავიდან ნამდვილი თვითმკვლელობით დავიწყეთ, ბურთს ნაჩქარევად ვტყორცნიდით, მაგრამ შემდეგ ბიჭები დაწყნარდნენ და ანგარიში გავათანაბრეთ კიდეც. ვფიქრობ, სიმშვიდე რომ შეგვენარჩუნებინა, გამარჯვების შანსი გვექნებოდა. იტალიელთა მეკარემ შესანიშნავად ითამაშა. ჩვენ ყველა ღონე ვიხმარეთ. ეს იმას ნიშნავს, რომ დიდი გამოცდილება შევიძინეთ. იტალიელებმა დამსახურებულად გაიმარჯვეს. ჩემს გუნდს ათიდან ათს დავუწერდი.

საქართველო  ფინეთი 23:22

თამაშის დამთავრებამდე 11 წამით ადრე ანგარიში იყო 22:22, ბურთი კი ფინელებს ჰქონდათ. თუ გაიტანდნენ, დიდი ალბათობით თამაში მათი გამარჯვებით დამთავრდებოდა და მე-7 ადგილზეც გავიდოდნენ, მაგრამ შანსი ხელიდან გაუშვეს — საქართველოს ნაკრებმა ბურთი წაართვა, სწრაფი კონტრშეტევა ჩაატარა და შეხვედრის საუკეთესო მოთამაშემ გიორგი ცხოვრებაძემ გამარჯვების გოლი შეაგდო.

ეს გახლდათ ფინეთის და საქართველოს მეორე დაპირისპირება ამ ჩემპიონატში. პირველი თამაში, ჯგუფურ ეტაპზე, დამთავრდა ფრედ — 25:25. იმ შეხვედრაში გუნდებმა 18-ჯერ გაუთანაბრეს ერთმანეთს ანგარიში. მე-7 ადგილისთვის მატჩში იმავე გუნდებმა ანგარიში 17-ჯერ გაათანაბრეს.

ამ შეხვედრის შედეგად საქართველომ ჭაბუკთა ჩემპიონატში მე-7 ადგილი დაიკავა, ხოლო ფინეთმა მე-8.

როგორც ზემოთ ვახსენეთ, ქართველთაგან საუკეთესოდ 12 გოლის ავტორი, უკანახაზელი გიორგი ცხოვრებაძე დაასახელეს, ხოლო ფინელთაგან მეკარე იოონას კლამა.

გიორგი ცხოვრებაძე: დღევანდელი თამაში ჩვენთვის ბოლო იყო. ძალიან გვინდოდა მოგება და ყველანი აბსოლუტურად ბოლომდე დავიხარჯეთ, ერთმანეთს მხარში დავუდექით და გავიმარჯვეთ, რამაც გამახარა. გამახარა იმანაც მატჩის საუკეთესო მოთამაშედ რომ დამასახელეს, მაგრამ ეს გუნდის დამსახურება იყო. დიდი მადლობა გულშემატკივრებს. ისინ ჩვენს თამაშებს ესწრებოდნენ და გვერდში გვედგნენ. დიდი მადლობა ფედერაციას. დღეს ჩვენს გუნდს 10-დან 8-ს დავიწერდი.

ტიტე კალანდაძე, საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი: ნიკა კალანდაძემ იმიტომ არ ითამაშა, რომ შეუძლოდ იყო და მისი არყოფნა ძალიან დაგვაკლდა, მაგრამ ბიჭებმა ყველაფერი გააკეთეს. რაც შეეხება თამაშს, ვიტყვი, რომ ძალიან გაგვიჭირდა თავდასხმაში. იყო შეცდომები დაცვაშიც. გამოუცდელობის თუ გადაღლილობის გამო გამო ზოგმა ცალკეულ ეპიზოდებში საკუთარი თავი დაკარგა. და მაინც დღეს ჩვენ იმიტომ გავიმარჯვეთ, რომ ბიჭებმა თავი დადეს, მეტოქე კი შეკრთა. სპორტულ ჟარგონზე რომ თქვათ, ცოტა შეშინდნენ, თორემ ბურთს კარგად ატარებდნენ, მაგრამ შეტევის დროს ხანდახან კარგავდნენ ბურთს. ბოლო მომენტში კი ჩვენმა საუკეთესო მოთამაშემ დააგვირგვინა. დღეს ჩვენს თამაშს 10-დან 6-ს დავუწერდი.

ყველა ვარსკვლავიანუ ტურნირის სიმბოლური ნაკრები

მეკარე - ანდრეა კოლელუორი (იტალია); მარცხენა გარემარბი - სამუელ ზენდერი (შვეიცარია); მარცხენა შუამარბი - მარკო მენგონი (იტალია); გამთამაშებელი - ელიას სკიპაგოტუ (ფარერები); ხაზის მოთამაშე - მიჰალ პილიუკი (ბელარუსი); მარჯვენა შუამარბი - მარტინ სერაფიმოვი (მაკედონია); მარჯვენა გარემარბი - ნენად კოსტესკი (მაკედონია).

ჩემპიონატის ბომბარდირი გიორგი ცხოვრებაძე (საქართველო) - 65 გოლი;

საუკეთესო მცველი - ლუკას ლაუბე (შვეიცარია);

საუკეთესო მოთამაშე - მიკიტა ჩიჟიკი (ბელარუსი)

ხელბურთი. ევროპის ჩემპიონატი 2018. კაცები, 18წ

ჩემპიონატი საქართველოში - თბილისი, 10-19 აგვისტო

19 აგვისტო, კვირა. ფინალები

11 ადგილი: ლიტვა

9-10 ადგილები. ესტონეთი- საბერძნეთი 23-22

7-8 ადგილები. საქართველო-ფინეთი 23-22

საქ: სილაგაძე, დიხამინჯია - ცხოვრებაძე 12, ლაპიაშვილი 3, კუხალაშვილი 3, ხელაძე 2, ქათამაძე 2, ნიაზაშვილი 1, ჩადუნელი, კახოშვილი, გველესიანი, ძნელაძე, ასაბაშვილი, დგებუაძე, ლ. იმნაძე, კალანდაძე

ფინ: კლამა, ჰავერინენი, სნელმანი - ჰამარბერგი 5, ლაინე 5, ჰენრიკსონი 4, მაიალა 3, იუსლინი 3, ბეკმანი 1, ვოუტილაინენი 1, ნუმელინი, ლოუევუო, ნორდლუნდი, ტილესი

მსაჯები: მსაჯები: ანჯეი ხრზანი, მიხალ იანასი (პოლონეთი)

5-6 ადგილები. ფარერები-ლუქსემბურგი 35-28

3-4 ადგილები. შვეიცარია-მაკედონია 35-31

ფინალი. იტალია-ბელარუსი 31-26

ჩემპიონატი ოფიციალური გვერდი: http://www.2018tbilisi.com/ka

ყველა მატჩი იუთუბზე: https://www.youtube.com/user/handballgoergia

ჩემპიონატი ავსტრიაში ტულნი, 12 გუნდი, 10-19 აგვისტო

ფინალი. 11-12. ბრიტანეთი-ირლანდია 28-10

9-10. ბულგარეთი -კოსოვო 33-28

7-8. მონტენეგრო - ლატვია 32-26

5-6. სლოვაკეთი უკრაინა 33-25

3-4. ჰოლანდია - თურქეთი 41-30

1-2. ავსტრია - ჩეხეთი 23-17

M18 Euro ხორვატიაში: კოპრივნიცა, ვარაჟდინი, 16 გუნდი9-19 აგვისტო

ფინალი. 15-16. პოლონეთი - რუმინეთი 39-28

13-14. რუსეთი - ისრაელი 26-21

11-12. ნორვეგია - პორტუგალია 28-24

9-10. სლოვენია - უნგრეთი 26-23

7-8. საფრანგეთი-სერბეთი 39-23

5-6. ესპანეთი - გერმანია 28-26

3-4. დანია - ხორვატია 26-24

1-2. შვედეთი - ისლანდია 32-27

15-16 ადგილებზე გაული გუნდების, რუმინეთისა და პოლონეთის ადგილს 2020 წლის 20-წლამდელთ ევროზე დაიკავებენ თბილისის და ტულნის ტურნირის გამარჯვებულები - იტალია და ავსტრია.

2018 წლის ყველა ასაკობრივი ჩემპიონატი

W18 მსოფლიო ჩემპიონატი. პოლონეთი, 9-19 აგვისტოფინალი: რუსეთი-უნგრეთი 29-27. 3 ადგილისთვის. კორეა-შვედეთი 34-27, 5. გერმანია 6. დანია 7. ჰოლანდია 8. ესპანეთი - 9. რუმინეთი 10. საფრანგეთი 11. ნორვეგია 12. ხორვატია 13. პოლონეთი 14. იაპონია 15. ავსტრია 16. ტუნისი - 17. მონტენეგრო 18. ჩილე 19. სლოვაკეთი. 20. არგენტინა 21. ანგოლა 22. ჩინეთი 23. ეგვიპტე 24. ყაზახეთი

W20 მსოფლიო ჩემპიონატი. უნგრეთი, 1-14 ივლის: 1. უნგრეთი 2. ნორვეგია 3. კორეა 4. რუსეთი - 5. ჰოლანდია, 6. დანია 7. საფრანგეთი 8. რუმინეთი - 9. ხორვატია 10. ისლანდია 11. ბრაზილია 12. შვედეთი 13. გერმანია 14. იაპონია 15. სლოვენია 16. მონტენეგრო - 17. ესპანეთი 18. პორტუგალია 19. ანგოლა 20. ჩილე 21. ჩინეთი 22. პარაგვაი 23. ეგვიპტე

M 20 Euro. სლოვენიაში. 19-29 ივლისი. 1. სლოვენია 2. საფრანგეთი 3. გერმანია 4. პორტუგალია, 5. ესპანეთი 6. ხორვატია 7. ისლანდია 8. სერბეთი 9. ნორვეგია 10. შვედეთი 11. უნგრეთი 12. დანია, 13. ისრაელი 14. რუმინეთი 30-28 – 15. რუსეთი 16. პოლონეთი 28-26

ჩემპიონატი მონტენეგროში, 20-29 ივლისი. 1. ჩეხეთი - 2. ავსტრია, 3. მონტენეგრო 4. ლატვია, 5. ჰოლანდია 6. თურქეთი, 7. კოსოვო 8. სლოვაკეთი, 9. ბულგარეთი 10. მოლდოვა 11. საქართველო

ჩემპიონატი მაკედონიაში, 20-29 ივლისი1. მაკედონია - 2. ბელარუსი 3. შვეიცარია 4. ფარერები, 5. უკრაინა 6. ლიტვა 7. ესტონეთი 8. იტალია 9. საბერძნეთი 10. ფინეთი, 11. ბრიტანეთი

მსოფლიო ჩემპიონატი
სილკ-სპორტზე

LogoWorld

15 იანვარი
18:30 რუსეთი - ბრაზილია სილკ 3
21:00 კორეა - სერბეთი სილკ 2
21:30 ნორვეგია - ჩილე სილკ 3
23:30 გერმანია - საფრანგეთი უნივ.
23:45 ავსტრია - დანია სილკ 3
16 იანვარი
18:30 იაპონია - ისლანდია სილკ 2
18:30 ანგოლა - არგენტინა სილკ 3
21:00 ხორვატია - ბაჰრეინი სილკ 2
21:00 უნგრეთი - ეგვიპტე სილკ 3
23:30 მაკედონია - ესპანეთი უნივ.
23:30 ყატარი - შვედეთი სილკ 3
17 იანვარი
18:30 ბრაზილია - კორეა სილკ 2
18:30 ეგვიპტე - ანგოლა სილკ 3
21:00 გერმანია - სერბეთი სილკ 2
21:00 მაკედონია - ისლანდია სილკ 1
21:00 ყატარი - არგენტინა სილკ 3
23:15 დანია - ნორვეგია უნივ.
23:30 ესპანეთი - ხორვატია სილკ 2
23:30 შვედეთი - უნგრეთი სილკ 3
საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

13 დეკ. გატ-გაშ
BSB ბათუმი 7 7 0 0 317-187 14
პეგასი 7 5 0 2 298-201 10
ქუთაისი 7 5 0 2 235-206 10
იმედი სტუ 7 5 0 2 289-196 10
გორი 7 3 0 4 248-289 6
სპორტუნი 7 2 0 5 221-297 4
სამტრედია 7 1 0 6 192-276 2
წყალტუბო 7 0 0 7 156-304 0
განახლდება 26 იანვარს

1 დეკ. გატ-გაშ  
ყვარელი 3 3 0 0 129-102 6  
ქარიშხალა 3 2 0 1 126-113 4  
ფოთი 3 2 0 1 61-50 4  
სამტრედია 3 2 0 1 55-48 4  
აჭარა 3 2 0 1 54-47 4  
პეგასი 3 1 0 2 112-128 2  
წყალტუბო 3 0 0 3 45-70 0  
მამული 3 0 0 3 108-139 0  
გაგრძელდება 2019 წელს

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
24-25 იანვარი. თბილისი
ოლიმპია - აზერსუ
12 იანვარი
ყარაბაღი 37-19 განჯლარ ბირლიი
აზერსუ 37-15 იდმან აკადემიასი
10 იანვარი
ოლიმპია 21-33 აზერიოლი
11 იანვარი. არენა 1
ოლიმპია 22-31 აზერიოლი
   12 იან.             გატ-გაშ  
  აზერსუ 10     9     0     1 354-210 18  
  აზერიოლი 10     9     0     1 330-208 18  
  ყარაბაღი 10     6     0     4 316-238 12  
  ოლიმპია თბ. 10     3     1     6 244-324 7  
  იდმან აკადემ. 10     2     1     7 242-333 5  
  განჯლარ ბირ. 10     0     0     10 208-391 0  

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
15 დეკ. გატ-გაშ
სამტრედია 6 5 1 0 187-125 11
აჭარა 6 5 1 0 172-131 11
BSB ბათუმი 6 4 0 2 137-125 8
ფოთი 6 3 0 3 115-114 6
ქუთაისი 6 1 1 4 122-108 3
ხელვაჩაური 6 1 1 4 132-142 3
წყალტუბო 6 0 0 6 60-180 0
განახლდება 19 იანვარს

ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
16 დეკ. გატ-გაშ
პეგასი 7 7 0 0 179-63 14
ყვარელი 7 6 0 1 155-72 12
რუსთავი 7 5 0 2 175-176 10
ქარიშხალა 7 4 0 3 151-147 8
გორი 7 3 0 4 116-137 6
ქარელი 7 2 0 5 126-156 4
ლაგოდეხი 7 1 0 6 65-137 2
თელავი 7 0 0 7 93-172 0
განახლდება 20 იანვარს

ჭაბუკები 2004-05
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
16 დეკ. გატ-გაშ
აჭარა 7 7 0 0 140-47 14
ფოთი 7 6 0 1 78-55 12
ქუთაისი 7 5 0 2 77-55 10
ზუგდიდი 7 4 0 3 78-68 8
ბათუმი 7 2 1 4 60-86 5
სამტრედია 7 2 1 4 64-95 5
წყალტუბო 7 1 0 6 64-82 2
სენაკი 7 0 0 7 31-104 0
ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
15 დეკ. გატ-გაშ
პეგასი 3 3 0 0 27-12 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 32-32 4
რუსთავი 3 1 0 2 30-29 2
გორი 3 0 0 3 17-33 0
განახლდება 2019 წელს

გოგონები 2002-03
25 ნოემ. გატ-გაშ
ფოთი 12 11 1 0 215-145 23
აჭარა 12 10 0 2 250-172 20
ქარიშხალა 11 7 1 3 263-223 15
სამტრედია 12 7 1 4 206-167 15
ყვარელი 11 6 1 4 196-166 13
პეგასი 11 4 0 7 201-199 8
ბათუმი 12 3 1 8 150-200 7
წყალტუბო 12 1 1 10 136-237 3
მამული 11 0 0 11 160-268 0
გაგრძელდება 2019 წელს

გოგონები 2004-05
31 ოქტ. გატ-გაშ
ყვარელი 3 3 0 0 52-11 6
სამტრედია 3 3 0 0 26-11 6
პეგასი 3 2 0 1 42-20 4
ტყიბული 3 2 0 1 23-18 4
მამული 3 2 0 1 27-31 4
ბათუმი 2 1 0 1 15-12 2
ქარიშხალა 2 1 0 1 25-23 2
აჭარა 2 1 0 1 8-9 2
ფოთი 3 1 0 2 14-18 2
გორი 2 0 0 2 9-32 0
თელავი 3 0 0 3 18-56 0
წყალტუბო 3 0 0 3 0-18 0
გაგრძელდება 2019 წელს

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი

Maltas

11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა
საქართველოს თასი 2018
27 სექტემბერი. ფინალი
BSB ბათუმი 29-30 პეგასი

საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!





ჩვენი პარტნიორები: