სიახლეების კალენდარი

აპრილი 2018
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
opacity

facebook

 

Chenel


 
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
ქუთაისის სპორტის სასახლე
8-13 ნოემბერი

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U18 საფინალო ეტაპი

aa

პლაჟის ხელბურთი
ევროპის ჩემპიონატი U16
BEACH 1

2016 European Open
გოგონები U18
Getenburg

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U20 კვალიფიკაცია

Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 მსოფლიო თასი
გოგონები U19
Me4

 

4-6 აპრილს თბილისის სპორტის სასახლე მასპინძლობს საერთაშორისო ტურნირს ხელბურთში. მონაწილეობენ საქართველოს, იტალიისა და ფინეთის ეროვნული ნაკრებები და საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები.

აპრილის დასაწყისი ევროპულ ხელბურთში სანაკრებო დროა - თუ ოფიციალური ტურნირიდან თავისუფალია, ყველა გუნდი ცდილობს, დრო უქმად არ დაკარგოს და საწვრთნელ შეჯიბრებაში მიიღოს სათამაშო პრაქტიკა. ჩვენმა ხელბურთის ფედერაციამაც ამ ტურნირის ორგანიზება გადაწყვიტა.

უნდა ჩამოსულიყო კიდევ ერთი, ისრაელის ეროვნული ნაკრები, მაგრამ, სამწუხაროდ, იქაურ კლუბებსა და ფედერაციას შორის შეუთანხმებლობის გამო, შეჯიბრების დაწყებამდე 4 დღით ადრე მათ უარი შემოთვალეს. შესაბამისად, მეოთხე გუნდად შეჯიბრებაში ჩაებმება საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრები.

თბილისის ტურნირის მონაწილე ოთხივე გუნდს თავისი სამომავლო მიზანი აქვს - ისრაელი და იტალია შემოდგომაზე ევროპის 2020 წლის ჩემპიონატი შესარჩევ ტურნირს დაიწყებენ, საქართველოს ეროვნული ნაკრები ამავე დროს ევრო 2022-ის პირველ შესარჩევ რაუნდში უნდა ჩაებას, ჩვენს ახალგაზრდულ ნაკრებს კი ივლისში, მონტენეგროში, ევროპის ჩემპიონატი აქვს. შესაბამისად, ტურნირი მზადების თვალსაზრისითაც მნიშვნელოვანია და წმინდა სპორტული ინტერესის გამოც.

ეს მეორე ტურნირი იქნება საქართველოს ნაკრების ახალი მთავარი მწვრთნელის, მაკედონიელი დონე ბოშკოვსკისა და მისი ასისტენტის, ტიტე კალანდაძისთვის. 2018 იანვარში, მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევმა ტურნირმა, ლიტვის, ლატვიისა და ისრაელის წინააღმდეგ, გვიჩვენა, რომ ჩვენ გვყავს საკმაოდ ბრძოლისუნარიანი გუნდი, რომელიც კარგი ნაზავია გამოცდილი ხელბურთელებისა და ძალიან პერსპექტიული ახალგაზრდების. მიზანი კი მარტივია - შემოდგომაზე ჩვენ აუცილებლად უნდა გადავლახოთ პირველი შესარჩევი რაუნდი და გავიდეთ 2022 წლის ევროპის ჩემპიონატის მთავარ საკვალიფიკაციო ეტაპზე - ანუ თვისობრვად ახალ დონეზე, სადაც საქმე უკვე ევროპული ხელბურთის გრანდებთან გვექნება.

ეროვნულ გუნდს თბილისის ტურნირზე უძლიერესი შემადგენლობით უნდა ეთამაშა, მაგრამ სამწუხაროდ, ტრავმების გამო გამოგვაკლდნენ თეიმურაზ ორჯონიკიძე და ლექსო წითელიშვილი. შედეგად, გუნდი კიდევ უფრო გაახალგაზრდავდა და შეივსო რამდენიმე პერსპექტიული ახალგაზრდით. ისინი ეროვნულსა და ახალგაზრდულ გუნდს შორის გადანაწილდნენ იმის, მიხედვით, ვის როგორი სათამაშო დრო შეიძლება ჰქონდეს. შედეგად, ეროვნულ გუნდში დებიუტი ექნება სამი ჭაბუკს - 18 წლის მეკარე ირაკლი დიხამინჯიას, მისი ტოლ გიორგი ქათამაძეს და ტიტე კალანდაძის ვაჟს, 16 წლის ნიკოლოზს, რომელსაც ეროვნულ ჩემპიონატში უკვე გამოუჩენია თავი. სამივე, გიორგი ლაპიაშვილთან და გიორგი ცხოვრებაძესთნ ერთად, საქართველოს ჭაბუკთა ნაკრების წევრია - იმ გუნდის, რომელსაც აგვისტოში თელავში ევროპის ჩემპიონატი აქვს.

ახალგაზრდული გუნდის მონაწილეობა ბოლო მომენტში, ისრაელის უარი შემდეგ გადაწყდა. გუნდის ბირთვს ოცწლამდელთა ნაკრების წევრები წარმოადგენენ, მთავარი მწვრთნელია გიორგი გვაზავა, ხოლო კონსულტანტი - მერაბ მეტრეველი. აქ არის რამდენიმე თვრამეტწლამდელიც და ორი-სამიც ახალგაზრდა, 1996 წელს დაბადებული მოთამაშე. შედეგად, ლეგიონერთა გარდა, საქართველოს ორ ნაკრებს ეროვნული ჩემპიონატის 7 გუნდის ხელბურთელები წარმოადგენენ.

საქართველოს ნაკრების ყველა თამაშს პირდაპირ ეთერში გადასცემს SILK უნივერსალი, დანარჩენი სამი მატჩი გადაიცემა SILK სპორტზე. ტრადიციულად, იქნება პირდაპირი სტრიმიც ხელბურთის ფედერაციის არხზე: https://www.youtube.com/channel/UCc7vs-kXPE7R5SezSGa9cUA, თუმცა, ყველაფრის ნახვა, რა თქმა უნდა, ცოცხლად სჯობს, სპორტის სასახლეში შესვლა კი თავისუფალი იქნება.

ხელბურთი. საერთაშორისო ტურნირი. 4-6 აპრილი, თბილისის სპორტის სასახლე. კაცები

საქართველო, იტალია, ფინეთი (ეროვნული ნაკრებები), საქართველო (ახალგაზრდული)

4 აპრილი

15:00 ფინეთი - საქართველო (ახალ.)

17:00 საქართველო - იტალია

5 აპრილი

15:00 იტალია - ფინეთი

17:00 საქართველო - საქართველო (ახალ.)

6 აპრილი

15:00 იტალია - საქართველო (ახალ.)

17:00 საქართველო - ფინეთი

მსაჯები: ინა ჭკუასელი - გელა გველესიანი

ნიკოლოზ კევლიშვილი - თამაზ კევლიშვილი

ტექნიკური დელეგატი: ლევან გელაშვილი

საქართველო

GK 22. შოთა თევზაძე (1981, 200, ფოჩანი, რუმ), 16. გიორგი ხარაიშვილი (1998, 194, იმედი თელავი), 1. ირაკლი დიხამინჯია (2000, 190, პეგასი) – LW 7. ხაზეინ რუსტამოვი (1998, 178, ქუთაისი), 15. გიორგი ქათამაძე (2000, 185, პეგასი) – LB 9. სერგო დათუკაშვილი (1978, 198), 20. ზურაბ გოგავა (1998, 195, პეგასი), 21. ზეზვა იბაშვილი (1998, 196, იმედი თელავი) – CB 8. ირაკლი ჩიქოვანი (კელერაში, რუმ; 1989, 198), 26. შალვა სტურუა (1994, 191, ბათუმი), 14. ნიკოლოზ კალანდაძე (2002, 194, პეგასი) – RB 24. რატი მსხვილიძე (1986, 208, რაბოტნიკი, მკდ), 11. გიორგი ცხოვრებაძე (2001, 193, მონპელიე, საფ) – RW 23. რევაზ ჭანტურია (1982, 178, პელისტერი, მკდ), 71. გიორგი დიხამინჯია (1997, 190, მიდტიულანდი, დან) – P 3. გიორგი ლაპიაშვილი (2000, 195, პეგასი)

მთავარი მწვრთნელი: დონე ბოშკოვსკი, მკდ; მწვრთნელი: ტიტე კალანდაძე ექიმი: ჯუმბერ ყარყარაშვილი

საქართველო (ახალგაზრდული)

GK 12. ზურაბ ცინცაძე (1996, 185, იმედი თელავი), 1. სანდრო ხანდოლიშვილი (1998, 185, სტუ-ქარიშხალა), 16. იური სილაგაძე (2000, 194, წყალტუბო) – LW 77. ზურაბ აბრამიშვილი (1994, 193, ბათუმი), 10. გიორგი დოლმაზაშვილი (1998, 180, იმედი თელავი) – LB 44. გივი გიორგაძე (1996, 194, იმედი თელავი), 17. დავით ყორიაული (1998, 1999, იმედი თელავი) – CB 9. გიგა ბაინაზიშვილი (1998, 178, იმედი თელავი), 21. გიგა ზარნაძე (1999, 193, პეგასი) – RB 13. კა ბულბულაშვილი (1998, 190, ბათუმი), 24. გიორგი კუხალაშვილი (2000, 193, პეგასი) – RW 23. ირაკლი გოგოლაძე (1996, 178, ბათუმი), 18. ნიკოლოზ ცისკარიშვილი (1997, 180, იმედი თელავი), 55. დავით ნიაზაშვილი (2000, 180, გორი) – P 8. გიორგი მიქავა (1998, 194, იმედი თელავი), 11. რატი გვაზავა (1998, 202, პეგასი)

მწვრთნელები: გიორგი გვაზავა, მერაბ ეტრეველიმეკარეთა მწვრთნელი ამირან კომახიძე

იტალია

GK 1. თომას პოსტონია (1993, 185, კოპერი, სლნ), 12. დარიო ფერანტე (1993, 188, არაუ, შვც), 16. ვიტო ფოვიო (1979, 184, ფაზანო) – LW 13. დემის რადოვჩიჩ (1988, 180, ფაზანო), 14. სტეფანო არჩიერი (1998, 186, ჩინგოლი) - LB 2. ალესიო მორეტი (1994, 190, ბოლცანო), 6. დავიდე ბულძამინი (1995, 197, ვერნონი, საფ) 10. ფრანჩესკო ვოლპი (1986, 205, ვიზე, ბელ) - CB 4. რატკო სტარჩევიჩ (1994, 185, მერანო), 23. დეიან ტურკოვიჩ (1987, 183, ბოლცანო, შვც), 25. პაბლო მაროკი (1986, 188, ვერნონი, საფ) RB 8. ჯულიო ვენტური 1989, 202, ფაზანო), 33. მიკელე სკატარ (1985, 195, სტრასბური, საფ) - RW 9. მარტინ ზონერერ (1992, 182, ბოლცანო), 20. კარლო სპერტი (1995, 179, კონვერსანო) - P 5. პასკუალე მაიონე (1982, 197, ფაზანო), 32. ანდრეა პარიზინი (194, 193, ანჟერი, საფ), მარტინ დოლდან (1987, 193, კუენკა, ესპ)

მთავარი მწვრთნელი: რიკარდო ტრილინი; მწვრთნელები: სერჯო პალაცი, იურგენ პრანტნერ; ექიმები: ვალერიო ანდრეოცი, ვინჩენცო სილვესტრი; მენეჯერი: სილვანო სეკა

ფინეთი

GK 25. ტუომას ლაიტინენ (1988, 180, ვანტაა), 30. კარი მაკელა (1993, 190, დიკენი) - LW 4. იოაკიმ ბრომან (1990, 180, დიკენი) - LB 10. იან-ნიკო რონბერგ (1992, 190, რიიჰიმიაენ კოქსი), 18. ანდრე უდდ (1996, 196, რიიჰიმიაენ კოქსი), 20. რობინ გრანლუნდ (199, 205, დიკენი), 45. ვინსენტ ვოუტილაინენ (1997, 198, SIF) – RB 6. ოსკარ კილშტედტ (1991, 185, ბკ-46), 8. იოჰან გრიპენბერგ (1996, 184, დიკენი), 15. რიკარდ სუნდბერგ (1992, 190, გრიფკ), 17. იან მარტინ (1997, 188, კარლსკრუნა, შვდ) - RW 3. მირო კოლიონენ (1992, 176, გრიფკ), 19. რონი სიურიალა (1995, 180, რიიჰიმიაენ კოქსი), 27. ტოპიას ლაინე (1996, 180, ბკ-46), 36. ნიკლას ალგრენ (1989, 191, ჰიფკ) - P 7. ფრედრიკ ფორს (1994, 190, გრიგკ), 13. იან-რობინ შომან (1992, 195, რიიჰიმიაენ კოქსი)

მთავარი მწვრთნელი: კაი კეკი, მწვრთნელები: იონ ჰოლფასტ, ტონი კალიო, ექიმი: კრისტიან ანდერსონ

საქართველოს ჩემპიონატი 2017-18
უმაღლესი ლიგა. კაცები [ სრულად ]
    საბოლოო
    გატ-გაშ  
   BSB ბათუმი
  21   17 3 1 801-590 37  
   ქუთაისი
  21   17 1 3 792-629 35  
   იმედი თელავი   21   16 1 4 713-603 33  
   პეგასი   21   12 1 8 767-698 25  
   გორი
  21   10 0 11 725-794 20  
   სტუ ქარიშხალა   21   5 0 16 660-717 10  
   წყალტუბო
  21   2 0 19 614-807 4  
   სამტრედია   21   2 0 19 555-789 4  
ნახევარფინალი. 4 მაისი
BSB ბათუმი #1 - პეგასი #4
ქუთაისი #2 - იმედი თელავი #3
ფინალი. 5 მაისი
17-20 აპრილი. საერთო ტური
III წრე. 18-21 მატჩები. არენა 2
17 აპრილი
პეგასი 29-29 BSB ბათუმი
სამტრედია 28-40 იმედი თელავი
წყალტუბო 35-38 სტუ ქარიშხალა
გორი 35-43 ქუთაისი
 
18 აპრილი
სტუ ქარიშხალა 32-48 BSB ბათუმი
გორი 42-38 სამტრედია
ქუთაისი 36-23 იმედი თელავი
წყალტუბო 24-38 პეგასი
 
19 აპრილი
BSB ბათუმი 60-38 გორი
იმედი თელავი 47-32 წყალტუბო
ქუთაისი 45-44 პეგასი
სტუ ქარიშხალა 29-30 სამტრედია
 
20 აპრილი
ქუთაისი 45-39 სტუ ქარიშხალა
სამტრედია 16-35 პეგასი
BSB ბათუმი 33-17 იმედი თელავი
გორი 40-36 წყალტუბო
მსაჯები: ინა ჭკუასელი
ნიკა კევლიშვილი | თამაზ კევლიშვილი
ანატოლი ნოვიკოვ | ვალერი როჟკოვ (უკრ) სიარჰეი კულიკ | ძმიტრი ნაბოკაუ (ბლრ)

4 მაისი: ნახევარფინალი
5 მაისი: ფინალი
საქართველოს ჩემპიონატი
ქალები. უმაღლესი ლიგა
25-27 აპრილი
დასავლეთი. 8-10 მატჩები

    13 აპრ. 2018
        გატ-გაშ  
   მამული
10   8   1   1   226-147 17  
   ქარიშხალა
10   8   1   1   236-176 17  
   ფოთი 7   5   1   1   126-108 11  
   წყალტუბო
7   4   0   3   96-114 8  
   სამტრედია 7   1   3   3   104-121 5  
   აჭარა
7   2   1   4   92-115 5  
   პეგასი 10   1   1   8   132-199 3  
   ყვარელი
10   1   0   9   155-187 2  
15-18 მაისი. მეორე წრის საერთო ტური
11-14 მატჩები

საქართველოს ჩემპიონატი ჭაბუკები 16წ. (2002-03)
აღმოსავლეთი
28 აპრილი
გორი - ქარელი
ყვარელი - ქარიშხალა
რუსთავი - თელავი
   14 აპრილი
  გატ-გაშ  
   პეგასი 18   18 0 0 568-223 36  
   ქარიშხალა 17   13 0 4 412-367 26  
   ყვარელი 17   12 1 4 345-301 25  
   თელავი 17   6 1 10 352-400 13  
   რუსთავი
17   5 0 12 310-432 10  
   გორი 17   3 0 14 261-389 6  
   ქარელი
17   2 0 15 359-495 4  

დასავლეთი
   საბოლოო
  გატ-გაშ  
   სამტრედია 15   11 3 1 348-252 25  
   BSB ბათუმი
15   11 2 2 367-296 24  
   აჭარა 15   10 0 5 403-327 20  
   ფოთი   15   5 1 9 319-336 11  
   ქუთაისი
15   4 2 9 317-425 10  
   ხელვაჩაური
15   0 0 15 328-446 0  

გოგონები, 16წ (2002-03)
2 წრის საერთო ტური: 1-4 მაისი
    5 მარ. 2018
  გატ-გაშ  
    აჭარა 8   8 0 0 99-58 16  
    ქარიშხალა
9   8 0 1 145-113 16  
    ფოთი 8   4 1 3 96-72 9  
    ყვარელი   9   4 1 4 96-94 9  
    პეგასი
9   4 0 5 113-107 8  
    სამტრედია
8   1 0 7 72-124 2  
    მამული  
9   0 0 9 59-112 0  

საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!

2017 მსოფლიო ჩემპიონატი
კაცები U19
  WC2017L




ჩვენი პარტნიორები: