სიახლეების კალენდარი

facebook

 

Chenel


 
2016/17 Men's IHF Trophy
European Zone
2016Nov8 13 2
ქუთაისის სპორტის სასახლე
8-13 ნოემბერი

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U18 საფინალო ეტაპი

aa

პლაჟის ხელბურთი
ევროპის ჩემპიონატი U16
BEACH 1

2016 European Open
გოგონები U18
Getenburg

2016 ევროპის ჩემპიონატი
ვაჟები U20 კვალიფიკაცია

Me1liQ  u  a  l  i  f  i  c  a  t  i  o  n

2016 მსოფლიო თასი
გოგონები U19
Me4

 

ჩვიდმეტწლამდელ ხელბურთელ გოგონათა ნაკრებმა მეცხრე ადგილი დაიკავა ევროპის ჩემპიონატის ტურნირზე კლაიპედაში, ლიტვა. მეცხრე ადგილისთვის მატჩში ჩვენებმა 23-20 მოუგეს ლატვიის გოგონათა ნაკრებს.

ევროპის ხელბურთის ფედერაციამ 2018 წელს ასრულებს რეფორმას, რომელიც გულისხმობს ასაკობრივ ჩემპიონატებში საკვალიფიკაციო ტურნირების გაუქმებას და ტურნირის 2 დონედ გამართვას. ამ ასაკობრივ კატეგორიაში, 2000 წელს და შემდეგ დაბადებულთა შორის, შეჯიბრება უკვე ახალი ფორმატით გაიმართა. ევროპის ჩემპიონი გახდა გერმანიის გუნდი, რომელმაც გაიმარჯვა 16-უძლიერესი გუნდის შეჯიბრებაზე სლოვაკეთში. მეორე დონის ორი ტურნირი, მაკედონიასა და ლიტვაში მოიგეს სლოვენიამ და პორტუგალიამ და ორი წლის შემდეგ, 2019 წელს, 19-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატზე, შეცვლიან ბოლო ორ ადგილზე გასულ გუნდს, ჩეხეთსა და სერბეთს.

საქართველოს გოგონათა ნაკრების ამ თაობისთვის ეს პირველი საერთაშორისო ტურნირი იყო. ქალთა ხელბურთს ჩვენში 2006 წლის შემდეგ ცხრაწლიანი პაუზა ჰქონდა, 2015 წლის შემდეგ კი საერთაშორისო ასპარეზზე უკვე მეორე თაობა გამოვიდა. 17-წლამდელებს კლაიპედაში აკლდათ 4 ტრავმირებული მოთამაშე, ასევე მთავარი მწვრთნელი დარეჯან გეფერიძე, გუნდის ლიდერი ჯგერენაია კი ტრავმით თამაშობდა, თუმცა მაინც ყველაზე შეგეგიანი იყო 29 გოლით.

ჯგუფურ ეტაპზე საქართველოს ნაკრებმა ოთხივე მატჩი წააგო, მაგრამ ლატვიის დამარცხებით ვითარება გამოაკეთა. ამ ნაკრებიდან რამდენიმე ხელბურთელს ორი წლის შემდეგ ისევ შეუძლია 17-წლამდელთა შორის თამაში, ნაწილი კი 19-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატზე გადაინაცვლებს. რაც შეეხება უფროსი თაობის, 1998-99 წლებში დაბადებულთა გუნდს, მათ ბოლო ასაკობრივი ტურნირი 2018 წელს უწევთ: 20-წლამდელთ მსოფლიო ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო შეჯიბრება.

ევროპის ჩემპიონატი 2017. 17წ, ქალები 

ჩემპიონატი ლიტვაში (კლაიპედა), 14-20 აგვისტო

A ჯგუფი: პორტუგალია 8 ქულა, თურქეთი 5, ბელარუსი 5, იტალია 2, საქართველო 0

B ჯგუფი: ლიტვა 8, ფინეთი 6, უკრაინა 4, ბრიტანეთი 2, ლატვია 0

14 აგვისტო, თურქეთი-საქართველო 45-20

ჯგერენაია 6, ა. ჩხაიძე 3, გოგია 3, ჩირგაძე 2, გვათუა 2, ე. ჩხაიძე 1, კერესელიძე 1, შახულოვი 1, ცინცაძე 1

15 აგვისტო: საქართველო-პორტუგალია 11-48

ჯგერენაია 4, ა. ჩხაიძე 2, ბჟალავა 1, ჩირგაძე 1, ე. ჩხაიძე 1, გოგია 1, შახულოვი 1

16 აგვისტო: იტალია-საქართველო 38-16

ჯგერენაია 7, ა. ჩხაიძე 3, ე. ჩხაიძე 2, გვათუა 1, ქებაძე 1, კერესელიძე 1, ხმელაძე 1

18 აგვისტო: ბელარუსი-საქართველო 29-16

ჯგერენაია 5, ე. ჩხაიძე 3, შახულოვი 3, ა. ჩხაიძე 2, გოგია 2, ცინცაძე 1

20 აგვისტო: ფინალები. 1-2 პორტუგალია-ლიტვა 25-24, 3-4 თურქეთი-ფინეთი 32-26, 5-6 ბელარუსი-უკრაინა 27-17, 7-8 იტალია-ბრიტანეთი 36-13 

9-10 ადგილებისთვის. საქართველო-ლატვია 23-20

ჯგერენაია 7, შახულოვი 5, გოგია 4, ა. ჩხაიძე 3, ჩირგაძე 2, ე. ჩხაიძე 1, ცინცაძე 1

საქართველოს ნაკრები ლიტვაში

მეკარეები: 16. მარიამ ჩავჩიძე (წყალტუბო), 12. ხატია ჯიქურაშვილი (პეგასი) - მოთამაშეები: 28. ნინო სურგულაძე, 15. ნენო ჯგერენაია, 5. მარიამ გვათუა, 99. ლანა გოგია, 23. ციცინო ბჟალავა (ფოთი),  18. ანა ქებაძე, 17. ელისაბედ ჩხაიძე (პეგასი), 19. ნინო შახულოვი, 29. ქეთი იაშვილი (მამული), 13. ანა ჩხაიძე, 9. ქეთევან კერესელიძე, 7. მარიამ ცინცაძე, 10. ჟუჟუნა ხმელაძე (ქარიშხალა), 24. ჯულია ჩირგაძე (წყალტუბო) - მწვრთნელები გელა ჟვანია, ინა ჭკუასელი, მენეჯერი გიორგი გვაზავა, გუნდის ლიდერი ლანა მარგიანი

ჩემპიონატი მაკედონიაში (სკოპიე)31 ივლისი 8 აგვისტო:  1. სლოვენია - 2. პოლონეთი 3. ბულგარეთი 4. მაკედონია, 5. შვეიცარია 6. ისლანდია 7. ფარერები 8. კოსოვო 9. ისრაელი 10. საბერძნეთი

უძლიერესი 16, 10-20 აგვისტოსლოვაკეთი (მიჰალოვცე): 1. გერმანია 2. ნორვეგია 3, უნგრეთი 4. საფრანგეთი 5. რუსეთი 6. დანია 7. რუმინეთი 8. ესპანეთი 9. შვედეთი 10. ჰოლანდია 11. მონტენეგრო 12. სლოვაკეთი 13. ხორვატია 14. ავსტრია - 15. ჩეხეთი 16. სერბეთი (2019 წლის 19-წლამდელთ ჩემპიონატზე, უძლიერეს 16 გუნდში  ჩეხეთსა და სერბეთს შეცვლიან სლოვენია და პორტუგალია)

საქართველოს ჩემპიონატი 2017-18
ჭაბუკები
ფინალი. 23-27 მაისი. არენა 2
ფინალი. 27 მაისი
სამტრედია 29-23 აჭარა [ვიდეო]
23 მაისი
BSB ბათუმი 30-33 აჭარა
ფოთი 19-32 სამტრედია
თელავი 20-31 პეგასი
ყვარელი 21-21 ქარიშხალა
 
24 მაისი
სამტრედია 33-18 ქარიშხალა
BSB ბათუმი 38-25 თელავი
ყვარელი 27-33 ფოთი
პეგასი 30-34 აჭარა
 
25 მაისი
აჭარა 38-39 თელავი
ქარიშხალა 18-31 ფოთი
პეგასი 24-25 BSB ბათუმი
სამტრედია 24-15 ყვარელი
 
26 მაისი. ნახევარფინალი
ყვარელი 31-15 თელავი
პეგასი 35-23 ქარიშხალა
 
1-4 ადგილები
სამტრედია 33-25 (23-23) BSB ბათუმი
აჭარა 42-38 ფოთი
 
27 მაისი. ფინალი
(VIII) თელავი 33-38 ქარიშხალა (VII)
(VI) ყვარელი 23-40 პეგასი (V)
(III) ბათუმი 33-26 ფოთი (IV)
    ა ჯგუფი
  გატ-გაშ  
    სამტრედია 3   3 0 0 89-52 6  
    ფოთი 3   2 0 1 83-77 4  
    ყვარელი 3   0 1 2 63-78 1  
    ქარიშხალა 3   0 1 2 57-85 1  
    ბ ჯგუფი
  გატ-გაშ  
    აჭარა 3   2 0 1 105-99 4  
    BSB ბათუმი 3   2 0 1 93-82 4  
    პეგასი 3   1 0 2 85-79 2  
    თელავი 3   1 0 2 84-107 2  
უმაღლესი. კაცები [ სრულად ]
I
  BSB ბათუმი
II
  ქუთაისი
III
  იმედი თელავი
სპორტის სასახლე
ნახევარფინალი. 4 მაისი
#1 BSB ბათუმი 20-18 პეგასი #4
#2 ქუთაისი 31-24 იმედი თელავი #3
 
ფინალი. 5 მაისი
BSB ბათუმი 31-30 ქუთაისი
 
მესამე ადგილი
პეგასი 24-25 იმედი თელავი
    საბოლოო
    გატ-გაშ  
   BSB ბათუმი
  21   17 3 1 801-590 37  
   ქუთაისი
  21   17 1 3 792-629 35  
   იმედი თელავი   21   16 1 4 713-603 33  
   პეგასი   21   12 1 8 767-698 25  
   გორი
  21   10 0 11 725-794 20  
   სტუ ქარიშხალა   21   5 0 16 660-717 10  
   წყალტუბო
  21   2 0 19 614-807 4  
   სამტრედია   21   2 0 19 555-789 4  

უმაღლესი. ქალები
I
  ქარიშხალა
II
  მამული
III
  ფოთი
   საბოლოო
        გატ-გაშ  
 1  ქარიშხალა ^
14   12   1   1   313-233 25  
 2  მამული
14   12   1   1   330-201 25  
 3  ფოთი 14 8 2 4 220-202 18
   წყალტუბო
14   7   0   7   188-222 14  
   სამტრედია 14   4   5   5   209-221 13  
   აჭარა
14   3   3   8   187-224 9  
   ყვარელი ^
14   2   0   12   193-254 4  
   პეგასი 14   1   2   11   186-269 4  
^ უკეთესი პირისპირ ბალანსით

გოგონები
I
  აჭარა
II
  ქარიშხალა
III
  ფოთი
    საბოლოო
  გატ-გაშ  
 1   აჭარა 12   12 0 0 160-99 24  
 2   ქარიშხალა
12   9 0 3 186-152 18  
 3   ფოთი 12   7 1 4 141-111 15  
    სამტრედია
12   5 0 7 124-162 10  
    ყვარელი 12   4 1 7 127-133 9  
    პეგასი
12   4 0 8 140-153 8  
    მამული
12   0 0 12 78-146 0  

საერთაშორისო ტურნირი
თბილისის სპორტის სასახლე
ge it fi
დავიკავეთ პირველი ადგილი!

2017 მსოფლიო ჩემპიონატი
კაცები U19
  WC2017L




ჩვენი პარტნიორები: