სიახლეების კალენდარი

თებერვალი 2018
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel


 
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
ქუთაისის სპორტის სასახლე
8-13 ნოემბერი

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U18 საფინალო ეტაპი

aa

პლაჟის ხელბურთი
ევროპის ჩემპიონატი U16
BEACH 1

2016 European Open
გოგონები U18
Getenburg

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U20 კვალიფიკაცია

Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 მსოფლიო თასი
გოგონები U19
Me4

 

ევროპის ჩემპიონი ხელბურთში პირველად გახდა ესპანეთის კაცთა ნაკრები, რომელმაც ზაგრებში, ფინალში 29-23 დაამარცხა შვედეთი. ბრინჯაოს მედლები საფრანგეთმა მოიპოვა.

ყველა მატჩის მიმოხილვაhttps://www.youtube.com/watch?v=ex6nkxXPYJU&list=PLLatB4ZOw08j-i2WwK6LgfBt1_bS2cbzb

ესპანეთს აქამდე 4 ფინალი ჰქონდა წაგებული ევროპის ჩემპიონატებზე, მის მეტოქეს, შვედეთს კი პირიქით, ზურგს ოთხი გამარჯვება უმაგრებდა 1994-2002 წლებში, მაგრამ მწვრთნელის ხორდი რიბერას მიერ გამოყენებულმა აგრესიულმა დაცვამ მეორე ტაიმში მიზანს მიაღწია და ესპანეთმა 2005 და 2013 წლებში მოპოვებულ მსოფლიო ჩემპიონის ორ ტიტულს, ევროპის საუკეთესო გუნდის წოდებაც დაუმატა.

პირველი ტაიმი შვედების იყო. ძირითდად მეკარე აპელგრენის დამსახურებით, ისინი რამდენჯერმე დაწინაურდნენ 3 ბურთით (7-4, 12-9, 14-11). ესპანელთა მწვრთნელი ტაიმის ბოლოსკენ 3-2-1 დაცვაზე გადავიდა, ხოლო კარში ჩააყენა 38 წლის ვეტერანი, არპად შტერბიკი, რომელიც ხორვატიაში ბოლო ორი მატჩისთვის, ტრავმირებული გონსალო პერესის ნაცვლად გამოიძახეს.

მეორე ტაიმის დაწყებისთანავე ესპანური დაცვა კიდევ უფრო გამკაცრდა - ალექს დიუშებაევმა თითქმის მოედნის ცენტრამდე აიწია და ფაქტიურად პერსონალურად აიყვანა შვედების გამთამაშებელი და ჩემპიონატის საუკეთესო მოთამაშედ დასახელებული ჯიმ გოტფრიდსონი, ორივე გარემარბმა, არინიომ და ბალაგერმა რამდენიმე ბურთი ჩაჭრა და სწრაფი გარღვევები მოაწყო, ხოლო შტერბიკმა, ვინც მატჩის საუკეთესო მოთამაშის პრიზი მიიღო, ზედიზედ მოიგერია რამდენიმე დარტყმა.

შვედეთმა ამის წინააღმდეგ ვერაფერი გააწყო და პირველი ტაიმის 14-12 მალე გადაიქცა ანგარიშად 23-16, უკვე ესპანეთის სასარგებლოდ. ეს მოხდა 50-ე წუთზე, ანუ ოცწუთიანი მონაკვეთი ესპანელებმა 11-2 მოიგეს, მატჩის საბოლოო შედეგი კი 29-23 იყო.

ასე დასრულდა ევროპის 2018 წლის ჩემპიონატი, რომელიც საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი იმით იყო, რომ მთელი ტურნირი ცოცხლად აჩვენა ქართულმა სპორტულმა არხმა, სილკ სპორტმა, ხოლო ისტორიაში ეს შეჯიბრება იმითაც შევა, რომ ბოლო 16-გუნდიანი ევროპის ჩემპიონატი იყო. 2020 წლიდან ევროპის ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპებზე უკვე 24 ქვეყანა ითამაშებს.

ხელბურთიევრო 2018, კაცებიხორვატია, 12-28 იანვარი

28 იანვარი, ზაგრებ არენა

ფინალი. ესპანეთი-შვედეთი 29-23

ესპ: კორალესი 3/13, შტერბიკი 8/21 - ბალაგერი 5, სოლე 5, ა. დუიშებაევი 4, ენტრერიოსი 4, არინიო 4, გურბინდო 1, რივერა 1, სარმიენტო 1, აგინაგალდე 1, გვარდიოლა 1, ფიგერასი 1, გონი 1, კანელასი, მოროსი (პერესი - დ. დუიშებაევი, ფერნანდესი) - მწვ. ხორდი რიბერა

შვდ: აპელგრენი 15/43, პალიჩკა 0/1 - ნილსენი 5, ეკბერგი 4, ვანე 3, ზახრისონი 3, გოტფრიდსონი 2, ნილსონი 2, ჰენინგსონი 2, არნესონი 1, იეპსონი 1, დარი, ტოლბრინგი, პეტერსონი, ოსტლუნდი, სედერჰოლმი (ლაგერგრენი, იაკობსონი) - მწვ. კრისტიან ანდრესონი

მსაჯები: მილოშევიჩი, გუბიცა (ხორ)

https://www.youtube.com/watch?v=ex6nkxXPYJU&

მესამე ადგილისთვის. საფრანგეთი-დანია 32-29

საფ: დიუმულენი 8/35, ჟერარი 3/5 - ნ. კარაბატიჩი 9, მაე 5, სორენდო 5, აბალო 5, პორტი 4, რემილი 2, გიგუ 1, დიპანდა 1, ლაგარდი, ტურნა, კოშტო, ლ. კარაბატიჩი, კლერი, აფგური (მემი, ნგესანი) - მწვ. დიდიე დინარი

დან: გრენი 11/35, ნ. ლანდინი 2/7, მიოლერი - ლინდბერგი 12, მორტენსენი 4, ლაუგე 4, ჰანსენი 2, ჰ. ტოფტი 2, ზახარიასენი 2, მენსა 1, დამგორი 1, კირკელოკე 1, მოლგორი, მ. ლანდინი, სვანი, ოლსენი (რ. ტოფტი, ბალინგი) - მწვ. ნიკოლაი იაკობსენი

https://www.youtube.com/watch?v=49yYgWiTuYY

ოლ სტარი: GK ვენსან ჟერარი, საფ - LW მანუელ შტრლეკი, ხორ - LB მიქელ ჰანსენი, დან - CB სანდერ საგოსენი, ნორ - P იესპერ ნილსენი, შვდ - RB ალექს დუიშებაევი, ესპ - RW ფერან სოლე, ესპ - მცველი იაკოვ გოიუნი, ხორ - ბომბარდირი ონდრჟეი ზდრაჰალა, ჩეხ 55 – MVP ჯიმ გოტფრიდსონი, შვდ

https://www.youtube.com/watch?v=yM0kyQMJlE0

სტატისტიკა. გოლები: ზდრაჰალა, ჩეხ 55 - ჰანსენი, დან 43 - ლაუგე, დან 40 - ბიორნსენი, ნორ 37 - სოლე, ესპ 36 - შვიდმეტრიანები: სოლე 17/21, თამაშიდან: ზდრაჰალა 41 - ლაუგე 40 - კაშპარეკი, ჩეხ 33 - პასები: საგოსენი, ნორ 38 - ლაუგე 36 - ნ. კარაბატიჩი, საფ 33 - გოლი+პასი: ლაუგე 40+36, საგოსენი 32+38, ჰანსენი 43+24, ნ. კარაბატიჩი 30+33, ზდრაჰალა 55+5, ჯიმ გოტფრიდსონი, შვდ 29+25 - დაცვა. ბლოკშოტები: ლემკე, გერ 12 - დიპანდა, საფ 12 - ჰორაკი, ჩეხ 10 - გოიუნი, ხორ 8 - მეკარეები: ჟერარი 68/184=37% - ბერგერუდი, ნორ 73 მოგერიება - აპელგრენი, შვდ 5 შვიდმეტრიანი

კლასიფიკაცია. 1. ესპანეთი 2. შვედეთი 3. საფრანგეთი. 4. დანია 5. ხორვატია 6. ჩეხეთი. 7. ნორვეგია 8. სლოვენია 9. გერმანია 10. ბელარუსი 11. მაკედონია 12. სერბეთი 13. ისლანდია 14. უნგრეთი 15. ავსტრია 16. მონტენგრო

აფრიკის ჩემპიონატი 2018. 1. ტუნისი 2.ეგვიპტე 3. ანგოლა 4. მაროკო - აზიის ჩემპიონატი 2018. 1. ყატარი 2. ბაჰრეინი 3. კორეა 4. საუდის არაბეთი - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019 (9-27 იანვარი, გერმანიასა და დანიაში). მონაწილეები: 1. საფრანგეთი (2017 წლი ჩემპიონი) 2, 3. გერმანია, დანია (მასპინძლები). 4. ესპანეთი (ევროპა) 5-13 (ევროპის პლეიოფი, ივნისი, 2018): სერბეთი-პორტუგალია, ლიტვა-ისლანდია, ჩეხეთი-რუსეთი, სლოვენია-უნგრეთი, ბელარუსი-ავსტრია, მაკედონია-რუმინეთი, ჰოლანდია-შვედეთი, ხორვატია-მონტენეგრო, ნორვეგია-ბოსნია/შვეიცარია 14-17. აზია (ყატარი, ბაჰრეინი, კორეა, საუდის არაბეთი 18-20. აფრიკა (ტუნისი, ეგვიპტე, ანგოლა), 21-23. ამერიკა 24. ვაილდ-ქარდი

ევროპის ჩემპიონატების ისტორია

1994, პორტუგალიაში (12 გუნდი) – 1. შვედეთი 2. რუსეთი 3. ხორვატია 4. დანია

1996, ესპანეთში (12) – 1. რუსეთი 2. ესპანეთი 3. იუგოსლავია 4. შვედეთი

1998, იტალიაში (12) – 1. შვედეთი 2. ესპანეთი 3. გერმანია 4. რუსეთი

2000, ხორვატიაში (12) – 1. შვედეთი 2. რუსეთი 3. ესპანეთი 4. საფრანგეთი

2002, შვედეთში (16) – 1. შვედეთი 2. გერმანია 3. დანია 4. ისლანდია

2004, სლოვენიაში (16) – 1. გერმანია 2. სლოვენია 3. დანია 4. ხორვატია

2006, შვეიცარიაში (16) – 1. საფრანგეთი 2. ესპანეთი 3. დანია 4. ხორვატია

2008, ნორვეგიაში (16) – 1. დანია 2. ხორვატია 3. საფრანგეთი 4. გერმანია

2010, ავსტრიაში (16) – 1. საფრანგეთი 2. ხორვატია 3. ისლანდია 4. პოლონეთი

2012, სერბეთში (16) – 1. დანია 2. სერბეთი 3. ხორვატია 4. ესპანეთი

2014, დანიაში (16) – 1. საფრანგეთი 2. დანია 3. ესპანეთი 4. ხორვატია

2016, პოლონეთში (16) – 1. გერმანია 2. ესპანეთი 3. ხორვატია 4. ნორვეგია

2018, ხორვატიაში (16) – 1. ესპანეთი 2. შვედეთი 3. საფრანგეთი 4. დანია

2020, ავსტრიაში, ნორვეგიასა და შვედეთში (24)

საქართველოს ჩემპიონატი 2017-18
უმაღლესი ლიგა. კაცები
8-10 ტურები. აღმოსავლეთი
თბილისი, არენა 2
21 თებერვალი
სტუ ქარიშხალა 29-32 გორი
იმედი თელავი 35-31 პეგასი
 
22 თებერვალი
გორი 28-41 იმედი თელავი
პეგასი 38-36 სტუ ქარიშხალა
 
23 თებერვალი
14:30 იმედი თელავი - სტუ ქარიშხ.
16:30 პეგასი - გორი
8-10 ტურები. დასავლეთი
ზესტაფონის სპორტის სასახლე
14 თებერვალი
ბსბ ბათუმი 39-25 სამტრედია
ქუთაისი 41-27 წყალტუბო
 
15 თებერვალი
წყალტუბო 24-39 ბსბ ბათუმი
სამტრედია 29-39 ქუთაისი
 
16 თებერვალი
სამტრედია 29-31 წყალტუბო
ბსბ ბათუმი 29-27 ქუთაისი
მსაჯები
ინა ჭკუასელი, ნიკოლოზ კევლიშვილი
გაბორ ბარკანი, ბენცე ასტალოზ (უნგ)
დელეგატი: ლევან გელაშვილი
    22 თებ. 2018
        გატ-გაშ  
   BSB ბათუმი 10   9   1   0   376-273 19  
   იმედი თელავი
9   8   0   1   300-258 16  
   ქუთაისი
10   7   1   2   358-275 15  
   პეგასი
9   5   0   4   331-299 10  
   გორი
9   4   0   5   293-325 8  
   სტუ ქარიშხალა
9   2   0   7   271-287 4  
   წყალტუბო 10   2   0   8   299-391 4  
   სამტრედია 10   0   0   10   252-371 0  

გოგონები, 16წ (2002-03)
პირველი წრე, საერთო ტური
4-7 ტურები, არენა 2
12 თებერვალი
მამული 11-16 სამტრედია
აჭარა 13-7 პეგასი
ფოთი 23-7 მამული
სამტრედია 14-24 ქარიშხალა
ფოთი 9-9 ყვარელი
ქარიშხალა 13-18 აჭარა
 
13 თებერვალი
სამტრედია 10-17 პეგასი
აჭარა 16-9 ყვარელი
პეგასი 10-11 ფოთი
სამტრედია 8-17 ყვარელი
ფოთი 14-20 ქარიშხალა
აჭარა 9-4 მამული
   13 თებ. 2018
  გატ-გაშ  
    აჭარა 6   6 0 0 75-43 12  
    ქარიშხალა
6   5 0 1 103-77 10  
    ფოთი 6   3 1 2 84-59 7  
    ყვარელი   6   3 1 2 66-65 7  
    პეგასი
6   2 0 4 62-64 4  
    სამტრედია
6   1 0 5 56-100 2  
    მამული  
6   0 0 6 36-74 0  

ჭაბუკები, 16წ (2002-03)
დასავლეთი განახლდება 4 მარტს
   დასავლეთი   გატ-გაშ  
   სამტრედია 10   8 2 0 238-161 18  
   BSB ბათუმი
10   7 2 1 250-185 16  
   აჭარა 10   7 0 3 267-217 14  
   ფოთი   10   3 0 7 211-230 6  
   ქუთაისი
10   3 0 7 193-300 6  
   ხელვაჩაური
10   0 0 10 225-291 0  

აღმოსავლეთი განახლდება 3 მარტს
   აღმოსავლეთი   გატ-გაშ  
   პეგასი 12   12 0 0 364-145 24  
   ქარიშხალა 12   9 0 3 277-251 18  
   ყვარელი 12   8 1 3 251-214 17  
   თელავი 12   4 1 7 243-277 9  
   რუსთავი
12   4 0 8 231-309 8  
   ქარელი
12   2 0 10 247-322 4  
   გორი 12   2 0 10 181-276 4  

უმაღლესი ლიგა. ქალები
    9 თებ. 2017
        გატ-გაშ  
   ქარიშხალა
7   6   1   0   169-113 13  
   მამული
7   5   1   1   152-95 11  
   ფოთი 7   5   1   1   126-108 11  
   წყალტუბო
7   4   0   3   96-114 8  
   სამტრედია 7   1   3   3   104-121 5  
   აჭარა
7   2   1   4   92-115 5  
   ყვარელი
7   1   0   6   101-120 2  
   პეგასი 7   0   1   6   79-133 1  

მსოფლიო ჩემპიონატი 2019
კვალიფიკაცია. პირველი ეტაპი

2017 მსოფლიო ჩემპიონატი
კაცები U19
  WC2017L




ჩვენი პარტნიორები: