სიახლეების კალენდარი

მაისი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

ევროპის საკლუბო სახელბურთო სეზონი დასრულდა. ქართველი ლეგიონერებიდან საუკეთესო შედეგი აჩვენა რატი მსხვილიძის კლუბმა ეუროფარმმა, რომელიც მაკედონიის ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზირი გახდა. ორმა ქართველმა ხელბურთელმა უკვე გამოიცვალა კლუბi -  თეიმურაზ ორჯონიკიძე მაკედონიის პელისტერიდან უნგრეთის ფერენცვაროშში გადავიდა, ხოლო ირაკლი ჩიქოვანი რუმინეთში რჩება, ოღონდ მომავალი სეზონიდან კონსტანცაში ითამაშებს. 

ტრადიციულად, მაკედონიის ჩემპიონატი სკოპიეს ვარდარმა მოიგო, მეორე ადგილზე კი მეტალურგი გავიდა. მესამე იყო რატი მსხვილიძის კლუბი, ეუროფარმ რაბოტნიკი, რევაზ ჭანტურიასა და თემო ორჯონიკიძის პელისტერმა კი ფინალურ ტურნირზე ათიდან მხოლოდ 3 მატჩი მოიგო და მეხუთე ადგილზე დარჩა. კლუბის საუკეთესო ბომბარდირს, ორჯონიკიძეს, სკოპიეს მეტალურგიც იწვევდა, მაგრამ 22 წლის ქართველმა უკანახაზელმა გადაწყვიტა, უფრო ძლიერ, უნგრეთის ჩემპიონატში მოსინჯოს ძალა და კონტრაქტი გააფორმა ფერენცვაროშთან, რომელიც ბოლო სეზონში მე-12 ადგილზე კი გავიდა, მაგრამ სერიოზულად გეგმავს გაძლიერებას.

რუმინეთის ჩემპიონი გახდა ბუქარესტის დინამო, ხოლო ირაკლი ჩიქოვანის კლუბი, დუნარეა კელერაში პლეიოფს პირველი წრიდან, მეოთხედფინალიდან გამოეთიშა პოტაისა ტურდასთან 0-2 დამარცხების შემდეგ. საბოლოოდ კელერაშიმ მეშვიდე ადგილი დაიკავა, ხოლო საქართველოს ნაკრების ლიდერმა ჩემპიონატის 33 მატჩში 128 გოლი გაიტანა.

ჩიქოვანს დაუმთავრდა ორწლიანი კონტრაქტი დუნარეასთან და მომავალი სეზონიდან გადავა უკეთეს კლუბში, კონსტანცაში, რომელმაც წლეულს რუმინეთის თასი მოიპოვა,  ხოლო ჩემპიონატის მეოთხედფინალში მომავალ ჩემპიონთან დამარცხდა. კლუბი ზედიზედ მეორედ ითამაშებს EHF თასზე, სადაც წლეულს მეამე წრემდე მიაღწია და ერთი  ბურთით დამარცხდა გერმანიის მაგდებურგთან. კონსტანცა 2014 წელს რუმინეთის ჩემპიონი იყო და  EHF თასის ფინალურ ოთხეულშიც გავიდა, მაგრამ შემდეგ გაკოტრდა და მეორე სეზონია, ახალი სახელით გამოდის - დობროჯია ზუდ კონსტანცა.

ეროვნული ნაკრების კაპიტნისა და მეკარის, შოთა თევზაძის კლუბმა, ფოჩანიმ, შეინარჩუნა ადგილი რუმინეთის ნაციონალურ ლიგაში მას შემდეგ, რაც პლეი-აუტში მეორე ადგილი დაიკავა და უშუალოდ გასავარდნ ტურნირში მონაწილეობა თავიდან აიცილა.    

დანიის უმაღლეს ლიგაში მოთამაშე  გიორგი დიხამინჯიას კლუბმა, მიდტიულანდმა პლეიაუტში სულ ერთი მატჩი ჩაატარა და გაკოტრებულად გამოცხადდა. დიხამინჯიამ 7 მატჩის თამაში და 19 გოლის გატანა მოასწრო და ახალი კლუბის ძიებაშია.

თურქეთის ჩემპიონატში, მე-9 ადგილი დაიკავა ლექსო წითელიშვილისა და უჩა მაისურაძის გუნდმა, MYK ჰენტბოლმა.  ჩვენმა ყველაზე ახალგაზრდა ლეგიონერმა, 17 წლის გიორგი ცხოვრებაძემ სეზონი ჩემპიონთა ლიგის გამარჯვებულის, მონპელიეს მეორე გუნდში გაატარა საფრანგეთის ნაციონალ 1 დივიზიონში, ახალ სეზონისთვის მზადებას კი ძირითად გუნდთან დაიწყებს მას შემდეგ, რაც საქართველოს 18-წლამდელთა ნაკრებში ითამაშებს ევროპის ჩემპიონატზე. მონპელიემ საფრანგეთის ჩემპიონის ტიტული ბოლოსწინა ტურში დაკარგა, როდესაც სტ. რაფაელთან დამარცხდა და საბოლოოდ პირველი ადგილი უარესი პირადი ბალანსით დაუთმო პარი სენ ჟერმენს.

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

თბილისის სპორტის სასახლე
22 მაისი. ნახევარფინალი
14:00 BSB ბათუმი - იმედი სტუ
18:00 პეგასი - ქუთაისი
23 მაისი
14:00 მესამე ადგილი
18:00 ფინალი
 საბოლოო
  გატ-გაშ  
  1  BSB ბათუმი 21   19 0 2 910-607 38  
  2  პეგასი
21   18 0 3 829-611 36  
  3  ქუთაისი 21   16 0 5 881-615 32  
  4  იმედი სტუ 21   13 0 8 727-623 26  
  5  გორი 21   8 0 13 744-920 16  
  6  სპორტუნი 21   5 1 15 698-894 11  
  7  წყალტუბო 21   2 1 18 526-794 5  
  8  სამტრედია 21   1 2 18 559-790 4  

თბილისის სპორტის სასახლე
22 მაისი. ნახევარფინალი
12:00 ყვარელი - ფოთი
16:00 ქარიშხალა - სამტრედია
23 მაისი
12:00 მესამე ადგილისთვის
16:00 ფინალი
 საბოლოო
  გატ-გაშ  
  1  ყვარელი 7   7 0 0 260-208 14  
  2  ქარიშხალა
7   6 0 1 283-218 12  
  3  სამტრედია
7   4 0 3 177-161 8  
  4  ფოთი
7   4 0 3 163-147 8  
  5  აჭარა
7   3 0 4 170-177 6  
  6  პეგასი
7   2 0 5 206-224 4  
  7  მამული
7   1 0 6 198-254 2  
  8   წყალტუბო
7   1 0 6 134-202 2  
გოგონები 2002-03 [სრულად]
საბოლოო       გატ-გაშ  
ფოთი 24     22 1 1   447-299 45  
აჭარა 24     18 0 6   498-368 36  
ქარიშხალა 24     16 1 7   584-476 33  
სამტრედია 24     15 2 7   427-373 32  
ყვარელი 24     11 2 11   441-407 24  
პეგასი 24     11 2 11   434-400 24  
ბათუმი 24     4 1 19   292-437 9  
წყალტუბო 24     3 1 20   298-481 7  
მამული 24     3 0 21   349-545 4  

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დასრულდა
პეგასი
სამტრედია
აჭარა
BSB ბათუმი
ფინალური ოთხეული
11 მაისი. ნახევარფინალი
პეგასი 46-31 აჭარა
BSB ბათუმი 33-41 სამტრედია
12 მაისი
მესამე ადგილი
აჭარა 36-32 BSB ბათუმი
ფინალი
პეგასი 40-25 სამტრედია
მეორე ეტაპი

პირველი ეტაპი

გოგონები 2004-05 [დასრულდა]
საბოლოო         გატ-გაშ  
ყვარელი 12   12   0   0   168-58 24  
სამტრედია 12   11   0   1   131-70 22  
მამული 12   10   0   2   141-78 20  
ბათუმი 12   9   0   3   116-78 18  
პეგასი 12   7   0   5   139-103 14  
ტყიბული 12   7   0   5   99-85 14  
ქარიშხალა 12   6   0   6   102-99 12  
ფოთი 12   6   0   6   86-76 12  
გორი 12   3   0   9   67-130 6  
აჭარა 12   3   0   9   63-104 6  
წყალტუბო 12   2   0   10   34-82 4  
თელავი 12   2   0   10   67-159 4  
ახაშენი 12   0   0   12   5-96 0  

ჭაბუკები 2004-05
საბოლოო         გატ-გაშ    
აჭარა 11   11   0   0   220-74   22  
პეგასი 11   9   0   2   122-90   18  
ფოთი 11   9   0   2   131-78   18  
ზუგდიდი 11   8   0   3   124-84   16  
ქუთაისი 11   7   0   4   117-88   14  
სამტრედია 11   5   1   5   118-128   11  
ქარიშხალა 11   5   0   6   95-117   10  
ბათუმი 11   4   1   6   109-123   9  
წყალტუბო 11   4   0   7   109-120   8  
რუსთავი 11   2   0   9   85-125   4  
სენაკი 11   1   0   10   61-140   2  
გორი 11   0   0   11   47-171   0  

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
    საბოლოო                 გატ-გაშ      
    აზერსუ 20     18     0     2     672-441     36  
    აზერიოლი 20     18     0     2     722-438     36  
    ყარაბაღი 19     9     0     10     533-445     18  
    ოლიმპია 18     6     1     11     399-528     13  
    იდმან
19     5     1     13     493-648     11  
    განჯლარ
18     0     0     18     406-725     0  

განვითარებადი
ქვეყნების ჩემპიონატი

Emer

 

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა




ჩვენი პარტნიორები: