სიახლეების კალენდარი

მარტი 2019
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
opacity

facebook

 

Chenel
2018 ევროპის ჭაბუკთა
ჩემპიონატი 18წ
Logo2

თბილისის საერთაშორისო ტურნირის მეორე დღეს საქართველოს ხელბურთელთა ეროვნული ნაკრები მოულოდნელად დამარცხდა ჩვენივე ახალგაზრდულ გუნდთან, 24-26, იტალიამ მოუგო ფინეთს, 35-28, რის შემდეგაც ოთხივე გუნდს 2-2 ქულა დაუგროვდა. ყველაფერი გადაწყდება ხვალ, როცა, საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები იტალიას შეხვდება, ხოლო ეროვნული - ფინეთს.

დღის პირველ მატჩში იტალიამ მეორე ტაიმში გატეხა ფინეთი და დიდი სხვაობით, 35-28 დაამარცხა, მეორეში კი ეროვნული ნაკრების მწვრთნელმა ბოშკოვსკიმ გადაწყვიტა ექსპერიმენტი მოეწყო და ლიდერები დაესვენებინა. გუნდის სასტარტო შემადგენლობა ასეთი იყო - ი. დიხამინჯია, რუსტამოვი, იობაშვილი, სტურუა, ცხოვრებაძე, გ. დიხამინჯია, ლაპიაშვილი. მოედნის მეორე მხარეს კი იდგა დაახლოებით ამავე ასაკის მოთამაშეებისგან შემდგარი გუნდი, რომელსაც მეორე ნაკრები ერქვა და, როგორც ასეთ შემთხვევაში ხდება ხოლმე, გაცილებით მეტი მოტივაცია ჰქონდა.

ტაიმი მეორე ნაკრებმა მოიგო 10-8, თუმცა, ანგარიში მეტი უნდა ყოფილიყო: ტაიმის ბოლოს მოხდა უიშვიათესი შემთხვევა - დროის ერთ-ერთ მონაკვეთში მოედნიდან გაძევებული იყო ეროვნული გუნდს ერთბაშად 4 მოთამაშე! კიდევ უფრო უცნაური იყო შედეგი: - დიდი და ხანგრძლივი რიცხვობრივი უპირატესობის მიუხედავად, ახალგაზრდულმა ნაკრებმა გოლი ვერ გაიტანა და ეს მონაკვეთი 0-1 წააგო!

მაგრამ დაიწყო მეორე ნახევარი და ახალგაზრდულმა გუნდმა სხვაობა გაზარდა - 13-8. აქ მოედანზე შემოვიდნენ ირაკლი ჩიქოვანი და რატი მსხვილიძე. დევნა დაიწყო და მალე ყველაფერი თითქოს თავის ადგილზე დადგა - ჩიქოვანმა გაათანაბრა და რუსტამოვმა წინ გაიყვანა ეროვნული გუნდი 14-13.

მაგრამ, მეორე ნაკრებს, რომელსაც გიორგი გვაზავა და მერაბ მეტრეველი ხელმძღვანელობენ, მოტივაცია უკვე გაორმაგებული ჰქონდა და დანებებას არ აპირებდა. შესანიშნავად ითამაშა სამივე მეკარემ, ხოლო შეტევაში გუნდს წინამძღოლობდა ორმეტრიანი დავით  ყორიაული (9 გოლი). დასრულებამდე 10 წუთით ადრე  მეორე გუნდი 21-17 იგებდა. აქ ჩიქოვანმა ზედიზედ გაიტანა 5 გოლი და სხვაობა ორჯერ დავიდა ერთ გოლამდე - 20-21, მერე ისევ 20-24, 23-24, ბოლოს კი წერილი შვიდმეტრიანიდან დასვა გივი გიორგაძემ - 26-24. ხოლო ვეტერანები - თევზაძე, ჭანტურია და დათუკაშვილი მოედანზე არ გასულან.

პრინციპში, ეროვნული ნაკრების წაგებით, ბევრი არაფერი შეცვლილა - ბოლო ტურში მაინც დასამარცხებელი გვყავს ფინეთი (ერთადერთი, დღევანდელი მოგების შემთხვევაში, ხვალ ფრეც გვეყოფოდა) და ტურნირს საქართველოს ეროვნული ნაკრები მოიგებს, რადგანაც ძნელი წარმოსადგენია, ჩვენმა ახალგაზრდულმა გუნდმა იტალიას აჯობოს და თავად გავიდეს პირველ ადგილზე. ოღონდ, ფინეთთან წაგების შემთხვევაში ჩვენი ეროვნული ნაკრები უკვე ბოლო ადგილზე დარჩება.

ერთი სიტყვით, პირველობის შანსი ოთხივე გუნდს აქვს და ყველაფერი ხვალ გაირკვევა.

საქართველო-საქართველო (ახ.): https://www.youtube.com/watch?v=UQR6nTMVDNw

ყველა თამაშის ნახვა შესაძლებელია სილკ უნივერსალზე და სილკ სპორტზე, ასევე - ხელბურთის ფედერაციის იუთუბის არხზე: https://www.youtube.com/user/handballgoergia

ხელბურთისაერთაშორისო ტურნირი. 4-6 აპრილითბილისის სპორტის სასახლეკაცები

იტალია 2 ქულა (+5), საქართველო 2 (0), ფინეთი 2 (-2), საქართველო (ახ.) 2 (-3)

აპრილი. იტალია - ფინეთი 35-28

იტა: ფოვიო,  ფერანტე - მორეტი 7, ვენტური 5, არჩიერი 4, მაროკი 3, სკატარი 3, ბულძამინი 3, სტარჩევიჩი 2,  მაიონე 2, სპერტი 2, ტურკოვიჩი 2, დოლდანი 1, ზონერერი 1, რადოვჩიჩი, პარიზინი

ფინ: მაკელა, ლაიტინენი - რონბერგი 12, კილშტედტი 5, სიურიალა 3, სუნდბერგი 2, ფორსი 2, ბრომანი 2, შომანი 1, ალგრენი 1, უდი, გრიპენბერგი, მარტინი, გრანლუნდი, ლაინე, ვოუტილაინენი

მსაჯები: ნიკოლოზ კევლიშვილი - თამაზ კევლიშვილი (თბილისი)

საქართველო - საქართველო (ახალ.)  24-26

საქ: ი. დიხამინჯია, ხარაიშვილი - ჩიქოვანი 8, გ. დიხამინჯია 6, რუსტამოვი 3, ცხოვრებაძე 3, სტურუა 2, იობაშვილი 1, მსხვილიძე 1, ლაპიაშვილი, გოგავა, კალანდაძე (თევზაძე, დათუკაშვილი, ჭანტურია, ქათამაძე)

ახ: ხანდოლიშვილი, სილაგაძე, ცინცაძე - ყორიაული 9, გიორგაძე 5, მიქავა 3, ბაინაზიშვილი 2, ბულბულაშვილი 2,  ზარნაძე 2, ხაჟომია 1, დოლმაზაშვილი 1, ცისკარიშვილი 1, ნიაზაშვილი, აბრამიშვილი, კუხალაშვილი, გვაზავა

მსაჯები: ინა ჭკუასელი (თბილისი) - გელა გველესიანი (წყალტუბო)

აპრილი. ფინეთი - საქართველო (ახალ.)  31-26, საქართველო - იტალია 30-28

აპრილი

15:00 იტალია - საქართველო (ახალ.)

17:00 საქართველო - ფინეთი

საქართველოს ჩემპიონატი
2018-19

shmog

ზესტაფონის სპორტის სასახლე
მესამე წრე. დასავლეთი
11 მარტი
BSB ბათუმი 36-26 წყალტუბო
ქუთაისი 49-25 სამტრედია
12 მარტი
სამტრედია 23-51 BSB ბათუმი
წყალტუბო 25-50 ქუთაისი
13 მარტი
წყალტუბო 20-14 სამტრედია
BSB ბათუმი 33-32 ქუთაისი
თბილისის სპორტის სასახლე
მესამე წრე. აღმოსავლეთი
14 მარტი
პეგასი 40-33 სპორტუნი
იმედი სტუ თელავი 48-34 გორი
15 მარტი
სპორტუნი 27-46 იმედი სტუ თელავი
გორი 29-46 პეგასი
16 მარტი
იმედი სტუ თელავი 29-33 პეგასი
გორი 38-37 სპორტუნი
16 მარ.
გატ-გაშ  
BSB ბათუმი 17 16 0 1 720-470 32  
პეგასი
17 14 0 3 693-510 28  
ქუთაისი 17 13 0 4 707-493 26  
იმედი სტუ 17 11 0 6 604-511 22  
გორი 17 6 0 11 602-727 12  
სპორტუნი 17 3 1 13 584-739 7  
წყალტუბო 17 2 1 14 419-653 5  
სამტრედია 17 1 2 14 449-639 4  
მესამე წრე, საერთო. 1-4 აპრილი ფინალური ოთხეული. 14-15 მაისი

1 დეკ. გატ-გაშ
ყვარელი 3 3 0 0 129-102 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 126-113 4
ფოთი 3 2 0 1 61-50 4
სამტრედია 3 2 0 1 55-48 4
აჭარა 3 2 0 1 54-47 4
პეგასი 3 1 0 2 112-128 2
წყალტუბო 3 0 0 3 45-70 0
მამული 3 0 0 3 108-139 0
გაგრძელდება 2019 წელს

საქართველო-აზერბაიჯანის ქალთა ჩემპიონატი
   24 თებ. გატ-გაშ
  აზერსუ 15 14 0 1 534-310 28
  აზერიოლი 15 13 0 2 497-316 26
  ყარაბაღი 12 7 0 5 376-292 14
  ოლიმპია თბ. 14 3 1 10 322-482 7
  იდმან აკადემ. 14 3 1 10 348-485 7
  განჯლარ ბირ. 12 0 0 12 269-461 0

ჭაბუკები 2002-03 [სრულად]
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
საბოლოო
        გატ-გაშ    
აჭარა 12   9   2   1   357-284   20  
სამტრედია 12   9   1   2   345-234   19  
BSB ბათუმი 12   8   1   3   298-270   17  
ფოთი 12   6   1   5   262-238   13  
ქუთაისი 12   3   3   6   259-235   9  
ხელვაჩაური 12   2   2   8   268-317   6  
წყალტუბო 12   0   0   12   160-371   0  

ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
საბოლოო         გატ-გაშ    
პეგასი 14   14   0   0   332-112   28  
ყვარელი 14   12   0   2   294-166   24  
ქარიშხალა 14   9   0   5   284-253   18  
რუსთავი 14   8   0   6   322-310   16  
ქარელი 14   6   0   8   271-299   12  
გორი 14   4   0   10   164-244   8  
თელავი 14   2   0   12   201-342   4  
ლაგოდეხი 14   1   0   13   65-207   2  

ჭაბუკები 2004-05
დ ა ს ა ვ ლ ე თ ი
16 დეკ. გატ-გაშ
აჭარა 7 7 0 0 140-47 14
ფოთი 7 6 0 1 78-55 12
ქუთაისი 7 5 0 2 77-55 10
ზუგდიდი 7 4 0 3 78-68 8
ბათუმი 7 2 1 4 60-86 5
სამტრედია 7 2 1 4 64-95 5
წყალტუბო 7 1 0 6 64-82 2
სენაკი 7 0 0 7 31-104 0
ა ღ მ ო ს ა ვ ლ ე თ ი
15 დეკ. გატ-გაშ
პეგასი 3 3 0 0 27-12 6
ქარიშხალა 3 2 0 1 32-32 4
რუსთავი 3 1 0 2 30-29 2
გორი 3 0 0 3 17-33 0
განახლდება 2019 წელს

გოგონები 2002-03
საერთო ტური. არენა 2
27 მარტი
11:00 ბათუმი - ქარიშხალა
12:00 პეგასი - ფოთი
26 მარტი
ყვარელი 16-10 ბათუმი
პეგასი 13-18 აჭარა
მამული 14-18 ფოთი
სამტრედია 25-24 ქარიშხალა
25 მარტი
აჭარა 19-15 ყვარელი
პეგასი 17-11 წყალტუბო
ქარიშხალა 13-17 ფოთი
წყალტუბო 14-30 ყვარელი
მამული 15-10 ბათუმი
24 მარტი
წყალტუბო 20-14 მამული
პეგასი 17-17 სამტრედია
ფოთი 23-13 ყვარელი
სამტრედია 24-10 მამული
ქარიშხალა 23-25 აჭარა
23 მარტი
აჭარა 32-15 მამული
ყვარელი 18-12 სამტრედია
ქარიშხალა 29-15 წყალტუბო
BSB ბათუმი 11-23 პეგასი
26 მარ. გატ-გაშ
ფოთი 17 16 1 0 317-211 33
აჭარა 18 16 0 2 392-256 32
ქარიშხალა 18 11 1 6 437-368 23
სამტრედია 18 10 2 6 313-269 22
ყვარელი 19 10 2 7 359-315 22
პეგასი 18 7 2 8 332-318 16
ბათუმი 17 3 1 13 202-293 7
წყალტუბო 18 2 1 15 216-373 5
მამული 19 1 0 18 291-456 2
საერთო ტური. 4-8 მაისი, თბილისი

გოგონები 2004-05
5 მარ. გატ-გაშ  
ყვარელი 5 5 0 0 82-23 10  
სამტრედია 5 5 0 0 46-25 10  
მამული 6 5 0 1 78-39 10  
პეგასი 6 4 0 2 75-44 8  
ბათუმი 5 4 0 1 39-24 8  
ტყიბული 5 3 0 2 36-26 6  
ფოთი 5 2 0 3 30-27 4  
ქარიშხალა 5 2 0 3 46-55 4  
თელავი 6 2 0 4 38-78 4  
აჭარა 5 1 0 4 21-40 2  
წყალტუბო 5 0 0 5 0-30 0  
ახაშენი 3 0 0 3 5-42 0  
გორი 5 0 0 5 24-67 0  
საერთო ტური: 23-26 აპრილი. თბილისი
2 მარტი. არენა 2
ქარიშხალა 7-11 პეგასი
თელავი 1-17 მამული
ახაშენი 2-15 პეგასი
გორი 6-9 ქარიშხალა
ახაშენი 1-13 მამული
გორი 3-5 თელავი
ყვარელი 15-5 ქარიშხალა
თელავი 14-2 ახაშენი
 მამული 21-6 გორი
3 მარტი. სენაკი
ბათუმი 10-5 აჭარა
ტყიბული 6-0 წყალტუბო
ფოთი 7-8 სამტრედია
წყალტუბო 0-6 ბათუმი
სამტრედია 12-7 აჭარა
ბათუმი 8-7 ტყიბული
აჭარა 1-9 ფოთი

ევრო 2022. მალტა. პირველი საკვალიფიკაციო რაუნდი
Maltas
11 იანვარი
კვიპროსი 25-17 აზერბაიჯანი
საქართველო 48-21 მალტა [ვიდეო]
12 იანვარი
აზერბაიჯანი 25-30 საქართველო [ვიდეო]
მალტა 20-38 კვიპროსი
13 იანვარი
კვიპროსი 25-24 საქართველო [ვიდეო]
აზერბაიჯანი 27-24 მალტა




ჩვენი პარტნიორები: