სიახლეების კალენდარი

თებერვალი 2018
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
opacity

facebook

 

Chenel


 
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
ქუთაისის სპორტის სასახლე
8-13 ნოემბერი

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U18 საფინალო ეტაპი

aa

პლაჟის ხელბურთი
ევროპის ჩემპიონატი U16
BEACH 1

2016 European Open
გოგონები U18
Getenburg

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U20 კვალიფიკაცია

Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 მსოფლიო თასი
გოგონები U19
Me4

 

საქართველოს ხელბურთის ნაკრებმა მსოფლიო ჩემპიონატის შესარჩევი ტურნირის ბოლო დღეს, ლიტვაში ფრედ, 23-23 ითამაშა ისრაელთან და მესამე ადგილს დასჯერდა. დასრულებამდე 10 წუთით ადრე ჩვენები 21-17 იგებდნენ. ლიტვამ 29-27 მოუგო ლატვიას და მომდევნო ეტაპზე, პლეიოფში გავიდა. 

თამაში: https://www.facebook.com/lturankinis/videos/2145210709098573/

ისრაელთან სასტარტო შემადგენლობაში შალვა სტურუა გამოჩნდა, რომელმაც მალევე გახსნა თვისი პირადი სანაკრებო ანგარიში. ისრაელი ცოტა ხანში ორი ბურთით დაწინაურდა - 8-6, 9-7, 10-8. მეტოქემ აქტიური, 3-2-1 დაცვა გვეთამაშა და ჩვენებს ადაპტაციისთვის დრო დასჭირდათ. შეტევაში ისრაელი ძალიან ბევრ ბურთს კარგავდა, თუმცა, ბოლო ფაზაში იოლად არღვევდა ჩვენს დაცვას, რის გამოც დონე ბოშკოვსკიმ ჩიქოვანი წინ ასწია და 5-1 წყობაზე გადავიდა. ამან გაამართლა და მატჩის ბოლომდე გაგრძელდა.

შეტევაში ისრაელის განლაგებას ალღო უკეთ თემო ორჯონიკიძემ აუღო და რამდენჯერმე ინდივიდუალურად გაარღვია მწყობრი, ტაიმის ბოლოს კი ორჯერ ცხოვრებაძემაც გაიტანა და 30 წუთი ფრედ მორჩა - 12-12.

მეორეში ნელნელა დავწინაურდით. ჩიქოვანი და ორჯონიკიძე რეგულარულად ჯობნიდნენ მეურვეებს, ხოლო დაცვაში კარგად იდგნენ დათუკაშვილი, წითელიშვილი და დიხამინჯია. შოთა თევზაძის მოგერიებული შვიდმეტრიანისა და კუთხიდან დარტყმის შემდეგ, 45 წუთზე ანგარიში 18-15 იყო. შემდეგ რუსტამოვმა ჩაჭრა მეტოქის პასი და გარღვევა მოაწყო, ჩიქოვანმა (6 გოლი, 5 საგოლე პასი) 9 მეტრიდან შეაგდო, ხოლო ორჯონიკიძის მორიგი შორეული დარტყმის შემდეგ 4 ბურთითაც დავწინაურდით - 21-17 და რჩებოდა 10 წუთი.

მეტოქემ მაქსიმალურად გაამკაცრა დაცვა, ბოლოს კი პერსონალურად აიყვანა ჩიქოვანიც და ორჯონიკიძეც. სირენამდე ორნახევარი წუთით ადრე 23-21 ვიგებდით, მაგრამ ცხოვრებაძემ გარბენი გააკეთა, გერერომ კი შორიდან გაგვიტანა - 23-22. წუთი და 13 წამი რჩებოდა, როცა ჩვენი ნაკრები შეტევაში წავიდა, და დროის მაქსიმალურად გაწელვაზე უნდა ეზრუნა, მაგრამ მეტოქის მკაცრი წნეხის ქვეშ მსხვილიძემ შეტევის მე-17 წამზევე დაარტყა შორიდან და ვერ შეაგდო. ისრაელის ბოლო იერიშს თითქოს წარმატებით ვუმკლავდებოდით, მაგრამ მეტოქემ ბოლო ცხრამეტრიანის გათამაშების შემდეგ ბურთი მარცხენა კუთხემდე ჩაიტანა და გარემარბმა კაცმა, დასრულებამდე 2 წამით ადრე, გაათანაბრა - 23-23. საქართველოს ნაკრებს მესამე ადგილი ბურთების უკეთესი სხვაობის გამო ერგო.

ხელიდან გაშვებული მოგება და ლიტვა-ლატვიასთან ბოლო წუთებზე წაგებული მატჩები - ასეთი იყო საქართველოს ნაკრების შედეგი მსოფლიო ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე. ახალი მწვრთნელის ბოშკოვსკის ხელში საქართველოს ნაკრები სრულიად ბრძოლისუნარიანი და მობილიზებული გუნდი იყო, შემოდგომაზე ნაკრები ევროპის 2022 წლის ჩემპიონატის შესარჩევ ტურნირში უნდა ჩაებას და მთავარ შესარჩევ რაუნდში გასასვლელად იბრძოლოს.

მსოფლიო ჩემპიონატზე გასასვლელი პლეიოფის საგზურები კი მოიპოვეს ლიტვამ, რუსეთმა, რუმინეთმა, ჰოლანდიამ,  ბოსნიამ და პორტუგალიამ. 

ხელბურთი. მსოფლიო ჩემპიონატი 2019. კაცები (9-27 იანვარი, გერმანიასა და დანიაში)

ევროპა. პირველი საკვალიფიკაციო ეტაპი

ჯგუფების თითო გამარჯვებული გადის პლეიოფში

2 ჯგუფი: ლიტვა 6 - ლატვია 4, საქართველო 1 (-7), ისრაელი 1 (-17)

კლაიპედა, ლიტვა. შვიტურიო არენა

14 იანვარი. ისრაელი-საქართველო 23-23

ისრ: შიკლოში, ტუტკენიცი - გერერა 4, პომერანცი 4, შტელმანი 4, გერა 3, ფრიდმანი 2, ლევი 2, სეგალი 1, დავდა 1, შკალიმი 1, კაცი 1, კოფმანი, აპო, კოენი, ტეპერი

საქ: თევზაძე, ხანდოლიშვილი - ორჯონიკიძე 7, ჩიქოვანი 6, ცხოვრებაძე 3, მსხვილიძე 2, ჭანტურია 2, რუსტამოვი 2, სტურუა 1, დათუკაშვილი, წითელიშვილი, დიხამინჯია, ლაპიაშვილი, გრიშიკაშვილი, აბრამიშვილი - მწვ. ბოშკოვსკი, კალანდაძე

მსაჯები: ბოგდან კალუჯეროვიჩი - ივან ვუიაჩიჩი (მნტ)

ლიტვა-ლატვია 29-27

ლიტ: რაშიმასი, მორკუნასი - მალაშინსკასი 10, დუმჩუსი 6, ბერნატონისი 4, პალევიჩუსი 4, ციბულსკისი 2, პლეტა 1, შტროპუსი 1, ვირბაუსკასი 1, ურბონასი, იუსკენასი, ტარციონასი, გრიგასი, სტანკევიჩუსი, გროსასი

ლატ: კუკსა, პურინში - იურძსი 10, კრიშტოპანსი 6, ტუმინსკისი 4, პოლიტერსი 3, კრაიცბერგსი 2, პანჩენკო 1, ვერშაკოვსი 1, დუდე, ლიელაისი, ბოროდოვსკისი, გორბუნოვსი, ლეგანოვკისი, კუგისი, პილპუკსი

მსაჯებიმარკო ბორიჩიჩი - დეიან მარკოვიჩი (სრბ)

დელეგატები: კალევ ვენცლი (ესტ), იან რუდინსკი (სლკ)

12 იანვარი. ლატვია-საქართველო 24-21, ლიტვა-ისრაელი 36-20

13 იანვარი. ისრაელი-ლატვია 28-29, საქართველო-ლიტვა 20-24

--

1 ჯგუფი: რუსეთი 12 - სლოვაკეთი 6, ფინეთი 3, ლუქსემბურგი 3

ლუქ-ფინ 23-23, რუს-სლკ 32-22, ფინ-რუს 22-35, სლკ-ლუქ 36-19, ლუქ-რუს 19-17, ფინ-სლკ 22-27, რუს-ლუქს 28-17, სლკ-ფინ 24-16, სლკ-რუს 26-32, ფინ-ლუქ 30-25,  რუს-ფინ 36-26, ლუქ-სლკ 28-27

3 ჯგუფი. იტალიაში: რუმინეთი 5 - იტალია 4, უკრაინა 3, ფარერები 0

უკრ-ფარ 30-22, რუმ-იტა 34-24, ფარ-რუმ 20-28, იტა-უკრ 29-28, რუმ-უკრ 26-26, იტა-ფარ 29-18

4 ჯგუფი. პორტუგალიაში: პორტუგალია 5 (+45) - პოლონეთი 5 (+44), კვიპროსი 2, კოსოვო 0

პოლ-კოს 30-19, პორ-კვი 47-16, კოს-პორ 22-36, კვი-პოლ 13-46, 14 იან: კვი-კოს 24-22, პორ-პოლ 27-27

5 ჯგუფი: ჰოლანდია 10 - ბელგია 7, თურქეთი 7, საბერძნეთი 0

თურ-ბლგ 27-27, ჰოლ-საბ 29-20, ბელ-ჰოლ 25-26, საბ-თურ 19-25, თურ-ჰოლ 30-27, ბელ-საბ 33-28, ჰოლ-თურ 26-19, საბ-ბელ 24-26, ბელ-თურ 27-21, საბ-ჰოლ 23-28, ჰოლ-ბელ 33-30, თურ-საბ 24-23

6 ჯგუფი:  ბოსნია 6 - შვეიცარია 4, ესტონეთი 2

ბოს-ესტ 31-24, ესტ-ბოს 29-25, ესტ-შვც 22-26, შვც-ესტ 39-21, შვც-ბოს 21-24, ბოს-შვც 21-15

ლეიოფი: 8-10/12-14 ივნისი, 2018

პირველი ეტაპის გამარჯვებულ 6 გუნდს დაემატება 10 ქვეყანა ევრო 2018-დან. 16 გუნდი დაწყვილდება და შინ/სტუმრად ფორმატით გამოავლენს მსოფლიო ჩემპიონატის 8 ფინალისტს. წილისყრა თებერვალში

ევრო 2018 ხორვატიაში (12-28 იანვარი, 2018). 16 მონაწილიდან მსოფლიო 2019 წლის ჩემპიონატის საგზური უკვე აქვთ 2017 წლის მსოფლიო ჩემპიონ საფრანგეთს, ასევე 2019 წლის მასპინძლებს - გერმანიას და დანიას. მათ დაემატება სამი საუკეთესო გუნდი ევრო 2018-დან. დანარჩენი 10 გუნდი გადავა მსოფლიო ჩემპიონატის პლეიოფში. პლეიოფის მონაწილე იქნება ჩამოთვლილი 13 ქვეყნიდან 10: ავსტრია, ბელარუსი, ხორვატია, ჩეხეთი, ესპანეთი, უნგრეთი, ისლანდია, მაკედონია, მონტენეგრო, ნორვეგია, სლოვენია, სერბეთი, შვედეთი

საქართველოს ჩემპიონატი 2017-18
უმაღლესი ლიგა. კაცები
8-10 ტურები. აღმოსავლეთი
თბილისი, არენა 2
21 თებერვალი
სტუ ქარიშხალა 29-32 გორი
იმედი თელავი 35-31 პეგასი
 
22 თებერვალი
გორი 28-41 იმედი თელავი
პეგასი 38-36 სტუ ქარიშხალა
 
23 თებერვალი
14:30 იმედი თელავი - სტუ ქარიშხ.
16:30 პეგასი - გორი
8-10 ტურები. დასავლეთი
ზესტაფონის სპორტის სასახლე
14 თებერვალი
ბსბ ბათუმი 39-25 სამტრედია
ქუთაისი 41-27 წყალტუბო
 
15 თებერვალი
წყალტუბო 24-39 ბსბ ბათუმი
სამტრედია 29-39 ქუთაისი
 
16 თებერვალი
სამტრედია 29-31 წყალტუბო
ბსბ ბათუმი 29-27 ქუთაისი
მსაჯები
ინა ჭკუასელი, ნიკოლოზ კევლიშვილი
გაბორ ბარკანი, ბენცე ასტალოზ (უნგ)
დელეგატი: ლევან გელაშვილი
    22 თებ. 2018
        გატ-გაშ  
   BSB ბათუმი 10   9   1   0   376-273 19  
   იმედი თელავი
9   8   0   1   300-258 16  
   ქუთაისი
10   7   1   2   358-275 15  
   პეგასი
9   5   0   4   331-299 10  
   გორი
9   4   0   5   293-325 8  
   სტუ ქარიშხალა
9   2   0   7   271-287 4  
   წყალტუბო 10   2   0   8   299-391 4  
   სამტრედია 10   0   0   10   252-371 0  

გოგონები, 16წ (2002-03)
პირველი წრე, საერთო ტური
4-7 ტურები, არენა 2
12 თებერვალი
მამული 11-16 სამტრედია
აჭარა 13-7 პეგასი
ფოთი 23-7 მამული
სამტრედია 14-24 ქარიშხალა
ფოთი 9-9 ყვარელი
ქარიშხალა 13-18 აჭარა
 
13 თებერვალი
სამტრედია 10-17 პეგასი
აჭარა 16-9 ყვარელი
პეგასი 10-11 ფოთი
სამტრედია 8-17 ყვარელი
ფოთი 14-20 ქარიშხალა
აჭარა 9-4 მამული
   13 თებ. 2018
  გატ-გაშ  
    აჭარა 6   6 0 0 75-43 12  
    ქარიშხალა
6   5 0 1 103-77 10  
    ფოთი 6   3 1 2 84-59 7  
    ყვარელი   6   3 1 2 66-65 7  
    პეგასი
6   2 0 4 62-64 4  
    სამტრედია
6   1 0 5 56-100 2  
    მამული  
6   0 0 6 36-74 0  

ჭაბუკები, 16წ (2002-03)
დასავლეთი განახლდება 4 მარტს
   დასავლეთი   გატ-გაშ  
   სამტრედია 10   8 2 0 238-161 18  
   BSB ბათუმი
10   7 2 1 250-185 16  
   აჭარა 10   7 0 3 267-217 14  
   ფოთი   10   3 0 7 211-230 6  
   ქუთაისი
10   3 0 7 193-300 6  
   ხელვაჩაური
10   0 0 10 225-291 0  

აღმოსავლეთი განახლდება 3 მარტს
   აღმოსავლეთი   გატ-გაშ  
   პეგასი 12   12 0 0 364-145 24  
   ქარიშხალა 12   9 0 3 277-251 18  
   ყვარელი 12   8 1 3 251-214 17  
   თელავი 12   4 1 7 243-277 9  
   რუსთავი
12   4 0 8 231-309 8  
   ქარელი
12   2 0 10 247-322 4  
   გორი 12   2 0 10 181-276 4  

უმაღლესი ლიგა. ქალები
    9 თებ. 2017
        გატ-გაშ  
   ქარიშხალა
7   6   1   0   169-113 13  
   მამული
7   5   1   1   152-95 11  
   ფოთი 7   5   1   1   126-108 11  
   წყალტუბო
7   4   0   3   96-114 8  
   სამტრედია 7   1   3   3   104-121 5  
   აჭარა
7   2   1   4   92-115 5  
   ყვარელი
7   1   0   6   101-120 2  
   პეგასი 7   0   1   6   79-133 1  

მსოფლიო ჩემპიონატი 2019
კვალიფიკაცია. პირველი ეტაპი

2017 მსოფლიო ჩემპიონატი
კაცები U19
  WC2017L




ჩვენი პარტნიორები: