სიახლეების კალენდარი

მარტი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

საქართველოს 16-წლამდელ გოგონათა ნაკრებმა შვედეთში დასრულებული ევროპის ღია ჩემპიონატის ბოლო დღეს 23-15 დაამარცხა აზერბაიჯანი. 

შეჯიბრება 2-6 ივლისს მიმდინარეობდა ქალაქ გოტენბურგში. ეს ნაკრები ხელბურთელ გოგონათა მესამე თაობაა (1998, 2000 და 2002 წელს დაბადებულები), რომელიც საერთაშორისო ასპარეზზე გავიდა. შეჯიბრებაზე გუნდს განსაკუთრებული სატურნირო ამოცანა არ დაუსახავს. მთავარი იყო უმაღლეს დონეზე  სათამაშო გამოცდილების დაგროვება 2017 წლის 17-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატისთვის, რომელიც გაისად უნდა გაიმართოს საქართველოში.

ნაკრებში წარმომადგენლობა ჰქონდა 5 კლუბს - თბილისის ქარიშხალასა და პეგასს, სამტრედიას, აჭარასა ფოთის ოქროს ვერძს. რამდენიმე ხელბურთელს კი ჰქონდა შარშან, უფროსთა გუნდში ევროპის ჩემპიონატზე თამაშის გამოცდილება, მაგრამ უმეტესობა ახალბედაა და ვარჯიში მაქსიმუმ 2 წლის წინ აქვს დაწყებული.

პირველ ეტაპზე ჩვენს ჯგუფში შეჯიბრების ორი ფავორიტი, უნგრეთი და ჰოლანდია აღმოჩნდა, თანაც ორივესთან ერთ დღეს უნდა გვეთამაშა და დიდი ანგარიშითაც წავაგეთ. 3 ივლისს წარუმატებლად დავასრულეთ თამაში ფარერის კუნძულებთან (13-24), შემდეგ კი ბრძოლა გავუმართეთ ლიტვას, რომელთანაც 2 ბურთით წავაგეთ პირველი ტაიმი, თუმცა მაინც დავმარცხდით - 10-16. უნგრეთმა და ჰოლანდიამ ბრძოლა ჩემპიონობისთვის გააგრძელეს, ხოლო დანარჩენი 3 გუნდი, ერთმანეთში დაგროვილი ქულებით მეორე ჯგუფურ ეტაპზე გადაერთო, სადაც A ჯგუფის სამ გუნდთან უნდა ეთამაშა.

A ჯგუფიდან ფინალში მოულოდნელად პოლონეთი და ჩეხეთი გავიდნენ, ჩვენთან კი მოხვდა კიდევ ორი უძლიერესი გუნდი - ნორვეგია და შვედეთი, იტალიასთან ერთად. ეს სამი თამაშიც უქულოდ დავასრულეთ, ბოლო იმედი კი იყო მატჩი 19-20 ადგილებისთვის აზერბაიჯანთან, რომელმაც ჩვენსავით მეექვსე ადილი დაიკავა მეორე ჯგუფში.

აზერბაიჯანს მაისში სამჯერ ვეთამაშეთ თელავში (2 ფრე, 1 წაგება), თუმცა, ამჯერად საქართველოს ნაკრებმა დამაჯერებელი რევანში აიღო, 23-15 და ბოლო ადგილზე მეტოქე დატოვა.

ეს იყო ხელბურთის ასაკობრივი ნაკრებების ზედიზედ მეოთხე გამოსვლა გოტენბურგში, ევროპის ღია პირველობაზე. 2015 წელს 19-წლამდელ ჭაბუკთა ნაკრებმა მე-15 ადგილი დაიკავა 16 გუნდში (მოგება კოსოვოთან); 2016 წელს 18-წლამდელ გოგონათა ნაკრები 18 მონაწილე შორის მე-16 იყო (მოგება სლოვაკეთთან, ფრე ფინეთთან): შარშან ჩვენმა 17-წლამდელმა ჭაბუკებმა მე-14 ადგილი აიღეს 16 გუნდში (მოგება ფინეთთან, ფრე სლოვაკეთთან).  

ხელბურთი. ევროპის ღია ჩემპიონატი 2018. 16წ, ქალბი

გოტენბურგი, შვედეთი, 2-6 ივლისი

B ჯგუფი: უნგრეთი 8 ქ, ჰოლანდია 6 -  ფარერები 4, ლიტვა 2, საქართველო 0

2 ივლისი: საქართველო-უნგრეთი 11-34

საქ: ჯიქურაშვილი, ქარჩავა, კოპალეიშვილი - ე. ჩხაიძე 3, გოგია 3, დვალიშვილი 2, ჯგერენაია 1, კაპანაძე 1, მ. ცინცაძე 1, ა. ჩხაიძე, ქ. ცინცაძე, ბჟალავა, ბურკაძე, ქამაშიძე, კორძაია

საქართველო-ჰოლანდია 5-28 (გოგია 3, ბჟალავა 1, კაპანაძე 1)

ჰოლანდია-ფარერის კუნძულები 20-16, ფარერის კუნძულები - ლიტვა 20-15

3 ივლისი: საქართველო-ფარერები 13-24

დვალიშვილი 3, გოგია 2,  მ. ცინცაძე 2, ბჟალავა 1, ე. ჩხაიძე 1, ა. ჩხაიძე 1, ჯგერენაია 1, კაპანაძე 1, ქ. ცინცაძე 1

საქართველო-ლიტვა 10-16 (ე. ჩხაიძე 3, ა. ჩხაიძე 2, კაპანაძე 2,  ბჟალავა 1, კაპანაძე 1, მ. ცინცაძე 1)

უნგრეთი - ფარერები 28-7, ჰოლანდია - ლიტვა 30-16, ლიტვა - უნგრეთი 14-36, ჰოლანდია - უნგრეთი 13-24

ჯგუფი: პოლონეთი 6, ჩეხეთი 6 - ნორვეგია 4, შვედეთი 4, იტალია 0

C ჯგუფი: საფრანგეთი 8, ესპანეთი 6 - ისლანდია 2, ფინეთი 2, აზერბაიჯანი 0

D ჯგუფი: რუმინეთი 7, შვეიცარია 7 - რუსეთი 4, სლოვაკეთი 2, ესტონეთი 0

მეორე ჯგუფური ეტაპი. 1-8 ადგილები

A ჯგუფი: საფრანგეთი 4 - შვეიცარია 4, ჰოლანდია 4, პოლონეთი 0

B ჯგუფი: უნგრეთი 6 - რუმინეთი 4, ჩეხეთი 1, ესპანეთი 1

9-20 ადგილები: A ჯგუფი. ნორვეგია 10, შვედეთი 8, იტალია 6, ფარერები 4, ლიტვა 2, საქართველო 0

4 ივლისი. საქართველო - იტალია 19-31

(ჯგერენაია 4, ე. ჩხაიძე 4, ა. ჩხაიძე 4, ბჟალავა 2, ქ. ცინცაძე 2, მ. ცინცაძე 2, გოგია 1ა)

5 ივლისი. საქართველო - ნორვეგია 13-37 (გოგია 4, ე. ჩხაიძე 4, ჯგერენაია 2, მ. ცინცაძე 2, ა. ჩხაიძე 1)

საქართველო - შვედეთი 9-25 (ე. ჩხაიძე 3, გოგია 2, ჯგერენაია 2, ა. ჩხაიძე 1, კაპანაძე 1)

B ჯგუფი: ისლანდია 8 - რუსეთი 8, სლოვაკეთი 6, ფინეთი 4, ესტონეთი 2, აზერბაიჯანი 2

6 ივნისი, ფინალები

19-20 ადგილები. საქართველო - აზერბაიჯანი 23-15

(კაპანაძე 4, მ.ცინცაძე 4, ჯგერენაია 3, ქ.ცინცაძე 3, ბჟალავა 2, ა. ჩხაიძე 2, დვალიშვილი 2, ე. ჩხაიძე 2. გოგია 1)

17-18: ლიტვა - ესტონეთი 25-16

15-16: ფინეთი - ფარერები 20-15

13-14: სლოვაკეთი - იტალია 23-19

11-12: რუსეთი - შვედეთი 25-24

9-10: ისლანდია - ნორვეგია 23-22

7-8: ესპანეთი - პოლონეთი 31-24

5-6: ჩეხეთი - ჰოლანდია 25-24

3-4: შვეიცარია - რუმინეთი

1-2: უნგრეთი - საფრანგეთი

საქართველოს ნაკრები გოტენბურგში

GK 16. დიანა ქარჩავა (2002, 175, აჭარა), 61. ხატია ჯიქურაშვილი (2002, 172, პეგასი), 1. ნატო კოპალეიშვილი (2002, 170,  სამტრედია) - LW 11. ანა ჩხაიძე ( 2003, 162, ქარიშხალა), 19. თამარ ბურკაძე (2004, 155, სამტრედია) - LB 20. ელისაბედ ჩხაიძე (2002, 178, პეგასი), 13. ხატია ქამაშიძე (2002, 170, აჭარა) - CB 8. ნენო ჯგერენაია (2002, 170, ფოთი), 7. ქეთევან ცინცაძე (2002, 171, ქარიშხალა) - RB  21. მარიამ ცინცაძე (2002, 171, ქარიშხალა), 9. ანა კორძაია (2003, 172, პეგასი) - RW 93. ლანა გოგია (2002, 167, ფოთი), 23. ციცინო ბჟალავა (2003, 164, ფოთი) - P 17. მარიამ დვალიშვილი (2002, 180, აჭარა), 18. ანა კაპანაძე (2002, 181, პეგასი) - მწვრთნელები: ანდრეი პორტნოი (უკრ), ბექა ორჯონიკიძე, ინა ჭკუასელი; ექიმი გიორგი ჩიხრაძე; დელეგაციის ხელმძღვანელი ლანა მარგიანი

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

ზესტაფონის სპორტის სასახლე
მესამე წრე. დასავლეთი
11 მარტი
BSB ბათუმი 36-26 წყალტუბო
ქუთაისი 49-25 სამტრედია
12 მარტი
სამტრედია 23-51 BSB ბათუმი
წყალტუბო 25-50 ქუთაისი
13 მარტი
წყალტუბო 20-14 სამტრედია
BSB ბათუმი 33-32 ქუთაისი
თბილისის სპორტის სასახლე
მესამე წრე. აღმოსავლეთი
14 მარტი
პეგასი 40-33 სპორტუნი
იმედი სტუ თელავი 48-34 გორი
15 მარტი
სპორტუნი 27-46 იმედი სტუ თელავი
გორი 29-46 პეგასი
16 მარტი
იმედი სტუ თელავი 29-33 პეგასი
გორი 38-37 სპორტუნი
16 მარ.
გატ-გაშ  
BSB ბათუმი 17 16 0 1 720-470 32  
პეგასი
17 14 0 3 693-510 28  
ქუთაისი 17 13 0 4 707-493 26  
იმედი სტუ 17 11 0 6 604-511 22  
გორი 17 6 0 11 602-727 12  
სპორტუნი 17 3 1 13 584-739 7  
წყალტუბო 17 2 1 14 419-653 5  
სამტრედია 17 1 2 14 449-639 4  
მესამე წრე, საერთო. 1-4 აპრილი ფინალური ოთხეული. 14-15 მაისი

1 დეკ. გატ-გაშ
ყვარელი 3 3 0 0 129-102 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 126-113 4
ფოთი 3 2 0 1 61-50 4
სამტრედია 3 2 0 1 55-48 4
აჭარა 3 2 0 1 54-47 4
პეგასი 3 1 0 2 112-128 2
წყალტუბო 3 0 0 3 45-70 0
მამული 3 0 0 3 108-139 0
გაგრძელდება 2019 წელს

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
   24 თებ. გატ-გაშ
  აზერსუ 15 14 0 1 534-310 28
  აზერიოლი 15 13 0 2 497-316 26
  ყარაბაღი 12 7 0 5 376-292 14
  ოლიმპია თბ. 14 3 1 10 322-482 7
  იდმან აკადემ. 14 3 1 10 348-485 7
  განჯლარ ბირ. 12 0 0 12 269-461 0

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
საბოლოო
        გატ-გაშ    
აჭარა 12   9   2   1   357-284   20  
სამტრედია 12   9   1   2   345-234   19  
BSB ბათუმი 12   8   1   3   298-270   17  
ფოთი 12   6   1   5   262-238   13  
ქუთაისი 12   3   3   6   259-235   9  
ხელვაჩაური 12   2   2   8   268-317   6  
წყალტუბო 12   0   0   12   160-371   0  

ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
საბოლოო         გატ-გაშ    
პეგასი 14   14   0   0   332-112   28  
ყვარელი 14   12   0   2   294-166   24  
ქარიშხალა 14   9   0   5   284-253   18  
რუსთავი 14   8   0   6   322-310   16  
ქარელი 14   6   0   8   271-299   12  
გორი 14   4   0   10   164-244   8  
თელავი 14   2   0   12   201-342   4  
ლაგოდეხი 14   1   0   13   65-207   2  

ჭაბუკები 2004-05
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
16 დეკ. გატ-გაშ
აჭარა 7 7 0 0 140-47 14
ფოთი 7 6 0 1 78-55 12
ქუთაისი 7 5 0 2 77-55 10
ზუგდიდი 7 4 0 3 78-68 8
ბათუმი 7 2 1 4 60-86 5
სამტრედია 7 2 1 4 64-95 5
წყალტუბო 7 1 0 6 64-82 2
სენაკი 7 0 0 7 31-104 0
ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
15 დეკ. გატ-გაშ
პეგასი 3 3 0 0 27-12 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 32-32 4
რუსთავი 3 1 0 2 30-29 2
გორი 3 0 0 3 17-33 0
განახლდება 2019 წელს

გოგონები 2002-03
საერთო ტური. არენა 2
27 მარტი
11:00 ბათუმი - ქარიშხალა
12:00 პეგასი - ფოთი
26 მარტი
13:00 ყვარელი - ბათუმი
14:00 პეგასი - აჭარა
15:00 მამული - ფოთი
16:00 სამტრედია - ქარიშხალა
25 მარტი
აჭარა 19-15 ყვარელი
პეგასი 17-11 წყალტუბო
ქარიშხალა 13-17 ფოთი
წყალტუბო 14-30 ყვარელი
მამული 15-10 ბათუმი
24 მარტი
წყალტუბო 20-14 მამული
პეგასი 17-17 სამტრედია
ფოთი 23-13 ყვარელი
სამტრედია 24-10 მამული
ქარიშხალა 23-25 აჭარა
23 მარტი
აჭარა 32-15 მამული
ყვარელი 18-12 სამტრედია
ქარიშხალა 29-15 წყალტუბო
BSB ბათუმი 11-23 პეგასი
25 მარ. გატ-გაშ
ფოთი 16 15 1 0 299-197 31
აჭარა 17 15 0 2 374-243 30
ქარიშხალა 17 11 1 5 413-343 23
სამტრედია 17 9 2 6 288-245 20
ყვარელი 18 9 2 7 343-305 20
პეგასი 17 7 2 8 319-300 16
ბათუმი 16 3 1 12 192-277 7
წყალტუბო 18 2 1 15 216-373 5
მამული 18 1 0 17 277-438 2
დასავლეთის ტური. 6 აპრილი, სენაკი საერთო ტური. 4-8 მაისი, თბილისი

გოგონები 2004-05
5 მარ. გატ-გაშ  
ყვარელი 5 5 0 0 82-23 10  
სამტრედია 5 5 0 0 46-25 10  
მამული 6 5 0 1 78-39 10  
პეგასი 6 4 0 2 75-44 8  
ბათუმი 5 4 0 1 39-24 8  
ტყიბული 5 3 0 2 36-26 6  
ფოთი 5 2 0 3 30-27 4  
ქარიშხალა 5 2 0 3 46-55 4  
თელავი 6 2 0 4 38-78 4  
აჭარა 5 1 0 4 21-40 2  
წყალტუბო 5 0 0 5 0-30 0  
ახაშენი 3 0 0 3 5-42 0  
გორი 5 0 0 5 24-67 0  
საერთო ტური: 23-26 აპრილი. თბილისი
2 მარტი. არენა 2
ქარიშხალა 7-11 პეგასი
თელავი 1-17 მამული
ახაშენი 2-15 პეგასი
გორი 6-9 ქარიშხალა
ახაშენი 1-13 მამული
გორი 3-5 თელავი
ყვარელი 15-5 ქარიშხალა
თელავი 14-2 ახაშენი
 მამული 21-6 გორი
3 მარტი. სენაკი
ბათუმი 10-5 აჭარა
ტყიბული 6-0 წყალტუბო
ფოთი 7-8 სამტრედია
წყალტუბო 0-6 ბათუმი
სამტრედია 12-7 აჭარა
ბათუმი 8-7 ტყიბული
აჭარა 1-9 ფოთი

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა




ჩვენი პარტნიორები: